• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

פשוט כי יהודים שווים יותר

האפליה החוקית, על צורותיה השונות, מעניקה לחיילי צה"ל גיבוי להתנהגות אלימה כלפי הפלסטינים, ליושבי המאחזים הצדקה להשתלט על שטחים פרטיים ולנערים במרכז ירושלים תעוזה לבצע לינץ'
שרה בנינגה

בנימין נתניהו גינה לאחרונה את הלינץ' שהתרחש במרכז ירושלים, בו תקפה קבוצה של נערים יהודים שלושה פלסטינים. אני מאמינה לו שהוא באמת הזדעזע מהאלימות, ואולי אף יותר מכך מהאור השלילי שהמעשה שופך על החברה הישראלית. מספיק לצאת לסיור לילי במרכז ירושלים, להשתתף בהפגנת שמאל, או לגלוש מעט בפייסבוק על מנת להבין שהגזענות ושנאת האחר אינן תופעות נדירות. אפילו מעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה לא נמחקו תגובות גזעניות שנכתבו שם בעקבות תאונת האוטובוסים של הילדים הפלסטינים בפברואר האחרון.

ניתן היה להפנות אצבע מאשימה כלפי ארגונים מהימין ואישי ציבור, כולל חברי כנסת, אשר תומכים בפומבי בגזענות ומקדמים שנאת זרים. כך למשל, יו"ר ארגון להב"ה אומר שהנערים שהשתתפו בלינץ' "הרימו את הכבוד היהודי מהרצפה"; שר הפנים, אלי ישי, אמר לא מזמן שכל עוד לא יתאפשר לו לגרש את הפליטים האריתראים מישראל יעשה הכל כדי למרר להם את החיים; ואילו גדעון סער מנסה לכפות על ילדי ישראל לבקר בחברון, שם מיעוט של מתנחלים יהודים והשמירה הצבאית עליהם פוגעת מדי יום בחייהם של אלפי הפלסטינים החיים שם.

אבל למען האמת, גינוי האלימות מצד ראש הממשלה איננו משכנע, כמו גם ההתנערות של הממסד ההתנחלותי מפיגועי "תג מחיר". קרני אלדד כתבה שמתנחלי "תג מחיר" מערערים את הבסיס המוסרי של תנועת ההתיישבות ביו"ש. מהו אותו בסיס מוסרי של ההתנחלות ביהודה ושומרון? האם בבסיס הזה לבדו לא טמונים זרעי האלימות? ההתנחלות ביו"ש, כמו גם במזרח ירושלים, מבוססת על שימוש בשלל חוקים מממשלים שונים שהיו כאן באדמות בין הים לנהר במאות האחרונות – החל בשלטון העות'מאני וכלה בחוקי מדינת ישראל שחלקם מפלים על רקע לאומי. אריאל שרון מצא את בחוק העות'מאני את הפתרון להתנחלות "חוקית" בשטח כבוש (דבר המהווה סתירה בפני עצמו), והכריז על שטחים רבים כ"שטחי מוואת". ארגוני ימין רבים מסתמכים על "חוק נכסי נפקדים" ומאתרים עד היום אבות וסבים של פלסטינים שלא היו בביתם בזמן מלחמת ששת הימים על מנת לשלול מהם את זכאותם על הבית. מתנחלים במזרח ירושלים תובעים חזרה אדמות שהיו לכאורה יהודיות לפני 48, ומקבלים על כך את אישור בתי המשפט, בעוד שההליך המקביל מנוע מפלסטינים. שר הביטחון, אהוד ברק, מאיים לפנות כפרים בשטחי C על מנת להפכם לשטח אש. ויושבי המאחזים פשוט משתלטים על שטחים פרטיים (אלו השטחים שעוד לא הולאמו לאדמות מדינה על ידי חוק המוואת או בעזרת חוקים מפלים אחרים) ומקבלים אחר כך גיבוי מהממשלה או במקרה "הגרוע" יותר – פיצויים על פירוק המאחז.

האפליה החוקית, על צורותיה השונות, היא שמעניקה לחיילי צה"ל בשטחים הכבושים את הכוח וההצדקה להתנהגות אלימה כלפי הפלסטינים. ומהי אותה אלימות של נערים בירושלים אם לא חיקוי של אלימות צבאית שמתרחשת גם היא מדי יום בשטחים הכבושים ובמזרח ירושלים? מספיק לרפרף באתר של שוברים שתיקה כדי לראות שאלימות חיילים כנגד פלסטינים היא דבר שבשגרה, ויותר מכך – בלתי נמנע לאור השחיקה המוסרית שמתרחשת כאשר נותנים לצד הכובש שליטה על חייהם של הנכבשים. אגב, מספר ימים לפני אותו לינץ' בירושלים הסתערו חיילי צה"ל בזמן מד"ס על פלסטיני והיכו אותו. הם כנראה גם חשבו שהם שווים יותר.

אמנם גזל קרקעות אינו שווה ערך לזריקת בקבוק תבערה או ללינץ' במרכז ירושלים, אך בבסיס שתי הפעולות עומדת תפיסה אחת לפיה היהודים שווים יותר. יהודים שווים יותר ולכן אין זו בעיה לגנוב קרקע או להפוך כפרים לשטחי אש. יהודים שווים יותר ולכן חיילי צה"ל יכולים להכות פלסטיני (אולי הוא אפילו העז להגיד להם משהו). יהודים שווים יותר ולכן מותר להם לתבוע קרקעות מלפני 48 בעוד שלפלסטינים אסור. ואז מגיע הלינץ' – שגם הוא באותו היגיון – יהודים שווים יותר ולכן אסור שיסתובבו לנו ערבים במרכז העיר, ולכן ולכן ולכן. ובכן, מר נתניהו, כאשר משרישים כאלו תפיסות של חוסר שוויון הן מגיעות גם לרחוב. גינוי לא יספיק.

כנראה שיעניין אותך גם: