• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

לילה לבן בתחת השחור שלי

העיר השחורה נמצאת במרחק יריקה מהעיר הלבנה, ובכל זאת מצליחה להסתתר מעיניו הבולשות אחר הזדמנויות של ראש העיר. כרמן אלמקייס מסבירה מדוע מי שמאמין בצדק חברתי צריך להדיר רגליו מאירועי הלילה הלבן ולהדרים לחגיגות הלילה השחור
כרמן אלמקייסכרמן אלמקייס

מנהלת פרויקטים בתנועת אחותי – למען נשים בישראל, וממקימות קבוצת הלא-נחמדים / לא-נחמדות

אי אפשר עוד להתעלם מהעובדה שמדי שנה הלילה הלבן מתקיים בעיקר ברוטשילד צפונה, ושרוב אירועי העיר הלבנה מיועדים לציבור הלבן. שלשום התראיינתי בתוכנית "ערב טוב ישראל" בערוץ 1 בהנחייתם של דוד ויצטום ומיכל רבינוביץ'. ויצטום שאל אותי למה אנחנו מכנות 'לילה שחור' את הלילה הלבן שנקרא כך פשוט משום שלא הולכים בו לישון. רבינוביץ' התעניינה מדוע להכניס לאירועי התרבות האלה את נושא העדתיות, ובכך "להנציח" את השד. לא במפתיע, רבים תמהים מדוע אנחנו מתעקשות להיות לא נחמדות ולקלקל את החגיגה.

קשה להתכחש לעובדה שלרוטשילד צפונה יש צבע לבן, ובדרום תל אביב שולט הצבע השחור. צילום: cc by- Yoav Lerman

שמי כרמן אלמקייס, גדלתי באשקלון בשכונה שנקראת "שיכונים", אני פעילה בתנועת אחותי למען נשים בישראל, תנועה פמיניסטית מזרחית, ובמאבק השכונות "הלא נחמדים/ות" יחד עם רבים/ות אחרות. בשנים האחרונות אני חווה את העיר הלבנה על בשרי, אבל החלוקה לשווים יותר ושווים פחות היא חוויה שאני מכירה כל חיי. כילדה לא באמת הבנתי את ההדרה על בסיס אתני, כי חשבתי שזו המציאות וככה היא אצל כולם/ן. אבל כשגדלתי הבנתי בהדרגה איך חלוקת המשאבים חופפת צבע ומבטא.

במקום שבו גדלתי, כמו בכל עיר במדינה, מעולם לא התקיימו אירועים קרוב לשכונה שלי או בסביבה, ואם כבר התקיימו אירועים תמיד הם מוקמו בשכונות החדשות, המושקעות יותר, המפותחות יותר, הלבנות יותר. השכונה שלי לא זכתה להתפתח. להיפך, מאז שאני ילדה, היא רק הולכת ומדרדרת, מכל בחינה אפשרית.

ואם לחזור לאירועים המתוכננים למחר בלילה, קשה להתכחש לעובדה שלרוטשילד צפונה יש צבע לבן, ובדרום תל אביב שולט הצבע השחור. לא צריך להיות רגיש במיוחד לקשת הצבעים כדי להבחין בזה, ולא הפליטים ומבקשי המקלט בדרום העיר אחראים להבדל החזותי-מהותי הזה.

הלוגו של עיריית תל אביב לאירועי הלילה הלבן

איך יוכלו כל המתבשמים מאירועי העיר הלבנה על לילותיה הלבנים להסביר את העובדה שלמרות שהעיר השחורה נמצאת במרחק יריקה מרוטשילד צפונה, היא בכל זאת מצליחה להסתתר מעיניו הבולשות אחר הזדמנויות של ראש העיר? מתי עשה מר חולדאי משהו בשביל תושבי/ות דרום תל אביב הנאנקים תחת עול התחנה המרכזית ה"חדשה" שהיא מפגע סביבתי, חברתי ובריאותי? מעבר לביקורי ראווה עונתיים והבטחות בלי כיסוי לתושבים/ות, באזור הזה עסוק חולדאי בסגירת בתי ספר יסודיים וקופות חולים, ולא טורח לאכוף את האיסור בסחר בנשים, סרסרות ופרסום שירותי זנות – כולם משגשגים בדרומה המוזנח של העיר.

בוודאי תשאלו איך זה שהתעוררנו רק עכשיו כדי למחות על אירועי הלילה הלבן, שהרי בכל שנה אירועים אלה מדירים את אוכלוסיית דרום תל אביב, ויותר מזה, הרי במשך עשרות שנים זועקות אוכלוסיות שלמות במדינה הזו לצדק חברתי ובעיקר לצדק חלוקתי. ובכן, בשנה האחרונה נפל דבר, כשמעמד הביניים התקומם מעמד הביניים והצטרף למחאה שקיימת כאן מזה 64 שנים. אם הם לא יכולים/ות יותר, מה נאמר אנחנו? והורינו? 64 שנים הם נלחמים כאן על שוויון חלוקתי, על דיור ציבורי, על חינוך, על בניית תשתיות, ובעיקר על שוויון זכויות ושוויון הזדמנויות.

אנחנו, פעילי הצדק החברתי, בני הדור השני והשלישי של דיכוי ואפליה שיטתית ומוסדית, לא ניתן עוד שידברו בשבילנו, שייצגו אותנו ושיקראו לצדק חברתי למעננו. אנחנו דור שלא מכיר פריבילגיות ומותרות, עבורנו קניית בית היא אפילו לא בגדר חלום, על בשרנו צרובים עלבונות הסלקטורים במועדונים מכל הסוגים, המודרים מייצוג הולם בכל מוסדות המדינה. אבל אנחנו גם דור שלא מוכן לשתוק יותר על הגזענות וחוסר הצדק והשוויון במדינה הזו. אנחנו יודעים ששם למעלה מפחדים מאיתנו, כי אין לנו כבר מה להפסיד ואנחנו לא מפחדים/ות מכלום. עו"ד קלריס חרבון, פמיניסטית מזרחית מבריקה, לימדה אותי שהמאבק המזרחי הוא בראש ובראשונה מאבק על תודעה. יותר קשה מהכול להיאבק במישור התודעתי, אבל אם נצליח, ננצח גם במישורים האחרים.

לילה שחור, כי אין סיבה להתדפק על שערים נעולים

כמה אפשר להתדפק על שערים לבנים נעולים? אי אפשר וגם אין שום סיבה טובה להמשיך ולעשות זאת. אז החלטנו לקיים את האירוע שלנו, מעתה כל שנה, וחברנו יחד, תושבות/י שכונת נווה שאנן בדרום תל אביב, תנועת אחותי, הלא נחמדים ודי.ג'י אופיר טובול על מנת להרים אירוע מזרחי שחור משלנו, שמייצג אותנו, שמדבר אלינו, ובעיקר – שיסב הנאה מרובה לתושבים שאוכלים מרורים בעיר הלבנה.

מחר (חמישי) יהיה הרבה רעש בדרום תל אביב. בזמן שרבים מבטלים את השתתפותם באירועי הלילה הלבן במחאה על הביריונות שמפגין ראש העיר (לרשימה מתעדכנת), הדרום מציע אלטרנטיבה ראויה. ברחוב מטלון 70 פינת צ'לנוב או בגינת שפירא יתקיימו אירועי לילה שחור, מוזיקה, קולנוע, אמנות ופוליטיקה. כי יותר מהכול חשוב לזכור שמאחורי כל אירוע, כל עץ שננטע, כל קומה שנבנית או נהרסת עומדת אידיאולוגיה. הגיעה העת שכל מקבלי ההחלטות יבינו שיש מחיר להתעלמות מתושבי שכונות דרום תל אביב.  אנחנו לא נסכים יותר להזנחה המתמשכת, ואנחנו כוח גדול ובלתי ניתן לעצירה. כולכן/ם מוזמנים/ות.

לכל אירועי המחאה והתרבות של הלילה השחור:

לילה שחור של תרבות בנוה שאנן

לילה שחור ומסיבת מחאה בשכונת שפירא

לילה שחור – צעדת האוהלים

כנראה שיעניין אותך גם: