• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אדוני ראש הממשלה כפול 3

איציק ספורטא צפה בראיונות שנתן נתניהו לשלושת הערוצים, ועלה על כמה דברים שהמראיינים שכחו לשאול ובכך נתנו לגיטימציה לתפיסת עולמו: מיסים זה רע, קיצוצים זה טוב
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

אתמול נחשפתי לראיונות של ראש הממשלה בשלושת שידורי החדשות בטלוויזיה. מכיוון שלא הייתי בטוח ששמעתי את כל הראיון במלואו, ראיתי אותם במלואם היום באינטרנט. אני לא יודע למה אני עושה את זה לעצמי – לשמוע שלוש פעמים את אותן מילים כאילו זה די מזוכיסטי. לפני שאגש לתוכן, מעניין לציין שאף כי חלק מהראיון היה בנושא כלכלה – בשום ערוץ לא חשבו להציב כתב כלכלי. לא שאני חושב שזה היה משנה משהו מהותית, אבל בכל זאת.

בערוץ 2 נשלחה מגישת החדשות והכתב המדיני, בערוץ 1 הכתבת המדינית ובערוץ 10 מגיש החדשות והתוכנית "היום שהיה". בערוץ 10 הגדילו לעשות ולאחר הראיון ישבו באולפן הכתב המדיני והפוליטי כדי לתת פרשנות קצרה לדברים. כרבע שעה משידורי החדשות הופקעו בעצם לראיון לא מחכים במיוחד עם מי שהגיע להעביר את המסרים הפוליטיים שלו, ובלי קצת הקרבה עצמית הרי אי אפשר (כמה קשה ולא פופולארי מה שהוא עושה). לאחר ראיון כזה הייתי מצפה שמישהו מהאופוזיציה ידבר או תדבר, כמו שנהוג בכנסת לאחר נאום של ראש הממשלה, אבל בתקשורת כנראה לא שמעו על זה.

את שלושת הראיונות אפשר לראות כראיון אחד, במובן זה שהשאלות היו כמעט אותן שאלות וכך כמובן גם התשובות. כמעט ולא הוזכר הנושא החברתי, למשל מצבן של מערכות כמו מערכת הבריאות, ומצבם של אזרחים – שלא לדבר על עוני, אי-שוויון, השכר הנמוך הנהוג בישראל וכו'. בכך ניתנה לראש הממשלה האפשרות לדבר כמגן הכלכלה, ודווקא הוא הזכיר את הנושא החברתי בזה שטען שהמעשה החברתי ביותר זה לדאוג למקומות עבודה. לדבריו, יצר 330,000 מקומות עבודה. בכלל, מעניין מתי ביבי מציג את עצמו כאוחז בהגה, הקברניט, אני אני ואני, ומתי פתאום האני נעלם ומופיע העולם, אירופה ארה"ב סין ומה לא.

קצת בדקתי ומצאתי שמספר המועסקים השכירים ביוני 2012 גדול ב-143,000 עובדים מאשר ב-2008. קצת פחות מ-330,000, אבל למה להיות קטנוניים. כאשר נשאל מדוע לא יעלה את מס החברות בראיון אחד, טען שזה פופוליזם, כי זה שויך לדבריה של יושבת ראש מפלגת העבודה יחד עם הדרישה למס עיזבון; בראיון אחר אמר שזה לא אפשרי כי אז החברות תעזובנה את הארץ ואז תגדל האבטלה ואז אנא אנו באים. המגישים כמובן שכחו להזכיר לראש הממשלה שבעשור האחרון הורד מס החברות ב-11% ובעת משבר זה לא ממש עוזר. נתניהו גם הזכיר את העלאת המס על דיבידנדים לחברות שלא שילמו מס כבר 20 שנה. כאן הוא רמז לנושא הרווחים הכלואים, אבל כמובן שהמראיינים לא בדיוק עלו על זה.

מלבד הפרטים, הגישה של המראיינים היתה שהעלאות המס בכלל הם איזה מעשה שלא יעשה מכיוון שראש הממשלה הבטיח בעבר שלא יעשה זאת. הם בעצם שיחקו לידיו בזה שהוא יכול היה לטעון שבעתיד כנראה לא יעלה מיסים אלא יקצץ בתקציב, והבעיה בתקציב של מדינת ישראל היא לאו דווקא המס הגבוה, אלא התקציב האזרחי הנמוך; והוא נמוך כיוון שראש הממשלה קיצץ במיסים באופן לא שוויוני ובאותה עת קיצץ משמעותית בתקציב. בדוח השנתי האחרון של בנק ישראל נמצא שההוצאות האזרחיות בישראל נמוכות בכמעט 12% מאשר הממוצע של המדינות המפותחות. כמו כן, שיעור המס מהתוצר בישראל נמוך ב-1.3% מאשר במדינות המפותחות, בעוד שבשנת 2000 היה המס גבוה בישראל ב-1.1 לעומת אותן מדינות, צריך גם לזכור שהרכב המס בישראל הוא יותר מ-50% מס עקיף, שהוא בין הגבוהים במדינות האחרות, בעוד שהמס הישיר נמוך. כאשר מתבוננים בהוצאות הממשלה מוצאים שבעוד שבשנת 2000 ההוצאה בישראל הייתה גבוהה ב-4.5% ממדינות ה-OECD וב-2011 ההוצאות היו נמוכות ב-2.9% מאותן מדינות.

אם נתבונן במדינות שיש בהן הוצאות ממשלתיות גבוהות ולפיכך גם מס גבוה, לא תתפלאו לדעת שלא כולן במשבר, הנה רשימה של מדינות שהוצאות הממשלה שלהן יותר מ-50% מהתוצר ב-2010: אוסטריה, בלגיה, דנמרק, פינלנד, צרפת, יון, איסלנד, אירלנד, איטליה, פורטוגל, סלובניה, שבדיה ואנגליה. חלק מהמדינות הללו במשבר, חלק בכלל לא קרובות למשבר וכו'. וההוצאות בספרד דומות לאילו שבישראל. להסיק מסקנות משתי מדינות ולהפחיד אותנו במצבן, זה כמו להגיד לילד יבוא שוטר אם לא תאכל.

ואני רוצה להזכיר שאי-השוויון בישראל הוא השלישי הגבוה ביותר מכל המדינות הללו, העוני בעיקר של ילדים מרקיע שחקים, והנה כבר אנו קוראים שהולכים לקצץ בקצבאות ילדים בשני מיליארד שקל, השכר החציוני מחפיר – פחות מ-5,800 שקל חודש, ולנשים הרבה פחות מזה, ועוד.

כל הדברים הללו כמובן לא עלו בראיונות עם ראש הממשלה. אלה, עם השאלות שעלו בהם, נתנו לגיטימציה לראש הממשלה לשמור על תפיסת עולמו: מיסים זה רע, קיצוצים זה טוב. המתקפה התקשורתית הזו ושיתוף הפעולה בין ראש הממשלה, הנגיד והרבה מסביב יביאו לקיצוצים מאסיביים בחודשים הקרובים, כי על פי הלך הרוח הנוכחי זה מה שהולך לקרות. ושוב נחזור על אותה טעות של הקטנת ההשקעה בחברה ומיסים שלא יספקו את הסחורה, והנה אני שומע שגם ש"ס שהצביעה נגד התוכנית בממשלה קיבלה את האתנן שלה וכעת היא תומכת.

עוד בנושא:

כסות לפעולת גזל שלטונית | עוז גורה ודותן לשם

האמא של כל הקמפיינים | אילנה ברנשטיין

כנראה שיעניין אותך גם: