"לא נמצא מקום לחריגה מהכללים"

משה סילמן היה אדם גאה. היה לו עסק משלו. לפני עשר שנים טען המוסד לביטוח לאומי שמשה חייב לו סכום כסף גדול והחרים את אחת המשאיות שלו. בעקבות ההחרמה קרס העסק ומשה הגיע לפשיטת רגל. אורי בן דב על האטימות המוסדית ומסכת ההתעללות שהביאה לאסון אמש
אורי בן דב

במהלך ההפגנה ברחוב קפלן במוצ"ש, הצית את עצמו משה סילמן במחאה על המצב הכלכלי הנורא שאליו נקלע ועל התעמרות מוסדות המדינה והגופים הממשלתיים בו. הדברים הבאים ינסו להבהיר איך הגיע משה למצב הזה. הם מובאים מפי הרב עדית לב, מנהלת תחום צדק חברתי ב"רבנים לזכויות אדם", שליוותה את משה במהלך השנה האחרונה בנסיונותיו הנואשים לקבל את המגיע לו, ולהמנע מלהפוך לחסר בית.

מילה אישית: עדית היא אחותי. כבר שנים אני שומע ממנה את הסיפורים הקשים של האנשים שלהם היא מנסה לעזור בנסיונות להביא את מוסדות המדינה לראות את האזרחים השקופים, המוחלשים, שמהם נשללות זכויותיהם הבסיסיות. הערב עמדתי קרוב מאוד למשה ברגע שהצית את עצמו. הדברים הבאים ינסו להיות קורקטיים ככל האפשר, אבל הם נכתבים מתוך זעזוע עמוק.

מכתב ההתאבדות של משה סילמן. צילום: אקטיבסטילס

משה סילמן היה אדם גאה. היה לו עסק משלו. הוא היה בעלים של שלוש משאיות. לפני עשר שנים טען המוסד לביטוח לאומי שמשה חייב לו סכום כסף גדול והחרים את אחת המשאיות שלו. בעקבות ההחרמה קרס העסק  ומשה הגיע לפשיטת רגל.

הבנק עיקל את הדירה הפרטית שלו ביפו והוא עבר להתגורר עם אמו. הוא עבד בעבודות שונות, בהן גם נהג מונית שכיר, אך החובות שלו הלכו וגדלו. הוא ניסה לתבוע את הביטוח הלאומי על הנזק שנגרם לו, אבל האגרה שהחוק מחייב בתביעה נגד המדינה הייתה למעלה מכוחותיו. רשם בית המשפט, שהוא בעל הסמכות לאשר אגרה מופחתת, סרב לבקשה, ובכך נשללה זכותו של משה לתבוע את המדינה ולברר את מידת הנזק שגרמה לו. זהו רשם בית המשפט אליו הוא התייחס במכתב שכתב לפני האירוע.

בשלב מסוים עבר משה לחיפה כדי להוזיל את עלויות המחיה. הוא עבד כנהג מונית שכיר. לפני כשנה וחצי הוא עבר סידרה של אירועים מוחיים. הוא סבל מסחרחורות בלתי פוסקות ולא היה יכול לנהוג יותר. משה נאלץ הפסיק לעבוד. הוא קיבל קצבת נכות מהביטוח הלאומי, אך זו הייתה נמוכה כל כך עד שהיה צריך לקבל גם קצבה נוספת של השלמת הכנסה. הוא הפך לאיש חולה, שאינו יכול עוד לפרנס את עצמו.

בעקבות בקשה מחדש מהביטוח הלאומי הוא קיבל בחודש מאי הכרה במאה אחוזי נכות, אבל רק חמישים אחוזים של אובדן כושר עבודה (אף על פי שהפסיק לעבוד). הביטוח הלאומי הקציב לו 2,300 ש"ח וזהו בעצם כל הסכום הזה שממנו הוא היה אמור להתקיים. שתי אחיותיו עזרו לו במזון. על חלק מהתרופות שלו הוא ויתר, כמו גם על בדיקות רפואיות, על מנת לנסות ולשרוד.

במצב זה משה הגיע למאהל החזית החיפאית עם הקמתו ביולי שנה שעברה. הוא מצא במאהל בית וקהילה תומכת. במהלך תקופת המאהל אחד מהפעילים קישר אותו לאדם שתרם לו דירה לשנה. באוגוסט 2011 הוא עבר לגור בה.

במהלך כל התקופה משה ביקש סיוע בשכר דירה ממשרד השיכון, אבל סורב. לפי הקריטריונים של משרד השיכון מי שהיתה לו דירה בחמש השנים האחרונות לא יכול להגיש בקשה כזו לסיוע. למרות שעברו עשר שנים מאז שהייתה דירה בבעלותו – זו הייתה אחת העילות לדחיית הבקשה.

בנוסף, לפני מספר שנים אמו של משה נפטרה. מכיוון שהייתה ערבה לחלק מהחובות שלו, דירתה עוקלה. האחיות של משה הגישו תביעה משפטית על חלקן בדירה והעניין נמצא בבירור משפטי, אבל למרות שכל סכום שהוא שמשה יקבל ממכירת הדירה יעוקל מידית לנושיו, משרד השיכון טען שמכיוון שיש סכוי שמשה יקבל סכום כסף בעתיד, הוא לא זכאי לכל סיוע.
משה הגיש ערעור אחד לבד ועוד אחד בסיוע "רבנים לזכויות אדם". הערעורים נידחו. קבלת מאה אחוזי נכות הייתה אמורה לסייע לו בערעור, אבל כל נסיון של משה, ושל האנשים שליוו אותו בתהליך, להבין אם וועדת הערעור קבלה את העדכון על הנכות של משה לא הצליחו. מאמץ רב הושקע על ידי גורמים רבים, כולל חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, רק כדי להבין אם הנתון הזה עמד לנגד עיני הוועדה – עד היום לא התקבלה תשובה.

משה רק קיבל תשובה שהערעור שלו נדחה, ביוני האחרון. גם אנשי הסיוע המשפטי של משרד המשפטים (גוף האמור לסייע לאנשים חסרי אמצעים בקבלת עזרה משפטית מול גופים אזרחיים) סירבו לסייע לו בנסיון לתבוע את ביטוח לאומי.

ערעור נוסף שהוגש אמור להתברר בספטמבר. למשה זה היה מאוחר מדי. בעל הדירה שבה התגורר בקש ממנו להתחיל לשלם שכר דירה, ולמשה, אדם של כבוד, היה ברור שהוא לא יוכל להשאר בה. אנחנו מזכירים – מדובר באדם חולה, שלא יכול לעבוד, שמקבל 2300 ש"ח לחודש מהם הוא אמור להתפרנס. המשמעות היא אחת – לעבור לגור ברחוב.

העובד הסוציאלי שטיפל בו לא החזיר לו תשובה לבקשתו לקבל סיוע לחודשיים לשכר דירה, עד הערעור. פשוט לא החזיר. אנשי מחלקת דרי הרחוב בעיריית חיפה אמרו לו שיפנה אליהם כשהוא יהיה ברחוב – אבל משה לא היה מוכן להפוך לחסר בית.

במוצ"ש, בצומת הרחובות קפלן ודובנוב בתל אביב, הוא הצית את עצמו.

