• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

רוב יהודי אפקטיבי

גם אם אינם מודעים לכך עד הסוף, המפגינים להוטי השוויון אינם מחפשים דמוקרטיה, זו מהם והלאה. הם מוּנעים מתחושות עומק "דמוגרפיות" שקיבלו חימום במשך עשרים שנה, בישול איטי, עד ההלהטה הנוכחית. שולי דיכטר על המוטיבציה האמיתית לגיוס החרדים
שולי דיכטר

יש מי שמחככים השבוע את ידיהם בהנאה, כי המהלך ההיסטורי-תודעתי שלהם קורם עור וגידים. הם מתלהמים כבר למעלה מעשור או שניים מעל כל במה אפשרית, כמו-גם באפלולית חדרם, נחושים שיש לבסס רוב יהודי בין הים לירדן ואם אי אפשר בכל השטח – אז רק בשטח של מדינת ישראל, בתחומי הקו הירוק. אל נא תטעו, הם אינם מתכוונים לרוב דמוקרטי, שהרי לשם כך יספיק רוב מספרי, אבל בכך אין די וצריך רוב אפקטיבי. מה האפקט? שליטה. לאו דווקא דמוקרטית.

לשיטתם, הרוב הציוני-חילוני הוא השדרה הבלעדית של המדינה וכך צריך להיות, אבל רוב זה הולך ומתמעט, ואף נחלש לנוכח שתי אוכלוסיות שאינן שותפות בחיי הכלכלה והצבא. על מנת להתגבר על מצב זה צריך: א. להיפטר מעוּלם של הפלסטינים באמצעות חומה גבוהה מעל לקו הירוק. גבוהה כל כך, שציפור לא תוכל לעבור מעליה (שמעתי זאת במו אזני מפי הפרופסור ארנון סופר באחד הכינוסים); ב. צריך לחזק את המרכז הציוני-חילוני באמצעות חילוּן החרדים, ובאמצעות הפיכת הפלסטינים שנותרו בגבולות המדינה לאזרחים צייתנים ומועילים ("נאמנים").

במאמץ להגיע שוב ושוב לאותה משוואת שליטה דמוגרפית, הם סופרים אותנו אחד-אחד, כל העת, ומחשבים חישובים: אמנם החרדים איתנו, אבל אינם פרודוקטיביים מספיק לביסוס השליטה של יהודים. אמנם החרדים הם יהודים, אבל בכך הם מעניקים לנו רוב דמוקרטי בלבד ומה שצריך זה רוב אפקטיבי, דהיינו רוב שולט ממש, ובינתיים, למרות יהודיותם, הם מהווים עול ולא כוח. מנגד, המוחות של הערבים מבריקים לא פחות מאלה של "בוגרי" (כאילו שזה אוניברסיטה) 8200, והם עלולים להיות פרודוקטיביים מדי, לעשות חיל בכלכלה ואולי אף בממשל. אם הערבים ישתלבו ממש במשק, הם ייטלו חלק חזק מדי במשוואת הכוח ואולי ניאלץ להסתמך עליהם בעתיד. מסוכן.

והנה, הישועה באה לנו מכיוונו של ח"כ יוחנן פלסנר. אין צורך להרכיב את אוכף השירות הצבאי על הערבים, הם בועטים יותר מדי גם ככה עם כל מסמכי החזון שלהם והדרישה לשוויון מהותי. מספיק להטות את החרדים אל שיטתו של הזרם המרכזי, כדי להפוך אותם לחלק מן הרוב הכלכלי-צבאי, ולהשיג רוב אפקטיבי. אבל הטייה ממילא לא תספיק, ואין לך אולפן גיור מאסיבי ויעיל יותר מצה"ל שלנו.

למרות העורקים המשתרגים בצוואריהם של הצועקים "שוויון בנטל", הם אינם רוצים בשוויון עם הערבים. הם אינם שמחים להתחלק עמם בנטל, ובודאי לא בפריבילגיות הרבות שמנכסים לעצמם המשרתים עוד מלפני קום המדינה. ועדת פלסנר כבר חישבה להיפטר מן העול הזה ולהתמקד בחרדים בלבד, אלא שליברמן העמיד אותה על טעותה. הוא לא יוותר על ההזדמנות לערוך לערבים דה-לגיטימציה נוספת, כשיראה לכולם שזה לא מעשי כלל לגייס אותם.

הם אינם רוצים בשוויון עם הערבים. הם אינם שמחים להתחלק עמם בנטל, ובודאי לא בפריבילגיות הרבות שמנכסים לעצמם המשרתים עוד מלפני קום המדינה. צילום מסך

גם אם אינם מודעים לכך עד הסוף, המפגינים להוטי השוויון אינם מחפשים דמוקרטיה, זו מהם והלאה. הם מוּנעים למעשה מתחושות עומק "דמוגרפיות" שקיבלו חימום במשך עשרים שנה, בישול איטי, עד ההלהטה הנוכחית. מטרת המהלך היא לא להשיג שוויון, אלא לצרף את החרדים אל הרוב הציוני-חילוני, כדי להשיג רוב יהודי, והכוונה היא לא לרוב מספרי, שמספיק למשטר דמוקרטי, אלא לרוב אפקטיבי, כזה שיבטיח שליטה של ממש במדינה, דהיינו בכלכלה, בממשל, בתרבות, בצבא. אך האם מדובר רק בגבולות המוכרים של מדינת ישראל? לאו דווקא. משיושג אותו רוב אפקטיבי בתחומי המדינה, הכללים ישתנו והמושג "רוב" יקבל משמעות אחרת, כבר לא בהכרח מספרית, שהרי העיקר הוא השליטה, גם אם היא בידי מיעוט מספרי. בצל שינוי התודעה שמציע דו"ח אדמונד לוי, אותו "רוב אפקטיבי" יהיה תקף גם בתחומי ארץ ישראל הגדולה, בשליטה של מיעוט על רוב.

לשם כך נחוצים החרדים. היות שהם לא טיפשים, אלא לאומנים כמו מרבית היהודים בישראל כיום, והאידיאולוגיה האנטי-ציונית שלהם היא קוריוז בלבד, הם מתגייסים במאות כבר עכשיו. למה לחכות? הם מבינים את העיקר, והמהלך ההיסטורי הזה מתאים להם.

אם כן, ההפגנות הקולניות האלה מהוות רק תפאורה, מוסיקת רקע וצלצולים למהלך שהצליח. הסוֹפרים סוֹפרים, ומחככים את ידיהם בהנאה. האם יֵדע מישהו לפרק את משוואת השליטה האתנית ולאזן אותה על אדנים של אזרחות שוויונית? איך עושים את זה?

כנראה שיעניין אותך גם: