• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

קזבלן בלוד

כל החיוכים המבוישים וכל הסיסמאות האידיאולוגיות שעוטפות את המעשה הקולוניאלי לא יכולות להסתיר כי מדובר במעשה שכזה. יעל בן יפת על מסעות הכיבוש של איציק שמולי
יעל בן יפת

השבוע פורסמה ב"ידיעות" כתבה גדולה על מיזמו החדש של איציק שמולי בלוד. לפני שנפתח את המורסה הזאת, חשוב לומר משהו על התמונה שליוותה את הכתבה: עומד לו שם שמולי במרכז התמונה עם ידיים על המותניים, נראה כמו ביריון ומאחוריו חבורת הכובשים הצעירים. העמידה המפורסמת נראית לקוחה היישר מפוסטר הסרט "קזבלן", שבו יהורם גאון עומד בפיסוק רגליים מאיים, ידיו מונחות בנחישות על מותניו וקולו מרעים: "כל הכבוד". כלומר כששמולי וחבריו עוברים בקסבה בחצי היום עם חזה מתוח, כל תושבי לוד צריכים לענות לחבורת החלוצים – "כל הכבוד". או אולי לא?

אם ניתן היה לחשוב לרגע שכותרת הכתבה, "קודם נכבוש את לוד", היא כותרת ביקורתית – מיד מגלים שממש לא. מדובר בכתבת תדמית משתפכת עם תיאורים שבויים על חיוכו המבויש של שמולי מול החמימות הלודאית, ועל הזקנה משכונת הרכבת שכל הטוב הזה כבר לא יעזור לה כנראה.

 

התנחלויות של סטודנטים לא התחילו בעיר לוד, וההתנחלויות בלוד לא התחילו עם שמולי וחבריו. את תהליך הכיבוש של לוד בתקופה האחרונה התחילה דווקא הקרן לפיתוח לוד שמטרתה המוצהרת היא: "לפעול בתחומי החינוך, התרבות, הרווחה והקהילה לטובת כלל תושבי העיר", שזה מה שעירייה או ועדה קרואה אמורה לעשות – בטח לא קרן פרטית. אז בתכלס מדובר בהפרטה של המערכת העירונית, שעטופה בהמון אידיאולוגיה. לא זאת בלבד, אלא שבאופן מוזר, מי שעומד בראש הקרן הוא מי שפעל בהצלחה מול בג"צ נגד הפרטת בתי הסוהר. מעניין אם עו"ד וסרמן היה מרשה לעצמו להפעיל בית סוהר פרטי אבל עם הרבה אידיאולוגיה חברתית או שמראש היה מוצא את עצמו מוביל את הקרן לפיתוח האסיר.

אז עכשיו מגיעים הסטודנטים. קשה לשכור דירות בתל אביב, וגם בדרום העיר חולדאי נותן רק 1000 ₪ לחודש. כאן בלוד יש אפשרות לדבר שנייה עם שמולי גם על איזה מרכז לסטודנטים לשעות בהן כל השיפודיות סגורות, והוא רק שואל כמה מטרים צריך. בלוד סטודנטים מקבלים תמריצי כסף ומלגות דיור רק כדי שיגיעו "להציל" את המקום. וכשכסף מדבר וגם לא מעט אגו, המוח והמוסר תופסים מקום בפינה בחושך לשתוק.

כל החיוכים המבוישים וכל הסיסמאות האידיאולוגיות שעוטפות את המעשה הקולוניאלי לא יכולות להסתיר כי מדובר במעשה שכזה. במעשה שמבוסס על הנחות גזעניות כי הבעיה במקום אליו הם מגיעים הוא התושבים הילידים עצמם, ובבואם להביא את האור, הם עושים זאת מעצם היותם. כמובן, שהם מוכנים לעשות זאת כמו כל קולוניאליסט טיפוסי רק כי מדובר בצעד המלווה בהמון פריבילגיות שלא יסתיימו רק במלגה ודירה בחינם אלא גם בהון סימבולי רציני (אותו הם עושים בעיקר על חשבון אותם תושבים שכביכול באו להצילם – אלו ששוב נדרסים על ידי אותה מערכת גזענית, שהפעם עושה זאת עם כובשים מסוג חדש שכבר חמסו דירות ציבוריות בדימונה וגם כמה קרווילות, ועושים את אותו מעשה בעכו ובעוד מקומות בהם הטרף נראה קל יותר – אוכלוסיות מוחלשות וכו').

אז עכשיו אחרי מופע קזבלן בלוד אולי הכיבוש הבא של השמולים יהיה באנטבה? שמישהו יזהיר את האוגנדים שאנשי הבלורית והטוהר בדרך. עם המון חשיבות עצמית, הרבה ברק בעיניים, מלאי פריבילגיות ועם מודעות עצמית שואפת לאפס.

עוד בנושא:

חזקים על לוד / רותי לביא

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

כנראה שיעניין אותך גם: