כמו שלימדו את כולנו בצבא

רק טבח הוא פקודה בלתי חוקית בעליל, וחיילינו הרי לא יורים בפליטים באש חיה, הם רק מסתכלים עליהם גוססים מול עיניהם, מקסימום יורים בהם גז מדמיע. רשמים ממסע לילי למדבר, שהסתיים בלי להגיע לפליטים או להבנה עם חיילי צה"ל חדורי האקלים הפוליטי העכשווי
מיכל רותם

"מי את?", "אני מיכל", "ומי אתה?", "אני צה"ל". מדהים, אמרתי לקצין, כל כך הרבה זמן חיכיתי לפגוש את צה"ל, והנה אתה נגלה לנגד עיניי, כאן, בשדה על גבול מצרים, מונע מחבריי וממני להגיע אל 21 פליטים שנמצאים כבר ימים ארוכים מחוץ לגדר, נמקים בחום הכבד, שככל שנוסעים דרומה מבאר-שבע, רק מכביד עוד יותר. ואכן, זהו צה"ל, צבא שמשימת ההגנה העיקרית שלו היא להגן עליי מפני פליטים רעבים, צמאים ועייפים, שנסים על חייהם ומתחננים להיכנס אל מדינתנו, בידיעה שיגיעו היישר אל הכלא.

הפגנה מול ביתו של אהוד ברק, 22.09.12. צילום: עמוד הפייסבוק של א.ס.ף

כשיצאנו לדרך, חשבתי שנגיע אל המחסום, לא ייתנו לנו לעבור, נדבר קצת עם החיילים ונחזור לחיינו הפשוטים, ללמוד ולהזיע מול המאוורר. אך מסתבר שחבריי ציירו לעצמם סיטואציה אחרת בראש. כשכמעט הגענו אל המחסום, עצרנו את הרכב והתחלנו ללכת ברגל, בניסיון להגיע אל הפליטים עצמם. בתוך תוכי ידעתי שלא נצליח להגיע, הלכנו שעות בשדות, כלבים מהחממות יצאו ורדפו אחרינו, והמשכנו ללכת. כשהיינו קרובים אל הגדר, קפצו אלינו כמעט כל החיילים מהמחסום, "חנניה, תאיר עליהם עם הג'יפ!" צעק קול מן החשיכה, וכמצופה מצה"ל, התחילו לצעוק לעברינו מילים שבורות בערבית. לא הגענו אל הפליטים.

הניסיון של החיילים להציג את המצב כסיטואציה שגורה במשטר דמוקרטי, בו הם ממלאים פקודות, ואני, האזרחית, צריכה לנסות ולהשפיע על המצב בשופרות מוכרים, זעזע אותי. עמדו לנגד עיניי חיילים שימלאו כל פקודה, שהאקלים הפוליטי חלחל אליהם כמעט לחלוטין. כשניצבו מולנו במחסום המאולתר בלילה הזה, היו שם כמה שהרגישו רע, אבל שאלו מה אני רוצה שהם יעשו. ואני רק תהיתי לעצמי איזו סיטואציה הזויה זו, חיילים עומדים ומשכנעים אותי שאין להם שום ברירה, הם חייבים לעשות את זה, כי כמו שלימדו את כולנו בצבא, רק טבח הוא פקודה בלתי חוקית בעליל, והם הרי לא ירו בפליטים באש חיה, הם רק מסתכלים עליהם גוססים מול עיניהם, וכמו שהתברר מפרסומים מאוחרים יותר, יורים עליהם גז מדמיע, דוחפים אותם עם מקל דרך הגדר ומטילים אותם על ציליה וגוררים אותם אל המדבר.

