רוב יהודי אפקטיבי

גם אם אינם מודעים לכך עד הסוף, המפגינים להוטי השוויון אינם מחפשים דמוקרטיה, זו מהם והלאה. הם מוּנעים מתחושות עומק "דמוגרפיות" שקיבלו חימום במשך עשרים שנה, בישול איטי, עד ההלהטה הנוכחית. שולי דיכטר על המוטיבציה האמיתית לגיוס החרדים
שולי דיכטר

יש מי שמחככים השבוע את ידיהם בהנאה, כי המהלך ההיסטורי-תודעתי שלהם קורם עור וגידים. הם מתלהמים כבר למעלה מעשור או שניים מעל כל במה אפשרית, כמו-גם באפלולית חדרם, נחושים שיש לבסס רוב יהודי בין הים לירדן ואם אי אפשר בכל השטח – אז רק בשטח של מדינת ישראל, בתחומי הקו הירוק. אל נא תטעו, הם אינם מתכוונים לרוב דמוקרטי, שהרי לשם כך יספיק רוב מספרי, אבל בכך אין די וצריך רוב אפקטיבי. מה האפקט? שליטה. לאו דווקא דמוקרטית.

לשיטתם, הרוב הציוני-חילוני הוא השדרה הבלעדית של המדינה וכך צריך להיות, אבל רוב זה הולך ומתמעט, ואף נחלש לנוכח שתי אוכלוסיות שאינן שותפות בחיי הכלכלה והצבא. על מנת להתגבר על מצב זה צריך: א. להיפטר מעוּלם של הפלסטינים באמצעות חומה גבוהה מעל לקו הירוק. גבוהה כל כך, שציפור לא תוכל לעבור מעליה (שמעתי זאת במו אזני מפי הפרופסור ארנון סופר באחד הכינוסים); ב. צריך לחזק את המרכז הציוני-חילוני באמצעות חילוּן החרדים, ובאמצעות הפיכת הפלסטינים שנותרו בגבולות המדינה לאזרחים צייתנים ומועילים ("נאמנים").

במאמץ להגיע שוב ושוב לאותה משוואת שליטה דמוגרפית, הם סופרים אותנו אחד-אחד, כל העת, ומחשבים חישובים: אמנם החרדים איתנו, אבל אינם פרודוקטיביים מספיק לביסוס השליטה של יהודים. אמנם החרדים הם יהודים, אבל בכך הם מעניקים לנו רוב דמוקרטי בלבד ומה שצריך זה רוב אפקטיבי, דהיינו רוב שולט ממש, ובינתיים, למרות יהודיותם, הם מהווים עול ולא כוח. מנגד, המוחות של הערבים מבריקים לא פחות מאלה של "בוגרי" (כאילו שזה אוניברסיטה) 8200, והם עלולים להיות פרודוקטיביים מדי, לעשות חיל בכלכלה ואולי אף בממשל. אם הערבים ישתלבו ממש במשק, הם ייטלו חלק חזק מדי במשוואת הכוח ואולי ניאלץ להסתמך עליהם בעתיד. מסוכן.

והנה, הישועה באה לנו מכיוונו של ח"כ יוחנן פלסנר. אין צורך להרכיב את אוכף השירות הצבאי על הערבים, הם בועטים יותר מדי גם ככה עם כל מסמכי החזון שלהם והדרישה לשוויון מהותי. מספיק להטות את החרדים אל שיטתו של הזרם המרכזי, כדי להפוך אותם לחלק מן הרוב הכלכלי-צבאי, ולהשיג רוב אפקטיבי. אבל הטייה ממילא לא תספיק, ואין לך אולפן גיור מאסיבי ויעיל יותר מצה"ל שלנו.

למרות העורקים המשתרגים בצוואריהם של הצועקים "שוויון בנטל", הם אינם רוצים בשוויון עם הערבים. הם אינם שמחים להתחלק עמם בנטל, ובודאי לא בפריבילגיות הרבות שמנכסים לעצמם המשרתים עוד מלפני קום המדינה. ועדת פלסנר כבר חישבה להיפטר מן העול הזה ולהתמקד בחרדים בלבד, אלא שליברמן העמיד אותה על טעותה. הוא לא יוותר על ההזדמנות לערוך לערבים דה-לגיטימציה נוספת, כשיראה לכולם שזה לא מעשי כלל לגייס אותם.

הם אינם רוצים בשוויון עם הערבים. הם אינם שמחים להתחלק עמם בנטל, ובודאי לא בפריבילגיות הרבות שמנכסים לעצמם המשרתים עוד מלפני קום המדינה. צילום מסך

גם אם אינם מודעים לכך עד הסוף, המפגינים להוטי השוויון אינם מחפשים דמוקרטיה, זו מהם והלאה. הם מוּנעים למעשה מתחושות עומק "דמוגרפיות" שקיבלו חימום במשך עשרים שנה, בישול איטי, עד ההלהטה הנוכחית. מטרת המהלך היא לא להשיג שוויון, אלא לצרף את החרדים אל הרוב הציוני-חילוני, כדי להשיג רוב יהודי, והכוונה היא לא לרוב מספרי, שמספיק למשטר דמוקרטי, אלא לרוב אפקטיבי, כזה שיבטיח שליטה של ממש במדינה, דהיינו בכלכלה, בממשל, בתרבות, בצבא. אך האם מדובר רק בגבולות המוכרים של מדינת ישראל? לאו דווקא. משיושג אותו רוב אפקטיבי בתחומי המדינה, הכללים ישתנו והמושג "רוב" יקבל משמעות אחרת, כבר לא בהכרח מספרית, שהרי העיקר הוא השליטה, גם אם היא בידי מיעוט מספרי. בצל שינוי התודעה שמציע דו"ח אדמונד לוי, אותו "רוב אפקטיבי" יהיה תקף גם בתחומי ארץ ישראל הגדולה, בשליטה של מיעוט על רוב.

לשם כך נחוצים החרדים. היות שהם לא טיפשים, אלא לאומנים כמו מרבית היהודים בישראל כיום, והאידיאולוגיה האנטי-ציונית שלהם היא קוריוז בלבד, הם מתגייסים במאות כבר עכשיו. למה לחכות? הם מבינים את העיקר, והמהלך ההיסטורי הזה מתאים להם.

אם כן, ההפגנות הקולניות האלה מהוות רק תפאורה, מוסיקת רקע וצלצולים למהלך שהצליח. הסוֹפרים סוֹפרים, ומחככים את ידיהם בהנאה. האם יֵדע מישהו לפרק את משוואת השליטה האתנית ולאזן אותה על אדנים של אזרחות שוויונית? איך עושים את זה?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  אינני יודע מהן המחשבות הנסתרות שאתה מייחס בכתבתך אולי חלקן אפילו נכונות – אבל לא זה מה שחשוב בדרישה לשוויון בנטל.
  דמוגרפיה איננה מהווה מספר בלבד – היא חייבת לכלול התייחסות לאיכות. מדינת ישראל מחוייבת שיגדל בתוכה דור איכותי. דור שיוכל להחזיק ולפתח את כלכלת המדינה. דור שיעמיד את מדינת ישראל בראש המדינות המפותחות בעולם.
  המצב דהיום, שהחרדים בחסות "אוהלה של תורה" והערבים המופלים לרעה ע"י הממסד – לא רק שאינם מקדמים את המדינה אלא מושכים אותה לאחור – אל העוני ואל הניוון.
  הנשיאה בנטל היא פעולת "וין וין" לכל. הנשיאה בנטל מחזקת את הציבור, מקרבת את האחד לשני, יוצרות מיומנויות החשובות בהמשך למשק המדינה.הגיוס לצבא ו/או כל שרות אזרחי אחר יוצר גשר והבנה בין הפרטים. גשר שימנע בעתיד את הקיטוב וההפליה. גשר שיבטיח את הדמוקרטיה האמיתית במדינת ישראל – דמוקרטיה פוליטית כמו גם דמוקרטיה חברתית כלכלית.
  מדינת ישראל בגבולותיה הקבועים (שיאפשרו למדינת פלאסטין לקום לידה)על אזרחיה היהודים, הערבים והבלתי מוגדרים, תהווה דוגמא וסמל לחיים ביחד במשטר דמוקרטי אמיתי, של רוב ומיעוט בו המיעוט נהנה מכל "מנעמי" הרוב.

 2. עמית

  כמובן שיש מי שרוצים שיהיה פה רוב יהודי-חילוני. לא מדובר ב"אישים שמחככים השבוע את ידיהם בהנאה", אלא בכל המגזר היהודי חילוני. המגזר הזה מתכנן ומוכן להבטיח את עתידו כרוב באמצעות כמה צעדים ראשיים שצויינו במאמר; נסיגה מהשטחים מצד אחד (הבטחת רוב יהודי) וגיוס חרדים והכנסת לימודי ליבה לכל מערכות החינוך מצד שני(הבטחת רוב עם ערכים דמוקרטים).

  משום מה המאמר מתאר את זה כמעין קונספירציה של מספר אישים, אך כמובן שלא. מדובר במאבק המרכזי של קבוצת הרוב במדינה, למען הבטחת עתידה של המדינה עם ערכי הייסוד הנוכחיים שלה (מאבק שמשתלב גם בתוך המאבק למען הבטחת המשך קיומה הפיזי של קבוצת הרוב הזו).

  המאמר מתאר את המאבק המובן מאליו הזה שידוע לכל, כמעין קונספירצית סתרים מרושעת. דרך כך הוא גם יכול לייחס למאבק הזה מה שהוא כלל לא כולל (כחלק מהמאבק הזה כלל לא צריך להגביל צמיחה כלכלית של המגזר הערבי, אדרבא צריך אף לעזור לה – עלייה ברמת החיים מביאה לירידה בילודה). כל המאבק נעשה באמצעות כלים דמוקרטים, ותוצאות הלוואי שלו מטיבות עם כולם (שילוב החרדים בחברה יטיב איתם, מניעת רוב חרדי במדינה יטיב עם כולם כולל החרדים, מניעת רוב ערבי במדינה ימנע את קריסת האזור וקטסטרופה למי שיפסיד במלחמה הנלוות לכך, וכו').

 3. דרור בל"ד

  בימים עברו, כשציונים-אשכנזים חשבו שמשטר הפריווילגיות שלהם ימשיך למשול לנצח, עסקו אלה באוריינטליזם. מה חושבים הערבים (או הפלסטינים, לאחר שחלקם הכירו בהם ככאלה) ומה רוצים בני עדות המזרח (או המזרחים, לאחר שחלקם הכירו בהם ככאלה). הכותב חוזר לימים אפלים אלו ומכליל ציבור שלם: "לשם כך נחוצים החרדים. היות שהם לא טיפשים, אלא לאומנים כמו מרבית היהודים בישראל כיום, והאידיאולוגיה האנטי-ציונית שלהם היא קוריוז בלבד, הם מתגייסים במאות כבר עכשיו. למה לחכות"?

  הזלזול באורח החיים החרדי וברצון לשמור עליו דומה לכתיבת מאמר שכותרתו "כשהתולעים לומדים גמרא". הרב אייכלר (יהדות התורה) הסביר זאת יפה בראיון בו שיבח את הציבור החילוני והתייחס בבוז בלתי מוסתר לכנופייתו של בועז נול: "פרט לאלפים בודדים, הציבור בחר לא להצטרף למופע השנאה וההסתה. מה זה כמה אלפים?פתק אחד של הרב שטיינמן וחצי מליון איש ייצאו לרחובות". הוא דיבר דברי טעם בזכות הפיכת הצבא הציוני לצבא מקצועי והצהיר כי גם אם חומת הכלא תהיה כל כך גבוהה שאפילו ציפור לא תוכל לעבור מעליה, החרדים ימשיכו ללמוד תורה. עוד אמר כי מי שיגייס חרדים לא יהיה יותר ראש ממשלה(ציטוט מהזכרון מתוך: המוסף, גאולה אבן, ערוץ1).
  http://www.ladaat.net/article.aspx?artid=1429

  שאלות יש למכביר אך תשובות אין: "האם יֵדע מישהו לפרק את משוואת השליטה האתנית ולאזן אותה על אדנים של אזרחות שוויונית? איך עושים את זה"?
  הוקעת ה"שותפים הטבעיים" (עליהם הרחיב תום מהגר – השמאל הישראלי והבעיה המזרחית, אתר זה) והחלפתם באחרים הינם תנאים הכרחיים לכך. מסקנות ועדת פלסנר גובלות באנטישמיות ומזכירות במידה מסוימת את גזירות רומי וגזירות הצאר. מי שלא רוצה שהוא ובניו ובני בניו יוסגרו להאג ושזרע ישראל יהפוך לזרע עמלק, חייב לשתף עם אלו פעולה ולחתור למציאת המכנה המשותף ביניהם, כנגד המחנה המשותף של אנשי הסיירת טייסת שייטת עליהם הרחיב מאיר עמור.

  הזדמנות נוספת לשיתוף פעולה פוליטי היא קבלת דבריו של השופט אדמונד לוי (היחיד שאינו אשכנזי). פינוי אדם, כל אדם, מביתו הוא הפרה בוטה של זכויות אדם, למרות שכשמדובר בפלסטינים ולהבדיל, במפוני הדירות של עמידר, ההפרה היא זדונית עשרות מונים מהפרה זו כלפי יושבי ההתנחלויות. טליה ששון (שייצגה את המדינה בעתירה לפסילת בל"ד ב2003) וחברותיה במה שמכונה השמאל הציוני-אשכנזי תצווחנה וצווחותיהן תגענה עד להאג, אלא שגם בהאג יושבים אשכנזים. גם אלה, בשיתוף פעולה של המשטרים שם – לקוחות של תאגיד הנשק הציוני המכונה משרד הבטחון – מעוניינים בהמשך הקריאות לחזור מייד למו"מ על פתרון שתי המדינות ולהפסקת מה שהם מכנים אלימות של מי שהם מכנים שני הצדדים, וזאת בניגוד גמור לדעתם של אזרחי מדינות אלו, הקוראים להחרים את המדינה הציונית.

