רוצה את כיכר העיר ריקה

עיריית תל אביב יודעת היטב כי הביורוקרטיה היא אמצעי בדוק לשחוק את המפגינים ולהרוג את המחאה. היא יודעת שאמצעים ביורוקרטים ואזרחים צייתנים משמעם פגיעה אנושה בחופש הביטוי. הכירו את נוהל 834 שהמציאה לעצמה: רישיון להבעת דעה במרחב הציבורי
שרונה אליהו חי

תמיר חג'ג', פעיל מחאה נחוש מכפר סבא שקצה נפשו במצוקת הדיור, החליט להקים אוהל מחאה בכיכר רבין. מצויד באוהל זוגי ובכמה פעילים, הגיע חג'ג' לכיכר והתחיל במלאכה. בתוך דקות ספורות הגיע פקח של עיריית תל אביב. "תציגו לי בבקשה אישור להקים את האוהל," ביקש. אחד מהפעילים שאל את הפקח איפה הצו שמסמיך אותו לדרוש את פינויו של האוהל. "שם", אמר לו הפקח, והצביע על בניין העירייה הסמוך. "שם תמצא את כל האישורים שאתה צריך". הפעילים סירבו לפרק את האוהל, וכעבור כמה דקות הגיעו שני פקחים נוספים והתחילו לפרקו תוך שהם שוברים באגרסיביות את היתדות.

חג'ג' סירב להבין את הרמז, ולמחרת פנה לעירייה כדי לקבל אישור להקמת אוהל. בהתחלה הודיע לו ש"אין אוהלים בתל אביב," אלא שבאותו הזמן בדיוק עמד בכיכר רבין אוהל רחב ממדים שהקימה מפלגת ישראל ביתנו. כשהבינו בעירייה שחג'ג' לא עומד לעזוב כאזרח טוב וצייתן, שלחו אותו מאגף אחד למשנהו, מפקיד אחד לאחר, על מנת לברר מהי הפרוצדורה להקמת אוהל מחאה. לבסוף נמסר לו כי עליו להגיש בקשה בכתב, שבה יפורטו מטרתו של הקמת האוהל, גודלו, מיקומו ופרק הזמן המבוקש לעמידתו. הוא הגיש את הבקשה, וכעבור שבוע קיבל אישור ראשוני להקמת האוהל, בכפוף למפרט מדויק של גודל האוהל שמותר להקים, סוג הציוד שבתוכו, מועדי הקמה ופירוק, איסור על לינה באוהל או על הכנסת מחצלות ומזרונים. למרות שביקש אישור להצבת האוהל ל-45 יום, קיבל אישור רק ל-9 ימים. בכך לא הסתיים מסע הייסורים בדרך אל האישור הנכסף: חג'ג' נדרש להוציא רישיון עסק, אישור משטרת ישראל ואישור מכבי אש.

בשלב הזה, נדמה לי, המפגין המצוי היה אומר לעצמו: הספיק לי. אין ברשותי הזמן, הכוח, העצבים והמשאבים להתמודד עם הביורוקרטיה. אבל חג'ג', שועל קרבות ותיק, בעל חוסן נפשי ומוטיבציה יוצאת דופן, לא אמר נואש. את האוהל הזה אני אקים, אמר, על אפם ועל חמתם. הוא פנה למשטרה לקבל אישור להקמת האוהל. בשמחה, אמרו לו, רק כמה דברים קטנים לפני זה: נדרש לנו אישור מהנדס בטיחות שבדק את בטיחות האוהל, אישור בודק חשמל בגין השימוש בחשמל באוהל, אישור מד"א, באחריותך להציב שומר באוהל, ורק עוד כמה דברים קטנים וניתן לך את האישור.

שירותי הכבאות וההצלה קיבלו גם הם את פניו של חג'ג' בברכה. אין שום בעיה, הם אמרו לו: רק תדאג שהאוהל עומד בתקן 5093 של מכון התקנים הישראלי, תקן שחובר עבור מניעת "דליקות של וילונות לשימוש מוסדי או ציבורי". הוא עשה את כל מה שנדרש על ידי העירייה לעשות: הציג אישור מהנדס בטיחות ואישור בודק חשמל ואישור מד"א ומכבי אש, והצליח לעמוד בכל שאר התנאים שהוצבו בפניו על ידי העירייה, המשטרה וכיבוי האש. סיפור של אלפי שקלים, שגויסו מתרומות של פעילי מחאה והלוואות שלקח מחבריו.

כחודשיים מאז ניסיונו הראשון והכושל של חג'ג' להקים אוהל מחאה בכיכר רבין, האוהל המיוחל קם סוף סוף. כיכר רבין. אוהל קטן, מרוחק מהמדרכה ומהעוברים ושבים, כמה כסאות פלסטיק, שולחן וכמה שלטים התלויים עליו. כל הטרטורים וההוצאות הסתיימו באוהל אחד קטן שעמד על תלו במשך תשעה ימים תמימים.

בתגובה לעתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח וחמישה פעילי מחאה שניסו להקים אוהלי מחאה בעיר, וביניהם תמיר חג'ג', הזדעקה העירייה: אתם לא מתביישים? תל אביב היא עיר המחאות והדמוקרטיה! בשנה שעברה אפשרנו את מחאת האוהלים, בלעדינו כל זה לא היה קורה! מה שנכון נכון. תארו לעצמכם מה היה עולה בגורלה של המחאה החברתית אילו כל אחד ממקימי האוהל בשדרות רוטשילד, שם התחיל הכול, היה נדרש להוציא אישור מהעירייה ולזכות להכיר מקרוב את כל אגף העירייה, את המשטרה, כיבוי אש ומד"א. הביורוקרטיה הזו היא האמצעי הבדוק לשחוק את המפגינים ולהרוג את המחאה.

Lucy Orta, Refuge Wear Habitent, 1992–1993

אבל מתברר שעיריית תל אביב לא מסתפקת ברישוי אוהלי מחאה. לפי הנוהל החדש שהמציאה לעצמה, טוענת העירייה, היא רשות הרישוי בענייני חופש הביטוי בעיר. נוהל מס' 834, שנכנס לתוקפו ערב הגשת העתירה והתקבל ללא התייעצות עם ועדת החוקה והמשפט של העירייה, קובע כי כל "הפגנה, עצרת, טקס, אירוע סולידריות, אירוע התרמה, אירועי חג, וכל פעילות אחרת להבעת רעיון, דעה, ערך, אמונה או תפיסת עולם" במרחב הציבורי בעיר, טעון אישור מראש של העירייה.

המפגין יידרש לחתום על כתב התחייבות, להפקיד צ'ק ביטחון, להציג אישור מחברת הביטוח ולעמוד בתנאים נוספים בהתאם למה שיחליט מנכ"ל העירייה. אפשר רק לדמיין כמה זמן, אנרגיה וכסף יהיו כרוכים בהקמת אוהל תחת הפרוצדורה החדשה. מי שינסה להקים אוהל בניגוד לנוהל החדש, צפוי לפעולת תגמול קשה ומיידית מצד פקחי העירייה – לעתים קנס, פעמים אחרות סילוק והחרמת האוהל, לעתים נזק כבר לציוד, ואם צריך – גם משטרה.

העירייה מתרצת את הפגיעה החמורה בחופש הביטוי באחריותה לשמירת הסדר והניקיון. מכוח זה, היא טוענת, היא רשאית להתנות הקמת כל אוהל מחאה בהיתר מראש. אלא שעל פי החוק, הגורם השלטוני היחיד לו העניק המחוקק סמכויות רישוי הפגנות הוא המשטרה, וגם זה רק במקרים מסוימים בלבד. הניסיון של רשויות מקומיות להסתמך על חקיקת משנה שנועדה לסייע לה לשמור על הסדר והניקיון כדי לפגוע בחופש הביטוי, נדחה על ידי בתי המשפט. חופש הביטוי, הם קבעו, חשוב לא פחות מהאינטרס של שמירת הסדר והניקיון.

