"זה יום עצוב לצדק"

במסיבת עיתונאים שערכו לאחר שבית המשפט דחה את עתירתם, הבהירו בני משפחתה של רייצ'ל קורי כי ימשיכו להיאבק
ליהי רוטשילדליהי רוטשילד

פמיניסטית, קווירית ופעילה פוליטית, מאסטרנטית למגדר באוניברסיטת בן גוריון. כותבת לבמות שונות ומנהלת את הבלוג radicallyblonde.wordpress.com

כמעט עשר שנים לאחר שרייצ'ל קורי, פעילת שלום אמריקאית בת 23, נדרסה על ידי בולדוזר, בזמן שניסתה למנוע הריסת בתים בעזה, פסק אתמול בית המשפט המחוזי בחיפה בתביעה שהגישה משפחתה כנגד צה"ל. השופט עודד גרשון ניקה את הצבא מכל אחריות למותה.

גרשון קיבל את טענת הצבא כי רייצ'ל וחבריה הפגינו בשטח אש, אף כי לא התרחשה כל לחימה בשטח באותו היום וכן לא הוצג בפני בית המשפט צו שטח צבאי סגור, כנהוג וכנדרש. השופט גרשון קבע כי מותה של רייצ'ל היה תאונה מצערת שנבעה מסירובה להתפנות מהשטח ולא, נניח, מהחלטתו של הצבא לחשף עם בולדוזרים ממוגנים שטח בו מפגינים אנשים. הוא גם קבע כי חקירת הצבא את האירוע הייתה מפורטת ומלאה, על אף שזו נוהלה על ידי צעירים חסרי ניסיון בני 19 שלא שמעו אפילו עדות אחת מפעילים פלסטינים ובינלאומיים שנכחו במקום באותו יום, והגבילו את עצמם לחקירת אנשי צבא בלבד.

החלטת בית המשפט שבה ומראה כי בית המשפט הישראלי הינו כלי בשירות הכיבוש והאפרטהייד, שמטרתו אינה רדיפת הצדק כי אם שימור הדיכוי. במסיבת עיתונאים לאחר הדיון בהשתתפות משפחת קורי ועורך דינם, חוסיין אבו-חוסיין, אמרה אמה של רייצ'ל, סינדי קורי: "זהו יום עצוב, ולא רק לנו כמשפחה. זה יום עצוב למדינת ישראל. זה יום עצוב לפעילי זכויות האדם. זה יום עצוב לחוק הבינלאומי. זה יום עצוב לצדק". על אף שאין להם ציפיות גבוהות, המשפחה מתכוונת לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון, ומרגישה מחויבת להמשיך ולקדם את המסר של רייצ'ל אודות "יצירת קשרים בין אנשים" בכל אמצעי שהוא, בין היתר בערוץ המשפטי.

"התחלנו את המשפט הזה בחיפוש אחר האמת, אבל אנחנו גם מחפשים שינויים", אמרה סידני קורי. לאורך מסיבת העיתונאים שבה והדגישה המשפחה כי המאבק שלהם להכרה הוא בלתי נפרד מהמאבק הפלסטיני. הם טוו את ההקשרים לנוכחותה של רייצ'ל ברפיח באותו היום: 16,000 בני אדם שבתיהם נהרסו בחודשים שקדמו לו, ומשפחת חברים, ביניהם ילדים קטנים, שהסתתרו בבית עליו הגנה רייצ'ל בגופה. כמו כן ציינו כי פלסטינים רבים שנרצחו על ידי הצבא הישראלי מנועים מלחפש מענה במנגנוני המשפט הישראלים, וכי מאבקם לצדק בעבור רייצ'ל נעשה גם בשמם של אותם פלסטינים.

נקודה נוספת שהודגשה הן על ידי המשפחה במהלך מסיבת העיתונאים, והן על ידי קבוצת פעילים ישראלים מארגונים שונים שהפגינה מחוץ לבית המשפט, היא הצורך בהטלת אחריות על ישראל בעבור הפשעים שהיא מבצעת על ידי הקהילה הבינלאומית. סינדי אמרה במפורש: "משפחתי ואני, כמו גם קרן רייצ'ל קורי, תומכים תמיכה מלאה בקמפיין ה-BDS". היא גם הביעה תמיכה ספציפית בקמפיין נגד חברת קטרפילר, יצרני הבולדוזר מסוג די-9 שהרג את רייצ'ל, עמם ניסתה המשפחה להתקשר ולתקשר במהלך השנים – בחוסר הצלחה.

השאלה האחרונה שנשאלה המשפחה לפני סיום מסיבת העיתונאים, הייתה כיצד הם מרגישים לגבי אמירתו של השופט כי רייצ'ל הייתה צריכה לסור מדרכו של הבולדוזר. בתגובה לכך אמרה סינדי "רייצ'ל לא הייתה צריכה לזוז, אנחנו כולנו היינו צריכים לעמוד שם איתה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  ושמשרד המשפטים שלה ממוקם בשטח כבוש

 2. דןש

  א. כל מי שנכנס מסיבה כל שהיא לאזור לחימה – לוקח סיכון על חייו. מי שנעמד מול דחפור על מנת למנוע ממנו בצוע משימתו – שם את נפשו במודע בכפו.
  ב. הצדק אינו שייך לצד אחד. האם זה צודק לפעול כנגד מחבלים מרצחים המכוונים את פגועיהם במודע אל עבר אוכלוסיה אזרחית הכוללת נשים זקנים וטף ותהי הסיבה אשר תהיה.
  ג. גם אני כנגד שליטת מדינת ישראל בשטחים והגיע העת לקבוע בהסכמה את הגבולות בין מדינת ישראל למדינה הפלסטינאית שתקום. זאת בתנאי אחד בסיסי שמדינת ישראלתמשיך במתכונתה הנוכחית (כמובן המשופרת וקיים כר נרחב לשנויים ושפורים), תהיה מדינה דמוקרטית ותשמור על שוויון מלא של כלל אזרחיה.

 3. דוב

  " כל מי שנכנס מסיבה כל שהיא לאזור לחימה – לוקח סיכון על חייו. מי שנעמד מול דחפור על מנת למנוע ממנו בצוע משימתו – שם את נפשו במודע בכפו."

  ז"א שלמי שעובר על "התובנה" הנ"ל מגיע עונש מוות.
  ריצ'ל קורי לא נהרגה מכדור תועה או מפגז באזור לחימה. באזור לא היתה כל לחימה. הצבא והמפעילים של הבולדוזר לצורך "חישוף" ראו את המפגינים והמשיכו "במשימתם" בניגוד אפילו להוראות הצבא עצמו במקרים כאלו. האדישות לתוצאות מעשיהם היא שגרמה להריגתה והיא באחריותם ואין לכך כל קשר לקשקוש הנ"ל שגם בית המשפט הציוני השתמש בו.

  "הצדק אינו שייך לצד אחד. האם זה צודק לפעול כנגד מחבלים מרצחים המכוונים את פגועיהם במודע אל עבר אוכלוסיה אזרחית הכוללת נשים זקנים וטף ותהי הסיבה אשר תהיה."

  זאת פרקטיקה קולוניאלית שימיה כימי הקולוניאליזם: התנגדות הילידים שאינה עולה בקנה אחד עם "מוסר הלחימה" של הכובש המנשל והבוזז תמיד היוותה עילה להעצים את הנישול הגזל והרצח של הילידים "הפרימיטיבים" או "הפונדמנטליסטים" או איך שמכונים עפ"י הזמן והמקום.

 4. עמית

  כל נהג של כל כלי רכב חייב על פי ההיגיון ועל פי החוק לראות לאן הוא נוסע.

 5. מאור

  גרסת צה"ל היא שרייצ'ל נפלה/קפצה לתוך בור בו המפעיל לא יכול היה לראות אותה, ואז הדחפור דחף אליה חתיכת בטון שהרגה אותה. החוק וההגיון אומרים שלכל רכב יש שטח מת אליו הנהג לא יכול לצפות.נאמר, אם אזחל אל מאחורי הרכב שלך כשאתה נוסע אחורה- האם אתה אשם או אני?

  מה שכן, יש עדות נסיבתית לטובת צה"ל. בסביבה בה קללות ומכות כלפי פעילי ISM מתועדות ומופצות, איפה התיעוד של רגע הדריסה? יש וידאו מיד לאחר הדריסה (למשל כאן: http://www.youtube.com/watch?v=ZjuweNjJwrk
  אך לא של הדריסה עצמה).
  אם האירוע אכן היה כפי שה- ISM מתאר, תיעוד כזה יכול היה להפריך בקלות את גרסת "חוקרי מצ"ח חסרי ניסיון בני 19 שלא שמעו אפילו עדות אחת מפעילים פלסטינים ובינלאומיים שנכחו במקום באותו יום".
  אולי קיים תיעוד כזה, והוא פשוט לא תואם לגרסת ה- ISM?

 6. ענבל

  היתה הזהרת מסע לאמריקאים לא להגיע לאזור.
  אין סיכוי שיקבלו פיצויים מחברת הביטוח, גם אם תוצאות המשפט היו אחרות.
  רייצ'ל היתה על החולות בציר פילדלפי ולא ליד בית שעליו הגנה בגופה.
  כמה שקרים בכתבה אחת? קשה לספור.
  ההורים מסרבים להפנים שהגישה הלעומתית שלהם, שכנראה הנחילו אותה לבתם, הובילה בעצם למותה. חבל.
  חיים צעירים שנקטפה עבור ..מה, בעצם? למי היא הועילה? ואיך? האם המחיר היה שווה את העיקרון?

 7. האמת המרה

  ריצ'ל קורי התנגדה למעשה פשע מתועב של הריסת בתים סיטונית בשטח כבוש. היא עמדה מול הדחפור והתנגדה באופן בלתי אלים ומעורר השראה להריסה. סביר מאוד להניח שהנהג ראה אותה בהתקרבו (ואם לא, אז הוא לכל הפחות התרשל מאוד וחרג מנהלים) ופשוט המשיך בהנחה שהיא תזוז, עד לשלב שהוא כבר (אולי) לא ראה אותה, אבל אמר לעצמו "אם אם לא תזוז זו בעיה שלה". בכל מקרה זו ללא ספק, על פי כל היגיון בסיסי, אשמתו ואשמת הקצינים שניהלו את הפעולה. לא נותר אלא לקוות שבג"צ ישפוט בצורה הגיונית ומצפונית, ולא בצורה צינית ציונית.

 8. מאור

  יש לך הוכחות לגירסא שלך, או שאתה פשוט מניח/ה שטענות ISM, דברי אלוהים חיים הם? לא קצת מוזר שבסרט הזה, למשל, יש קטע וידאו לאחר הדריסה (פעילי ISM מתרוצצים המומים) אך לא מהדריסה עצמה?
  http://www.liveleak.com/view?i=09f_1187909555