יוס ברוך, מאנשי החזית החיפאית שהכיר את משה אישית, מדגיש שמדובר באדם צלול בדעתו, שעשה מה שעשה מתוך ייאוש ומחאה על האטימות המוחלטת של כל גוף ממשלתי אליו פנה לסעד. משה אמר שוב ושוב שהוא לא מוכן שירמסו אותו עד דק. הוא תאר את מערכת ההשפלות שאדם צריך לעבור כדי לקבל סיוע במדינת ישראל, ואמר שגם לאדם עני צריך להתייחס בכבוד. אולי לכן הצית את עצמו – על מנת שיפסיקו לרמוס אותו, שיראו אותו ואת המצוקה שלו. כל מערכת שהיא אליה פנה – הפנתה אליו עורף. מערכות הרווחה, הדיור, ביטוח לאומי ומערכת המשפט – כולם הראו לו את הדרך לרחוב.

חשוב לזכור: משה לא לבד. עשרות אלפים נמצאים במקום הזה, מתדרדרים עוד ועוד, נאבקים בבירוקרטיה ובאטימות ובמדינה שמוחקת אותם. כי זו לא טעות – זו מדיניות, והיא מגיעה מלמעלה, משולחן הממשלה.

מדינה שבה רשויות הרווחה קורסות, הדיור הציבורי מיובש, משרד השיכון אינו מסייע לזקוקים לעזרתו ומערכת המשפט מסרבת לתת סעד למי שאין לו כסף- היא מדינה שמוחקת את האזרחים שלה.

פורסם ב-J14, האתר הרשמי של המחאה;

משמרת מחאה וזעם היום (א')  ב-12:00 מול משרד השיכון בחיפה

הערב (א') מול משרדי הממשלה בתל אביב, הפגנת תמיכה במשה סילמן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיטל

  ברוב הדיווחים על המקרה הנורא הזה נשמטת חוות הדעת של השופט, שערך קרימינליזציה ופסיכולוגיזציה למר משה סילמן כדי להראותו כאדם חריג ולא ישר. גם המחאה החברתית מזניחה את התעללות בתי המשפט באזרחים, שקיוו למזור מאלימות המדינה דרך המערכת המשפטית, ובמקום זאת הוכו על ידיה שבעתיים. היות שהמחאה החברתית היא אשכנזית יאפית בעיקרה, עדיין קיימת בקרב המוחים הפנטסיה על כך, שהמערכת המשפטית, אשכנזית בעיקרה, היא המעוז האחרון של הדמוקרטיה בישראל. היות שהתקשורת היא אשכנזית בעיקרה, מאז ומעולם הגנה על החבר'ה שלה היושבים על כס המשפט. המקרה המזעזע של משה סילמן מראה שלא כן היא.

 2. דוב

  המערכת המשפטית, הממשלה, הכנסת, המפלגות, המשטרה, הצבא, הביטוח הלאומי, התקשורת, מערכת החינוך, כל הממסדים הקיימים תפקידם לפני כל תפקיד אחר לשמר את השיטה, כל אחד בתחומו.
  מהות השיטה בהגדרה קצרה, הקולוניאליזם הציוני.
  כדי להבטיח אותו נזקק בתחילתו המשטר לתפקד כמדינת רווחה (בעיקר לאשכנזים)עוד לפני הקמת מדינה – בן חורג למהות השיטה. עכשיו היא מופיעה במלוא תקפה – הקפיטליזם החזירי לכולם, גם לחלק מהאשכנזים.
  עד שהמוחים לא יפנימו זאת מחאתם תגיע עד לגובה של גביע קוטג'.
  (בהפגנה האחרונה הומלך רשמית מלך הקוטג' למלך המחאה)

 3. בצער רב וביגון

  זה עצוב מאוד, אך מסביבי ראיתי בשנתיים האחרונות שני אנשים שמתו בגיל צעיר, בשני המקרים מדובר על פשיטת רגל של עסק קטן, חובות של עשרות אלפי שקלים שטופחות למליונים, מערכת משפטית פושעת, מוסדות מדינה שמחמירים את המצב עוד יותר, חלומות של אנשים לבנות חיים טובים יותר, עסק מצליח שנופל בשל שרירות המערכת (במקרה אחד שישה חודשים של רחוב סגור בגלל הקמת תשתית של חברת חשמל בלי לשלם פיצוי, "אם אתה רוצה תתבע" או קח עורך דין בעשרות אלפי שקלים שאין לך ותיכנס לחובות). אכן צודקת מיטל בקודקוד של כל המעשים האלה נמצאת מערכת המשפט שתמיד מצדיקה את הבנקים, את המדינה, את הטייקונים, את החזקים, קובעת סף כניסה לצדק גבוה ביותר כדי להגן על העשירים, ממש פשע.

  אולי כאן המחאה מתחילה להתחדד, לא רק שכר דירה, אלא איך כל המערכת מנשלת ועוקרת אנשים מבתיהם בשל חובות זנינחים. עיריות שיכולות מתוקף החוק לעקל דירה של חייב שחייב פחות מ 10% לעיריה,אנשים חולים שבשל סחבת אינסופית בביטוח הלאומי לא זוכים לקבל את הזכויות עליהם שילמו פרמיה כל חייהם וקורסים לפני שהכסף מגיע, בזמן שהבנקים דורשים ריבית דריבית, גבוהה מהשוק השחור.

  אני אישית נמצא מול המערכת בשל ערבות שחתמתי לחבר שבינתיים מת (כן , זה משני האנשים למעלה), מול בנק. הבנק לא מוכן להידבר איתי, ולהגיע להסדר, הוא דורש ייצוג של עורך דין. כל הערבות היא של 15000 ש"ח ויש עוד ערב, על הלווה של 30,000 ש"ח שנלקחה לפני עשר שנים. הצמדה של עשרה שנים 23%. הבנק תובע את שני הערבים על 120,000 ש"ח, פי ארבע. השופט לא ממצמץ ורק מבקש מהבנק להסביר בפעם הבאה איך הבנק הגיע לסכום הזה. כלום, כאילו דא. סתם מספרים בשבילו. בשבילי זה אסון, אני עוד יכול להישאר בלי דירה בגלל ערבות של סכום קטן שעליה חתמתי.

  איפה פה ההיגיון? איפה החוק? איפה השופטים בירושלים? היש שופטים בירושלים? אם כך שיקומו השופטים ויעשו דין צדק. כי הדין הקשה בא מהשופטים והם מייצרים בעלי דין קשים מאוד.

 4. מאיה

  בבקשה תעשהו כל שביכולתכם שמעשהו של סילמן לא יהיה לשווא. אזרחי תוניסיה הצליחו להפיל רודן, אזרחי ישראל חייבים להצליח לשנות את המדיניות החברתית כלכלית של ממשלות נבחרות

 5. סמולן

  כותב יקר, שים לב. סלימן הצית את עצמו במסגרת של הפגנה חברתית. הוא ביצע התאבדות במסגרת הפגנה חברתית. המסגרת היא שהובילה אותו להתאבד בצורה המסויימת הזו. באתר שבו ברור כל כך שהחיילים הישראלים מועלים קורבן על מזבח אלי המיליטריזם הישראלי, צריך גם להיות מקום לחשבון נפש על הרטוריקה המתלהמת של המחאה.

  זו רטוריקה מתלהמת כי האתר הזה מלא במאמרים שמסנגרים על אלימות כנגד המדינה והשוטרים – אותם שוטרים שרצו לכבות את האש שאחזה בגופו של השאהיר המהפכני הזה.

  אבל הניתוח לא יהיה מלא אם לא נשים לב, ומהר, לכך שסלימן חי במשך השנה האחרונה באווירה מהפכניסטית. שהוא למד על מוחלשותו ככל הנראה במאהלים ההם, וככל הנראה מאחותך הרבנית, שעדיין לא גינתה את מעשה ההתאבדות של סלימן, ולו מנקודת ראות רבנית.

