האגו עלה לכם לראש

איומי המלחמה של ביביברק מופנים אל האזרח הקטן, זה שאין לו כסף לדלק, שאמור לפחד עכשיו מהאיום על חייו ועל חיי ילדיו. האזרח הזה עוד יבזה אותם, יוקיע אותם, יסגור איתם חשבון. מכתב גלוי לביביברק
יובל גלעד

זהו מכתב גלוי מאת אזרח מן השורה, משורר, לשני הנפוליאונים מסוחררי הכוח שבראש הפרמידה הישראלית.

ובכן, נוהגים לומר שהעם מטומטם, אדיש, מתעללים בו והוא שותק. זה נכון ולא נכון. זה נכון ביומיום – מרוב גזירות ופורענויות שנופלות על העם הזה מדי יום, הוא נאבק לגמור את החודש, להילחם מדי יום במינוס בחשבון הבנק, לשמור את הראש מעל המים, לא לשקוע בחובות, להתפרנס גם משכר מינימום או מעט מעליו, ואפילו לגדל ילדים תוך כדי ואולי גם ליהנות קצת מהחיים.

אבל בקלפי – העם הזה יודע לסגור חשבון. כשמפלגות הימין נכשלו – השמאל עלה – וכשהשמאל הגזים בחתירתו לשלום גם באין אפשרות להגיע אליה, בעוד אוטובוסים מתפוצצים בלי הכר – הימין חזר לשלטון.

נתניהו וברק. התאהבו בסיפורי הגבורה מסיירת מטכ"ל. עיבוד: cc by-dan veg

ביביברק, החרב אכן מתקרבת לצוואר, אבל זה צווארכם שהחרב מתקרבת אליו. מדובר בצוואר הפוליטי שלכם ולא חלילה בצוואר הממשי, כמו זה שלנו, עליו אתם מאיימים בהתקפות קיץ הזויות על מדינות חזקות. אתם הולכים לשלם מחיר יקר בקלפי, אבל לא רק. התאהבתם בעצמכם ובסיפורי הגבורה מסיירת מטכ"ל, אבל מבצע קטן בעורף אויב אין דינו כדין הכרזת מלחמה על מדינה חמושה היטב ובה עשרות מיליוני אדם.

ברגע שמדינת ישראל החליטה על חימוש לא קונוונציונלי, היה זה רק עניין של זמן עד שגם לאחרים יהיה חימוש כזה. ודאי אם יש לצד השני חסות רוסית. עכשיו הגיע זמן התשלום על ההחלטה, במחיר של ויתור על היהירות, הבנה שאיננו המדינה החזקה ביקום וניסיון אמת לחיות בשלום או לפחות בדו קיום עם שכנינו.

אתם הולכים לשלם מדי יום על הטעות שאתם זוממים לעשות. האגו עלה לכם לראש. יש מציאות גיאופוליטית, יש ארצות הברית, יש מי שעוזר לנו ואנחנו אמנם אימפריה מקומית אבל חלשלושה בהקשר עולמי.

ובכן, גמר החשבון יגיע, ואפילו די בקרוב. העם לא מטומטם, וכשמוצצים לו את הדם כלכלית ומאיימים עליו פיזית, התשלום מצדו יגיע, בקלפי. ובזה לא ייגמר העניין באם תצאו למתקפה המטורפת באיראן – שהיתה יכולה להיות אופציה אילו ניתן היה לחסל את הפרוייקט האיראני – אבל הרי ברור לכולם שישראל לא יכולה לעשות זאת – התשלום הנוסף יהיה כואב בהרבה.

מדובר על ביזוי ציבורי וועדות חקירה שימררו את חייכם, יורידו את היוקרה שלכם לשפל, ימרחו אתכם בזפת ונוצות, אם תצאו למלחמה חסרת הצדקה. גולדה 2 לא יהיה פה, בכל זאת יש ערוצי תקשורת רבים יותר, אנשים יודעים יותר, ואי אפשר לבלף כמו שנעשה אחרי מלחמת יום כיפור, כשגולדה המשיכה לקבל כבוד ויקר בארץ ובעולם.

גולדה לא החמיצה הזדמנות להחמיץ הזדמנות לשלום עם סאדאת, התנהגה בשאננות ויהירות והזמינה מלחמה. אחרי המלחמה היא נפגשה עם עורכי עיתונים, בתקופה שבה היו נהוגים מפגשים חצי רשמיים כאלה, כדי להזין את העיתונים. בדרך כלל רק מר שוקן היה מעז לשאול איזה שאלה ביקורתית, מנופנף די מהר, והעניינים היו חוזרים למסלולם – הערצת צה"ל וכוחנות.

איומי המלחמה של ביביברק מופנים אל האזרח הקטן, זה שנוסע באוטובוס כי אין לו כסף למכונית ולדלק שלה, שנדחס ועובד כל היום בשביל עשרים וכמה שקלים לשעה, ארבעת אלפי שקל פלוס מינוס, מינוס עצום בבנק וחוסר חשק לחיות כשאינך יכול לספק לילדיך חיים נורמליים ואפילו קצת כיף בחופש. האזרח הזה אמור לפחד עכשיו מהאיום הגדול יותר – על חייו וחיי ילדיו. זה לא חדש – כך מנהלים הטייקונים והחונטה הצבאית את המדינה הזאת כבר עשרות שנים.

אבל עכשיו לאנשים נמאס לפחד, בין אם הם מפגינים ובין אם בשיחות פרטיות. הם קולטים את הספין, הם יגרמו לכם לשלם בקלפי ובנקיפות מצפון, אם יש לכם, כל חייכם.

אתם תהיו מבוזים, אתם תהיו מנודים, אתם תהיו מצורעים. אתם תהיו מוקעים על ידי עמכם שלכם, גם אם תמצאו טייקונים שימשיכו להעביר לכם פרנסה נאה. חשבו על זה, נאפוליונים שלנו, כשאתם מחליטים את ההחלטה החשובה.

שלכם,

האיש הקטן שמתקשה לגמור את החודש,

משורר עברי

עוד בנושא:

אחרי הבחירות אובמה לא ייתן | אריה ארנון

להתעלם מהפעולה המבטיחה ביותר | יובל אילון

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי ביטון

  מדהים כמה שאנשים יכולים להיות לושים מהמציאות.
  נתניהו וברק הם שניים שאין בי יותר מדי הערכה אישית אליהם. סל הזכויות שלהם גדול, אבל הם מאזנים אותו מצויין בסל שמנגד.
  ובכל זאת,
  איך איראן קשורה לזה?!
  אתם בסדר? אתם שפויים?
  אתם חושבים שאם תאשימו את נתניהו וברק באיום האיראני זה יבטל את המירוץ שלהם לגרעין ואיומי ההשמדה בני עשרות השנים?
  האם זה יבטל את הפיגועים ברחבי העולם ששום דבר מוסרי או חוקי לא מונע מהאירנים להסלים לכיוון הגרעיני?
  איך נתניהו וברק אשמים במעשים של השלטון האיראני?

  אתם האיום הכי גדול על עצמכם.
  יש לכם כל כך הרבה אויבים שהחברים היחידים שלכם הם אלו ששונאים את נתניהו.

  בגללכם, גם אלו שמסוגלים להחליף את נתניהו, לא רוצים בכך.
  כי האלטרנטיבה שאתם מציירים, של רפיסות וכניעה, מסוכנת הרבה יותר.

 2. צופית

  אשרי המאמין שכך יהיה. לדעתי נתניהו וברק נוהגים כך לא משום שהם התאהבו בסיפורי הגבורה מסיירת מטכ"ל, לא משום שהוא רודף שלום או מגן העם אלא משום שבכל דרך אפשרית הוא וברק רוצים לשמור על כיסאם ושלטונם. הדרך היחידה שלו לעשות את זה היא להפחיד את העם באיום האיראני ורוב עם ישראל יבחר לפחות בנתניהו שנית. אין ספק בכך. כשעם ישראל מגיע לקלפי, ההצבעה שלו נובעת משיקולים מדיניים ולא כלכליים-חברתיים.

 3. אורי יזהר

  הפוזה המצ'ואיסטית הנראית בתמונה אומרת מי הם מנהיגינו.
  מספיק עם מנהיגים מדגם גבר-גבר.

 4. נפתלי אור-נר

  אבל את שאר המחירים נשלם אנחנו

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  אלה שנפגעו ממנו בזירה הכלכלית, לפי נסיון העבר ימשיכו לתמוך בו ,,כי הליכוד זה הבית שלי" בגלל שנאת ,,המערך" שכבר לא קים . ומי ואנשי המעמד הביבנוני אולי יצביעו קדימה או המפאיניקית ה חדשהשלי הזאתהיא יחימוביץ' שמצדיקה התנחלויות כי גם העבודה וחושבת שזה לא חטא. לא יעה על דעתם להצביע חד"ש או לפחות מרצ.

 6. 0מולני1

  כי בהשוואה, האיראנים נטולי האגו זוממים מהלך ערמומי במיוחד.
  במרתפי הבונקרים הם מכינים מתקפת יוני שלום, ומגדלים לשם כך עלי זית קלים במיוחד, שיוכלו לשאת אותם 1600 ק"מ ולחמוק מבעד לכיפת הברזל.
  כמו כן, הם מתכננים מתקפת בלונים ושפריצים של יום העצמאות,
  ובנסוף לכל, החוצפנים האיראנים עוד משבחים את ישראל והציוניים בכל פורום אפשרי. באמת כמה אפשר עם המחמאות הבלתי פוסקות למשטר הרשע הציוני הזה!?!?

  ככה זה, החיים בלה-לה לנד.

 7. אלי

  אני חושב שצריך להזכיר לכם מי מממן את החאמס או את החיזבלה ומי מספק להם את הנשק ומי הוביל ומימן את הפיגוע האחרון בבולגריה???
  התשובה לכל אלה היא איראן (אין ספק שהיא לא היחידה אבל היא העיקרית שלולא היא הארגונים הללו לא היו שורדים).
  על פי הפעולות של איראן בשטח ניתן להבין שהיא שמה לעצמה מטרה חשובה והיא חיסול המשטר "הציוני" והם גם לא מתביישים להכריז זאת בגלוי ובפומבי.
  אז אנחנו מקבלים מהם מכה ועוד מכה ועוד מכה….
  מדיניות ההבלגה הישראלית לא הביאה לידי תגובה ישראלית נגד פעולות אלה מצד איראן ולמה? מכיוון שאיראן הינה מדינה חזקה שלא נעים יהיה להיכנס איתה לעימותים צבאיים.
  ומה יהיה כאשר הם ישיגו נשק גרעיני?
  אז אנחנו אפילו לא נעז להתקומם נגד פעולותיה של איראן נגדנו מכיוון שהם מחזיקים בנשק אטומי.
  אז מה יקרה?
  איראן תרחיב את פעילותה נגדנו מכיוון שעכשיו פעולה שלנו נגדה תהיה הרבה יותר מסוכנת לנו.
  אז לסיכום, אם לא נפעל עכשיו אז אחרי שלאיראן תהיה פצצת אטום זה יהיה מאוחר מידי וההשלכות כלפינו במקרה זה יהיו הרות אסון. איראן כמובן לא תצא למלחמה נגדנו אין לה אינטרס יש להם את החיזבאללה ואת החמס לשם כך כשהיא בעלת חסותם ובתווך הארוך אנחנו לא נשרוד במזרח התיכון. הם מתכננים לנו מלחמת הטשה שבסופה הם יוצאים מנצחים.
  אני בצד שאומר שאסור להרים ידיים ושעלינו לצאת למלחמה נגדם מלחמה שמטרתה לא רק לחסל להם את מתקני הגרעין אלא גם להפיל את משטר ההיטולות האיראני ולפגוע קשות בתשתיות שלהם ובצבא שלהם.
  הרמנו ידיים אל מול הנאצים (מכיוון שהם היו גדולים, חזקים ומפחידים) אבל לא עוד!
  מלחמה נגד האיראנים תהיה קשה מאוד וספוג המון אבדות אבל אם זה מה שדרוש לעתיד טוב יותר עבור ארצנו ועמנו יהי כך.

 8. אלי

  האיראנים שואפים להיות המעצמה הגדולה של המזרח התיכון זו שנותנת את המילה האחרונה וישראל מהווה איום למעמד הזה של האיראנים.
  האיראנים מבחינתם רוצים להוריד את המכשול שעומד בדרכם ולכן יוצאים נגדנו.
  בלי האיראנים אנחנו נהיה המעצמה הצבאית הגדולה של המזרח התיכון ואפקט ההרתעה שלנו יהיה חזק הרבה יותר.
  כמו כן אף אחד לא רוצה ללכת נגד החזקים אלא להיות בצד שלהם ולכן הדבר יוכל להביא להסכם שלום מהיר ומוקדם בהרבה עם הפלסטינאים ואני מאמין שגם אפילו עם הלבנונים. החיים שלנו בלי האיראנים יהיו טובים יותר ועם הרבה פחות בעיות בטחוניות ועם תקציב ביטחון קטן בהרבה ועם תלות הרבה יותר קטנה באמריקאים (מה שנוגד את האינטרס האמריקאי).
  "ממלחמה לא נמנעים אלא רק דוחים אותה לרעתנו" – הנסיך.

 9. ici bas

  רק כלא לביברק.
  בסגנון כליאת ראש ממשלת איסלנד ושר האוצר שלו שהעם רדף ודאג להביא למחבוש על פשע הונאה והפלת המשטר הדמוקרטי, הכבוד האנושי של האזרחים ויצירת בועה טייקונופלוטרכית על חשבון האינטרס הפשוט של חיים בני-קיימא ללא אינפלציה וללא החזרי -חוב בסד"כ של כל גביית המס השנתי בכדי שהבנקאים שהלוו את כסף החוב-ריבית הזה יורו למקיבליסט התורןעל משלוח יומישל בשר התותחים האזרחי התורן במלחמה.
  ביחד עם הדוברמן המחסנאי שומר הבארים ומכה הילדים שרק ASYLUM מהשורה הראשונה יוכל לטמון טחר כבוד בין כתליו הבטוחים והארכי-פרחי-קרמינל הכלומרט שלא עלה על רבו השרונזי אך הפליא בגודל ההונאה של הציבור האטום וביחד עם ממציאי תג- גבעת הדם .
  כלא כלא תרדוף ישראל עירני.
  אי מודעות פירושה מוות בחיים וניוון מוחי ממית.
  מודעות פירושה חיים מלאי משמעות ללא מתן היתר לרצח-עם , ביזתו התמידית והפקעת הריבונות מהאזרח לידי הפלוטרך המשמיד האולטימטיבי של זכויותיו וחייו .