זאב נחמה והומוסקסואליות כפויה

הראיון עם הזמר זאב נחמה בסוף השבוע, בו סיפר על התנסויותיו המיניות עם גברים, הוביל לתגובות לעגניות בקרב הקהילה הלהט"בית – באופן החושף חוסר קבלה עמוק ובסופו של דבר פוגע בה עצמה. ליהי רוטשילד עושה בדק בית
ליהי רוטשילדליהי רוטשילד

פמיניסטית, קווירית ופעילה פוליטית, מאסטרנטית למגדר באוניברסיטת בן גוריון. כותבת לבמות שונות ומנהלת את הבלוג radicallyblonde.wordpress.com

להט"בים רבים בפיד הפייסבוק שלי מפרסמים בלי הפסקה בימים האחרונים עדכונים לעגניים על הזמר זאב נחמה, שסיפר בראיון ל"7 ימים" על התנסויותיו המיניות עם גברים. בראיון אמר נחמה שעל אף שהיו לו התנסויות עם גברים, הוא אינו מגדיר את עצמו כהומוסקסואל, והסביר זאת בכך שחוויותיו עם גברים היו מיניות בלבד אך אף אחת מהן לא עירבה רגש. הווידוי הזה מסתבר הוא בסיס מספק ללעג וזלזול בתוך הקהילה הלהט"בית. אני מוצאת את הבדיחות האלה צורמות ובעייתיות, וזו אינה הפעם הראשונה שאני נתקלת בהומור וחוסר קבלה מסוג זה. אני לא מצטטת כאן תגובות נבחרות, מאחר ואני לא מנסה לעשות כאן ניימינג אנד שיימינג, אלא להצביע על תופעה מאפיינת קהילתית ולמחות עליה. למען הגילוי הנאות אציין כי לא קראתי את הראיון במלואו, כי אם רק את החלקים ממנו שנסרקו והועלו לפייסבוק והתגובות אליהם. אני סבורה כי התגובות משקפות מספיק.

התגובות הלועגות מגדירות את נחמה כהומוסקסואל בארון, כזה שאינו מסוגל להתמודד עם הנטיות וההעדפות המיניות שלו. התגובות הללו משקפות חוסר קבלה בסיסי ועמוק של חוויות שאינן משתלבות עם תפיסת העולם של המגיבים. נחמה בוחר שלא להזדהות כהומוסקסואל, תוך שהוא חולק עם כל העולם את ההתנסויות שהיו לו עם גברים. הוא לא בוחר לעשות זאת מתוך התבצרות בתוך ארון, הוא לא בוחר לעשות את זה ממקום של הסתרה ובושה בחוויות שלו, עליהן הוא, כאמור, מספר בגלוי בראיון. הבחירה שלו, לפחות כפי שהוא מציג אותה, נובעת מתוך תפיסה של מיניות הומוסקסואליות כחוויה רגשית ולא רק כחוויה מינית. תפיסה והבנה שאנחנו, לפחות לדעתי, נאבקות כבר שנים לייצר בחברה.

על רצף הנטיות המיניות, שמוגבל ומצומצם הן על ידי החברה ההטרוסקסואלית ובמקרים רבים גם על ידי החברה הלהט"בית, שחשות צורך לתת תוויות וכותרות לכל אדם ולכל חוויה מינית, ישנן נטיות רבות שאין להן שם ואין להן הגדרה, או לכל היותר, לא אחת המוכרת על ידי רוב החברה. יש מי שרואים באנשים בעלי מגדר מסוים פרטנרים למין בלבד ובמגדר אחר פרטנרים רגשיים. יש כאלה שבעבורם ההפך הוא הנכון. יש מי שבאמת רק בוחרות להתנסות ומחליטות שזה לא עושה להן את זה. יש מי שנהנות ממין שמשלב פרטנרים מיותר ממגדר אחד, אבל רק כאשר מדובר במין קבוצתי, ועוד ועוד.

ייתכן שנחמה אינו מפתח רגשות כלפי גברים עקב הפנמת התפיסה החברתית הרואה בגברים מי שמחפשים מין בלבד, בעוד שנשים מחפשות רגש. יתכן שהוא מפתח רגשות שכאלה, אבל מדחיק אותם מכיוון שאינו רוצה לשאת במחיר או בתוצאות ומתוך חוסר רצון להיות מזוהה עם הקהילה הלהט"בית. כך או כך, אף אחד מאיתנו אינו יושב בתוך הראש שלו, ולפיכך לא נוכל לדעת. בכל מקרה, אין הצדקה למחיקת חוויית החיים האותנטית שלו כפי שהוא מתאר אותה, וכקהילה שנאבקת על קבלה והבנה של המיניות שלנו ושל חוויות החיים שלנו – אסור לנו לעשות זאת.

יתרה מזו, אני סבורה שבביטול הזה יש אלמנט של פגיעה עצמית בקהילה. הוא עלול לערער את ההזדהות, גם אם החלקית שאדם כמו נחמה עשוי לפתח כלפי הקהילה הלהט"בית, שכן הוא מושם בה ללעג ולקלס ברגע שהתבטא באופן שמקרב את עצמו אליה. הוא גם עשוי לגרום לסלב הבא שישקול לחלוק עם הציבור התנסויות מיניות חד-מיניות שהיו לו לשוב ולחשוב על כך, מתוך מודעות לכך שהוא ייאלץ להתמודד עם דיכוי כפול, הן מתוך ההעולם ההטרוסקסואלי והן מתוך הקהילה הלהט"בית. אני סבורה שאנחנו צריכות ליצור קהילה כמה שיותר פתוחה, כמה שיותר מקבלת, וכמה שיותר מאפשרת לאנשים לחקור את המשיכות וההעדפות שלהם. הביקורות על נחמה אינן עושות זאת.

מעבר לכך, מהאופן שבו נחמה מתאר את המשיכות וההתנסויות שלו, הוא בבירור נמשך גם לנשים, ואיתן הוא גם מנהל מערכות יחסים רגשיות וארוכות טווח. עובדה שכל המזדעקות והמזדעקים בפיד שלי על כך שנחמה הומוסקסואל בארון מצליחים להתעלם ממנה. הם מתעלמים גם מהעובדה שישנה בלקסיקון נטייה מינית המכילה את אופציית המשיכה הן לנשים והן לגברים – ביסקסואליות. לא רק שהם מוחקים את האופציה הביסקסואלית, אלא בהגדרתו של נחמה כהומוסקסואל הם מבטלים את כל ההתנסויות, רבות המשמעות, כפי שהוא מתאר, שהיו לו עם נשים. למעשה, הם אומרים, כי ברגע שהיו לך התנסויות מיניות מהנות גם עם גברים, כל המין שעשית עם נשים הוא בגדר הסוואה לזהותך האמיתית כהומוסקסואל. מדובר באמירה שאינה רק ביפובית, אלא גם שוביניסטית, שכן היא מקטינה וממזערת את המשמעות של חוויות המערבות נשים.

אני כן רוצה להוסיף ולציין שכפי שהזהות הביסקסואלית אינה קיימת בתודעה הלהט"בית, היא אינה קיימת בתוך התודעה ההטרונורמטיבית. אפשר כי אם הנטייה הביסקסואלית הייתה מוכרת יותר, נחמה היה בוחר להזדהות ככזה. אפשר גם אחרת. אולם המחיקה הן של הנטייה והן של החוויות הביסקסואליות בתוך הקהילה הלהט"בית צריכה להיפסק. אף על פי כן, חשוב לי להבהיר שכפי שאני מתנגדת לסיווגו של זאב נחמה כהומוסקסואל, אני גם לא מנסה לסווג אותו כאן כביסקסואל וגם לא למקם אותו על רצף ביסקסואלי. כפי שאמרתי קודם – לא לי לקבוע את נטייתו המינית של אדם.

באנקדוטה נוספת שנחמה חולק בראיון שאף היא מושמת ללעג, הוא מספר על ישיבה בבית קפה ועל בחורה שניגשה אליו, ולאחר שענה כן לשאלתה אם הוא מאמין בתשוקה הלכה לשירותים. במקום ללכת ולשכב איתה, כפי שהמליץ לו בחום בעל המקום, הוא נבהל וברח. גם כאן יש לעג וביטול לחוויה מינית אותנטית של בן אדם. לעג שנובע מתוך אותה תפיסה חברתית שכבר הזכרתי, הרואה בגברים כמי שתמיד מחפשים סקס. תפיסה השופטת כל גבר הבוחר להימנע ממין בסיטואציה בה הוא נגיש לו, ככישלון מיני, לא מספיק גבר, ומצמידה לו את התווית אימפוטנט. תפיסה ששמה בספק את שאלת ההסכמה, ועל אחת כמה וכמה את שאלת הרצון של גברים במין, ומפעילה עליהם לחץ מתמיד להוכיח את המיניות שלהם ודרכה את הגבריות שלהם. גם גברים לא צריכים להיות זמינים מינית בכל רגע. גם גברים לא צריכים תמיד לרצות סקס. גם לגברים מותר להביע חוסר בטחון בנוגע למיניות, וגם לגברים מותר גם בסיטואציות של פלירט, ואפילו פסאודו הסכמה למין, להחליט "בעצם, לא מתאים לי", וללכת.

הקהילה הלהט"בית נאבקת לשנות את החברה ולהפוך אותה למקבלת ומבינה לאנשים בעלי מגוון נטיות מיניות. אנחנו נאבקות כדי שלא יבטלו את החוויות שלנו, כדי שלא יגידו לנו למי אנחנו נמשכות, כדי שלא יפסלו התנסויות שלנו ויגידו לנו שזה רק שלב, כדי שיקבלו את האופן שבו אנחנו בוחרות להגדיר את עצמנו ואת המשיכה המינית והרגשית שלנו. בו בזמן, תוך שהם ששים וממהרים לנכס לעצמם כל סלב שמביע משיכה ולו הקלה ביותר לבני המין או המגדר שלו, חוטאים רבים מבין חבריה של הקהילה בכל אותם הדברים כנגדם הם מוחים. בעוד שעל פי רוב אני סולדת מהמשפט "השינוי מתחיל בתוכי", אני לא יכולה שלא להעלות אותו כאן ולבקש מכל מי שקוראים את הטקסט הזה לעשות בדק בית עצמי וקהילתי, ולחשוב מחדש עד כמה הם נכונים לקבל מגוון של נטיות מיניות. גם כאלה שלא ניתן לשים בתוך קופסה ארוזה בסרט עם תווית צבעונית.

לבלוג של ליהי רוטשילד – Radically Blonde

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  הקהילה הלהט"בית *לא* נאבקת לשנות את החברה ולהפוך אותה למקבלת ומבינה לאנשים בעלי מגוון נטיות מיניות. שטויות. היא נאבקת לשנות את החברה ככה שתתאים לנטיות שקיימות בפועל אצל הנאבקים. למה ? ככה. גם הם ימנים. ובקשר לנחמה, נשמע שהוא מסתדר מצוין בעצמו.

 2. יפה

  מדוע אדם יפרסם על עצמו מידע שנוי במחלוקת בנושאי סקס אלא אם כן זה למטרות קידום מכירות? מדוע הומואים צריכים להתייחס ברצינות לאדם שעושה מצורת חייהם שלהם (10 אחוז מהאוכלוסיה) קרקס? מדוע צריך לשתף פעולה עם ה"אליבי" המעליב של ה"סטרייט" שרק חושק בגברים אבל לא מתאהב בהם. עשי טובה ליהי. תפסיקי עם הצדקנות ותקראי את נחמה בדרך שהוא מציג את עצמו – לא יותר ולא פחות.

 3. the-lab

  מבזים מישהו טיפה שונה מהם.בקיצור-הומואים מסריחים.

 4. שירה

  כאשה שיש לה מערכת יחסים רגשית עמוקה ורבת שנים עם גבר הומו אני חייבת לומר שזה כנראה עניין נפוץ שמשום מה לא מדברים עליו. וחבל.

 5. eli

  רוי כהן שרדף הומואים הצהיר על עצמו שאיננו הומו למרות שקיים יחסים אינספור עם הומואים.
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%95%D7%99_%D7%9B%D7%94%D7%9F
  על פי תפיסות מיושנות מאיזורים מסוימים, גברים שמקיימים יחסים עם גברים הם לא הומואים כל עוד הם בארון/או נשואים לאשה/או חרדים/ וכו'.

 6. אורי ביתן

  תודה על המאמר ועל הרגישות.
  תמיד היו הומואים (ולא רק הומואים) שביסקסואליות ממש מאיימת עליהם.

 7. הילה

  בניגוד גמור ומוחלט לכותבת המוכשרת, זאב נחמה לא טען שהוא ביסקסואל.
  התאוריה שלך לגביו לא מתאימה לו, הוא למעשה הגדיר עצמו כסוג של סטרייט שהתנסה עם מספר מסוים של גברים.
  אפילו את שרצית כל כך להייטיב איתו עשית לו עוול, ולכל אדם הזכות להגדיר את עצמו גם אם הגדרתו נראית מופרכת וילדותית עבור אחרים.

 8. יונה

  כל תכליתו של הראיון הזה למכור. למכור את ידיעות , למכור את נחמה , למכור את אתניX . ואיך מוכרים היום אם לא ע"י סקס? אותה מלאכת מחשבת של שיווק עיתונאי הופכת פה לדיון עקרוני על בי סקסואליות , מיניות ויחס הקהילה (שלא קיימת) לשונים ממנה? הרי מתחילתו ועד סופו מדובר כאן בזיוף של חוויות חיים ואיך ניתן על פי סיפורים מבויימים היטב להסיק משהו על מישהו?

 9. מיכל

  היי ליהי,
  אני מסכימה עם רוח הדברים שלך וחושבת שחשוב מאד להתייחס לחוסר קבלה בקהילה הלהטב"ק. אבל מפריעה לי העובדה שלא טרחת לקרוא את הראיון המלא עם נחמה. אם מה שהמגיב פה מעליי טוען הוא נכון – שהביקורת על נחמה נובעת מתחושה שהוא מנצל את החוויות החד-מיניות שלו למטרות פרסום – הרי שנעשה כאן עוול למבקרים בהצגתם כמי שמונעים מסגירות ואפילו נבזיות. מלבד זאת, זה לא הכי רציני לבסס מאמר דעה שלם על טקסטים שהקוראות לא ראו (התגובות שאת מתייחסת אליהן והראיון המקורי), ואת זה אומרת מי שתומכת במסר העקרוני שלך.
  הערה לעורכי העוקץ – כדי לפתח דיון מושכל ומעמיק, כפי שאתם ודאי שואפים, ראוי היה להביא כאן לינק או עותק סרוק של הראיון, כדי שהקוראות יוכלו לשפוט בעצמן בסוגיה.

 10. מהרהר

  צודקת הכותבת בכל דבריה.
  קהילת הלהטב"ק מעוניינת מסיבות ברורות להגדיל את שורותיה ולהציג את עצמה כעשרה אחוזים מן הציבור. האמת הפשוטה היא שרוב מכריע מבין הגברים והנשים חשים לפעמים משיכה לבני מינם, וזה דבר פשוט ונאה (אצל כל אחד יש נטיות כמעט מכל הסוגים הקיימים בעולם, כך שהוא מסוגל להזדהות כמעט עם כל תופעה). אחוז קטן מאוד (כנראה אפילו פחות מאחוז) מרגיש נטייה מוחלטת רק לבני אחד מהמינים.
  אלא שקהילת הלהטב"ק מציגה דיכוטומיה שקרית כאילו כל גבר שחש אי פעם משיכה לבני מינו, הוא בעצם הומו בארון (וכך לגבי נשים), וכך כופים עליו זהות שאינה נכונה. וכל גבר שהרגיש משיכה לפעמים לגבר אחר, גם אם בעבר קיים יחסים מיניים מהנים עם אישה, חייב מתוך ההבניה החברתית הזו לחדד ולחזק את נטייתו לגברים עד שהוא באמת הופך יותר הומו מאשר היה יכול להיות אילו הבחירה החופשית היתה נתונה לו.
  זו כפייה מיותרת ומזיקה וצריך להיאבק בה בכל עוז.