אתם מבקשים לעשות פה בעיר אנרכיה, טוענת העירייה, ואת זה היא לא תרשה. אז זהו, שלא. לא כל איש הישר בעיניו יעשה. בהחלט צריך לשמור על הסדר והניקיון בעיר. צריך למנוע מפגעים ומטרדים בעיר. צריך לדאוג שתנועת הציבור לא תיפגע. וכן, כל הפגנה עלולה ליצור הפרעה כלשהי לציבור, מהווה מטרד, יוצרת רעש לפעמים. נכון, חופש הביטוי אינו זכות מוחלטת אלא יחסית, וכשאוהל יוצר הפרעה חמורה, יש לעירייה הסמכות לפנותו. אבל זה עדיין לא אומר שלעירייה יש "כרטיס פתוח" להתנכל לכל שלט או חפץ במונח ברחוב במסגרת מחאה ציבורית, בכל נושא שלא יהיה. לא כל אוהל מונע מעבר חופשי ברחוב או מפריע לניקיון.

המגבלות על חופש הביטוי חמורות כשלעצמן, אבל יש בהן פוטנציאל חמור הרבה יותר – אכיפה סלקטיבית, שתיצור מראית עין של חברה דמוקרטית ולמעשה תעמיס קשיים בלתי נסבלים על מחאות מהסוג הלא נכון.

בעוד שתמיר חג'ג' טורטר וקיבל אישור להקמת אוהל בכיכר רבין למשך 9 ימים בלבד, העירייה נתנה את ברכתה להקמת אוהל מחאה גדול ממדים שהקימו נכי צה"ל בשדרות שאול המלך ועומד על תילו מעל חודש ימים, במחאה על ההרעה בתנאיהם. האם מופרך לנחש שעיריית תל אביב נותנת יחס שונה למחאות שונות בהתאם לתוכנן? והאם מופרך להעריך שעיריית תל אביב לא תקבל בברכה מחאות נגדה, למשל?

אם נקבל את התפיסה החדשנית, האדנותית והכוחנית הזו, "כיכר העיר" תהפוך למעשה ל"כיכר העירייה". השטחים הציבוריים לא יהיו שייכים עוד לכלל תושבי העיר. לא תתאפשר עוד פעילות מתוכננת וספונטנית ברחובותיה המרכזיים ובכיכרותיה. העירייה היא שתחליט, האם, היכן ולכמה זמן נשמיע את דעתנו במרחב הציבורי של העיר. תהא זו פגיעה בחופש הביטוי של כל אזרחי ישראל, פגיעה משמעותית בדיון הציבורי ומכת מחץ לדמוקרטיה הישראלית כולה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  פגיעה בחופש הביטוי של כל אזרחי ישראל הוא דבר מצויין. את מה שהציונים לא רצו להפנים עד היום – פגיעה בחופש הביטוי של חלק מאזרחי ישראל (למשל של תומכי בשארה המעוניינים להצביע למפלגה בראשותו) – יאלצו להפנים בדרך הקשה. רק כאשר מספיק ציונים יבינו כי על מדינת ישראל השתלטו חבורה של פושעים, רובם בין היתר גם פושעי מלחמה, יוכלו להאבק בצורה יעילה במשטר רשע זה.

  הדוגמה הטובה ביותר עד עכשיו הוא מאבקם של הרופאים המתמחים. בניגוד לאחרים, אלה עשו בשנה שעברה את כל הדרך כדי להלחם בפורעים הציונים בכל דרך חוקית, כולל איום בהפרת צווי מניעה של בית המשפט הציוני בראשות מכשירת פשעי העבודה נילי ארד. לבסוף גם אלו נכנעו, ברוב (דמוקרטי כמובן) דחוק, וקיבלו את הכרעת בגצ בעניינם. כך הפסדנו את המהפכה היחידה שיכלה לאחד בין שמאל וימין, ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים. הרופאים התוו את הדרך אך החולים המוסריים לא הצטרפו אליהם.

