• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

האמא של כל הקמפיינים

בוקר אחד מתעורר ראש הממשלה ונחרד. בעיני רוחו עוברות מצפון שיירות של משאיות עמוסות בטילים כימיים. ומנגד, האזרח הקטן אינו יודע את נפשו: הימין צודק, זורקים אותנו לים. כך מנפנף קמפיין ההפחדה את המחאה, מצדיק את גזירות המסים ומאחד את שורות העם
אילנה ברנשטיין

איזה יופי, חשבתי לעצמי אתמול לאחר קריאת העיתון. אחת אפס לנתניהו על קמפיין ההפחדה. אם יש משהו שהוא אינו מזגזג בו הרי הוא זריעת חרדה. את זה הוא עושה בהתמדה מאז עלותו לשלטון, וזה עובד. החל מהאזרח הקטן ועד לגדול הפרשנים ולענקי כותבי הדעות – כולם בחרדה וכבר חושבים לארוז את המזוודות. לא שאני מזלזלת. ממש לא.  גם אני אורזת, וליתר ביטחון שמה קצת כסף בצד כדי שאוכל לשחד את הפקיד במשרד הנסיעות לכרטס לי מוצא לאן שלא יהיה רגע לפני.

כי אחרי ככלות הכול העומד בראשות הממשלה אינו בן אדם שניתן לסמוך עליו, ואם מישהו חרד באמת, הרי זה ראש הממשלה. החרדות שלו, כך נדמה, הן עמוקות עשרת מונים מהחרדות שהוא זורע. הפחדים שהוא מפזר לכל עבר הן רק מקצת מורשת הפחד שהוא גדל על ברכיה. ראש הממשלה הוא בן אדם חרדתי, מן הסתם, ובמקום לבלות על ספת הפסיכולוג או לבלוע ציפרלקס הוא זורע בהלה ומדביק בה גם את החסינים שבינינו. ואולי בדומה למלך ג'ורג' השלישי – המוכר לנו מן ההיסטוריה כמלך המטורף – סובל ראש הממשלה מפורפיריה ולכן ההזיות, הדיכאון והפרנויה.

ראש הממשלה הוא בן אדם חרדתי. במקום לבלות על ספת הפסיכולוג או לבלוע ציפרלקס הוא זורע בהלה ומדביק בה גם את החסינים שבינינו. עיבוד: cc by-Amir Schiby

כך או כך, קמפיין ההפחדה של נתניהו ושותפיו בועט בנקל במאמצים לשלום, כן, אני יודעת שזה נשמע כמו בדיחה, איזה מאמצים ואיזה נעליים, ובכל זאת – מי יעז בימים הרי גורל אלה לפצות פה על הכיבוש כשהשד האיראני מאיים עלינו לכלותינו?! קמפיין ההפחדה מנפנף כלאחר יד את המחאה החברתית – עוד בדיחה – מצדיק את גזירות המסים ומאחד את שורות העם. אף אחד לא רוצה למות והנה המוות מוחשי כל כך. ההרס, החורבן, הלא-נודע. מעולם לא נשקפה סכנה כזאת לעמנו אומרים יחדיו נתניהו וברק והמקהלה עונה –  ברוך דיין אמת.

אך אפשר להילחם בחרדת המוות, אומר לנו ראש הממשלה ומצרף אל שורותיו חמומי מוח נוספים. יש לנו מטוסי קרב מהטובים בעולם, ופצצות חודרות בונקרים, ויש עוד חבר'ה טובים שמוכנים להטיס אותם, ויש לנו את רומני, ובלבד שאנחנו נוכל לחיות כאן בשקט ולא תתרחש עלינו שואה חדשה ועוד במשחק בית.

לעתים נדמה לי שמדינת ישראל היא למעשה ניסוי מטורף במוחו של מאן דהו לבחינת יכולת ההישרדות של קבוצה. ניסוי שבמרכזו עומדת השאלה – כמה שנים אפשר להחזיק מדינה שלמה בחרדה?! מיום שקמה המדינה המחורבנת הולעטנו בצרים ובאויבים. חלפו השנים שבהן הורים אמרו לילדיהם "כשתגדלו כבר לא יהיה צבא." המדינה היא מדינת צבא, כל העם צבא, והצבא גדל ומתעצם וצעצועי המלחמה הולכים ומתרבים וכך גם הפנטזיות המגלומניות של האחראים לביטחוננו.

בוקר אחד מתעורר ראש הממשלה – אולי אחרי סיוט לילי – ונחרד מהגזרה הסורית-לבנונית. בעיני רוחו עוברות שיירות של משאיות עמוסות בטילים כימיים. למחרת מתעורר ראש הממשלה וגזרת עזה החרידה את שנתו. והאזרח הקטן אינו יודע את נפשו. ממה עליו להיבהל קודם. לנגד עיניו קורמות עור וגידים כל התחזיות השחורות. הנה זה קורה. הימין צודק. מכתרים אותנו, זורקים אותנו לים.

קמפיין ההפחדה הנוכחי החל למעשה עם ריסוק האופוזיציה, והרחבת הממשלה. מפלגת קדימה היא אסונו של השמאל, אסונה של האופוזיציה. אין מי שיעמוד מנגד ויגיד: לא עוד! זוהי אינו אשמתו של נתניהו כמובן. השמאל ריסק את עצמו בהיותו נאמן לאחדות השורות. השמאל ריסק את עצמו בנאמנותו לציונות. בהאמינו באמונת שווא כי אם לא יערב פוליטיקה בסדר היום החברתי יצליח לאסוף אל שורותיו נשים וגברים מכל שדרות העם. אך בשעה שהשמאל נטש את הפוליטיקה הימין עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב וזה – פוליטיקה. פוליטיקה הרסנית וצמאת דם, ושעון הטירוף החל מתקתק, והשאלה היא רק מתי. הקיץ הזה או הקיץ הבא.

אם ישראל תתקוף את איראן, אחדים מקוראי הרשימה הזאת ימצאו את מותם, אולי אף הכותבת עצמה המתגוררת במרחק יריקה ממגדל הקריה. אפשר והכרחי לצאת נגד מתקפה באיראן. כלומר להפיל את הממשלה. אך החרדה הנוראה מכל, הפחד האמיתי הוא שאין מי שיחליף את ראש הממשלה ואין מי שיחליף את חברי הממשלה. כולם נתניהו. בין אם הבחירות יחולו במועד בין אם יוקדמו הן אינן מציעות ולו אלטרנטיבה אחת זולת המפלגות הערביות. אין אופוזיציה בישראל וזה מפחיד פי כמה ממשחקי המלחמה של נתניהו ברק ושטייניץ שעל הקופה.

כנראה שיעניין אותך גם: