תמיד יטענו נגדנו שאנחנו השד

שוב פורסמו נתוני הזכאות לבגרות, וגם הפעם התכסו במילים "יישובים חזקים" ו"אוכלוסיות חלשות", העיקר שלא נגיד שהגזענות נגד מזרחים חיה ובועטת, מעיפה אותנו לתחתית החינוך, החברה והכלכלה
שולה קשת

נתוני הזכאות לבגרות, עליהם דווח לאחרונה, הופיעו תחת הכותרת הממסכת: "פער בין יישובים מבוססים לרשויות חלשות". הנתונים חשפו את הפערים בין אוכלוסיות הנחשבות "חזקות" לכאלה שהאפליה בהן ידועה, מוכרת ועל כן גם מושקעים משאבים מצד רשויות מקומיות ולעתים מצד המדינה על מנת לצמצמם. הם חשפו את הפער בין רשויות יהודיות לערביות ובין אוכלוסיות חילוניות לחרדיות. אך אותו פער, שנותר שקוף ומדובר מעט מדי – הפער בין מקומות יישוב עם רוב אשכנזי לבין מקומות יישוב עם רוב מזרחי – נותר שוב בחזקת נסתר מן העין, אותה עין ציבורית שמוכיחה אותנו על שאנו משחררים את השד העדתי כל אימת שאנו טוענים כי הגזענות נגד מזרחים חיה ובועטת בנו, מעיפה אותנו אל התחתית העבה של החינוך, החברה והכלכלה.

אין זה מקרה שיישובים כמו שוהם, כוכב יאיר, קריית אונו ואחרים נמצאים בעלית הטבלה. קל לנחש מי הרוב שמרכיב יישובים אלה, ועל כן המתאם בין מוצאה האתני של האוכלוסייה לבין הפריבילגיות להן היא זוכה. ציבור גדול נעדר מהנתונים הללו, כמו שנעדר משאר נתוני המדינה – ציבור מזרחיות ומזרחים, שנותר שקוף גם בנתוני הלמ"ס משום שיש כאלה שרוצים להמשיך ולטעון שאולי פעם הייתה אפליה נגדנו, אבל היא נעלמה. אעז לנחש כי אם היו מקיימים את אותו סקר בדיוק על מנת להשוות את נתוני הזכאות לבגרות בין יישובים אשכנזים-מחוזקים לבין מקומות יישוב עם רוב מזרחי היו מגלים את הפער בין ההשקעה של הרשות המקומית ושל המדינה בין שתי קבוצות האוכלוסין.

הדיון על נתוני הזכאות לבגרות מזכיר היטב את אחד הכשלים העמוקים במחאת הקיץ שעבר שהתיימרה לדרוש צדק חברתי. גם במחאה זו סומנו על ידי העין הציבורית דמויות אשכנזיות, ממעמד הביניים, שמוצאן האתני בלט לאורך הדרך מבעד לכותרות החדשות ובראש ההפגנות. אין זאת אלא שאותה גזענות מושרשת מטעם המדינה, אותה גזענות מטעם הרשויות המקומיות – למשל, כמו הפער המתקיים בין צפון תל אביב לדרומה, מתקיימת מדעת או בבלי דעת גם בתוך המחאה החברתית בה שוכפלו היטב את הפערים בין המובילים לבין אלו שמאחור נותרים.

כאשר הקמנו את מאהל לוינסקי במחאת הקיץ שעבר ושוחחנו על המאבק המזרחי, טענו נגדי ונגד חברותיי וחבריי שאני פועלת נגד אחדות השורה, שאנחנו מפצלות את כוחות המחאה. גם אז נותר "רוטשילד" בחזית ובראש המחאה, וכרגיל כל יושבות ויושבי מאהל לוינסקי- מזרחים/יות, פליטים/ות, חסרות/י דיור, נשים בזנות, מכורים ומכורות לסמים – הושארו הרחק מהכותרות.

המאבק שלנו לא מתקיים ברוטשילד. המשאבים שמופנים אל אותו מעמד ביניים ומעלה, כמו ביישובים שוהם ודומיו, מדלגים מעלינו כמו שעשו בדיוק מנהיגי המחאה. כי בעוד שהגזענות ותוצאותיה נגד ערבים וחרדים ידועה היא, הרי שהגזענות ותוצאותיה נגדנו – מזרחים – מועלמת כדי שתמיד יוכלו לטעון נגדנו שאנו מגזימים, שאנו ממציאים, שאנו מפצלים, שאנחנו השד והם הסדר התקין.

הגיעה העת לדרוש מכל אותם חוקרים ומבצעי סקרים – הבה נתחו את הפערים בין אשכנזים למזרחים, תגלו לאוכלוסייה כולה כי השד העדתי נותר ומתפרץ המשכית לא על ידנו כי אם על ידי מייסדי המדינה, ממשיכיהם, ולדאבוני גם על ידי אלה שכביכול או לא כביכול, פועלים מול הממשלה בשם ה"מחאה".

הכותבת היא מנהלת תנועת אחותי – למען נשים בישראל, אמנית ויוצרת מזרחית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד ט

  אשכנזי, מזדהה ומבין.
  אז נעשה סקר וזה יראה את מה שאת אומרת. אז מה עושים עם זה?

  אשמח לקרוא רעיונות בהמשך.

 2. מתן

  מדוע לא יצמח מנהיג מזרחי, או מנהיגה מזרחית שתלכד מאחוריה את שורות המוחים?
  לי יש הסבר שלא כל כך נעים לשמוע… ולך?

