אין לאן ללכת

האירועים האחרונים במרכז הקליטה במבשרת ציון מלמדים כי עדיין לא למדו פה לקח מקליטת העלייה בשנות החמישים
מיכה רחמן

ביום חמישי האחרון השתתפנו, חברי המעברה מירושלים, בהפגנתם של עולים מאתיופיה במרכז הקליטה במבשרת ציון. זו הפגנה שנייה בחודש האחרון, בתגובה על היחס המזלזל כלפי העולים הנקלטים וצעדי הענישה שהפעילו כלפיהם אחרי ההפגנה הראשונה שהתקיימה ב-5 באוגוסט. דיירי המקום מוחים על ההחלטה לפיה שכר הדירה לדיירים יחידים במרכז יועלה במאות שקלים, החלטה המצטרפת לתנאי המחיה הקשים במקום ולסיוע הדל במשכנתא ההופך את עזיבתו לבלתי אפשרית. כלפי מי שלא עומדים בתשלום כיום, מופעלות סנקציות כגון ניתוק מים וחשמל. בעקבות ההפגנה, איימו מנהלי המרכז על המפגינים כי אם לא יתנצלו על קיום ההפגנה – יבוטלו כל השירותים הניתנים להם במקום כגון טיול שנתי לילדים או שירותי המכבסה, וכן הוציאו מכתב סילוק לאחד המארגנים, זנה ארגאווי.

נאומו של זנה ארגאווי:

בעקבות האירועים, העבירה האגודה לזכויות האזרח מכתב אל הסוכנות היהודית, שעיקרו מחאה על כך שהסוכנות לא מכירה בחופש הביטוי וההפגנה ודרישה להפסיק את פעולות ההתכלות. מר יהודה שרף – מנהל היחידה לעלייה, קליטה ומשימות מיוחדות בסוכנות – השיב על מכתבה של האגודה בהכחשת קיומם של צעדי הענישה ובגלגול בעיות המשכנתא לפתחה של ממשלת ישראל, אבל הודה שהילדים נענשו (בגלל שהרסו גינה בזמן ההפגנה, לא בגלל עצם ההפגנה) ושמר זנה ארגאווי אכן יסולק ממרכז הקליטה (אבל בגלל שהוא לא בסדר – אחד הגורמים המתסיסים את העולים, כבר איננו עולה חדש וגו' – ולא בגלל שאירגן הפגנה).

>>פניית האגודה לזכויות האזרח

>>תגובת הסוכנות היהודית

בפגישה שלנו עם מנהיגי ההפגנות במרכז הקליטה, שנערכה בבית המשוחרר של המעברה בשכונת קטמון ח' בירושלים, הם הסבירו לנו את המניעים להפגנות: הנהלת מרכז הקליטה מתייחסת אליהם בזלזול ובחוסר כבוד, ושמה אותם במצב בלתי אפשרי: ההשתתפות במשכנתא לבודדים מגיעה ל-300 אלף ₪, למשפחות קצת יותר, אבל בכל מקרה זה לא מספיק לרכישת דירה; החיים במרכז הקליטה קשים מאוד: חדר קטן לכמה בודדים או למשפחה, חדרים צפופים, ואין לאן ללכת. מי שיעזוב את מרכז הקליטה ואין לו דירה ילך לגור ברחוב? ועוד כהנה תיאורים על היחס המזלזל של הנהלת מרכז הקליטה.

כתבה של אורי ארליך על מחאת דיירי מרכז הקליטה:

כתבתי כאן כמה פעמים על הבעיה המרכזית של קליטת עולי אתיופיה. מעבר לבעיות המשכנתא והשתתפות נמוכה בשכר דירה, הבעיה המשתקפת בכל אלה: הגזענות, חוסר הכבוד לעולים, יחס הרשויות אליהם כאל ילדים שסרחו. מבין שורותיו של מכתב הסוכנות, ניתן להבין בדיוק מה היחס שלה אל העולים. זהו אותו היחס של פקיד הסוכנות משנות החמישים, אשכנזי מתנשא, הקולט את עולי תימן או מרוקו. דבר לא השתנה, שום לקח לא נלמד. כי מה הם רוצים? הם הרסו גינה, שילמדו להיות תרבותיים ועד אז לא ייצאו לטיול; הם מפגינים אחרי שנתנו להם כל כך הרבה? אז מי "שמתסיס" (ולמה לא מי שמנהיג את צעירי מרכז הקליטה לעמוד על זכויותיהם בדרך דמוקרטית לעילא, שקטה ולא אלימה) שיעזוב. התגלמות כוחו של הפקיד להעניש את הנתונים למרותו. רק דבר אחד נוסף מאז: מנהלת מרכז מקליטה היא חברה קבלנית שהסוכנות שכרה – תחי ההפרטה!

חוץ מזה מדינת ישראל, השותפה הנאמנה לסוכנות בקליטת העלייה, לא מספקת את התנאים ההכרחיים לקליטת עולי אתיופיה. המשכנתאות מגוחכות ביחס למחירי הדירות המאמירים. אמנם מהללים את המשכנתאות לדיירי מרכזי קליטה כי יש בהם גם מרכיב של מענק (תודה על טוב הלב), אבל סך הכל מכסימום משכנתא כולל מענק: 579 אלף ₪ (על פי מה שכתוב בתקציב משרד השיכון). אז איך קונים דירה? איך משלימים את הסכום למחיר דירה? איך יוצרים שוויון הזדמנויות בחינוך שיכל להביא צעירים יוצאי אתיופיה ללמוד לימודים גבוהים, לרכוש מקצועות טובים כדי שיוכלו לקבל את המשכנתא ולהחזיר אותה, אם מתייחסים כך מראש לתושבי מרכז הקליטה?

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  אני קורא בהתמדה בהעוקץ, ועולמי מתרחב. גיליתי שאין לי שום קשר עם אלו שהיגרו הנה מעיראק ומרוקו, וגם לאף אשכנזי אחר אין ולא היה קשר של מחויבות וסולידריות איתם. כלומר, הייתי בטוח שאנחנו אותו עם, והייתי מוכן למות ולהרוג בשבילם, אבל מסתבר שלא, ואני סתם פשיסט, ועוד פשיסט מדומיין. הם ערבים, ואילו אני מזרח אירופאי, שזה אירופאי מסוג קצת נחות.

  השגיאות היחידות שבוצעו בשנות החמישים, אם כן, היו הניסיון לסייע ולקלוט את הערבים-היהודים – עדיף היה בהרבה לכרות ברית אמת עם העם היליד בפלסטין, ולחיות איתו בסבבה (וכנראה כאליטה מתחנפת, כמו בקטאר). את העיראקים בני דת משה היה צריך להשאיר בבגדד, או בעצם בכל מקום שבא להם להיות. הרי זה לא כאילו הם עזרו במשהו בזמן השואה. השגיאה השניה היתה ההגעה הנה, והיא היתה שגיאה של ערבים יהודים שחשבו בערך את מה שאני חשבתי לפני שלמדתי פה בהעוקץ את האמת. אבל שגיאות של "קליטה" ? אתה ארכאי נורא, יקירי. אתה אפילו משתמש בביטוי "עולים", כאילו יש משהו ערכי בהגירה לישרא-הל, מדינת האפרטהייד הרצחנית, המקום המופרע והאכזרי ביותר ביקום. שם גרים האנשים שעשו את הנכבה ומדכאים פלסתינים. בשני המקרים, בלי שום סיבה פרט לאידיאולוגיה עתיקה וחסרת בסיס. אה, זה הרגע להזכיר את שלמה זנד.

  בקיצור, יקירי, ברור שייטב לכולם אם תתעדכן קצת, תתקדם, ותשלח את המהגרים השחורים שלך בחזרה לאפריקה. כמו שהערבים היהודים צריכים לחיות בשלום במרחב השמי עם השמים האחרים, כמו שהכוזרו-אשכנזים צריכים לעוף חזרה לגדות הדנובה הכחולה (היה אומר ר' מוני יקים) או לפחות להפסיק לחשוב שמותר להם לנשום עצמונית, כך המסר העולה מן העוקץ הוא שאת האפריקאים היהודים שלך אתה צריך להחזיר למקום שהם שייכים אליו. כי ככה, הם שייכים לשם, כמו שאלמוג בהר שייך לכל מקום פרט לישרא-הל.