  גם פגיעה משמעותית בדיון הציבורי הוא מבורך. הדיון הציבורי הוא דיון ציוני. כל אדם הבא להשמיע דעה מציין לזכותו כי הוא עשה צבא, עשה מילואים, בניו ובנותיו משרתים או ישרתו בצבא וכו'. הדיון הציבורי במתכונתו הנוכחית לא רק שאינו מועיל אלא מזיק. ככל שייסתמו יותר פיות כך יבינו יותר ויותר ציונים כי מאזן האימה בינם ובין המשטר הציוני אינו משקף נאמנה את יחסי הכוח בין המשטר לבין העם. כדי לשקף מאזן אימה מאוזן יותר יש לצאת לפעמים למלחמה, כפי שעשה נאסראללה ב2006 כדי להעמיד בפני הציבור הציוני את מאזן האימה המעודכן: הרוג ציוני אחד על כל עשרה הרוגים לבנונים, בניגוד למאזן האימה הקודם שעמד לראייתם של הציונים על אחד למאה. נכון להיום הציונים מפחדים ממלחמה לא בגלל שאינם חזקים יותר משמעותית מבחינה צבאית – הם אכן חזקים יותר משמעותית מבחינה צבאית – אלא בגלל מאזן האימה: הם אינם מוכנים לשלם את המחיר הריאלי לעוד מלחמה מיותרת.

  ואם סברנו עד עכשיו כי המאמר דן במאהלי המחאה, המשפט האחרון מסביר כי מדובר באוהל קרקס ובמושב לצים. מכת מחץ למה שמכונה דמוקרטיה הוא הדבר היחיד היכול, אולי, להציל את העם הציוני מכלייה. מכת מחץ לדמוקרטיה היא ההסברה כי בישראל קיים משטר אחד ויחיד – אפרטהייד. אריאלה אזולאי ועדי אופיר מראים כיצד התפתחותו של "הכיבוש" ממצב ארעי לפרויקט רב עוצמה, ומפרויקט למשטר קבוע חוללה למעשה הפיכה משטרית במדינת ישראל. ממדינה שכל תושביה הם אזרחיות ואזרחים, גם אם לא שווי מעמד, הפכה ישראל למדינה אשר יותר משליש מהנשלטים הכפופים לה משוללים מעמד פוליטי. השינוי הזה התמסד בסדר משטרי חדש המתקיים כבר עשרות שנים ויש לו כושר שימור עצמי והגיון פנימי משלו – אי אפשר להתייחס אליו עוד כאל תאונה היסטורית או הרפתקה חולפת של המדינה היהודית.

  אזולאי ואופיר טוענים שצריך להבין את משטר הכיבוש כחלק מן המשטר הישראלי, ולאור העובדה הזאת יש לפרש ולהגדיר מחדש את המשטר הישראלי עצמו. הם מבקרים את המודלים הקיימים לאפיון המשטר הישראלי ומציעים מסגרת מושגית חדשה לדיון המשטרי.
  http://www.resling.co.il/book.asp?book_id=419

  לוחם הצדק תמיר חג'ג': "בוקר אור חברים, היום (א')בשעה 12:00 אתחיל לשבות רעב, כמו שאמרתי או שביבי ייפגש איתי או שביתת רעב. … אנשים אומרים לי תמיר קפצת יותר מידי גבוה ואני אומר לכם… אני לא אוותר משום שזו לא מלחמה פרטית שלי זו מלחמה של ולמען כולנו.
  למי שעדיין לא הבין אני החלטתי לצאת למאבק כנגד כל אותם גופים שלא סופרים אותנו ורודפים אותנו, וכעת החלטתי אני לרדוף אותם הם חייבים לתת לי תשובות לשאלות קשות שישאלו, אני ארדוף אותם בבתים שלהם, בלשכות שלהם ובכל מקום שיהיו עד אשר יבינו שאזרחי המדינה לא יכולים עוד לחיות ולא להיות יותר שפני הניסויים של ביבי ושטייניץ. חיבוק גדול לכולכם".

  לאור נסיון קודם עם ידידה טובה שפתחה בשביתת רעב בגן הוורדים, הרי התחזית: יבואו כל מיני אנשים שינסו לשכנע את חג'ג' להפסיק את שביתת הרעב. איש איש וטיעוניו, כאשר הטיעון המרכזי יהיה כי אל לו לאדם להקריב את חייו בעבור מטרות צודקות ככל שיהיו. הדיון הציבורי הציוני יוסת לעצם לגיטימיות שביתת הרעב ולא לסיבות שהניעו אותה. תמיר חג'ג' היקר, אל תירא ואל תחת. השב לאלו כי מי שמעוניין להציל את חייך טוב יעשה אם יניח לך וילך להלחם בפורעים הציונים. זו הדרך היחידה להציל את חייך. אל דאגה, אתה תזכה לחיים טובים וארוכים עד 120, היות והמשטר הציוני לא יכול להרשות לעצמו עוד חלל. ע"ע שביתות הרעב של האסירים הפלסטינים. מאזן אימה מאוזן יותר הוא הנחוץ כדי להאבק במשטר הציוני. פחות דגש על "או שהעוגה תהיה לכולם" ויותר דגש על "או שלא תהיה עוגה", או במילותיהם של אופיר ואזולאי: "ישראל – מדינה במזה"ת. יבוא יום שתהיה מדינת כל אזרחיה, או שלא תתקיים כלל". (מתוך ימים רעים, רסלינג).

 2. עמירם ברוטמן

  האח הגדול
  ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, דורש קבלת אישור על "כל פעילות להבעת רעיון, דעה, ערך, אמונה או תפישת עולם". מבחינת תפיסת חופש הביטוי הדרישות של שליטה לשעבר של פירנצה ג'ירולמו סבונרולה לא היו שונות. מילא חולדאי אבל לאן נמוגה הספונסרית שלו שלי יחימוביץ', שלא משמיעה ציוץ על חולדאי, האיש והאידיאולוגיה.

  נכתב במוניטין- חפוז
  ב- 19.7.2012
  http://www.monitin.org.il

 3. דןש

  אתה משיג בדיוק את ההיפך ממה שאתה מתכוון. המדינה ה"ציונית" ככל שהיא רעה היא טובה מכל המדינות הסובבות אותה. גם אתה יכול להשתלב ולהשפיע.
  1. על מדינת ישראל לא השתלטה כל חבורה ולבטח לא חבורת פושעים. מדינת ישראל מנוהלת ע"י נבחריה – בבחירות דמוקרטיות אחת לתקופה.
  2. הרופאים נאבקו על מנת לשפר את מצבם ואת מצב החולים בבתי החולים. את המאבק הם ניהלו בהתאם לחוק ואם היו מפירים אותו היו זוכים לתגובה חוקית הולמת.
  3.במדינת ישראל אין כל פגיעה בדיון הציבורי. קיים חוק בהקשר לקיומו. זאת על מנת למנוע כוס, יציאה משליטה וונדליזם.
  4.הציונים כמו בני אדם אחרים בעלי תבונה, אינם ששים אלי קרב.הם/אנחנו יוצאים למלחמה כאשר כלו כל הקיצים. להזכירך לא אנחנו התנגדנו לתוכנית החלוקה – מה שהביא ל"התנפלות" כל מדינות ערב להשמידנו ומה בסופו של מהלך הביא לנכבה של הערבים שחיו באותה תקופה בפלסטינה-א"י.
  5. צה"ל כזרועה הצבאית של מדינת ישראל – נלחם במלחמה הוגנת ( אם בכלל ניתן להגדיר משהו הוגן במלחמה). הוא נמנע עד כמה שאפשר מפגיעה באזרחים. לא כמו אלו הנלחמים נגדינו המכוונים את אישם כנגד אזרחים על מנת להגביר את הקורבנות בעורף. זאת מבלי להזכיר את פיגועי התופת של המחבלים.
  6. לא הייתה כל בעיה בצה"ל, לנהוג כמו צבאות אחרים ו"לנקות" את הקטיושות בלבנון ו/או את מצבורי הנשק בעזה באמצעות "הפצצות שטיח". המדינה הציונית נמנעה מכך על מנת שלא לפגוע באלפי אזרחים חסרי כל ישע. אח"כ עוד לאפשר פתחון פה של תבוסה – על ידי מי שחסו על חייו.
  5. אל תקדים את המאוחר – אנחנו עוד רחוקים מאפרטהייד. אבל הוא עשוי לבוא בזכות אלו שאינם רוצים ואינם מוכנים להגיע להבנה. לא רק אשמתם של ציונים במצב שנוצר ובסטגנציה הקיימת בכוון ההבנה ההדדית.
  6. אתה כמו המתנחלים ועלים על מנת שתווצר מדינה מהים ועד הירדן – מדינה שלדעתי תחסל לשמחתך הזמנית את מדינת ישראל.
  מדינה "דמוקרטית" כמו כלל המדינות המקיפות אותה כיום. אתה תהיה הראשון שתצטער על כך. הרי בלב לבך אתה מעדיף את החיים תחת השלטון הציוני מאשר חיים בכל אחת ממדינות ערב הסובבות אותנו. אגב מי שאינו מרוצה כאן – האפשרות פתוחה בפניו. ערבי כיהודי יכולים להגר מהארץ לכל מדינה שתהיה מוכנה לקלטה.
  7.ובסיכום, ברוח דברים שנאמרו בעבר – אני כועס עליך על זאת שהבאת אותי להבליט אך ורק את החיובי במדינת ישראל, מבלי לציין את השלילי הקיים בה. את הממשלה הזאת חייבים להחליף ואת הגישה הכללית והשוויונית של כלל אזרחי מדינת ישראל חייבים להשליט. אבל זאת יושג באמצעות מחאות בהתאם לחוק וע"י בחירות דמוקרטיות חופשיות.