  האתר הזה – וכמובן לא רק הוא – שופך דלק על החברה הישראלית, ומנסה כמיטבו להצית אותה. נראה שסלימן לקח ברצינות את תיאוריית הקשר המיסטית, ששחררה אותו מאחריות למהלך המטופש שביצע – התחמקות מתשלום לביטוח לאומי, של סכום פעוט – פעוט בתזרים של חברת הובלות בעלת שלוש משאיות – והובילה אותו למעשה שעשה.

  אפשר להתווכח מי אשם בפשיטת הרגל של החברה של סלימן ובהתמוטטות הכללית שלו – בית המשפט, למשל, קבע שהוא אשם בכל, עקב ניהול כושל והזוי. אבל ברור לגמרי מי הוביל אותו להתאבדות הזו. מי אחראי לצלקות הכוויה שעל גופו. וברור גם איזה ממסד (מחליש, אלים, מחריד) מפעיל את בתי החולים שבהם הוא יטופל – כנראה עד סוף ימיו. אתם לא בצד של הטובים. לו אני אחותך, הייתי מנצל את הזמן לחשבון נפש נוקב. נא לא לקחת את מה שכתבתי בצורה רעה, אבל אני חושש ויותר מכך לדם ולהרג שיבואו עלינו אם המהפכניזם ימשיך במצעד הקידמה העיוורת שלו. ההיסטוריה מלמדת שמהפכנים יודעים לרצוח והרבה, שהם מקימים מחנות ריכוז והשמדה, ושאפילו אלו הנאמנים להם סובלים באופן קשה. סלימן היה צריך לקבל עזרה שתלמד אותו להסתדר עם הממסד, ולא שטיפת מוח שתפמפמם לו שיש דרך לשרוף את עצמו ולצאת קדוש מהפכני. פ

 6. מיטל

  אם היו אי פעם למישהו ספקות בעניין הטרוליות שלך הטוקבק הזה חושף אותך לחלוטין. מה שנותר לברר הוא מי משלם לך עבור הטוקבקים הפסאודו אינטלקטואליים שאתה כותב במהלך השנים באתרים המזרחים.

 7. איציק

  סופסוף שוויון
  כור ההיתוך הצליח!!

 8. סמולן

  סילמן, עד כמה שאני מבין, היה אשכנזי. כך, אני משער, גם האחות הרבנית של הכותב, ורוב רובם של המטיפים למאבק בהגמוניה. אין לי שום דבר בעד המאבק המזרחי – דמייני שעכשיו כתבתי כמה דברים בוטים בגנותו – אבל הוא לא נראה לי קשור לקמפיין ההסתה, או אולי קמפיין ההצתה, שסילמן נפל לו קורבן.

  השאלה אינה אם אני מקבל כסף עבור הטוקבקים האלו, אם אני כותב אותם באתרים "מזרחיים" (מה לאתרים האלו ולמזרח… האתר הזה ספציפית, למשל, עוסק בשיעתוק וייצוג של אופני חשיבה יהודיים-אשכנזיים-אמריקאיים; שימי לב שמצטטים פה פילוסופים שכותבים באנגלית, כלכלנים שכותבים באנגלית, ואחרי כן לכי כמו ויקי שירן בשעתה, ונסי לנחש מה העדה של נוסבאום, קרוגמן, שטיגליץ; בצד המזרחי יוזכר פה, אולי, מייקל וולצר – ולא לטובה) וכמה כסף אני מקבל (לא).

  השאלה היא אם ידיכם שפכו את הבנזין הזה. והאמת היא, יקירתי, שכן. שפכתם, הצתתם, הסתתם. וזו רק ההתחלה. מהפכנים הם אנשים מסוכנים מאד. גם ובפרט אם יש להם שאהידים.

 9. דב פוניו

  אדם לא חייב לקבל שילמונים עבור טוקבקים-די אם הוא מרגיש טוב בחיק המערכת .אבל זה עדיין לא עושה אותו הגיוני או צודק.
  אין להתייחס אל פרשתו המזעזעת כשלעצמה של משה סילמן כאירוע נקודתי של אדם חלש שנדחף למעשה יאוש ונוצל על ידי הובלה צינית של מורדים בסדר הטוב.
  כולנו עוברים מדי יום ביומו תחנות שהשפעתן המצטברת בהכרח דוחפת אותנו למקומות: אדישות ,ציניות, חוסר אונים, אבוד תקוה לעתיד טוב ועירפול של מטרות בחיים.
  פקיד בעירייה שבעיותיך לא מעניינות אותו- כי חונך שראש גדול לא יקדם אותו בחיים. שוטר שמשקר- כי גם הממונים עליו משקרים והעיקר כיסוי תחת. ביזבוז גלוי של כספי צבור סתם- בשביל להאדיר שמו של פוליטיקאי.דיבור בטלפון נייד בנהיגה בכבישים בו נהרגים יותר מכל המלחמות-ובו בזמן משטרת התנועה משקיעה הון עתק במצלמות מהירות- "לחפש את המפתח מתחת לפנס". וזה רק על קצה המזלג.
  האזרח המצוי חי כל העת מול מערכת דורסנית ומלוכלכת- ומי שלא זז מספיק מהר הצידה, נדרס. משם מגיעים לתגובות קצה מכל הסוגים. לאו דווקא התאבדות.
  אל תגיד לי שזה חייב להיות כך. זה מה שמביא אנשים למרוד-מרד שיש לו המון סיבות -וכאשר להמון אנשים יש המון סיבות, חלקם מגיבים באלימות כלפי המימסד ואחדים באלימות כלפי עצמם.אבל רובם הגדול אינם מוסתים, אלא נקעה נפשם מחוסר באנושיות של השלטון.

 10. י

  מיטל, לא כל מי שאינו משדהה אוטומטית עם ניכוסו של סילמן, או אפילו גם עם המחאה החברתית – הוא טוקבקיסט בתשלום או אפילו טרול. שווה לקרוא את המאמר הבא, בעיקר את פסקאות הסיום בשורה התחתונה:
  http://www.haoona.com/article_i.asp?id=1068

 11. דןש

  הנושא מורכב משתי בעיות יסוד: הראשונה, היא הביאורוקרטיה – שחייבים שים לה קץ. ביאורוקרטיה שלילית השוחקת את הפונים במקום לטפל בפונים באופן מסודר, אחיד וללא משוא פנים.
  השניה, היא השאלה עד כמה המדינה מחוייבת בטיפול באדם שהסתבך (טרם מחלתו) ובמידה מסויימת "קפץ מעל הפופיק" ולא חש במועד את תחילתה של המפולת. על פי התאורים, משה היה יכול למצוא את פרנסתו בכבוד, כשכיר ולא כבעל 3 משאיות.

  בעיות אלו אינן משחררות את המדינה מהערכות מתאימה ונכונה לטפל במי ש"החליק" ובמיוחד, שאבד את יכולת ההכנסה שלו ואת מגוריו. אעין בידי הרשויות מצאי אמצעים לטיפול במקרים חמורים כפי שנאמר שחשוב לזכור שמשה לא לבד. מה שקרה קורה בנושא הדיור הציבורי הוא שערוריה בפני עצמה. על פי דברי אלו שטיפלו באופן אינטנסיבי באדם בנדון, שידעו על מצוקותיו לפני מעשהו המזויע, גם אם היה זוכה להכרה – התור ארוך ועשוי לקחת שנים.
  בכל מקרה, המקרה כאן הוא נושא פרטי ואין לסווג אותו כחלק מהמחאה החברתית.

