מחזירים עטרה, השאלה לאן

ש"ס, הכוח המזרחי החזק בכנסת, מפלגה עם המון גברים והמון תיקים, יושבת בכנסת ועושה מה? בטח לא דואגת להפסיק את הגזענות כלפי ילדות חרדיות במערכת החינוך
יעל בן יפת

שנת לימודים חדשה הפציעה לה מוקדם מן הרגיל בשבוע שעבר, אבל נראה כי חוץ מזה כל השאר נותר כמות שהיה- או גרוע מזה. נשארנו עם אותו שר חינוך, זה עם הדחף לשלוח את הילדים לטיולים בשטחים, עם אותה אפליה במוסדות החינוך ועם אותם גינויים חסרי משמעות, שהם בבחינת כוסות רוח למת. מלבד משרד החינוך שממשיך לגנות את תופעת האפליה על רקע עדתי במוסדות החינוך החרדיים, ובה בעת מסרב להבין שמדובר במדיניות שלו שמחייבת בדק בית יסודי, גינה גם שר הפנים אלי ישי.

באופן לא מפתיע, יש הרבה מה לומר על ש"ס כתנועה ועל אלי ישי כשר הפנים. אפשר להגיד, למשל, שהסיבה שהם נכנסו לפוליטיקה הייתה למנוע בדיוק את זה, ושהיו להם מספיק שנות חימום הכיסא הקואליציוני ומספיק תיקי שרים וכוח בכדי למגר את התופעה. ומשום מה עד היום זה לא קרה. ש"ס הוא הכוח המזרחי החזק ביותר שקיים היום בכנסת, זו מפלגה גדולה עם המון תיקים, אמנם עם עודף גברי מזעזע, והיא יושבת לה שם ועושה מה? דואגת לתכני הלימוד שלא ידירו מזרחים? לא. מנסה לגרום לכך שמשרד התרבות יקצה באופן שווה גם לתרבות מזרחית – מה פתאום! מנסה להפסיק את הסללת הילדים והילדות המזרחים לבתי ספר מקצועיים? לא, כי את מי זה מעניין שם. אולי מנסה לגרום לכך שחוק הדיור הציבורי אותו העביר חבר הכנסת רן כהן בעזרת הקשת הדמוקרטית המזרחית יפסיק להיות מושלך כל שנה לחוק ההסדרים? אה, סליחה, הם בכלל הצביעו ב-98 נגד החוק. אז בכלל לגרום לכך שיהיה כאן כבר דיור ציבורי ראוי, שאנשים לא יזרקו לרחובות, שאותם דיירים ללא חוזה בליפתא וכפר שלם וסומייל ועוד מקומות יזכו לקבל את בתיהם כמו שקיבלו דיירים עם אותם תנאים רק ממוצא אתני שונה? זה לא הם. כל המאבקים לקורת גג הצודקים האלו שבמקרה הספציפי של אטיאס אמורים להיות מאוד פשוטים, כי למען השם האיש מחזיק בתיק השיכון, כל אלו לא ממש מעניינים אותם, לפחות לא מספיק כמו התלמידים של רוגוזין.

מסתבר שיש להם אג'נדה שונה שם בש"ס. אם נבקש לבדוק מהי, זה כבר פחות פשוט. על פי הרב אמסלם שיצא מש"ס בטריקת דלת מתבקשת, סדר היום שלהם נקבע על פי מה שאומרים הרבנים בבני ברק – כן, אלו הליטאים, האשכנזים. כך התבטא אמש בכנס חירום למען הדיור.

כנראה שאת תודעת העבד קשה לטאטא בקלות.

מסתבר שתודעת העבד טמונה בעומק כה רב, עד שאם תפשפשו בטפסי הרישום של ילדי מנהיגי ש"ס תוכלו לגלות מדוע מערכת החינוך לא עברה מהפיכה אל עבר מציאות לא גזענית כפי שהבטיחו בש"ס.

התירוצים שהם מנפיקים רבים ביותר, משהו בסגנון הכלב אכל לי את שיעורי הבית. אלי ישי התבטא בנושא בתי הספר של ילדיו כאשר התפוצץ סיפור הגזענות בבית יעקב בישוב עמנואל ושתיקתה של ש"ס היתה רועמת באופן מטריד. הוא טען אז כי ילדיו לומדים בבית ספר אשכנזי, כי זה קרוב לבית. מעניין אילו היה בית ספר חילוני קרוב לבית יותר, עדיין היה שם את הדגש על מספר המטרים או שאז היה דווקא מתמקד במנהיגות ודוגמה אישית.

