ימי שני בבונקר

בתחילת הקדנציה הנוכחית של חולדאי, עוד היה קהל בישיבות המועצה. לאט לאט הפכו הישיבות לחשאיות, אטומות ואפילו עברו לאולם קטן שלא יכול להכיל קהל. בשביל מה לאפשר לאזרחים להשתתף? הדמוקרטיה סתם מפריעה לקבל החלטות ומזמן כבר לא אופנתית בישראל
יעל בן יפת

בעוד מספר שנים, עוד ייכתב על השפעתה של ממשלת ביבי-ליברמן על זכויות האדם בישראל. אולי הדברים ייכתבו מחוץ לישראל, כי מכאן כבר לא יהיה אפשרי, אבל מישהו יכתוב ויסביר שזה קרה אט-אט ובמדרון תלול, שבשנה מסוימת התמודדו עם 30 חוקים גזעניים, אבל בשנים שאחרי כבר לא ניתן היה לעצור את הפרץ. מישהו יגיד שאנשים הסתובבו בתחושה שזה בסדר כי צריך שלטון חזק שישמור על המדינה ומה יקרה אם יסתמו לכמה שמאלנים בוגדים את הפה, אם יחידות המחשבים של כוחות הביטחון יסגרו להם אירועים בפייסבוק, אם שוטרים יזמנו פעילים לחקירות ואם שוטרים סמויים יפברקו עימותים כדי להכפיש את אותם פעילים. אוי, באמת.

וחוץ מזה – אם זה עובד ברמת הנכבש, אין סיבה שזה לא יעבוד ברמת התעודות הכחולות. אחת מהנפיחות האחרונות של הכנסת הבזויה הזאת היא כי מי שאינו נושא תעודת זהות ישראלית לא יוכל לקבל צדק בהיכל המשפט הישראלי, כך על פי שר המשפטים יעקב נאמן שמסתמן כי פרנקו היה נותן לו מקום של כבוד בממשלתו – פרנסיסקו פאולינו ארמנחילדו טאודולו מויסס פרנקו אי מאסאס באמונדה סלגדו פרדו בשבילכם.

ביום שני התקיימה ישיבת מועצה נוספת בעיר תל אביב. חשאית כזאת, אטומה – ברוח הימים. הישיבות עברו לבניין העירייה, לאולם קטן שלא יכול להכיל קהל. ובאמת בשביל מה צריך קהל? סתם מפריעים. אנרכיסטים, כפי שאוהב לקרוא להם פרנקו היהודי.

בעודי עומדת ומחכה לאישור שמעולם לא הגיע להיכנס ולשמוע מה מחליטים על העיר שלי, זכיתי לצפות בעוד מועמדים טובים לתפקיד יועצו של פרנקו (אם יעקב נאמן היה עסוק במקרה) – היועץ המשפטי של העירייה והעוזרת שלו בעודם זוחלים לאטם במדרגות מהקומה ה-11 אל עבר הקומה בה מתקיימת הישיבה. יש לציין כי המעלית העירונית כבר לא מגיעה לקומה ה-12 בימי ישיבות מועצה, כי את ההחלטות מעדיפים שם לקחת בחדר קטן ללא קהל ואם אפשר גם בלי נכים – מה טוב. באמת עדיף ככה, סתם רעש דמוקרטי שלא מסייע לגנרליסימו לקחת החלטות הכי טוב כמו שהוא יודע – לבד.

בתחילת הקדנציה הנוכחית, השלישית במספר של הגנרליסימו מהקיבוץ, אי שם ב-2008, ישיבות המועצה התחילו עם המון שחצנות לעבר האופוזיציה והקהל, אלא שאז עוד היה קהל. בישיבת המועצה השנייה כנראה עקב התקף חרדה קיצוני של גנרליסימו נסגרו שלושת השורות הראשונות לקהל. מאז ועד לאחרונה ישבו שם, בשלוש השורות הסטריליות, עובדיו הנאמנים של חולדאי כולל אנשי הייעוץ המשפטי של העירייה שהביאו אותה בהגדרה חדשה לאתיקה בייעוץ משפטי, שזה אומר עיסוק בהכשרת עבירות מוסר עירוניות מול תושבי העיר. למשל, הכשירו את סירובו של ראש העירייה לגלות כי הוא מעניק את תואר יקיר העיר בעיקר לגברים אשכנזים, הכשירו את סירוב העיריה לתת תוצאות מערכת החינוך התל אביבית הממסללת בדרום העיר, שחס וחלילה לא נראה את הפשעים שהם מבצעים בילדינו. ואפשרו פעם אחר פעם להפוך את מועצת העיר למועצה סגורה. למשל, את החוק שמבקש את פומביות הדיונים עזרו להעיף דרך החלון העירוני על ידי תת-חוק הזוי שטוען כי כל עוד יש מוניטור שמשדר את הדיונים, אז הדיון פתוח. תשבו בבית אזרחים, תזפזפו בפרסומות, העיקר שלא תפריעו.

ימי שני במועצת העיר תל אביב יפו הפכו להיות בונקרים פחדניים שאמנם מאוד אופייניים לחולדאי וגם מתאימים לרוח הכללית הנושבת מהכנסת, אבל הוציאו את כל הטעם מהשתתפות בדיונים האלו. כי אפילו בוועדת החוץ והביטחון חיש יותר פומביות – שם לפחות יש להם את אהוד ברק ששובר שתיקה, ככה מדי פעם.

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דן

  כל מי שלא מסכים איתך הוא פרנקו (כל הכבוד לך שמצאת את שמו המלא בויקיפדיה, מרשים מאד), מי שלא מקשיב לך הוא היטלר, ומי שמתווכח מוסוליני. חקיקה לא ראויה (בעינייך) היא בזויה, והכנסת נופחת אותה (אגב, התקנה המוצעת, לפי הציטוט שאת מפנה אליו לא מפלה בין 7 מליון בעלי אזרחות ישראלית ל-7 מיליארד שאינם, אלא בין בעלי אזרחות ישראלית או זרה, כ-7 מיליארד, ופלסטינים או זרים שאינם בעלי דרכון, ממנו נפטרו בדרך לישראל.
  נקודה אחרונה, את טוענת שהעירייה לא מאפשרת לך להתבטא (זה מקור התסכול?), אבל אני רואה שזה לא נכון, וחולדאי (ללא כינויים, אם תרשי לי) מאזין לך: http://vimeo.com/25495382
  קצת דרך ארץ, אפשר לטעון את כל הטיעונים שלך באופן מכובד ולא מבזה. האלימות המילולית שלך מסוכנת.

 2. Diogenes

  Kol haposel – bemumo posel.

 3. בטי

  דן – איזה נופת צופים! שליחו של האדון המכובד.
  באמת, קצת כבוד … אולי גם כלפי התושבים?

 4. אחד העם 15

  למרות שאיני מסכים איתך, אינך היטלר, גם לא מוסוליני ואפילו לא אלי ישי אתה סתם מלחך פינכה.

 5. משה שתיים

  היא תמיד הייתה מסוכנת בעודה חברת מועצה וכיום כשהיא בחוץ המצב הרבה יותר גרוע.מבאס !!

 6. דידי

  ביסודיות ובהבנה רבה תופעה מנוונת שכבר אין מלים לתאר את נפשעותה והיא
  כבר הרעילה את רוב רובם של המוסדות שבהם יושבים נבחרי הציבור ומסכנים והורסים את חיינו יום יום

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  למה להם לדעת , אנחנו כבר ננהל את העינינים כאות נפשינו שכל יפי -הנפש האלה יקפצו לנו. מה פתאם ערבית על סמל עירית ת"א-יפו ?

 8. טל מילר

  כי הכוח האלקטורלי בעיר הזאת הוא לא הצעירים… אלה אנשי צפון תל אביב- ולהן הוא דואג כמו אם שדואגת לילדיה
  תבדקו בבקשה כמה מתוך שוכרי הדירות רשומים כתושבי תל אביב וכמה מתוכם מתכוון להצביע או להשפיע ותבינו לבד
  לא נותר לנו אלה להאשים רק את עצמנו
  וראש עיר שמתנהל במנדט שנתנו לו תושבי הצפון
  מתנשא ,דואג לעשירים, בונה מגדלים, מטפח את המרכז והצפון, הופך את העיר לאיזור תיירים פנים מהארץ- בואו תראו תתרשמו אבל אין סיכוי שתגורו פה.

 9. יואש

  אין ספק שחולדאי מפחד מאזרחי עירו הפעילים, הביקורתיים לגבי חלק מהתנהלותו ואפן ניהולו את המטרופולין הגדול בישראל.
  אילו לא פחד מהם לא היה מסתגר בחדרים קטנים, ומעביר את החלטות מועצת העיר בהיחבא ותחת סיוע משפטי כבד של אוכלי לחם מכף ידו.
  את האזרחים הקטנים והמוחלשים ניתן לדחות בקש, להאכיל לוקשים ולפזר הפגנות על ידי צבא שכירים עירוני שחייליו זקוקים לפרנסה ומוכנים לכל עבודה ,גם זו שעוולה ברורה בצידה.
  האזרחים שאכפת להם צריכים להמשיך לתעד בהתמדה את קלקלות השלטון העירוני שלהם ולפרסם אותן לציבור למרות הפעלת חסימות והטרדות.
  ודרך אגב:האם עוסקת העירייה בהכנת התושבים לארועי המפץ האירני הגדול שאמור לפגוע קודם לכל בתל אביב?
  האם הכנתם מקלטים, מזון, מים והאם יש לראש הרשות מקלט אטומי כמו לראש הממשלה?

 10. אבי

  לדן: אני מסכים שהיא כותבת בצורה מגעילה, אבל אולי תתייחס לתוכן ולא לקנקן?