רומני, יגרמן ובירנבאום

תחת ניהולו של מיט רומני, סייעה "ביין קפיטל" לחברות להגיע לפשיטת רגל תוך גריפת רווחים עצומים לעצמה. גם בישראל מתרחשים מקרים דומים, ראו ערך פולגת, ונשאלת השאלה: האם לא הגיעה העת לאסור פעילויות כאלו?
אמנון פורטוגלי

מיט רומני התעשר מהריסת חברות ומשרות באמריקה. במהלך הקריירה העסקית שלו הוא קידם קפיטליזם חזירי והיה אחראי ישירות להשמדת כמה חברות בארה"ב, להרבה עובדים שאומללו ולכסף גדול בו זכה האחוזון העליון. דוגמה לכך היא השמדת תאגיד דייד בהרינג (Dade Behring) בידי ביין קפיטל (Bain Capital) שבהנהלתו, כפי שפורסמה ותוארה במגזין Vanity Fair.

בשנת 94' קנתה ביין את דייד, חברה למוצרי אבחון רפואי. לאחר מכן, בשנת 96' היא הכניסה לחברה את חטיבת האבחון הרפואי מחברת דופונט ושנה לאחר מכן את החברה הגרמנית בהרינג לבדיקות רפואיות. לדברי הנשיא לשעבר של דייד, בוב ברייטפלט, הפרויקט התחיל טוב – מנהלי ביין הם לדבריו "חכמים מאוד" ופעלו היטב לחתוך בפעולות חופפות ולנצל סינרגיות.

בשלב הבא הוחל בחיתוך אכזרי בעלויות. ביין קיצצה את הוצאות המחקר והפיתוח של דייד לרמה ממוצעת של 8% מהמכירות – קצת יותר ממחצית ממה שמתחרותיה מוציאות. המפעל בפורטו ריקו נסגר ב-98', שנה לאחר שהחברה קיבלה 7.1 מיליון דולר הטבות מס מקומיות שמטרתן יצירת מקומות עבודה. חלק מהצוות הועבר למפעל במיאמי, שהיה אז המפעל הרווחי ביותר של החברה. אבל זמן קצר אחרי כן, ביין סגרה גם את המפעל במיאמי. ביין התנהגה בקמצנות מדהימה עם העובדים שפוטרו: בחוזים שלהם נקבע כי אם הם יעזבו את עבודתם, יהיה עליהם להחזיר את עלויות המעבר למיאמי, אבל למרות כל מה שדייד בהרינג עשתה לעובדים היא סירבה לשחרר את העובדים מסעיף זה. בנוסף לכך, החברה סירבה למסור לעובדים את פיצויי הפיטורים שלהם בסכום חד-פעמי כדי לסייע להם לממן את שובם הביתה. בשנת 99', הסכמי הפנסיות הנדיבים שהיו לעובדים הומרו להסכמים פחותים יותר, המשכורות קוצצו, ואנשי צוות נוספים פוטרו. דייד בהרינג הרוויחה כ-10 עד 40 מיליון דולר מהמרת הסכמי הפנסיה שלה.

זו המחצית הראשונה של תהליך יצירת רווחים לטווח קצר בחברה. בשלב הבא צריך למנף ולהעביר רווחים אלו לבעלים. ה"יופי" או הברוטליות של מינוף הינו שהוא מאפשר להגדיל פי כמה כל גידול בתזרים המזומנים, כמו זה שנוצר כאן מהמרת הסכמי הפנסיה. ניתן לקחת את הכספים שנסחטו מהמרת הסכמי הפנסיה האלו, ולהשתמש בהם כדי ליצור תחזיות פיננסיות, חדשות, ורודות, כדי ללוות מכפלה של הסכום, ולאחר מכן לשלם לבעלי המניות דיבידנד מיוחד גדול מכספי ההלוואה, פי כמה מהיקף החיסכון הפנסיוני. זה בדיוק מה שביין קפיטל עשו. באותו חודש בו דייד בהרינג המירה את הסכמי הפנסיה, היא יצרה תחזיות פיננסיות חדשות כבסיס ללוות תוספת של 421 מיליון דולר – מהם ביין קפיטל והמשקיע השותף שלה גולדמן זאקס והנהלת דייד בהרינג משכו 365 מיליון דולר בדיבידנדים. ביין קפיטל וגולדמן זאקס, לאחר שהשקיעו רק 85 מיליון דולר, הרוויחו כמו שודדים רווח של 280 מיליון דולר. החוב של דייד בהרינג עלה ליותר מ-870 מיליון דולר.

מיט רומני עזב את הניהול התפעולי של ביין קפיטל באותה שנה, אבל דיווחים שלו הראו שהוא החזיק ב-16.5% משותפות ביין שהייתה האחראית על ההשקעה בחברת דייד לפחות עד 2001. זמן קצר לאחר מכן דייד בהרינג, עמוסה בחוב ושברירית, מצאה עצמה בתנאים שוק קשים. והחברה היתה צריכה להתחיל לחתוך את הליבה של עסקיה, למעשה לעשות קניבליזציה לעצמה. החברה הגישה בקשה לפשיטת רגל בחודש אוגוסט 2002, וביין קפיטל עזבו. כאשר דייד יצאה מפשיטת רגל, הבעלים החדשים השקיעו במחקר ופיתוח לטווח ארוך, והחברה פרחה מחדש.

רומני. במהלך הקריירה העסקית שלו קידם קפיטליזם חזירי והיה אחראי ישירות להשמדת כמה חברות בארה"ב, להרבה עובדים שאומללו ולכסף גדול בו זכה האחוזון העליון

דייד בהרינג לא היה אירוע בודד. ג'וש קוסמן, שחקר את הנושא של השתלטות בעלי הון פרטיים עבור ספרו "הרכישה של אמריקה" (The Buyout of America), מונה חמש חברות אחרות שהיו במצב "בריא" בעבר: Stage Stores, Ampad, GS Technologies, Details, KB Toys שביין קפיטל סייעה להן להגיע לפשיטת רגל, תוך עשיית רווחים גדולים לעצמה. בניגוד לטיעונים הנוכחיים של רומני בדבר יצירת משרות ועושר, הרי שדו"ח של חברת הייעוץ ביין ושות' עצמה, שבדק את התקופת 2002-2007, הגיע למסקנה כי יש "מעט עדויות שבעלי הון פרטיים, בסך הכל, הביאו ערך מוסף" לחברות עליהן הם השתלטו. כמעט כל החזר ההשקעה שלהם מוסבר באמצעות הצמיחה הכלכלית בכלל, העלייה בשוקי המניות והמינוף.

תהליכים דומים מתרחשים בישראל. לפני למעלה מעשר שנים הביאה קבוצת פלד-גבעוני בהנהגת טל יגרמן את מפעל פויכטוונגר לפשיטת רגל לאחר שרוקנו את קופת החברה. לפני מספר שנים הביא צביקה בירנבאום את חברת פולגת לפירוק וזרק את 300 עובדיה לחסדי הביטוח הלאומי לאחר שהוציא מהחברה, באישור בתי המשפט, דיבידנד עצום של כ-34 מיליון דולר, מלוא השקעתו הראשונית, תוך שהוא מרוקן כמעט לחלוטין את קופתה ומותיר אותה עם הון עצמי מינימלי.

ההרס של תאגיד דייד בהרינג, פויכטוונגר ופולגת מסמל את השתלטות המגזר הפיננסי על המערכת היצרנית ומאיר באור בלהות שני תהליכים משולבים: צמיחה חסרת פרופורציה של המגזר הפיננסי שאינו תחת רגולציה יחסית לשאר המשק, והחשיבות העולה של פעילויות פיננסיות עם דגש על החזרים כספיים, בתאגידים תעשייתיים ותאגידים שאינם פיננסיים אחרים – לעתים קרובות על חשבון חדשנות ויצרנות ריאליים.

בעלי עניין שרכשו חברות כמו בזק או פרטנר באמצעות הלוואות ענק אישיות, "חולבים" את החברות כדי להחזיר את ההלוואות שהם לקחו לרכישתן. מכיוון שלחברה אין מספיק רווחים ואין כסף לשלם דיבידנדים בהיקף הנדרש על ידי בעלי העניין, פונים ליצירת רווחים חשבונאיים והחברה לוקחת הלוואות מהבנקים שכל מטרתן לשלם את הדיבידנד. תשלום הדיבידנד, בעיקר מהרווחים החשבונאיים, משרת בעיקר את האינטרס של בעלי השליטה, ואין בו שום אינטרס וצורך מבחינת החברה עצמה, להיפך, החברה, המשקיעים והמלווים לחברה, העובדים, והספקים מרעים את מצבם.

הגיע הזמן לאסור פעילויות כאלו, ועד אז, בתי המשפט חייבים להפסיק לשתף פעולה עם פיננסיירים המבקשים "לחלוב" את החברה בעזרת חלוקת דיבידנדים מרווחי נייר שלא מומשו, מרווחים משיערוך, מרווחים עתידיים ותוך הקטנת הונה של החברה. בנוסף, לגבי חברות שאינן יכולות לשלם את חובן או שהגיעו לפשיטת רגל, בעיקר אלו שמומנו בהלוואות מקרנות ציבוריות ומכספי ציבור, יש לשקול החזרת כספים שנלקחו מהתאגיד הכושל על ידי בעלי המניות, המנהלים, ובעלי חוב, בתקופה של כשנה או יותר מאז התאגיד נקלע לקשיים.

הכותב הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, ומרצה במכללה החברתית-כלכלית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פריץ היקה הצפונבוני

    יכול גם יכול הרי את כל מה שרע בארה"ב. מקדשים אצלנו.