מבדיקה שערך אתר כיכר השבת החרדי הסתבר שלא רק אלי ישי מחזיר עטרה ליושנה בתיאוריה בלבד, ברשימת הבושה נמצאים כל בכירי המפלגה – וזאת למרות הסלוגן של התנועה "מחזירים עטרה ליושנה". מבדיקת "כיכר השבת" עולה תמונה עגומה ולפיה רבים מבכירי המנגנון הש"סי בוחרים לשלוח את בניהם ובנותיהם דווקא למוסדות לימוד אשכנזים. ומי ברשימה? אלי ישי, אריה דרעי, אריאל אטיאס, משולם נהרי, הרב דוד יוסף, הרב אברהם יוסף, הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר.

אולי כדאי שישנו שם את הסיסמה הריקה "להחזיר עטרה ליושנה" למשהו אחר, אולי "הכי משתלם להחזיר לליטאים".

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ביהייביוריסט

  עוד אנשי ש"ס נשלחו לכלא בלי שניסו לעשות כלום, אז הרב עובדיה הבין טוב מאוד שכדי לשרוד עדיף לקבל קצת כסף ללימודי תורה ולשתוק .

  ישי הוא מאכזב אפילו במונחים האלה.

 2. cuskr vnxfi

  או להיפך, להתרפס בלי כבוד. תלוי איך מסתכלים על זה.

  איפה אתה אריה דרעי?

 3. ניר

  הגישה הנאיבית הזו. מתי בהיסטוריה הישראלית התקדמו המזרחים אפילו אינץ' אחד דרך "ייצוג" במערכת הפוליטית?

  המעט שהושג – תמיד היה דרך הרחוב, כשלמישהו או מישהם נמאס. תחת השמש אין שום חדש.

 4. נסים מוסק

  מי שהקים את ש"ס וקכע את דרכה היה הרב שך. מי לא זוכר את התשדירים של אורי זוהר שגוייס ע"י הרבנים הליטאים למען ש"ס. עובדיה יוסף שהתנגד בתחילה ליוזמה מחשש לסכסוך עם האגודה, הצטרף לבסוף בזכות הליטאים.

 5. ג. אביבי

  ש"ס היא הכוח המאורגן המזרחי היחידי הקיים במדינת הדיכוי האשכנזית. לא הרב עובדיה יוסף, לא הרב נסים ז"ל ולא הרב עמאר הקימו אותה. את הדחף להקמתה כתנועה כלל ארצית (מעבר לרשימות מוניציפליות), נתן הרב אליעזר ש"ך, מנהיג חרדי אשכנז הליטאים. המשותף למנהיגי ש"ס ולרוב הרבנים הבכירים שלה, הוא חוסר רצון להנהיג את ציבור המזרחים לשוויון. זאת חבורה שמנסה להיות מורמת מהעם הספרדי-מזרחי, אבל אין לה כוונה להוציא את צאן מרעיתה מהנחשלות הסוציו-אקונומית בישראל ומציפורני הדיכוי הגזעני האשכנזי.
  מהרבה בחינות התנהגותה של הנהגת ש"ס, בפרשת בנות יעקוב/עמנואל ובאלף ואחת פרשות דומות המתרחשות יומיום, מזכירה את התנהגות היודנרט במלחמת העולם השנייה. שכבה דקה של מזרחים בעלי פריבילגיות (בהשוואה לשאר המזרחים) משתפת פעולה עם האינטרסים של הגורם המדכא, משתיקה התמרמרות ומרסנת מרי בקרב קורבנות הדיכוי הגזעני-אשכנזי, ובתמורה נהנית מהטבות יחסיות. אלי ישי הוא תוצר מוגמר של השיטה הזאת. הוא מעדיף להפנות את אש ההתמרמרות של בוחרי ש"ס מהדיכוי הגזעני-אשכנזי אל מהגרי העבודה האומללים.
  אני מקווה שבקרב ציבור מצביעי ש"ס יקומו עוד לוחמי חרות כמו יואב ללום והרב אמסלם. נקודת האור: יש עדויות לכך שהמרי מחלחל לעוד ועוד נפגעי הגזענות האשכנזית-חרדית, אפילו בעיתונות של ש"ס.

 6. אבי פינטו

  כל הכבוד שמישהי כאן מעיזה לפתוח את הפה – אמנם בנימוס ובעדינות רבה, מופרזת אולי – נגד המפלגה החשוכה, המושחתת והגזענית הזאת.

  מדוע לא לקשור את הביקורת המועלית כאן גם לתפקודו הגזעני של ישי כשר הפנים? להתעמרותו המכוונת והגאה-בעצמה במבקשי מקלט, במהגרי עבודה ובכל יתר השחורים-מדי בעיני ש"ס? זאת לצד קשרי השחיתות המוכחים בין ראשי ש"ס לבין קבלני הגולגלות הישראלים המביאים עובדים מן המזרח, סוחרי העבדים המודרניים.

  ומה באשר להתנהלותה של ש"ס כדיקטטורה של איש אחד? חבר הכנסת הסורר (עדיין של ש"ס) אמסלם מספר שניסה לרשום את בנו לישיבה ספרדית. ראשי ש"ס הטילו וטו: הבן, עילוי בתורה, נמצא לא מתאים לכל ישיבה וישיבה של ש"ס שנרשם אליה. זאת השחיתות והרודנות בהתגלמותה; זה מה שצפוי לנו אם ש"ס תמשיך לשלוט: שלטון שעסוק בציד אינדיבידואלי של דיסידנטים, בדיוק כמו בבריה"מ ובצפון קוריאה.

  חבל שאתר שמקדיש תלי תלים של מילים לסוגיית המזרחיות, מקצה כל כך מעט מקום לביקורת נוקבת על מפלגת השחיתות המזרחית ש"ס, תופעה שעומדת במרכז ההוויה המזרחית בישראל מזה שני עשורים. כן ירבו מאמרים כמו זה.

 7. שמעון עשור

  ש"ס עשתה את הבחירה היא אינה מפלגה מזרחית – היא פשוט מפלגה חרדית.

 8. נתן.

  לש"ס יש אלטרנטיבות למה שהמדינה אמורה לספק , בין אם זה בחינוך בין אם זה ברווחה בגמילות חסדים וכיוצא באלה.

  ולכן לש"ס כמפלגה יש עינין בפגיעה גם במנגנוני הרוחה של המדינה וגם במערכת החינוך כי הדבר יביא יותר אנשים למערכות החינוך והרווחה שלה.
  באותם תחומים שבהם אין לה את המשאבים לתת תחרות למדינה היא דווקא נלחמת חזק כמו בנושא קצבאות ילדים.

  בקיצור , חבל שמגזרים אחרים בחברה הישראלית ממשיכים לדבר מתוך גישה ממלכתית שעבד עלייה הכלח במציאות הרב תרבותית שבה אנחנו חיים ואינם מבינים שכל מגזר אמור לדאוג לעצמו ורק לעצמו.

 9. קאסטרו

  כמה נוח לנו להשתלח בשס… למרות שכל מה שנכתב על המפלגה נכון עדיין הם היחידים שנמצאים בשכונות בשטח בחרא . ולא מקדשים את האקדמייה ששם נמצא רוב הדיכוי . לא ישנים בתל אביב עם האוייב כותבים מאמרים מבתי הקפה של ידיד ונאמני ביבי . ומנקים את מצפונם במפיות שמגישים להם העבדים הזרים או המשרתת האתיופית . שס ניסו ליצור כאן מציאות שונה שבה המזרחי יוביל ואז הובילו אותם לכלא . לשלטון הלבן טוב שאנוצר הכעס הנתק השנאה בין שס לארגונים חברתיים דומים . ואנחנו משחקים לידיים של האדם הנאור הלבן שגורם לנו לשנוא את עצמנו . אני לא מגן או מצדיק את שס אני רוצה להדגיש שכולנו עבדים של השלטון הקפיטלסטי הלבן שמשחק בנו כאילו היינו בובה על חוט . מפחיד אותנו במחימות ואיומים של אוייב שלא קיים וממשיך להתעשר וצבור הון ועתיד לציאצאיו עד 18 דורות קדימה . בשום החלטה או דיון של ממשלה לא עולה שיקול מעיניים של אזרח או תושב שלא שייך ל18 משפחות המלכותיות שמנהלות את המדינה הזו . הפתרון לזה הוא לא שס . כשיצאנו 500,000 מוחים ראיתי סביבי רק אשכנזים ממעמד ביניים משועממעים שחם להם בבית ובאו לשמוע את שלמה ארצי אני צעקתי צעקות שהם לא שמעו לא הכירו לא הרגישו . שס כן מכירים את הצעקה אבל מזמן לא יוצרים לה הד או רמקול . אני החלטטתי לחתוך את החוטים של הבובה ולשיר עם בניון כחול ולבן זה לא הצבע שלי . שנה טובה אחים שלי