• logo-1
    הנהירה לדובאי
    כך הופך הביקור בדובאי לחלום חייהם המוזהב של המונים
  • logo-1
    טיול שורשים
    מוסדות גרמניים משותקים עקב החלטת הפרלמנט בנוגע לבד״ס

תהיו אקטיביסטים

משרד החינוך השפיל ועשק את מורות תוכנית היל"ה כאחרון המעסיקים הנצלניים. התשובה היא התאגדות, פעולה, ובמיוחד נשימה ארוכה – כי זה הולך להיות מאבק של שנים
אורן שלמה

אני רוצה לחלוק איתכם אמיתות ולקחים מסיפור העושק והניצול של 1,500 המורות בתוכנית היל"ה. אני מאמין שלסיפור הזה יש משמעויות ותובנות חשובות שיכולות לשרת את כולנו. תחילתו של הסיפור הזה, איך לא, באם כל חטאת, בפשע הגדול שנקרא הפרטת שירותים חברתיים במדינת ישראל.

להפרטה אין אלוהים, להפרטה אין בושה ועוולותיה יכולות לעלות על כל דימיון. בשם ההפרטה, משרד החינוך – על פקידיו, שריו, מנכ"ליו, במשך יותר מעשר שנים ובלי בושה, בסמכות וברשות, רק מפני שיש להם הכוח – השפיל ועשק את מורות תוכנית היל"ה כאחרון המעסיקים הנצלניים. אני מדבר על יותר מעשור של חופשות כפויות ללא תשלום בחודשי הקיץ, עשור של משכורות חלקיות בתקופות של חגים וחופשים, ביטולי שיעורים ללא תשלום, קיצוצי שעות, העברת מורות מזכיין לזכיין כמו סחורה משומשת, ללא תנאים סוציאליים וללא ביטחון תעסוקתי.

הפרטת שירותים חברתיים היא הפקרה. הפקרת עובדים והפקרת אנשים. הפקרה שבלי בושה רומסת את הבסיסים המוסריים לקיום חברתי: אחד הוא הוגנות, השני הוא הכרה והערכה הדדית. הפשע הזה שנקרא הפרטת שירותים חברתיים לא מתרחש בחדרי חדרים והוא גם לא גזירה משמים. את הפשע הזה מתכננים אנשים נאורים, מומחים בחינוך ובניהול, אנשים שקודמו מאז לתפקידים רבי מעלה. ונכון זה ידוע, ונכון אנחנו אומרים – שזאת לא טעות, זאת מדיניות.

המדיניות הזאת מתרחשת כי אנחנו מרשים לה להתרחש. כי כשאנחנו חלשים, עיוורים, צייתניים, אז לכוחות העושק שיושבים שם למעלה קל לפגוע בנו. קל להם לחמוס אותנו, וזה נכון לגבי הבנקים, והתאגידים והרגולטורים וכל נציגי הקפיטליזם החמדני שיושבים שם למעלה. וזיכרו, כשאנחנו מפוזרים, כשאנחנו חסרי סולידריות, אנחנו פגיעים יותר לרוע המאורגן של הקפיטליזם החמדני. והעובדות ברורות: הפשעים הכלכליים והחברתיים נעשים על גבם של הפגיעים ביותר. ניצולי שואה, עולים חדשים, עובדי קבלן, נשים, ערבים, מזרחים, יו ניים איט.

התשובה שלנו היא סולידריות. סולידריות והתאגדות. זאת הדרך. כי ההפרטות והפשעים עובדים טוב מאוד על פרטים בודדים, אבל קשה להן יותר לפגוע באנשים מאוגדים. אחרי מאבק ומאמץ שתחילתו בקומץ מורות ופעילות שחרשו את הארץ, מרכז מרכז, מטבריה ונהריה דרך מרר וביר אל מכסור ואיעבלין ותל אביב וקריית גת ואילת ובאר שבע. אצל מורים ומורות, ערבים ויהודים, חרדים ומתנחלים וחילונים ודתיים. לא יותר מחמש נשים שנסעו הסבירו והחתימו ואיגדו במשך שנה וחצי בעמלנות אין קץ, בזמנן הפנוי ועל חשבונן, נסעו ונסעו ושיכנעו ושיכנעו שהשינוי אפשרי, שאפשר לבנות כוח. ושצריך להתאגד ולהאבק, כי כאמור, שם למעלה לא רואים אותנו ממטר.

ותודות לנשים מופלאות אלו חברנו לכוח לעובדים והגענו ליציגות, ופתחנו במאבק ושביתות והפגנות, ועבודה נכונה עם התקשורת והצלחות גדולות. והנה, בזכות נשים מופלאות אלו המציאות החומרית של מאות מורים ומורות תשתנה לטובה בשנה הבאה. ואני מדבר על כסף. כי שנאבקים פתאום יש כסף למורות, ויש הגדלת הכנסה משמעותית, ופתאום יש אחוזי משרה לתת.

וזהו אולי הלקח הכי חשוב עבורנו: פעולה פעולה פעולה. תהיו אקטיביסטים, תלמדו מחמשת הנשים המופלאות. תהיו אקטיביסטים. לא ליום ולא ליומיים כי זה הולך להיות מאבק של שנים. הכוחות העושקים הם עצומים ומתוחכמים. עלינו לגלות סבלנות ולפעול תמידית, לשכנע ולהסביר, להחתים, להגביר את המודעות ולפרסם ברבים. לא רק בתל אביב אלא גם בשכונות ובפריפריה, לא רק בישראל אלא גם בשטחים, לא רק בקיץ אלא כל השנה, לא רק בהפגנות אלא ביום-יום, לא רק בפייסבוק אלא גם בתקשורת וברחובות, במקומות העבודה, במתנ"סים ובכינוסים, בפרלמנט ובבתי המשפט. תהיו אקטיביסטים. תיצרו קבוצות בכל המגזרים. צרפו עוד אנשים לפעולות, תקימו מפלגות. תהיו חמודים, תהיו נחושים, תהיו כועסים. אבל תהיו גם חרוצים ומסורים.

צאו מתל אביב. תהיו אקטיביסטים. תלמדו בעיה, תמציאו דרכי פעולה וצאו לדרך. תהיו אקטיביסטים. המדינה מפקירה את החברה. אל תפקירו אותה גם אתם.

הכותב הוא מורה בתוכנית היל"ה. זהו נאומו מההפגנה במוצ"ש 14.07

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.