לחיי הגזענות הזו

תזכורת עבור כל מי שהיה להם נוח לשכוח: חיים חפר היה גם גזען
מאיר בביוף

את המשפט הקולע ביותר בעקבות מותו של חיים חפר כתב אתמול ב"ידיעות אחרונות" איתן הבר: "הילד הפולני הזה היה יותר ארץ ישראלי מהרבה צברים שנולדו כאן. הוא היטיב לתאר – בפזמונים ובמקאמות, במחזות ובשירים – את סיפור המפעל הציוני…" ואמנם, כבר כמעט הכל נאמר על המפעל הציוני, אבל רק כמעט, שהרי לא ייתכן שכל הפאר, הצדק והמוסר שלו יוכתמו בפרט זניח ושולי מאין כמותו – הגזענות כלפי המזרחים. כך נוהג גם הבר, ומן הסתם בינו לבין עצמו הוא מניח, שאין זה הולם להזכיר בהספדו דברים בלתי מחמיאים למת המוטל לפניו. ואם כך הם פני הדברים, ייטול על עצמו כותב שורות אלה את העבודה המלוכלכת, וירענן את זיכרונם של שכחנינו המקצועיים.

חיים חפר – שללא ספק היה אחד הפזמונאים המוכשרים ביותר, אם לא המוכשר שבהם – היה גזען. לפני עשר שנים הוא הקיא את השד העדתי שלו, שנפלט לאוויר העולם בצחנה עזה. תחת הכותרת "אולי ההתפתחות של המרוקאים תבוא עוד מעט" (ראיון ל"ידיעות אמריקה" שפורסם במקומוני "ידיעות אחרונות", 07.06.02), פרס הילד הפולני את הקרדו שלו: "אם אני מתחיל לחשוב על מרוקו, אז לא הייתי אומר שמרוקו הייתה העדה שהביאה הכי הרבה תרבות לישראל. עיראק (וכאן משתעשע לו חפר במניפולציה האשכנזית השחוקה של הפרד ומשול – מ"ב) הביאה הרבה יותר תרבות. מרוקו היא לא עדה ספרדית. היא עדה לחוד. אני לא יודע איזו עדה זו, אני לא יודע מה המולדת ומה המקור שלהם. אני באמת לא יודע".

במאמר מוסגר אעיר, שגם אני לא כל כך יודע מה הם מקורות היהדות ההלכתית (דהיינו, יהדות על פי ההלכה, בניגוד ל"יהדות" הציונית-לאומית) של יוצאי אשכנז. חפר מקונן על כך ש"רוב העדה המרוקאית לא תפסה את העניין של מה שנקרא העולם המערבי; אולי ההתפתחות שלהם תבוא עוד מעט, אולי היא בתהליך", מנסה חפר לזרוע אופטימיות, "אבל מה שהם הביאו ממרוקו זה לא מי יודע מה". וכדי לתת לנו מושג במה מדובר, הוא "מחדד": "הפולנים המציאו דברים במתמטיקה ובפילוסופיה. אי אפשר להגיד את זה על המרוקאים". הגזען העיירתי, כפי שמשתקף מבעד לגטו המחשבתי של חפר ודומיו, הוא דמות טרגית בסך הכל. אירופה אינה רוצה בו, ולו חשוב מאד להיות מוכר כאירופאי לכל דבר. הדבר הפשטני והטריוויאלי ביותר שעולה על דל מוחו הוא לבדל את עצמו מהמזרחי בדרך של השתלחות וולגרית.

אילו חפר היה משתחרר מכלאו המנטאלי, הוא היה מגלה עולם שלם של אינטלקטואלים/ות מרוקאים מבריקים, בעיקר בצרפת ובקנדה, כי כאן, בארץ, דאגה ה"אליטה", בת דמותו של חפר, לסגור את השערים בפניהם, כמו גם בפניהם של העיראקים, התימנים ושאר המזרחים, שאותם הוא מנסה להפריד באופן מלאכותי מהמרוקאים.

המורשת התרבותית של יהודי מרוקו, אליבא דחפר, הן המופלטות ו"תרבות של כמה קברים". בעוד שהפולנים כאמור "הביאו תרבות של כתיבה, והמציאו הרבה דברים במתמטיקה ובפילוסופיה… המרוקאים היו מושבה צרפתית, והיו שם דברים כמו במושבות הצרפתיות", וחפר מצביע על האגרסיביות המרוקאית. חפר, לשיטתו, אינו גזען, היות ש"אני לא אומר את זה על כלל העדה, אבל אני אומר את זה על רובם". מעניין כיצד חפר לא נשאל בריאיון כיצד הוא מצליח לכמת את "קו המחשבה המרוקאי". טוב, נאיבי מצדי להעלות שאלה כזאת, שהרי הוא אשכנזי, וככזה הוא פטור מהסברים מיותרים וטורדניים. האם המרוקאים פרימיטיבים? נשאל חפר. "מה זה פרימיטיבים?", הוא משיב בשאלה. "אני מכיר פרופסורים כמו אוחנה, הוא לא פרימיטיבי. אני אומר, באופן כללי, הדימוי שלהם היה דימוי נחות. יש לי חבר מרוקאי שאומר: 'אני רוצה שהבן שלי ילמד מהמערב'. הוא רוצה שלבן שלו יהיה טוב. הדימוי של המרוקאים נוצר על ידי עצמם".

היה אפשר להמשיך עם "הגיגיו" של חפר, אך ככל שאני גולש לנבכי מוחו, אני מתמלא מבוכה. חפר, איך לא, הוא חתן פרס ישראל. אין ספק, שבקרוב ייקראו רחובות ומוסדות תרבות על שמו. ברחובות האלה יתגוררו, מן הסתם, מרוקאיות ומרוקאים, ולמוסדות התרבות, למרות מחשבותיו של חפר, יגיעו מרוקאים ומרוקאיות. כולנו התרגלנו לגזענות האשכנזית. מדי יום ביומו אנו נוסעים ברחובות על שם הגזען ביאליק, או הגזענית גולדה מאיר, או חסיד האאוגניקה ארתור רופין, או מתאשפזים בבתי החולים מאיר (עוד חסיד אאוגניקה) או שיבא (שסירטן מזרחים/ות בניסוייו הרפואיים).

היות שהתרגלנו לכך, ובשלב הזה אין ביכולתנו להכניע את הגזענות האשכנזית, נותר לי רק להתחנן לדבר אחד: להבא, כשאתם מתגזענים עלינו, עשו זאת ברמה קצת יותר גבוהה מחפר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרית

  מן הראוי היה בין כסה לעשור ליטול מבט טיפה יותר רחב וחומל. יש משהו מעליב בטקסט הזה. אני פרסית למהדרין, 32 שנים עבדתי (צפוף) עם האיש. דלתו הייתה פתוחה לכולם ואנשים במצוקה מכל הצבעים והמינים התדפקו על דלתו. ליבו היה רחב ומעולם לא השיב מישהו נזקק ריקם, אבל אם הוא שמר על צניעות, מי אני. שתהיה לך שנה טובה, נטולת זעם.

 2. שרלי

  הצורה שבה תיארת את הנבלה שהלכה לעולמה היא עיקר התרבות הציונית-אשכנזית. אין תרבות אשכנזית בארץ בלי שנאת המזרח והמזרחים, כפי שבאירופה טובי המוחות היו אנטישמיים. זה לא פרט שולי, זה פרט מהותי בגדולתו של האיש בעיני ישראל (כולל הפרסיה דלעיל), אפשר להיות ציוני טוב אם אתה שונא מזרחים ומקלל אותם ומעריץ את תרבות אירופה בצורה עיוורת ובלתי ביקורתית. במיוחד רצוי לשנוא מרוקאים, זה מאוד משבח את היצירה של אנשים אשכנז.

  חוץ מזה לדעתי חפר לא היה לא פיזמונאי ולא יוצר גדול, כל מה שהוא יצר לדעתי חסר חשיבות לחיי ולעושר התרבותי שלי. אני בז למה שהוא יצר ואני ממש לא צריך אותו ואני מקווה שהאיש יישכח במהרה בימינו, הוא ופזמוניו ושיריו עם כל החרטות של ה"גדולי היוצרים האשכנזים" של הדור המטופש שלו. ברוך שפטרנו מעונשו של זה.

 3. אלה

  "מחשבת הגטו? העירתי?
  מה כותב המאמר יודע על פולין ותרבותה? על עריה העתיקות והנפלאות ?על סופריה הנפלאים זוכי פרס נובל?על הסבל והרג מאות אלפי האינטלקטואלים הפולנים במהלך מלחמת העולם השנייה?.

  וארופה לא הקיעה-גררמניה הקיאה את היהודים החוצה בברוטאליות לפולנים לא היה יד בדבר הם היו קורבנות הנאצים לא פחות והיו הבאים בתור.
  הכי קל לאכול סטיגמות של ארים על סלאבים ולהשאר בורים במקום ללמוד על תרבות עשירה שנכחדה.

  1. דפנה

   "לפולנים לא היה יד בדבר"?!?! איזו בורות מביכה. הגרמנים הציתו אש בשדה קוצים. האנטישמיות המודרנית של הנאצים התלבשה בנוחות על האנטישמיות הקלאסית של הפולנים, הרומנים, האוקראינים, ההונגרים ושאר עמי אירופה ה"""נאורים""".
   ללא שיתוף הפעולה המאסיבי של עמי אירופה, הנאצים לא היו מצליחים לרצוח כל כך הרבה יהודים.
   הפולנים הנוצרים היו קורבנות של הצבא הגרמני. הפולנים היהודים היו קורבנות של הנאציזם הגרמני והאנטישמיות הפולנית.
   מביך שאני צריכה לכתוב את זה.
   .

 4. אברהם

  מאיר בביוף לפי דעתי עידן את המאמר שלו על הגזענות וההתנשאות של האשכנזים על המזרחיים, מה שמפליא זה שהם מנסים לעשות לכל מי שלא משתייך להם את מה שעשו להם בשואה, אולי זה לא בשליטתם ויש להם תסביך שצריך לתת עליו את הדעת ע"י בעלי מקצוע, פסיכיאטרים למשל. לדוגמא ,חטופים שאחרי השחרור שלהם מפתחים סימפטיה לחוטפים,

 5. שאול סלע בתגובה לאלה

  עגנון וליבוביץ' הם הסופר וההוגה שהותקפו על ידי משה גרנות משום שעולמם היה עולם של הלכה,עולם של הגות יהודי ממנו הציונים האשכנזים ברחו.להזכיר משה גרנות הוא ממשיך דרכו של קלמן קצנלסון.

  וכעת נפנה לבלוג של שלומית ליר רוח מזרחית עזה

  התמה של חוקרים כמו דרור משעני למשל, המוצא בספרו "בכל העניין המזרחי יש איזה אבסורד" שיש בכתיבתם של סופרים קנוניים רצון להדמות ל"אירופאי" על חשבונו של ה"מזרחי", מחוזקת כאשר מבינים את המקום ממנו פעלו אבות הציונות. רצון שנבע, כפי שטוען ההיסטוריון אמנון רז קראקוצקין מאוניברסיטת בן גוריון, מהמחשבה ליסד כאן, מדינה אירופאית:

  המדינה של הרצל היא מדינה אירופית יותר. היא בעצם אירופה, אין מדינה אירופית כזו, זה האוטופיה של אירופה, פה תהיה מדינה שתאחד את כל אירופה ויהיה בה גם אופרה איטלקית וגם אופרה גרמנית וגם אופרה בלגית, הכל יהיה פה, כן, וכולם יהיו חמודים ונחמדים והערבים יגידו כל הזמן ליהודים 'תודה שבאתם', 'תודה שבאתם', שהבאתם לנו את הפאר של המערב. כאשר הדימוי של המדינה היהודית היה דימוי שהרכיב בתוכו, באופן כמעט טבעי לגביו כחניך התרבות האירופית של המאה ה- 19, אלמנטים אנטי מזרחים ואנטי דתיים די חריפים, במיוחד החברה שאותה הוא מציג בספר שלו "אלטנוילנד" היא חברה שבה מה שקורה ליהודי זה שהוא הופך להיות אירופאי כולל היהודי המזרח אירופאי שהופך להיות מערבי…. זה הדבר המשותף לכל הציונות החילונית ובזה גם הרצל וגם יריביו הגדולים מסכימים, את הרצון הזה לבנות את היהודי החדש. (הדגשה שלי).

  http://www.lir.org.il/?p=31131

 6. גיא

  הציפייה מכל דמות היסטורית להתעלות על הנסיבות שכוננו את המחשבה שלה היא תמימה במקרה הטוב.
  חשוב לשים לב ליסודות הגזעניים של הציונות, אך בי זה לבין להוקיע אנשים ביום מותם יש תהום מהותית.

 7. Sima Sderot

  לא אמר דבר על פרסים או על תימנים או על אתיופים או על עירקים. המרוקאי הוא הוא שמפריע להם. הוא הוא שמעורר את זעמם.

  אך כל פעם שדבר כזה קורה קמים להם ה"מזרחים" העירקי והפרסי והתמני שלא יודע דבר וחצי דבר על התרבויות המרוקאיות -ועונים כאילו אותם קיללו.

  כל עוד שהמרוקאים ךא ינתנתקו מה"מזרחיות" המלכותית הזאת שרק הביאה להם אדונים נוספים וגזלה מהם את המימון המחקרי שמגיע להם כעדה הגדולה ביותר (הרי העירקים והפרסים והסורים וכו' הם המזרחים הלגיטימים) זה ימשך. יוכלו אז להמשיך לומר ובצדק ש"המרוקאים אחראים לדימוי שלהם".

  הפתרון: על יוצאי ארבעת המדינות ממערב לנילוס לטבוע חזרה את שמם המקורי: העדה המערבית.

 8. שאול סלע

  אמנון רז קרקוצקין / עין הוד תחילה (עין הוד "ביתו" שלחיים חפר)

  בכלל, כשחושבים על ההתנתקות, אי-אפשר שלא לחשוב על הכפר עין-חוד, שהפך לכפר האמנים עין-הוד, כפר ששומר על אופיו ה"אותנטי", וגם כמובן על עין-חוד החדשה, הכפר הבלתי מוכר שהקימו כמה מהפליטים של עין-הוד. לאחרונה שוב הוכרז אמנם הכפר עין-חוד ככפר מוכר, אבל שנים יחלפו עד שלהכרה זו יהיו השלכות כלשהן, אם בכלל. שהרי זה טבעם של שרים ממפלגת העבודה: הם רצים להכריז הכרזות באותה הצורה שבה הם רצים לירות על אזרחים. בינתיים אנשי עין-חוד נותרים בלתי מוכרים, לא רחוק מכפר האמנים האותנטי שהוקם בבתיהם.

  כי ברגע שהוכח שאפשר לפנות יהודים, באמת צריך לשאול למה להתמקד רק בשטחים, ולא לחשוב גם על הקו הירוק? מה רע למשל בפינוי עין-הוד והעברתה לבעליה, תושבי עין-חוד? כאן לא צריך להרוס, ההפך, ראוי להשאיר, כי השיפוצים יכולים להיחשב דמי שימוש נאים ברכוש במשך השנים. ואפשר אולי לשקם גם את המסגד ולהחזירו לתכליתו.

  למאמר כולו כאן

  http://wp.me/pMLO5-gq

 9. סיקו הולצברג

  חיים חפר הביא אנשים לארץ ,אבל מאירופה ,
  וחשב שאנחנו חרא של אנשים -חסרי תרבות .

  לא שכחנו לא סלחנו

  1. יצחק רוזנבאום

   חיים חפר בעת שרותו בפלמ"ח במחלקת קיבוץ דפנה היה חבר בצוות שעסק בהעלאת יהודי סוריה. "בין הרים בין טרשים ללא דרך, בלילות חשוכי כוכבים, שירות של אחים מכל עבר, למולדת אנו מביאים" כתב חיים חפר על אותה פעילות.
   אז מה היה לנו? שונא ספרדים מובהק כדבריך שעסק תוך סיכון נפשות בהעלאת יהדות סוריה שאיננה חשודה כאשכנזית במיוחד.
   יום טוב טמבל.

   1. ג. אביבי

    נניח שחפר בצעירותו, באמת סחב יהודים מזרחים על כתפיו עשרות קילומטרים לישראל. האם זה מחסן אותו מפני גזענות כלפיהם בהמשך חיו? רק תמים או טמבל יכול לחשוב כך. הנ"ל התבטא בגזענות ארסית כלפי המזרחים והמרוקאים בפרט, המסקנה היא שהייתה לו נפש של גזען רקוב. חפר וחברו דן בן אמוץ סיפרו על עצמם מעללי גבורה שבצעו כביכול ב48. כנראה שהסיפור על "בין הרים בין טרשים ללא דרך, בלילות חשוכי כוכבים, … למולדת אנו מביאים" שנכתב על ידו נעשה בידי אחרים.

 10. אלה

  שהתכונתי לזוכי פרס הנובל הפולנים לא כיוונתי בהכרח לבשביס זינגר התכוונתי גם לצ'סלב מילוש ,הנריק אדם אלכסנדר פיוס סנקביץ' וולדיסלב ריימונט סןפרים פולנים נפלאים.