 3. איציק

  משתמשות בשב"כ כדי לגרום להשתקת הנושא באינטרנט וכל האמצעים כשרים כולל רדיפה אישית של טוקבקיסטים

 4. מאיר עמור

  לשדים ורוחות אין צורך בחינוך עם תעודת בגרות. מחר יגידו לדור הבא של השדים והרוחות של היום כי הפער של היום לא קיים ואם הוא קיים הוא נוצר אתמול. זאת אומרת היום. אבל גם הפער הזה הגיע מארץ מוצאו של הסבא והסבתא. על כן הוא לא מקומי. עברנו את הפער. עכשו אנחנו בתהום. עברנו את פרעה. נעבור את אשכנז. השד היחיד שנותר מחוץ לבקבוק הוא השד האשכנזי. לשד הזה יש תעודת בגרות. יש לו חופש להשתולל ולשלוט.
  מאיר עמור

 5. דןש

  לא כפי שחלק מההצעות יובילו להחלשת החזקים אלא לחיזוק החלשים. חייבים להביא לאותן מקומות, שעל פי הסקר, הם המקומות החלשים, מורים מעולים. מורים בעלי כישורים הן בידיעת החומר והן ביכולת ההעברתו. יש לקחת בחשבון שבאזורים החלשים אין להורים יכולת ( לא זמן, ממון וידע) לסייע לצאצאיהם שאינם מסוגלים לעמוד בקצב השגרתי. לפיכך חייבים לפעול במתכונת של יום לימודים ארוך – כאשר שעורי הבית נעשים בכיתה בנוככות סייענים היכן שנדרש.
  כמובן שחייבים לשפר את התשתיות ( כיתות בתי הספר, תנאי למידה וחומר בסיסי מחייב). לגבי תלמידים בכיתות גבוהות, הנאלצים לצאת לעבודה על מנת לסייע לקיומה של המשפחה – חייבים למצוא דרכים אחרות לסיוע.
  בכלל, באופן כללי לא כולם נולדו "איינשטיינים". יש להזיר את החינוך הטכנולוגי, ברמה גבוהה, לבתי הספר. חרט מעולה ו/או מכונאי, חשמלאי ונגר – איננו פחות ערך מאיש היי-טק, רופא, מהנדס או עו"ד.
  תעודת הבגרות היא אחד המדדים לקבלה לאוניברסיטה. חייבים להתבסס על מדדים אחרים/נוספים, כאלו שיאפשרו לכל בעלי הרצון להתקבל ולהשתלב.

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  אנשי כלכלה ומנהל הם ,,מיזרחיים"-כולל מיוצאי מרוקו( מגרב בערבי-מערב מרוקו נמצאת מערבה לקוהאורך של גרינויץ') אולי יש בעיה של נתק בין מי שיש לו ומשהוא מוחלש גם ע"י בני עדתו?שאלת תם.

 7. דיני

  כידוע השינוי יכול להתרחש רק באמצעות שינוי סדרי עדפויות בממשלה. המחאה החברתית לא קשורה לעניין.
  יוסי שריד בתור שר החינוך לקח תקציבים מהמרכז (המצביעים שלו) והעבירם לפריפריה – כמה מזרחיים מצביעים למר"צ? דב חנין דורג כ-ח"כ החברתי ביותר – כמה מזרחיים מצביעים חד"ש? המזרחיים ברובם מעדיפים להצביע לביבי המוביל מדיניות של קיפוח והקטנת השתתפות המדינה בהוצאות חברתית, בכלל זה בתקציב החינוך. מה שקורה בשטח שהרשויות המבוססות מצליחות להשלים מתקציבן לתקציב החינוך בעירם, בעוד שהרשויות העניות בפריפריה אינן מסוגלות לכך.
  אין פה בעייה עדתית אלא מעמדית ועל כך מדברת המחאה החברתית.

 8. ג. אביבי

  חלק מהתהליך לכזוב התודעה
  מאמר נכון וחשוב. מנגנון הקיפוח האתני היעיל ביותר בישראל הוא הניחשול ההשכלתי כלפי מזרחים ופלסטינים. הממסד האשכנזי השולט כאן דואג להסתיר את הכלי החשוב הזה ע"י המריחה וההסתרה של הפערים ההשכלתיים בין מזרחים לאשכנזים.
  זהו חלק מהתהליך לכזוב התודעה למען שימור ההיררכיה האתנית / גזעית בישראל. שופרות הממסד מזכירים את הפערים בין יהודים לערבים אבל חו"ח לא בין מזרחים לאשכנזים. ברור שמשמעות ההשוואה בין 'שוהם/מודיעין/כוכב-יאיר' לבין 'שדרות/בית-שאן' ברורה היטב לאוכלוסייה האשכנזית. רוב המזרחים מאמינים שטוב שלא משווים אותם לאשכנזים, כי "בדור הבא כבר לא יהיו הבדלים…". האוכלוסייה המרומה כאן היא המזרחית.
  סבירסקי בספרו "לא נחשלים אלא מנוחשלים" (1982) סקר היטב את מגנוני הקיפוח המובנים של ישראל נגד המזרחים, ובהם ההסללה לנחשלות השכלתית של המזרחים. כמובן שזה רק חלק ממערכת מקפחת בכל תחומי החיים, אבל אילו הציבור המזרחי של היום היה משכיל כמו האשכנזי, היה קשה למרוח אותו וקשה יותר לקפח אותו בשאר תחומי החיים.
  חבל שבמשך 30 השנים שחלפו מאז לא נעשה מספיק מאמץ לשכנע את כל ציבור המזרחים בנחיצות של הקידום ההשכלתי.

 9. נעה

  מה שכתוב בכותרת