  רוצה לומר, מיכה: אתה הדיכוי. אתה הרוע. אתה זה שמוכר להם לאומיות מזויפת – שאל כל כותב מתחיל בעוקץ ויגידך: אתה, הגבר האשכנזו-לבנבן, עושה שוב את הקטע שלך. שלח אותם חזרה למכורתם באתיופיה, וסע בחזרה לאירופה שלך. או לפחות, שים לב מה אתה כותב ואיפה אתה מפרסם את זה.

 2. שאול סלע

  סמולן גולש בקומונה הפשיסטית פורשי מחסום ושם הוא הצדיק שיכון של עולים מפולניה בבתי מלון כאשר המזרחים נזרקו למחנות בתנאים זוועתים. אחרי שסמולן הצדיק אפליה ודיכוי ממוסד הוא מדבר על עם אחד ???

  באתר קדמה סמולן לא בדיוק הבין מה כל כך נורא כאשר שורפים את ספרי הברית החדשה.

  מתוך פרוטוקול ישיבת הנהלת הסוכנות 1949-1950,דברים שסמולן הצדיק

  תאריך: 26 בדצמבר 1949
  י. גרינבאום (עצמאי):..יהיה צורך להכין בית מלון ל-800 איש לערך אשר יהיו המגיעים הראשונים מפולניה בסוף נובמבר. עלינו להזדרז כדי שהם לא יפתיעו אותנו וכדי שאנשים מכובדים לא יאלצו ללכת למחנות. ישנם אנשים בעלי מעמד בין המהגרים וזה יהיה אסון אם נאלץ לשלוח אותם למחנות.

  א. דובקין (מפא"י): עלינו לעשות מאמצים יוצאי דופן כדי להקל על קליטתם של אנשים אלה. אינני רואה נזק בכך שהוועדה תשכיר מלון כדי לשכןאותם… ההגירה מפולין תלויה בדרך שבה מהגרים ראשונים אלה נקלטים. אם ניכשל, האחרים לא יבואו..וזו תהייה מכה לכל התנועה הציונית.

  לפרוטוקול במלואו

  http://wp.me/pMLO5-1i

 3. סמולן

  במקום לספר סיפורים על ציטוטים חלקיים ומטעים שעשית, אצא ליישם את תובנותי. מיכה שים לב, כך עושים זאת. ברומא היה רומאי, ובעוקץ היה, אה, עוקצאי, כלומר עוקצאי-אשכנזי-גאה.

  1. אני מתנצל בפני אחי ללאום ולתרבות הדתית – הארופאים-נוצרים – על כך שהבעתי אדישות לשריפת ספרי ברית חדשה. חלילה לי מתמיכה במזרחים כנגדכם, אירופו-נוצרים אצילים. מה פתאום. מחלו לי. ואם אפשר אז בכתב ועם חתימה של הבחור ההוא ברומא.

  2. לעומת זאת, אני גאה על כך שהבעתי תמיכה באפליה מתקנת של אשכנזים ניצולי שואה. צר לי רק על שסייגתי אותה לתחום זמן והקשר זה בלבד. עכשיו ברור לי שהעיקר בזהות האשכנזית הוא אפליית מזרחים, ולכן אין גבול והקשר שבו לא צריך לעשות את זה. אני מתחייב להפלות כמיטב יכולתי ואני יודע – האתגר היום גדול יותר בתחום הזה. אך עלה נעלה, ויכול נוכל.

 4. שאול סלע

  מתוך ויקיפדיה

  הרכב עדתי

  אף שהעלייה ההמונית בשלוש השנים הראשונות להקמת המדינה הייתה מורכבת מיוצאי אסיה, צפון אפריקה, אירופה ואמריקה בחלוקה כמעט שווה, כבר בשנת 1952 היוו יוצאי אסיה וצפון אפריקה מעל ל-80% מתושבי המעברות[4]. יחס זה נשמר לאורך השנים כאשר הסיבות לכך היו בעיקרן מדיניות מפלה של הגופים האחראים על ההתיישבות במדינה (בעיקר של הסוכנות היהודית) ודאגתה לעולים יוצאי אירופה ואמריקה לדיור קבע (בעיקר במרכז הארץ) לעומת יוצאי אסיה וצפון אפריקה. דוגמה לשיטה המפלה ניתן לראות בפרוטוקול מתוך ישיבה מיוחדת של הסוכנות היהודית בהשתתפות דוד בן-גוריון, בה סקר ראש מחלקת הקליטה ברגינסקי את פריסת העולים עד לשנת 1956. (הישיבה התקיימה ב-10 בדצמבר באותה שנה)[5]:
  Cquote2.svg