 12. סמולן

  לא מדובר לדעתי בהסתה מכוונת למעשה זה. אבל מדובר בהסתה נעדרת מחשבה על תוצאותיה, בבירור. האתר הזה עוסק בהסתה לאלימות מזה זמן מה – הוא מפרסם פוסטים שדנים במושג האלימות הפוליטית ומסקנתם היא שמדובר במהלך סביר – וזו עוד דוגמה לשיח אינטלקטואלי יחסית. דמה בנפשך שיש בעולם אנשים מטומטמים כמוני. לא כמוך, אלא כמוני. נכון שאני לא מבין שום דבר בצורה נכונה ? נכון שאני מסלף ומעוות הכל ? עכשיו, דמיין לרגע שיש כאלו גם בצד שלך. מה, לא יציתו את עצמם במחאה על "המשטר" ?

  תבין, אתה שונא את ישראל בגלל הכיבוש (מה שפעם קראו לו כיבוש) ואולי בגלל האוריינטציה האנטי-קומוניסטית היעילה שלה בזמן המלחמה הקרה. משום מה, אלו עמדות שמצדיקות הריגה, ונאה לך שנמנעת מכך עד כה (האם נמנעת ? סביר שכן; החלקים ב"גן עדן עכשיו" שנגעו לסיוע של אנשי שמאל ישראלים לביצוע פיגועים הם בטח פיקציה מוחלטת). אבל אנשים כמו סילמן, כמדומני, מבלבלים את האנרגיות האנטי-ישראליות הללו עם מחאה על גובה מחירי הקוטג' ועל זמינות של דיור במרכז תל אביב. הם מציתים את עצמם. בגלל מה ששמעו וקראו. הם לא הכי יציבים. הם מאמינים לכם. ומה שעצוב, זה שזה לא קורה בפעם הראשונה בתולדות השמאל.

  אני לא חושב שבוצעה כאן מניפולציה מכוונת. אבל אני מוטרד מאד מכך שלא נעשה חשבון נפש, ומכך שנעשה ניכוס מהיר – וצוהל – של ההצתה. מעתה ואילך אי אפשר יהיה לומר שזה קורה במקרה. וקשה לומר שננקטים צעדים שימנעו את זה בעתיד, פרט אולי לאמירה בודדת של שלי יחימוביץ.

 13. יואש

  סמולן רוקד על האש ביודעו שהוא לא ייפגע ממנה.
  האשמת הקרבן ואיפוסו בתודעה היא מנגנון עצמי מטהר ומשחרר.
  סמולן הפעיל את מנגוני ההגנה ה"ביביאנייים" שמביאים לו הקלה והנאה.
  המשך לרקוד על האש והתפלל שהיא לא תאחוז בבגדיך.

 14. נתן

  לא הבנתי מה הרבותא בציון העובדה שמשה מקבל טיפול בבית חולים של מדינת ישראל, האם מדובר בבית חולים שנבנה בכספו הפרטי של שטייניץ או מדובר בבית חולים שנבנה בכספו של סלימן בעצמו ומתברר שגם שם המדינה ממשיכה להתעלל בחולייה.כפי שפורסם אתמול במחלקת כוויות טיפול נמרץ של בית החולים הגדול בארץ יש שמונה(8!!) מיטות בלבד ולכן משה סלימן עם 94 אחוז כוויות מקבל את הטיפול במחלקת טיפול נמרץ כללית, אז לדעתך גם על זה מובילי המחאה צריכים לעשות חשבון נפש , או שבדף המסרים של לשכת ראש הממשלה אין התיחסות לזה?

 15. יואב

  מאוד מעניינת אותי השאלה הבאה: אם משה סילמן היה חי באחת ממדינות סקנדינביה, איזו רשת בטחון היתה לו שהיתה מצילה אותו מגורלו?