הם טענו שהעבירו לפליטים את המזון והמים שהביאו אזרחים מודאגים ונציגי ארגונים אל המחסום, וביקשו שנשאיר את הדברים והם יעבירו אותם אליהם. מה שעל פי פרסומים שונים ומגוונים ביום שלאחר מכן, התברר כשקר גס. אבל באותו הרגע, באמת רציתי להאמין שזה נכון, שגם אם המפקד בעל הדרגה הגבוהה יותר שהגיע מיד כדי "לטפל בנו", הסביר שיש להם משימות הרבה יותר חשובות מלהביא לפליטים את הציוד שנערם שם, כשהוא ילך, בטח החיילים יעבירו את הציוד בלי שהוא ידע. המפקד, שהיה בדרגת סגן אלוף, הציע לנו לקחת את כל הדברים שהורדנו מהרכב, כי התאילאנדים ייקחו את הכל. יופי, שייקחו, הסכמתי עם אמא בשיחת טלפון מאוחר יותר באותו הלילה.

אמא טענה שהיא ידעה כבר בבוקר אותו יום שאני לא אתאפק ואסע אל הגבול. אבל בשיחת הטלפון הזו בלילה בעיקר הרגשתי שאין יותר מה לעשות. תחושת החוסר אונים שאופפת אותי בחודשים האחרונים רק חונקת יותר ויותר. הפליטים נזרקו אל המדבר, החיילים משוכנעים שמילאו את תפקידם כראוי, ועדויות מזוויעות, שמספרות שהאנשים הללו, אליהם ניסינו להגיע, ביקשו מהחיילים להרוג אותם במקום, חולפות לי ליד האוזן, מנסה לשמוע-לא לשמוע אותן.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלדד לוי

  למעשה, עיקר הבעיה של הפקודה הבלתי חוקית בעליל היא שהשופטים הותיאו יותר מדי מקום לפרשנות. דגל שחור וסדינים אדומים הם מטאפורות שנועדו לא לקבוע מה פשוט לא עושים כחיילים.

 2. עאטף

  קראתי את הדברים שלך בעניין גדול, ואני יודע שניסית לעשות משהו טוב, אבל באופן רגיל לשמאל של ישראל, בחרתם את וחברייך לעשות משהו סמלי ולא פרקטי. מה הייתה מטרת הביקור שלך? אני חושב שידעת מראש שכך לא תצליחי לעזור לפליטים שזועקים על הגדר. הרי הצבא שלכם לא מקשיב לזעקות של אף אחד. המטרה הייתה להפגין הזדהות? זה לא יעזור לפליטים שאתם מזדהים איתם. אם היית רוצה לעזור באמת, היה עלייך לנסות להגיע למקומות שמשפיעים על ישראלים. רק לחץ אמיתי על הממשלה האכזרית שלכם יכול לעזור להם וגם לפלסטינים.

 3. נפתלי אור-נר

  אשר "דחו" את הדיון במס' ימים ואח"כ החליטו כי מכיוון שמרבית הפליטים כבר גורשו לידי המצרים הדיון בעתירה הפך ל"בלתי אקטואלי".
  נעלים אתם על כל צה"ל וחייליו אשר איבדו, זה מכבר, את צלם האנוש במילוי משימות הכיבוש והדיכוי של האחרים, אלו שאינם יהודים

 4. יחזקאל כהן

  לפולשים האפריקאים צריך לתת להם בעיטה בתחת ולהחזיר אותם למדבר הסהרה
  הרי גלוי וידוע שהאפריקאים הם בני כוש בני כנען
  ועל כנען נאמר:"ארור כנען עבד עבדים יהיה לאחיו"
  ואחד המצוות שנצטוו בני ישראל שכבשו את הארץ , זה להשמיד את 7 העממים שנשארו בארץ ישראל ולא ברחו
  ואחד מהעמים האלו הם הכנענים כלומר הכושים האפריקאים
  לכן אסור לתת להם דריכת רגלבארץ הקודש היא ארץ ישראל מדינת היהודים, לכושים הכנענים האפריקאים עובדי האלילים בני דת וודו או בני דת הטרור האיסלמי,ועל הדרך יש גם לתת בעיטה בתחת לשמאלנים העמלקים צאצאי הנפקניות הצועניות