כל מחנה והשלמה ארצי שלו

העובדה שגדעון לוי וסער סקלי הפכו לדמויות ריאליטי כה מוצלחות, בעוד נשים בעלות דעות דמות לא זוכות לאהדת הקהל או לחיבוק הטלוויזיוני, נעוצה אולי בהיותם הצאצאים של יפי הבלורית והתואר המיתיים. תום מהגר צפה ב"מחוברים 2" וחשב שהנה עוד רגע קט וגדעון לוי שב למוטב

לדעתי, אין טעם לכתוב על תכניות ריאליטי, פשוט מפני שהתוכן שלהן הוא מתחת לכל ביקורת. אני מוצא שיש להן תפקיד פוליטי אחד והוא לטמטם את דעתו של הציבור, עד אשר לא יידע מימינו ומשמאלו, ולמרבה הצער, ערוצי הטלוויזיה המסחריים עושים את מלאכתם זו נאמנה. הייתי שמח לחתום את הדיון בזאת, לולא השתתפותו של גדעון לוי ב"מחוברים 2".

גדעון לוי ב"מחוברים 2". צילום מסך

עצם השתתפותו בתוכנית שמה את הדמות "גדעון לוי" במרכז הבמה – כצפוי, באופן מציצני ומאוס – ודוחקת את תחום התעסקותו, הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים, לשולי השיח. כך, למשל, בסצנה שחותמת את הפרק השלישי, מקבל לוי טלפון מרשת אל-ג'זירה, ומתבקש לקיים ראיון. בת-זוגו, קתרין, "יפהפייה שוודית הצעירה ממנו ב-25 שנים" כפי שהוגדרה באתר התוכנית, אומרת למצלמה שהפנייה מאל-ג'זירה "מדליקה" אותה והיא רוצה לקיים עם לוי יחסי מין. מייד לאחר מכן המצלמה עוברת ללוי, שחוגג את הישגו בחדר המיטות: "ואני בן 58", הוא אומר למצלמה, כולו עולץ.

הראיון עצמו באל-ג'זירה "נשאר על רצפת חדר העריכה". תוכנו, כנראה מצב זכויות האדם בשטחים, כבר אינו מעניין. רשת אל-ג'זירה, מבחינה זו, היא כמו פריט לבוש, סוג של תפאורה, שמפיקי "מחוברים 2" הניחו על לוי על מנת לבנות את דמות השמאלני. זוהי דוגמא נוספת לאופן שבו מה שקורה בשטחים הכבושים מתורגם להון פוליטי על ידי שוחרי זכויות אדם, במקרה הזה עיתונאי בכיר. הוא מצהיר על כך בגלוי: "הקריירה שלי תקועה," הוא אומר לקתרין בפרק 6, וממשיך "ברור לי שאני צריך להוסיף תוכן לחיי. אני צריך או ספר או עוד אינתיפאדה." בסוג של פליק פלאק מוסרי, התהפכו היוצרות: פעם גדעון לוי היה אמצעי להכרת המצב בשטחים הכבושים, היום המצב בשטחים הכבושים הוא אמצעי להשתתפותו של לוי בתוכנית ריאליטי ו/או להצלחתו בתחום הרומנטי.

כיצד הפכו גדעון לוי, וגם סער סקלי, לדמויות ריאליטי כה מוצלחות, למרות דעותיהם הנחשבות בציבוריות הישראלית לקיצוניות? באשר להשתתפותו של לוי, נכתב באתר התוכנית שהוא "איש עקרונות שעומד מאחורי העמדות הכי רדיקליות במפה הפוליטית". אולם אם זו הסיבה לפנייה שהוא קיבל ממפיקי "מחוברים 2", היינו מידת מחויבותו לנושא שנוי במחלוקת, אזי נשאלת השאלה למה לא עלה בדעתם של יוצרי התוכנית להציע לעמיתתו עמירה הס להשתתף ב"מחוברות 2"? מבחינה מקצועית, היא נמצאת יותר בשטח, מדברת את השפה הערבית באופן שוטף (בניגוד ללוי) והצליחה להיכנס ולסקר בשנים האחרונות את מה שקורה ברצועת עזה, כולל ראיון עם איסמעיל הנייה, מה שלא עלה בידו של אף עיתונאי ישראלי אחר. אובייקטיבית, אם אכן הקריטריון הוא פעילות עקרונית ועיקשת נגד הכיבוש, הס עושה עבודה טובה יותר.

באותו האופן כדאי לשאול מהיכן נובעת הצלחתו של סער סקלי ב"באח הגדול", וזאת לעומת הסלידה של "הדיירים" והצופים מעדנה קנטי? אמנם הנוירולוג שלי וגם גסטרונום מומחה, אסרו עליי לצפות בקלסתרו של ארז טל, אבל ממה שבכל זאת יצא לי לראות, דומה כי קנטי וסקלי הביעו עמדות אשר גם בעזרת זכוכית מגדלת, לא נצליח להבחין ביניהן. כיצד הפך סקלי לחביב המיינסטרים הישראלי כיום, בעוד קנטי שבה לאלמוניותה עם עזיבתה את התוכנית?

לסיפור של לוי וסקלי כדמויות בתוכניות ריאליטי יש סאב-טקסט: הם תינוקות שנשבו. בדימוי החזותי שלהם, תווי פניהם, שהם המכריעים ביותר בשיח הטלוויזיוני האינדיווידואלי, הם הצאצאים של יפי הבלורית והתואר המיתיים. גם מה שקורה על המסך מלמד שהנה, עוד רגע קט, והם שבים למוטב. סקלי, כך מספרים, התחבר עם השב"כניק; לוי "משחק אותה" עם שוודית שצעירה ממנו ב-25 שנה, ורץ לספר לחבר'ה. שמאלנים או לא, לוי וסקלי מגלמים את החלום הגברי-ישראלי: חבר שב"כניק שממתיק סוד בטחוני, ובת-זוג צעירה ויפה.

את הסחורה הזו נשים כמו קנטי והס לא יכולות לספק. הן לא נחמדות. בניגוד ללוי וסקלי, שהם "ילדים רעים" מבחינה תדמיתית בלבד, נוכחותן הציבורית של הס וקנטי באמת קוראת תיגר על הסדר הקיים, ולכן הן אינן מתאימות לכל הדיבור שמייצרת תוכנית ריאליטי.

הופעתם של סקלי ולוי בתכניות ריאליטי משולה בעיניי להופעתו של שלמה ארצי על במת המחאה. ייתכן שהכוונות טובות, אבל חשוב לזכור שהקפיטליזם לא מכניס לפה מה שלא ייבלע בקלות, ובבוא העת גם ייפלט ויחלוף מן העולם. בסופו של יום, דבר לא ישתנה בשטחים הכבושים כתוצאה מהשתתפותו של לוי בתוכנית. המרוויחים האמיתיים מההופעות הנ"ל הם, כרגיל בישראל, גברים יהודים. מסקנה: כל מחנה והשלמה ארצי שלו. לנו יש את גדעון לוי.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Diogenes

  Am ha'aretz, kaivan shemizdakneem, da'atam mitapeshet alayhem.

 2. יסמין

  אף פעם לא האמנתי לו,הוא פועל מהממסד והולך לבתי מלון של התקשורת הישראלית ואומר כמה מילים למרק את מצפונו.

 3. אורנה

  אכן האמת יוצאת לאור, והנה גם גדעון לוי, השמאלן הנאור הוא לא יותר מאשר גבר חרמן שפסגת שאיפותיו היא לחזור הביתה למרק חם ולכיור נקי.
  עצוב.

 4. אורולוג

  את/ה בטח מתכוון/ת לגסטרולוג

 5. טלי .ק.

  הוא ציני ונובע משיקולי צפייה גרידא. ובדומה לשמועות על חיפוש פעילי מחאה מצד מלהקי עונת האח הגדול הבא, כך גם ההצבה בעבר ובהווה של דמויות שהן לכאורה אנטי-מיינסטרים, היא סך האידיאולוגיה הווירטואלית של מציאות שבה לוח השידורים מטרתו לשכנע את הצופים, בצורה עילגת, אינפנטילית וסנטימנטלית (ואולי אוסיף גם – מצטדקת, מוסרנית, מתנשאת), שהנה, גם הטלוויזיה משתתפת בשיח החדש. אבל אין שיח חדש ואין שלום ואין צדק. לא בעבר, לא בהווה, לא בעתיד.

 6. יעל

  הוא גבר מתוסכל שהדרך היחידה שלו למצוא חן בעיני קומץ אנשים בעולם הזה הוא ללהג בציניות את השטויות שלו. מתחת למעטה הכביכול אינטלקטואלי שלו רובצת אישיות מתוסבכת.

 7. אלעד רבינוב

  גדעון לוי מת להיות "מפורסם" – לכן הוא מתמקד בסיקור ההתעללות הישראלית בפלסטינים (כי רק קומץ עושה זאת בעתונות הישראלית), ולכן הוא רץ לתוכניות טלוויזיה נחותות מהסוג של "מחוברים" או "האח הגדול" (באחרונה הוא נמנע ברגע האחרון מלהשתתף).

 8. נתן.

  על 4 רגליים איתנות עומד השמאל הרדיקלי והמאמר הזה מכיל את כולם – הפלצנות הטהרנות הצדקנות וההתפלספות(פטצ"ה ).זאת הסיבה שהוא גם לא מצליח להגיע לשום מקום.
  אם את הזמו שהוא משקיע בפטצ"ה הוא היה משקיע במאבק אמיתי נגד מעשיי העוuל האמיתיים שמתרחשים פה (לפחות כמו לוי וסקאלי) היינו כבר במקום טוב יותר , אבל למה להתאמץ שאפשר שוב לטחון את אותם סיסמאות קלושות ודלוחות על "יפי הבלורית והתואר..בלה..בלה.בלה.גברים יהודים בלה..בלה…

 9. רתם

  פוסט מצויין. תודה

 10. ג. אביבי

  על 3 רגליים עומד הסמול האשכנזי: גזענות לבנה, הצמדות חולנית לפריוילגיות האתניות וצדקנות מתחסדת. בכל אלה אתה מתבלט, נתןצ'יק.

 11. נתן

  מה קורה איתך?תגובה שלמה בל "אשכנונאצים" אחד קטן?
  אני מקווה שאתה בקו הבריאות…

 12. ג. אביבי

  נתןצ'יק, תביא ציטוט אחד שלי בו השתמשתי בביטוי הזה, ועד אז תן לנו מנוחה מהשקרים שלך, גזענצ'יק. בקצב השקרים שלך, לו היית פינוקיו, האף שלך היה מתארך ומגיע עד לחלון של השכן.

 13. פריץ היקה(הצפונבוני)

  אני לא רואה כמעט טלבזיה בעברית בד"כ ערוץ ץ 33 שזה הממשלתי ערבי . כדי לשמר את מעט הערבית שאני יודע. בא לי עם זאת הרבה פעמים לשבור אותה בגלל,,ההסברה" תעמולת שקר הממשלתית המצויה שם לרב. ההתקפה הגזענית הנלעגת נגד גדעון לוי מקוממת אותי מאד ממנה נובע שכל מי שמקורותיו באירופה הוא פשיסט שכל רצונו לדכא א ת המזרחים לוטהר את מצפונו.אז יש לי חדשות בשבילכם. חלק גדל וגדל והולך של מקבלי ההחלטות שלנו הם מזרחים .בצבא אשכנזי הוא לא אשכנזי אמו הגרה מסוריה אביו ספרדי בולגרי . אחיו אבי אף הוא אחד הגנרלים יצחק בא מכורדיסטן ו ומופז הוא אחד הפרסים הבודדים שאני מפחד . מהם. גם נשיא המדינה לשעבר משה קצב .הגר מאירא סילבן שלום, למיטב ידעתי לא הגר מגמניה . אני כן בגיל 6 לפני 75שנה. כנראה בגלל שדגדעון לוי מוצאו ממשפחה יקית הוא כולו שלילה אחת גדולה .מאחז עינים אשכנאצי שאחת תאוותו לשרת את הטיקונים ןלדכא את סילבן שלום המזרחי המסכן. גדעון לוי עושה עבודת קודש בהיבאו עם עמיתיו לעיתים בסיכון בטחונו האישי את המראה מול פנינו על עוולות הכיבוש התהנגות הצבא והמתנחלים ולעיתים גם עוולות חברתיות.. דברים שרובנו לא רוצים לדעת.אני כאמור יקה אימי ממשפחה ספרדית שהגרה להמבורג לפני מאות שנים .אז אני גם פרענק,אמנם לא יוצא המרחב הערבי איסלמי. מרוקו זה במזרח? הרי זה אורך גיאוגרפי מערבה מגרינויץ'. אין לי אלא להביע בוז עמוק ותועבת נפש לתום מהגר.

 14. ג. אביבי

  גם לטעמי הביקורת על גדעון לוי מיותרת. יכול להיות שכאדם פרטי הוא כפי שנטען כאן – אינני יודע ולא צופה בתוכניות זבל, אבל גדעון לוי אינו אויב המזרחים.
  הגזענות הדומיננטית והעוצמתית ביותר בישראל היא זאת של האשכנזים (לא כולם) כלפי המזרחים, אתיופים ופלסטינים. פשעים איומים נעשו בגינה לכל קורבנותיה, כל הציונות מושתתת על זה. הגזענות האשכנזית כאן ינקה רבות מאחותה הגרמנית, בעיקר דרך ה"סוציאליסטים" של מפא"י/מפ"ם. ראה תורת הגזע הארי העליון של ארתור רופין כמקרה מייצג. בעשור האחרון הגזענות האשכנזית מתגברת והיא רווחת יותר ויותר בקרב אקדמאים. המחליטנים המזרחים שהבאת – מופז, אשכנזי, מרדכי וכו' – הם המעטים שמעידים על הכלל. אפילו בצה"ל, בו למראית עיין המזרחים מתקדמים יותר מאשר במגזרים אחרים, רוב הקצונה הבכירה היא אשכנזית. גם גדעון לוי טוען כך. בכל שאר המגזרים הקובעים אחוז המזרחים הוא בין 4% (בתי המשפט המחוזיים) – 9% (בסגל האקדמי). כבעל ניסיון בסיסטמה הזאת, אני יכול לומר לך שמצב המזרחים במקומות העבודה הקובעים (בלי קשר לפוליטיקה), מזכיר את זה של יהודי גרמניה בין שתי מלחמות העולם. כלומר, כדי שמזרחי יזכה במשרה נחשבת הוא צריך להיות (בד"כ) בעל כישורים גבוהים במובהק משל מתחריו האשכנזים.
  נ.ב. למיטב ידיעתי, צאצאי יהודי המבורג לא היו שותפים אקטיביים לדיכוי המזרחים והפלסטינים שבוצע כאן. רוב הפיתוחים האידיאולוגיים הפתולוגיים שהובאו לכאן מגרמניה (רופין, שיבא/שיבר, ד"ר מאיר ואחרים ימ"ש) היו של יהודים שלא מן הקהילה הזאת. מעבר לכך, כל אשכנזי שמתנגד לגזענות האשכנזית (ולא רק מן השפה ולחוץ)ונאבק נגדה הוא בעיני נכס אנושי.