 16. מאור

  המחאה רוצה להעלות את מעורבות הממשלה במשק- יותר דיור ציבורי, יותר תקציבי רווחה, יותר רפואה ציבורית.
  היות והכסף לא גדל עם העצים, זה יבוא מהעלאה במיסוי. גם על עסקים, וגם משכירים ממעמד הביניים.
  אם כל הסיפור התחיל מעיקול בגלל חוב לביטוח לאומי על רקע משבר כלכלי ובעיות ביטחוניות- הרי שבמודל של המהפיכה החברתית יעדיין היו בעיות ביטחוניות ומשברים כלכליים, הביטוח הלאומי לא יהיה פחות אטום ודורסני לגבי המיסים (הגבוהים יותר) שלו- ויותר עסקים ייקרסו. האם מערכות הרפואה והרווחה המשופרות שייטפלו בהם יינחמו את בעלי העסקים שיהפכו לבעלי חוב? מסופקני.

 17. ראובן גרבר

  על 15000 ש"ח. הביטוח פעל ופגע בייעודו להבטיח קיום הוגן. חבל שהביטוח הלאומי לא עשה לו תספורת. כך זה – מעניים סוחטים ולעשירים מוותרים.

 18. יואש

  אם סמולן הוא שם העט של קובי אריאלי, אנא התכבד והופע בשמך ואם אינך אריאלי,גם כדאי שתופיע בשמך.
  דף המסרים שציינת עבור יואב ונתן מצביע על מיקומה של ישראל במקום ה-66 בין 107 מדינות בשעור התאבדויות לשנה (מסוימת שלגביה יש נתון).
  המדינות המפותחות נמצאות מעל ישראל והמדינות העניות והפחות מפותחות נמצאות מתחתיה. הרמז לגבי שעור התאבדויות גבוה יותר בסקנדינביה הוא נכון אבל מניעי ההתאבדות שם שונים לגמרי מבישראל. צריך לזכור שבישראל התאבדות נחשבת לאיסור דתי חמור שדינו קבורה מחוץ לתחום בית הקברות היהודי. זו נורמה דתית שמקטינה בוודאות את ההידרשות של אנשים לבחור בה כאופציה לסיום חייהם וליציאה ממצבי מצוקה, ייאוש, דיכאון וחולי.
  דווקא במדינות החלשות ,העניות, הלא דמוקרטיות,הנשלטות על ידי שלטון דתי קיצוני הבחירה בפתרון התאבדותי נמוכה יותר. מכאן ניתן להניח שכוונתו של סמולן להמליץ לישראלים לבחור בשלטון דתי קיצוני, אלים, מנדה ומדיר, שאינו מייחס לחיי אדם חשיבות מיוחדת כי עיקר חייהם יתחיל בעולם הבא ובגן העדן המובטח לעושי דברו של השלטון.
  השימוש בהשוואות מופרכות ללא הבנת עובדות הרקע שלהן הוא חרב פיפיות שסמולן תוקע בעצמו בלי דעת.
  השימוש בנורמות יהודיות מעוותות להטלת אשמה על מתאבדים הוא עוד עדות להעדר הבנה וחמלה אנושית אצל דתיים שהקצנתם גוברת על כל מרכיב אחר באישיותם.

 19. סמולן

  ראשית, אני לא אריאלי. אני גם לא סומך על דתיים שמאמינים באריות.

  שנית, לא כתבתי שעדיף להיות בסקנדינביה – או במדינות מועטות המתאבדים – אלא ציינתי ששם כנראה ההתאבדות היתה מתרחשת מהר יותר.

  שלישית, אני דווקא מאד בעד סילמן, כי אני לא סוציאליסט, אלא נוטה יותר ליזמות קפיטליסטית. ברור שעדיף לי להיות בצד שיוזם, לוקח הלוואות, ולא משלם ביטוח לאומי! הבעיה שלי עם סילמן היא לא ההתחמקות מתשלומים חברתיים, אלא ההתאבדות, שלקחה לנו קפיטליסט טוב.

  רביעית, הרשה לי להפנות אותך לפואמה צנועה פרי עטי, שנוגעת בדיוק לנושאים הללו. תוכל לכתוב נגדי גם שם. בהצלחה.

  http://haemori.wordpress.com/2012/07/15/ha_bo_bo/