 4. איציק

  את אישור 833 קו נטוי 11 בשביל לגייס אותי

 5. שרון

  ת"א בלי הצעירים שלה שהעירייה עושה מאמצים לדכא היא בית אבות משעמם ומשמים. אם בתור מחאה כולנו נחליט לא לצאת לרחובות ת"א ערב אחד ונהפוך את ת"א מעיר ללא הפסקה להפסקה ללא עיר אז זו סוג של מחאה שראש העיר לא יכול לעשות שום דבר נגדה. אולי היא אפילו תמחיש לו שמה שעושה את ת"א לת"א זה אנחנו ולא העירייה. בלעדינו הם רק ערימה של בירוקרטים ובטון ולא עיר תוססת שמהווה מוקד משיכה בינלאומי.

 6. יואש

  הצחקתם את רון חולדאי הדיקטטור הקטן של תל אביב.
  לכאורה מתומכי המחאה החברתית ובפועל מפעיל מנגנוני שבירה של המוחים והמפגינים בעירו ה"פלורליסטית".
  עם שכר גבוה, פנסיה צבאית, הוצאות של ראש רשות גדולה,משטרה פרטית, פקחים בלי גבולות, גברתנים מסכלים, הוא יכול לצחוק בדרך לכל האירועים בתל אביב שעדיין ניתן לקיים בלי רשיון מיוחד. בהמשך לא יהיה ניתן להביע דעות במרחב הציבורי העירוני למעט דברי קילוסין ל"מלך" ל"מלכה" ולליצני חצרם.

 7. דרור בל"ד

  קרא רבי יוחנן את תגובתו של דןש ותהה: מאי דכתיב רָאִיתִי הַלַּיְלָה וְהִנֵּה אִישׁ רֹכֵב עַל סוּס אָדֹם וְהוּא עֹמֵד בֵּין הַהֲדַסִּים אֲשֶׁר בַּמְּצֻלָה וְאַחֲרָיו סוּסִים אֲדֻמִּים שְׂרֻקִּים וּלְבָנִים?
  מאי ראיתי הלילה? ביקשו הפורעים הציונים להפוך את כל העולם כולו ללילה והנה איש רוכב אין איש אלא אהוד ברק שנאמר (שמות טו, ג) אהוד ברק איש מלחמה, המדינה הציונית שמו על סוס אדום (ע"י בחירות יהודיות ודמוקרטיות). ביקש אהוד ברק להפוך את העולם כולו לדם כיון שנסתכל בתגובתו של דןש נתקררה דעתו שנאמר: והוא עומד בין הקלגסים אשר במצולה ואין קלגסים אלא צדיקים.

  שמונה עשרה קללות קילל ישעיה את הציונים ולא נתקררה דעתו עד שאמר להם המקרא הזה: א כִּי הִנֵּה הָאָדוֹן יְהוָה צְבָאוֹת מֵסִיר מִירוּשָׁלַ‍ִם וּמִיהוּדָה מַשְׁעֵן וּמַשְׁעֵנָה כֹּל מִשְׁעַן לֶחֶם וְכֹל מִשְׁעַן מָיִם. ב גִּבּוֹר וְאִישׁ מִלְחָמָה שׁוֹפֵט וְנָבִיא וְקֹסֵם וְזָקֵן. ג שַׂר חֲמִשִּׁים וּנְשׂוּא פָנִים וְיוֹעֵץ וַחֲכַם חֲרָשִׁים וּנְבוֹן לָחַשׁ. ד וְנָתַתִּי נְעָרִים [נערי האוצר] שָׂרֵיהֶם וְתַעֲלוּלִים יִמְשְׁלוּ בָם. ה וְנִגַּשׂ הָעָם אִישׁ בְּאִישׁ וְאִישׁ בְּרֵעֵהוּ יִרְהֲבוּ הַנַּעַר בַּזָּקֵן וְהַנִּקְלֶה בַּנִּכְבָּד. ו כִּי יִתְפֹּשׂ אִישׁ בְּאָחִיו בֵּית אָבִיו שִׂמְלָה לְכָה קָצִין תִּהְיֶה לָּנוּ וְהַמַּכְשֵׁלָה הַזֹּאת תַּחַת יָדֶךָ. ז יִשָּׂא בַיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר לֹא אֶהְיֶה קלגס וּבְבֵיתִי אֵין לֶחֶם וְאֵין שִׂמְלָה לֹא תְשִׂימֻנִי קְצִין עָם.

 8. פריץ היקה(הצפונבוני)

  המפגינים בת"א לא מבינים שהדכוי מחלחל מהשטחים הכבושים לתוך ישראל ולא מבינים שאת המשאבים עבור הזכויות החברתיות שהם דורשים מועברים כולם למנגנון הכיבוש על כל שלוחותיו : כוחות ,,הבטחון" למינהים . והמתנחלים . בנוסף גם האידאולוגיה של הקפיטלזם הדורסני שלא מכיר בכלל בזכויות חברתיות. הצחקתם את שלטון הימין. תגידו תודה שלא מפזרים אותכם עם גז מדמיע, רימוני הלם וכדורי ,,גומי"שלא לדבר על אש חיה ממש. הדגנרל חולדאי הוא הרי התוצרת של המדיניות הזאת.

 9. דרור בל"ד

  יותר ויותר אנשים מבינים, צריך רק להסביר להם:
  חגי מטר
  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/354/021.html
  רותם אילן
  http://www.facebook.com/rotem.ilan/posts/488612641167019
  יוסי גורביץ
  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=3012
  עמירה הס
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1260080

  הדור הקודם לא הבין, לכן יצחק ג'קי אדרי מנסה להציל דווקא את דגל המדינה הציונית כשמגדל המחאה שהקים נהרס ע"י פושע המלחמה בני טל מול עיניו, לכן תמיר חג'ג' הולך עם דגל המדינה הציונית במקום עם דגל שחור, לכן איל עופר (ישראל יקרה לנו) מצהיר כי בניו משרתים בצבא הציוני וגם הבן השלישי יתגייס עוד מעט, ואפילו משה סילמן הי"ד מזכיר את פשעי הנבלות אך טוען לזכאות לזכויותיו שנרמסו על סמך שירותו במילואים.

  סמי שלום שטרית: אל תלכו עם הדגל הציוני, לכו עם דגל שחור! כשאתם הולכים עם הדגל הציוני זה מרגיע את המשטר הציוני (ציטוט מהזכרון). על זה הסתמכתי כשכתבתי שמאזן האימה של האזרחים מול המשטר הציוני אינו מנצל את כל כובד משקלו ושחייבים לאזנו מחדש.

 10. נתן

  לאבירי השמאל "הכאילו רדיקלי כזה" שאת חופשות הקייץ שלהם מבלים במועדוני ברלין וסימטאות פריז קשה קצת להבין מה החשיבות של מרחב ציבורי פתוח לכל אותם אלו שהבילוי הקיצי היחיד שלהם הוא טיול בגנייה ושדרותייה של תל-אביב , ואשר מצבם הכספי אינו מאפשר להם לנסוע לכנסי אנרכיסטים דלה שמטע במילנו ולכן הם תוקפים את ראש העיר למרות שבמקרה הזה הוא זה שמגן על החלשים באמת.