  היום ידוע כי הסוס הטרויאני המכונה הסכמי אוסלו נוצר על מנת להמשיך ולשלוט בדרך אחרת במאוויי העם הפלסטיני. היום ידוע כי הסוס הטרואיני אין פרטנר שימש כתירוץ לג'נוסייד בהילוך איטי. גם פינוי מה שמכונה גוש קטיף בתהליך שכונה התנתקות היה אך ורק על מנת להקל על המשך הטבח ופשעי המלחמה העתידיים. עידוד המחרימים – פלסטינים אזרחי המדינה הציונית וחרדים אזרחי המדינה הציונית – להשתמש במה שהציונים מכנים דמוקרטיה עשוי להביא קואליציה שוות כוחות בין יחימוביץ', החרדים ותנועת ש"ס, ומפלגות פלסטיניות.

  כדי לבטל את גזירות רומי ולהלחם באנטיוכוס נול ובטיטוס פלסנר, סוס טרויאני החל לייעץ גם לאלה העומדים עלינו לכלותינו בדור הזה ובו זמנית גם לאלו שיצילנו מרעב ויאכילנו לחם רב
  וישקנו כוס חלב. על פי עצתו, בקרוב נשמע את הפב"ע (פמיניסטיות בעיני עצמן) זועקות את זעקת הנשים המודרות מעוד ועוד מקומות ותפקידים בצבא הציוני.
  http://news.walla.co.il/?w=/9/2547102
  למי תודה, למי ברכה?
  לעבודה ולקמפיינרים שלה.

 4. נתן.

  אם מבינים את הקונספציה הבסיסית שעליו מבוסס המאמר הזה כמו בערך 90 אחוז מהמאמרים כאן רואים שזה לא מוזר כלל.

  לפי הקונספציה הבסיסית הזאת קיימת במדינת ישראל קבוצה שלטת שקווי המתאר שלה אינם לגמרי ברורים והיא זוכה לכינוים שונים ומשונים כגון "ציונים","אשכנזים",חילונים","השבט הלבן" "השמאל הציוני" וכו' .קבוצה ששולטת כאמור במדינה ואולי בעולם כולו,מטרתה היחידה היא צבירת כוח ורכוש תוך רמיסה של כל השאר. שיקולים של מוסר צדק ויושר זרים לה לחלוטין , למעשה לא מדובר באמת בבני אדם אלה במין "מכונת רשע" משוכללת שמזכירה במידה מסוימת את היהודים ב"פרוטוקולים של זקני ציון".

  אחרי שמבינים את הקונצפציה הזאת הדברים נראים פחות מוזרים.

  לדגמה לא יתכן שמישהו בקבוצה הזאת מתנגד ל"כיבוש" כי הוא מתנגד לדיכוי של בני אדם, אלה רק בגלל גזענות שגורמת לו לרצות לא לראות פלשתינאים, לא יתכן לדגמה שהם מתנגדים לגיוס ערבים כי הם חושבים שזה לא מוסרי לדרוש ממישהו להילחם נגד בני עמו אלה בגלל שהם לא רוצים להתחלק בהגמוניה עם ערבים, וכמובן שהדרישה לגיוס חרדים לא נובעת מהחשיבה ששיויון הוא ערך חשוב בחברה אלה בגלל שזה קונספירציה מתוחכמת לשמור על ההגמוניה שלהם.

  מובן שלא ניתן להתווכח עם סוג כזה של חשיבה שמתעלם ממה שאתה אומר ומחליט עבורך מה אתה חושב, וגם אין טעם לעמוד על שלל הסתירות ,המוזריות והמופרכות שיש בה , אבל חשוב להבין אותה.

 5. שחר כ.

  לפי הקונספציה הבסיסית הזאת קיימת במדינת ישראל קבוצה שלטת שקווי המתאר שלה אינם לגמרי ברורים והיא זוכה לכינוים שונים. הקבוצה שולטת כאמור במדינה ומטרתה היחידה היא צבירת כוח ורכוש תוך רמיסה של כל השאר. שיקולים של מוסר צדק ויושר זרים לה לחלוטין.

 6. סמולני1

  האם "אפרטהייד" זה לא "חימום במשך עשרים שנה, בישול איטי, עד ההלהטה הנוכחית."
  האם "אזרחות שוויונית" הוירטואלית של דרור בל"ד זה לא "להיפטר מעולם של הציוניים"?
  האם השמאל הרדיקלי שאליה משתייכת הכותבת לא סובלת מ-"גם אם אינם מודעים לכך עד הסוף, הרדיקליים להוטי השוויון אינם מחפשים דמוקרטיה, זו מהם והלאה."?

  הפוסל במומו פוסל.

  ולדרור בל"ד, שאווה למדינה פלסטינית מהים לנהר, מי שלא רוצה ביחימוביץ', יקבל את הניה, או אולי אפילו את בשארה הדגול.