אז בחירה זה טוב או רע?

פסק הדין של העליון המורה לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב חושף את מדיניותו ההפכפכה של משרד החינוך, אשר ידו האחת מקדמת בחירת הורים והשנייה מנסה למנוע מהם מידע על איכות בתי הספר
סאני כלב

לאחרונה, כמעט ללא הד תקשורתי, התפרסם פסק דינו של בית המשפט העליון שבו קיבל בית המשפט בראשות המשנה לנשיא (בדימוס) ריבלין את ערעורה של התנועה לחופש המידע והורה למשרד החינוך לחשוף בחתך בית ספרי את תוצאות מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית) הנערכים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים.

פסק הדין עוסק באופן יישומו של חוק חופש המידע ובהיקפה של זכות הציבור לדעת ולקבל מידע מסוים, שעה שהרשות מעריכה שפרסום המידע יפגע ביכולתה לבצע את תפקידה. ביהמ"ש מבקר בפסק הדין את גישתו של משרד החינוך, שעל-פיה יש צורך בהסתרת המידע המבוקש, וזאת מתוך החשש שפרסום המידע עלול להביא למצב בו אוכלוסיות הורים חזקות יפעלו להוציא את ילדיהם מבתי ספר להם ציוני מיצ"ב נמוכים, ובכך יביאו להגדלת פערים בחברה ולפגיעה באוכלוסיות מוחלשות. מטעמים דומים סירב משרד החינוך במשך השנים לפרסם את ממוצע ציוני הבגרויות של בתי הספר.

השופט ריבלין מבקר כאמור עמדה זו תוך שהוא מציין שהכוונת התנהגותם של פרטים על-ידי הרשות באמצעות הסתרת מידע הינה פסולה ופוגעת בזכות הפרט לאוטונומיה, לבחירה חופשית ולזכותו של אדם לכתוב בעצמו את פרקי סיפור חייו.

ברם, אחת מהסיבות המרכזיות שביהמ"ש אינו שותף לחששות המשרד בדבר השימוש לרעה שיעשו הורים "חזקים" במידע היא העובדה שרישומם של מרבית התלמידים לבית הספר נעשה ככלל על פי אזורי רישום, כלומר בהתאם לאזור הגיאוגרפי בו הם מתגוררים. מדיניות זו, קובע ביהמ"ש, מצמצמת למעשה את האוטונומיה של משפחות התלמידים לבחור את בתי הספר של ילדיהם.

פה טמונה הבעיה בפסק הדין. ביהמ"ש מתעלם, או שאולי אין הוא יודע, שבשנים האחרונות, כחלק מתהליך אימוץ עקרונות של "בחירה" ו"שוק חופשי", החל המשרד בתהליך של הרחבת אפשרות בחירת ההורים את בתי הספר של ילדיהם. כך, בשנים האחרונות גדל בצורה ניכרת מספרם של בתי הספר ה"ייחודיים" המהווים בתי ספר על-אזוריים. כמו כן, בשנת הלימודים הנוכחית מתנהל בחסות המשרד פיילוט רחב היקף במסגרתו "נפתחו" אזורי רישום של בתי ספר יסודיים רבים במספר ערים, במטרה לגרום לתחרות בין בתי הספר ולהביא לכך שתלמידים יבחרו את בית הספר היסודי בו ילמדו.

במציאות שכזו, קביעת ביהמ"ש כי יש במדיניות אזורי הרישום בכדי למנוע מהורים להוציא ילדיהם מבתי ספר להם ציוני מיצ"ב נמוכים, הנה בעייתית.

ואולי הבעיה אינה בפסק הדין אלא במדיניותו ההפכפכה של משרד החינוך. בעוד יד אחת של המשרד מרחיבה את אפשרות הבחירה של הורים ומקדמת תחרות בין בתי ספר מתוך ההנחה שתחרות זו תביא לשיפור כלל בתי הספר, ידו השנייה מנסה למנוע מהורים לקבל מידע המשקף את איכותם של בתי הספר וזאת מתוך תפיסה כי בחירה מושכלת של הורים, שתביא לכך שהתלמידים "החזקים" יתרכזו בבתי ספר להם ציוני מיצ"ב גבוהים, תפגע, כמצוין בפסק הדין, "במרקם האנושי המצוי בבתי הספר". זהו דבר והיפוכו.

התנהלות זו של המשרד אמורה להטריד את כל מי שהחינוך יקר לליבו. משמעות הדברים הינה שהמשרד מקדם מדיניות של בחירת הורים, למרות שהוא מבין שאם הבחירה תיעשה על-סמך מידע ונתונים ביחס לבתי הספר, היא תביא להגדלת פערים ולפגיעה בשוויון ההזדמנויות בחינוך ובמרקם האנושי שבבתי הספר. לאור החלטת ביהמ"ש על המשרד לשקול שנית את המשך קידום מדיניות הרישום לבתי ספר המבוססת על בחירת הורים. אם יחליט המשרד להמשיך במדיניות זו האתגר המונח לפתחו יהיה לוודא כי הבחירה תהיה נתונה באופן אמיתי ושלם גם להורים מאוכלוסיות מוחלשות.

הכותב הוא עו"ד, מרצה וראש הקליניקה לזכויות בחינוך של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.