  ב-27 החודשים האחרונים עלו 85 אלף מצפון אפריקה ו-85% מהם הופנו לאזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועת גדרה-נהריה, אלא הופנו למקומות כגון: באר שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קריית גת, קריית שמונה, בצת וחצור. לגבי העלייה הפולנית הדבר שונה. בחודשיים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות ריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה), משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם, ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון יעקב, לבנימינה, כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת.

 5. סמולן

  קודם כל, המחויבות של אשכנזים היא לאשכנזים, לא ?

  ה כמו שאתה נאמן בראש ובראשונה למזרחים, ואחר כך לעמים הערבים, ואחר כך לעולם כולו – זו, אולי, המסגרת שהייתה עשויה לגרום למזרחים לפעול כנגד הנאצים (אם הסולידריות עם הערבים האחרים לא היתה עוצרת בהם).

  שים לב, נשמה זכה, לשתי נקודות. הראשונה היא ששנינו חושבים שהדובר ההוא בועדה משקר במצח נחושה. אתה חושב שהמשמעות האמיתית של הדברים שלו היא שהוא בעד לתת לפולנים דיור יותר טוב כי הוא פולני בעצמו. אני חושב שהוא בעד לתת להם דיור יותר טוב כי הם בילו חמש עשרה שנה במקומות יותר גרועים ממעברות. ואני מסכים איתו. לא עם מה שהוא אומר, אלא עם ההחלטה להעדיף לטובה את ניצולי השואה האלו. אדם בזוי הוא מי שחושב אחרת.

  אבל בנימה יותר אופטימית, נשים לב שמדובר בשנת 1956. עליית גומולקה מפולין. באותו זמן עצמו, המעברות כבר צומצמו באופן ניכר, ועמדו על רבע מהשיא שלהם. עוד שלוש שנים, ב 1959, תהיה השנה המקובלת לכך שהתופעה הסתיימה. בזמן הזה הכוזרו-אשכנזים הספיקו לפזר לפריפריה שלהם (שהיא סוג של מרחב ערבי יותר) הרבה מאד מהערבים-היהודים שהיגרו לכאן בטעות מצפון אפריקה, אבל עדיין 12,750 מהם נשארו ברצועת גדרה-חדרה (אלו המספרים מהציטוט שלך). יחד עם המון ערבים-יהודים מעיראק, שגם הם נתעו לחשוב שיש להם זכות להגיע הנה במקום חובה להשאר בבגדד עם אחיהם. אבל מי סופר. ולקבוצה הזו, שמנתה עשרות אלפים (בגבוהים) הצטרפו גם 2,000 פולנים בני דת משה שנחטפו הנה בקומבינות עם גומולקה. כך שהמצב לא רע כל כך: הפולנים ההם גיוונו את ההתיישבות הערבית-יהודית ברצועת גדרה-חדרה, והם בכל מקרה קבוצה זניחה למדי בקרב המהגרים הללו.

 6. שאול סלע

  מאת : סמולן
  1. הברית החדשה לא מעניינת אותי, אישית.

  2. ספרים לא בוערים, ובוודאי שלא הספרים האלו. יש מהם עותקים אלקטרוניים, למרבית הצער.

  3. אפרופו הספרים, האם כבר יצא לך להגיע למתי 19:12, ולגלות את נפלאות הסירוס, כאוריגן הקדוש בשעתו ?

  4. הבעיה במלחמת העולם השניה, אחי המרצה המזרחי המודע, לא היתה שריפת ספרים. הספרים, כפרות.

  5. מה שאתה איכשהו לא שם לב כנראה שאתה עושה, הוא השימוש ב"מדינה יהודית דמוקרטית" כמין מבחן מתמיד ועל תנאי. אני מניח שמדובר, כרגיל, בשעתוק, שכפול או שירלול של המבט המקובל אצל חברים חו"לניקים. שכבר אמרת להם שאנחנו, בעצם, די בסדר, ואבוי, מה הם יחשבו אם יוודע ברבים מעשה הנבלה הזה. משהו כזה. מי בדיוק יעזוב אותנו ? תתעורר. הם עזבו מזמן. גם בגלל הספרים הללו.

  6. את הספרים הללו לא שרפו כמעשה שיוצא נגד הספרים, אלא כמעשה שיוצא נגד מיסיונריות. היא לא חוקית כאן, ובצדק.

  7. בנוסף, המעשה הזה איכשהו יוצא להשתחרר מהסימבוליזם המעיק של השואה, שאוחז בנו באופן מוגזם. מן הסתם גם אתה חושב ככה, אבל לא בהקשרים הללו, חלילה.

  8. בקיצור, שאלו יהיו הצרות שלנו. וכמו בסעיף 4, הלוואי שאלו גם היו הצרות שלנו.

  ליהודי הרגוע שתומך בהיסטרים מאת : צבי
  סמולן מרגיע אותנו. טוב. נרגעתי. יכול להיות שהני היה צריך להיות פחות דרמטי בזעקה שלו. אבל דבריו נכונים. הבעיה היא שלא אותנו צריך להרגיע אלא את עסקני ש"ס ההיסטריים. סמולן שוכח שעדיין היהודים הם כאן הריבון. ולריבון, מכוח היותו ריבון, יש כל מיני מגבלות-כמו למשל לא להציק למיעוטים דתיים. הצביעות בתגובתו של סמולן היא בעצם הדבר הכי דרמטי שנכתב פה כבר כמה חודשים.

  1. הברית החדשה לא מעניינת אותי, אישית.

  הברית החדשה היא טקסט יהודי שנכתב בידי יהודים למען יהודים (לפחות עד פאולוס זה המצב). הברית החדשה היא אחת מן הסיבות לאנטישמיות. אז אותי היא מאוד מענינת. כל יהודי צריך להתענין בברית החדשה. רק מי שחושב שאם יקרא את הטקסט הזה ישבה בקסמיו מעניק לו כוח שחבל שיש לו. לפחות בגלל זה צריך לקרוא את הברית החדשה. (ולו רק שתמיד אפשר לתקוע את מתי 19 קטן כדי להפגין בקיאות).

  2. "ספרים לא בוערים." הבל הבלים. ספרים כן בוערים. והרשו לי לדלג לסעיף ארבע "הבעיה במלחמת העולם השניה, אחי המרצה המזרחי המודע, לא היתה שריפת ספרים. הספרים, כפרות". שריפת ספרים תמיד נילוותה לשירפת אנשים, אז נא אל תרגיע אותנו. יש קשר מסוים בן מילה כתובה לבני אדם ורצון להשמיד אחד לעתים קרובות מרמז על רצון מקביל להשמיד את שני. כמה דוגמאות לפני שנגיע לשריפת הספרים של הנאצים ממנה מצפה מאיתנו סמולן לא להתרגש: בשנת 220 לפני הספירה בערך אירגן הקיסר צ'ין שי חואנג די שריפה מאורגנת של ספרים בכל רחבי האמיפריה הסינית. לשריפה זו התלוותה קבורה, בעודם חיים, של 400 מלומדים קונפוציאניים. ועוד, לא לחינם שרפו הרומאים את רבי חנינא בן תרדיון עם ספר תורה בחיקו.

  שרפות התלמוד לדורותיהן באירופה התלוו לשריפת אנשים (ורק בגלל זה מגיע לסמולן–אקרא לו "אחי האשכנזי הבער" (מה זה השטות הזו של "המרצה המזרחי המודע"? הני כותב כאדם!)– לחטוף עלבונות, כיוון שהוא ניצב היום באותו מקום בו עמדו אפיפיורים ואינקוויזיטורים שציוו על שריפות התלמוד). לא רק יהודים, גם כופרים ומינים אחרים נשרפו עם ספריהם.

  5. לא ברור מה אתה אומר. אבל אנחנו כבר לא מתרגשים מזה.

  6. "את הספרים הללו לא שרפו כמעשה שיוצא נגד הספרים, אלא כמעשה שיוצא נגד מיסיונריות. היא לא חוקית כאן, ובצדק." גניבת דעת סמולנית טיפוסית. הרי ברור שאין לאף אחד כלום נגד הספרים כדבר, כחפץ. לב הענין הוא המיסיון. ואם המיסיונריות כאן היא בלתי חוקית יש לטפל בה בכלים של החוק (ואח"כ לבטל את החוק). אגב, לפני חודש נשלחה חבילת נפץ ליהודי משיחי בהתנחלות אריאל, בנו נפצע וכמעט איבד את מאור עיניו. אתה תומך בזה, סמולן? נראה שכן, שהרי המיסיונריות אינה חוקית כאן. עוד דבר, מי שמטפח בדיוק את אותם גורמים מיסיונריים בארה"ב הם החברים הנכבדים נתניהו (פורץ דרך של ממש ביחסי יהדות נצרות) והאדון בני אילון (אדם דתי). אז מתי בדיוק המיסיונריות אינה חוקית: כשהיא מפסיקה לתמוך בארץ ישראל ושולחת יד לנפשו של עם ישראל?

  7". בנוסף, המעשה הזה איכשהו יוצא להשתחרר מהסימבוליזם המעיק של השואה, שאוחז בנו באופן מוגזם. מן הסתם גם אתה חושב ככה, אבל לא בהקשרים הללו, חלילה.

  8. בקיצור, שאלו יהיו הצרות שלנו. וכמו בסעיף 4, הלוואי שאלו גם היו הצרות שלנו." הנה לנו סמולן כנחמן שי של קדמה, הירגעו חברה.

  נרגענו סמולן. עכשיו שב בצד ותן לנו לצעוק קצת. אולי, למשל, לצעוק על האיוולת שבמחזה של רב ופוליטיקאי ישראלי שורף כתבי קודש שבוודאי תוביל לאיזשהוא מעשה אנטישמי קטן אי שם ברחבי העולם, בו ישלם יהודי תמים בחייו או בשלמות גופו על הגבורה הגדולה של אנשי ש"ס. אם האדון שורף הספרים מש"ס כזה אמיץ, יצא נא לטקסס וישרוף שם כמה ספרים. משם שולחים את המיסיון. אני מתחייב לשלוח את סמולן על חשבוני לטקסס (לשם משל) להרגיע את הטקסנים….

  http://wp.me/pMLO5-4X

 7. עודד ישראלי

  יא-אללה! איך קיבלו בית מלון במקום מעברה ניצולי השואה הפולנים האלו?… בטח רצו להתחנף אליהם כדי שלא יברחו לאמריקה… הסבא וסבתא שלי שעלו מפולין רגע לפני השואה בקושי קיבלו צריף "בקיבוץ" (איינה "קיבוץ", את הכל היו צריכים לבנות שם בעצמם), ואת סבא וסבתא שלי שעלו מרומניה בשנות החמישים זרקו למעברה בצור שלום… טפו על הציונות המרושעת, טפו!

  ועכשיו ברצינות, שאול; היהודים מפולין קיבלו בית מלון כנראה בגלל שהיתה להם אז בחירה אם לעלות לישראל או לא לעלות – מה שלא היה לרוב היהודים שגורשו/ברחו מארצות האיסלאם כל עוד רוחם בם (וגם לא לסבא וסבתא שלי)… זה מה שקורה לקהל לקוחות שבוי: הוא תמיד מקבל פחות מאלו שאותם מנסים לפתות…

  וגם אם בדיעבד נניח שהיחס המועדף לאותם עולים מפולין היה רעיון רע ובלתי צודק ובלתי הגון – שלא לומר "גזעני" ומרושע. אז מה? האם זה אומר שהרעיון הציוני כולו – של הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, שאליה יוכלו להתקבץ כל יהודי העולם ולחיות בה כעם חופשי בארצו – הוא בכללותו רעיון גרוע? ממש, אבל ממש לא! זה רק אומר שצריך עוד לשפר את הטכניקה של קליטת עליה, וצריך להילחם בגזענות ובעדתיות, וצריך עוד לשפר שם, וצריך עוד לשפר פה…

  אם כבר, אז צריך להסיק מזה את ההיפך – צריך לחנך את האנשים להיות יותר ציונים. כי כמה שהאנשים יותר ציונים, ככה הם יותר אוהבים את העליה ויותר אוהבים את העולים.