  פולין הייותה מקום מפגש בין מערב ומזרח וחיו בה מעוטים רבים כולל מוסלמים בלבוב למשל. אך כל מה שנוצר בדימוי של יהודי פולני זה הרצון לגמד את תרבותו מבלי לטרוח לדעת דבר על תולדות פולין .

  יתכן שלדימוי הזה הוסיפו הציונים והיהודים הגרמנים הראשונים כי לא אהבו את ארץ הולדתם ותעיבו את הבונד,המתבוללים והיהודים הדתיים שנותרו שם ,האחרונים הושפעו מהגרמנים ששנאו את פולין והיו להם סיכסוכי שטחים מאות שנים (ורצלוב, פוזנן,, גדינסק וכו)

  כך או כך בורות על כל תרבות מגונה ועלובה בעייני

 11. שאול סלע

  לא התכוונתי חלילה שעמוס עוז הוא סופר שראוי לקרוא אותו.

 12. ג. אביבי

  תודה למאיר על המאמר האמיץ והחשוב.
  חיים חפר התגזען על המזרחים וקיבל את פרס ישראל, כך עשה גם חברו לאידאה נתן זך. זך באמירותיו נגד המזרחים נשמע כמו אווגניסט גרמני משנות ה30 וה40 למאה הקודמת וגם הוא קיבל את פרס ישראל. שמואל שניצר הגזען הסית נגד האתיופים על רקע כניסתם של הפלשמורה לישראל ואף גורם ציוני או חרדי לא גינה אותו (רק לאחר התעקשות מצד האתיופים ואדיסו מסלה, הפרס לא הוענק לגזען). רבות דובר כאן על ביאליק – אמר או לא אמר את דברי השנאה כלפי המזרחים. על עמוס עוז וקופסת הגזענות השחורה שלו דובר גם כן. לפסל תומרקין היו פליטות לוע מאותו סוג ולא פעם וגם הוא עטור בפרסי הוקרה מטעם השבט הלבן.
  יש לי הרושם שאם נגרד את אישיותם של כל הבולטים ביוצרים והאומנים האשכנזים הישראלים, מראשית הציונות ועד ימינו, נגלה שרובם היו גזענים חשוכים שונאי מזרחים וערבים.
  חיים חפר התגלה במלא כיעורו הגזעני פתולוגי עת השתלח במרוקאים. מי שחושב שאשכנזי המשתלח במרוקאים שונא רק אותם ולא פוסל באותה מידה את התימנים, הפרסים ואחרים, רק משלה את עצמו. זאת ממש כשם שהנאצים היו גזענים עם היהודים וזה לא החליש את גזענותם כלפי צוענים, סלאבים, דרום אירופאים, ערבים ועמים "נחותים" אחרים. גזעני אשכנז עשויים מאותו חומר פסיכולוגי אידאי ממנו באו גדולי אויביהם בעבר.

 13. איציק

  אם היית מביא בכתבה את היסודות הגזעניים בפיזמוניו של חפר- אם יש כאלה, היה ערך לדבריך. אם אין כאלה או שהם אינם יסודות גזעניים ברורים אלא יותר בגדר הווי או דיקלומים, אז לא צריך לערב את יצירתו של אמן עם דעות שהוא השמיע פה ושם. מה שהבאת הם דברים די שטותיים שהוא אמר אך אין ראיות ליחס והתנהגות גזעניים של חפר. גם אם הוא היה גזען אך יצירתו לא היתה כזאת, היה צריך לשפוט אותו לכף זכות.

 14. דוב

  הציונות היא תנועה אשכנזית בשביל אשכנזים. לו היו מחולליה יכולים להגשים את האוטופיה שלהם, להקים כאן מדינה לבנה, לא היה נכנס לכאן מזרחי אחד ואת הערבים לא היו רואים ממטר.
  אלא "שהחזון" השתבש. הערבים קיימים ובועטים (חזק) ולכן נחוץ כל "כוח יהודי" כלומר בשר אנטי ערבי.
  הבעייה של המזרחים היא שהם נעלבו. הערבים לא, הם פשוט לא מעוניינים ולכן לא נעלבים ומרגישים טוב עם עצמם ונאבקים.
  מי שהבין טוב את "נפש בהמתו" היה בגין: "כולנו יהודים, אחים" כלומר אשכנזים. ובכך הוכתר כמנהיג המרוקאי של המזרחים…
  וסליחה כמובן על ההכללות הגסות אלא שאי אפשר לעשות אבחנה סוציולוגית ללא שימוש בהכללות