אוכלים מה שיש

שפע מניפולציות הפכו את "אללה איסלאם" של צבי יחזקאלי לסדרה מסולפת המעודדת שנאה ובורות, אך גם עבודה עיתונאית רשלנית ומוטה לא הפריעה לקולגות לפזר שבחים. סיכום מחקרי "קשב"
דניאל ארגו ושירי אירם

הטענות המרכזיות של צבי יחזקאלי במיני-סדרה "אללה אסלאם", ששודרה בחודש האחרון בערוץ 10, ברורות, חוזרות על עצמן ומטרידות. על פיהן, המוסלמים יהפכו בקרוב לרוב ביבשת, חוסר המוכנות שלהם להיטמע בסביבתם הוא סכנה אמיתית לאורח החיים המערבי, והם לא בוחלים בשימוש באלימות על מנת להשיג את המטרה שלהם: להשליט צורת חיים מוסלמית על אירופה. אלא שכל הטיעונים הללו לא הסתמכו על עובדות.

התחקיר הראשון: "תפחדו!", שפירסם מרכז "קשב" לאחר שידורו של הפרק הראשון, חשף שורת הטעיות ומניפולציות שהפכו את הפרק לעבודה עיתונאית רשלנית ומוטה: זוויות ראייה שלא השתלבו בתסריט הוחבאו, עובדות חשובות לא הובאו וחומרי הגלם נערכו בצורה מגמתית. עד כדי כך, שנראה שהאג'נדה ותוצאות המסע נקבעו מראש.

בין הדוגמאות הרבות המובאות בתחקיר מתואר שיבוש זהויות של מרואיינים, "אנשי המקצוע" המוצגים בכתבה כבעלי מקצועות חופשיים, אובייקטיביים לכאורה, הבאים מכל הקשת הפוליטית. אלא שמבדיקת קשב מתברר שרבים מהמרואיינים מוצגים בתארים לא נכונים. אחת הדוגמאות היא דמותו של לארס הדאגראד, המוצג כ"היסטוריון וסוציאליסט, איש תנועת השמאל בדנמרק".למעשה מדובר על חבר "מפלגת העם הדנית" הימנית. לאחרונה הוא הורשע בפשע שנאה נגד האסלאם, לאחר שטען בראיון עיתונאי ש"מוסלמים נוהגים לאנוס את בנות משפחתם" ו"שמוסלמי ישקר ויסלף את האמת מתי שרק תהיה לו אפשרות" (ביהמ"ש העליון בדנמרק זיכה לבסוף את הדאגארד לאחר שקיבל את טענתו כי לא ראה את נוסח הכתבה לפני פרסומה וכי לא התכוון שהדברים יפורסמו בניסוח זה).

התחקיר השני: "המלך עירום", בוחן את הסדרה כמכלול וחושף כי לאורך כל הסדרה חזרו סילופי עובדות והצגתן באופן מגמתי. התחקיר מתייחס לטענות שאותן מעלה יחזקאלי לאורך ארבעת הפרקים – ומראה, אחת לאחת, את ההתנגשות שלהן עם העובדות: כך, למשל, בנוגע לדמוגרפיה, יחזקאלי אומר כי "ב-2050 ברבות ממדינות אירופה יהיה רוב מוסלמי", אך על פי בדיקות והערכות אחרונות של מיטב המומחים בתחום, בשיאו ב-2050, יגיע מספר המוסלמים באיחוד האירופי לכ-8%, ובכל אירופה ל10% מהאוכלוסייה; בנוגע להשתלבות יחזקאלי חוזר וטוען בנוגע לחוסר המוכנות והרצון של המוסלמים להשתלב בסביבתם, במשפטים כמו "חיים כאילו זו מדינה נפרדת", ו"התגרות בשלטון החוק". גם טענה זו מופרכת בסקרים ומחקרים המראים כי רמת ההזדהות של מוסלמים עם המדינה בה הם חיים גבוהים אף מזו של האוכלוסייה המקומית;

בנוגע לטרור אומר יחזקאלי בפרק "פעילי טרור בלב המערב", כי המוסלמים מתכננים לא פחות מ"קרב – שעכשיו הוא קרב טקטוני". ושוב, העובדות מציירות תמונה שונה. כך למשל על פי דו"ח של היורופול, בשנת 2011 לא נרשם אף אירוע טרור מצד מחבלים ג'יהאדיסטים נגד מטרות אירופיות. וסקר של מכון גאלופ מראה כי התמיכה של אזרחים מוסלמים באלימות פוליטית ובפגיעה באזרחים זעירה, וכמעט תמיד היא אף נמוכה מהתמיכה של האוכלוסייה הכללית באלימות פוליטית. וזוהי רק נגיעה קטנה בממצאים.

מדובר מקרה קלאסי של "המלך העירום". הפרשן לענייני ערבים של ערוץ גדול עשה עבודה עיתונאית רשלנית ומוטה בתחום המקצועי שלו. כלי התקשורת האחרים מיהרו לשבח אותו, אף הם מבלי לבדוק. זאת למרות שעיתונאים ואזרחים רבים קראו את תחקיר "קשב" שפורסם אחרי הפרק הראשון והציג את ההטעיות הקשות. כך, במקום שהעיתונאי שכשל יחטוף ביקורת – הוא קיבל ליטוף קולקטיבי מהקולגות שלו. במקום שיועמד לדין ציבורי כמטעה וכמסית – הוא זכה להערכה. המלך עירום – ועד עכשיו לא נמצא כמעט אף אחד שיצעק את זה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיכאל לינדנבאום

  קהילות יהודיות באירופה נמצאות במצוקה,ויהודים מפחדים להופיע כיהודים(כיפה,מגן-דוד) שלא לדבר על האיומים,המכות ומקרי רצח יהודים באשר הם יהודים.

  בצרפת דהיום רוב היילודים הם נושאי שמות מוסלמים מובהקים .ההשלכה הדמוגרפית ברורה.

  לא ברור מה "מעורר שנאה ובורות".ההצבעה על בעיות(קיומיות לגבי יהודים) או התעלמות מהן.

 2. ניר

  ועם המסר הזה הכותבים אינם מתמודדים במאמרם. המדובר באוכלוסייה שהאליטה שלה דוחה את מאמצי האינטגרציה ומאמצת בחום אלמנטים רדיקליים של האיסלאם. מדובר באנשים מנוכרים לחברה שבה הם חיים, שתומכים באלימות בשם הדת. מדובר באנשים שוביניסטים, המתייחסים ללא מוסלמים כאנשים שדמם מותר, ששיעוריהם במקרי האלימות והאונס ברחבי היבשת לא פרופורציונלי לגודלם באוכלוסייה. על פי היורופול, מדווחים הכותבים, לא נרשם אף אירוע טרור מצד מחבלים ג'יהאדיסטים נגד מטרות אירופיות בשנת 2011. תמהני מדוע נבחרה שנת 2011. מה היה ב-2010? וב-2009? בדיקה פשוטה בגוגל מעלה ששנת 2011 נבחרה לא במקרה. דוח של אותו ארגון שאליו מפנים הכותבים קובע, לגבי שנת 2009:
  "In 2009, 294 terrorist attacks were carried out in six Member States and 587 individuals were arrested for terrorism-related offences in thirteen Member States."
  אז נגיעה קטנה אחרת בממצאים מעלה רושם אחר. 587 מחבלים עצורים, 297 התקפות טרור… עושה רושם שהצדק דווקא עם יחזקאלי.
  הגזענים האמיתיים הם האנשים שמוכנים לאפשר לאלימות מוסלמית לפרוח בשם השנאה למערב. הגזענות האמיתית היא לא לצפות מהמוסלמים להיות אחראים למצבם. הגזענות האמיתית היא לסבול גזענות, אנטישמיות, הומופביה, מיזוגניה ושנאה לאחר בשם אידיאלים פרוטו-מרקסיסטים.

 3. סע בנצור

  אתה והניאו-פשיסטים האירופית לא תתנו לאף נתון סטטיסטי להפריע לכם לשנוא

 4. ראובן מירן

  זה שתחושות של יהודים רבים בצרפת הן באמת אלה שאתה מתאר, מיכאל, אינו סותר את העובדה שהסדרה הזאת מתמקדת – ובאופן שטחי ביותר – באלמנטים קיצוניים ביותר משני הצדדים – הצד האסלאמיסטי-גזעני והצד האירופי-גזעני-לאומני. לא פלא שהתמונה מסולפת, ומבחינה עיתונאית-מקצועית זה כישלון.וזה שעמיתים למקצוע "מפרגנים" – האם אנחנו יודעים מה הם חושבים באמת?…

 5. אבי

  המתקפות על יהודים באירופה היא תוצאת מדיניותה של ישראל בשטחים הכבושים ולא משנאת מוסלמים ליהודים ככאלה. יותר מאלפיים שנה חיו יהודים במזרל,לרוב בהרמוניה עם שכניהם, עד שהופיעה הציונות באיזור.

  1. יעל

   אתה בעצם מצדיק התקפה של חפים מפשע. גם אם מישהו לא מסכים עם ממשלת ישראל, יהודים אינם מייצגים את הממשלה, ותקיפתם היא פשע שנאה. האם היית מסכים לתקיפת מוסלמים בארה"ב אחרי פיגועי 11 בספטמבר? ומה לגבי תקיפת מוסלמים בישראל לאחר פיגוע? זה מקובל עליך?

   אתה איש קטן ואומלל, שסוגד לאלימות (ככל הנראה מדחיק לא מעט דברים, לא רוצה להתחיל לחשוב על יחסיך עם אמך) וישאר קטן ומריר לעד.

   1. בלה

    התקפות על קהילות יהודיות *אינן* מבוצעות ע"י מוסלמים, אלא ע"י אותו ימין לאומני ניאו-פשיסטי שגם תוקף מוסלמים. (אלה דרך אגב בעלי בריתו של ליברמן).

    1. דן

     ומי זרק רימון למכולת כשרה בפריז? מי תקף את הרב בגרמניה? מי תוקף יהודים בלונדון? מדובר במוסלמים. אני לא מבין איך אפשר להתעלם מהמציאות בצורה כל כך קיצונית. המוסלמים הם אלו התוקפים יהודים. הסיבה שיהודי מאלמו בורחים היא לא בגלל השוודים, אלא בגלל המוסלמים. הסיבה לכך ששר הולנדי (יהודי) יעץ ליהודי הולנד לעזוב את ארצם (כי ארצם לא מסוגלת להגן עליהם) היא שמוסלמים תוקפים אותם, לא ימין קיצוני הולנדי (אוהב ישראל, אגב).
     אבי בתגובתו האשים את הקורבן בתקיפה. יעל השיבה לו, בצדק רב, שהוא מצדיק התקפה של חפים מפשע. אני חושב שיעל קראה את המאמר ואת תגובתו של אבי היטב, ואת?

 6. עדו

  מיכאל:
  א. יש לך אסמכתאות לכל מה שאתה מביא בתגובה שלך?
  ב. יש קשר בין המצוקה של יהודים באירופה לאיסלאם? כי זה לא כתוב בפירוש.

 7. רועי לבנה

  במחילה מכבודך, המשך לקרוא עד עמ' 11 בדו"ח שאתה מצטט, ושם תגלה שרק התקפת טרור אחת מתוך 294 בוצעה על ידי מוסלמים וגם ההתקפה הזו הופנתה כנגד מתקן צבאי באיטליה. כלומר, אחוז התקפות הטרור שמבוצע ע"י מוסלמים באירופה נמוך הרבה יותר משיעורם באוכלוסיה.

  מה שחשוב זה לשים לב לאופן הגזעני והמסולף שבו אתה (ממש כמו צבי יחזקאלי) מציג נתונים. 293 מתוך 294 התקפות הטרור שבוצעו באירופה ב-2009 לא בוצעו ע"י מוסלמים, ובכל זאת אתה מתייחס למוסלמים כאחראים לטרור באירופה. תגובתך רק מוכיחה עד כמה כותבי המאמר הזה צודקים.

 8. אבי

  היהודים בצרפת כל כך מפחדים שראש עיריית פאריז הנבחר הוא יהודי. אבל איך זה יכול להיות? תושבי פאריס לא מורכבים מצרפתים אנטישמים מצד אחד ומערבים מצד שני?איך יהודי נבחר לראשות העיר או שאולי אין לצרפתים בעיה עם יהודי נבחר? אולי הור נבחר כי מוסלמים רבים בחרו בו, יהודי מוצהר, לראשות העיר?

 9. אלי אמינוב

  יחזקאלי אינו מחדש דבר. כבר בשנת 1955 כתב עזריאל קרליבך בעתונו מעריב מסת הסתה נגד האיסלם. קרליבך שנחשב לאחד ממעצבי דעת הקהל הישראלית כתב תחת השם "אין אתה יכול להתווכח עם אללה" (כאילו עם אלוהי עובדיה יוסף אפשר להתווכח):
  ….חמישים –שישים דורות בזה אחר זה חונכו באיסלאם לאנוס את טבע האדם- לא להשתמש בכוח המחשבה, לא לרצות בזכויות הפרט, לא להתאוות, לא לדרוש, לא לזקוף קומה..בעום האיסלאם מולך הרצון המעומעם, האפל,הבלתי מוסבר של אללה. מולך קפדן וקפריזי,מוסתר,חולני..זו עיקרה של הדתיות האיסלאמית- לא לשאול. אדם מקבל על עצמו אמונה זו, במה שהוא אומר :אללה איל אללה" ,לא במה שהוא משתכנע מרעיון, אלא במה שהוא מפקיד על עצמו עריץ.

  אמונה כזו מעצם טבעה אין להפיצה בדרך השכנוע השכלי או המופת המוסרי, זו עבודת הרוח והגוף-ואין להפיצה אלא בכוח האגרוף. ועל כן יש לנהל מלחמת קודש מתמדת נגד ב"בלתי מאמינים" ולהביאם אל חיק האמונה הנכונה בכוח הסייף אל-איסלאם-אללה אוהב דם…..לעולם אין הסכנה ברובה כשל עצמו, אלא באצבע הדבוקה אל ההדק. ופצצה קטנה בידי מטורף אחד יכולה להשמיד עדת פילוסופים שלמה.".
  רואים איפה כי יחזקאלי ככלב השב על קיאו חזר לראיה הציונית הקלאסית של האיסלם שתמיד ניסינו להסתיר. אולי בכלל מגיעה לו תודה. באשר לאנטישמיות של תפיסתו הוא מדבר על קהילה זרה החיה באירופה, מסרבת להתבולל, מתפללת שונה מכל האירופים, מתחתנת רק בינה וכין עצמה ונזהרת מאכילת חזיר למשל. יש לי חדשות ליחזקאלי: מאות רבות של שנים חיו באירופה קהילות מסוגרות ושונות כאלה שנקראו יהודים. יוצר הסדרה מטה היום את השנאה האנטישמית כלפי האיסלם בדיוק כפי שעשו קודמיו לדעה ולהשקפת העולם. אנטישמיות נגד מוסלמים אינה שונה מאנטישמיות נגד יהודים.

 10. מיכאל לינדנבאום

  אפשר לחשוב שחבורות בריונים יהודים מסתובבים ברחובות צרפת ומתנכלים למוסלמים.
  הוגה דעות צרפתי אמר פעם שהניפקדים תמיד אשמים.
  אני רואה יחס דומה ליהודים הנרדפים ,המוכים והנרצחים,רק בגלל זה שהם מזוהים כיהודים.

 11. נתן

  הבעיה עם הסרט היא לא העובדות אלה האופן שבו העובדות מוצגות.
  תארו לכם סרט שבו כתב גרמני מחליט להתחפש ליהודי ו"לחדור" לריכוזי היהודים באירופה. בתחילת הסרט רואים אותו בוחן כיפות שונות ומסביר את ההבדלים ביניהם ולאחר מכן רואים אותו מחופש ליהודי כאשר הוא שואל את המצלמה "זה לא נראה יהודי מידי?". בהמשך הוא נכנס לבתי כנסת עם מצלמה נסתרת ומדבר בקול שקט ולחשני כאילו הוא נמצא בסכנה כלשהיא תוך שהוא אומר משפטים טריויאלים לחלוטין שנשמעים כמו משהו נוראי:" עינכם הרואות , צעירים יהודים רבים מגיעים לכאן להתפלל, מבחינתם מדובר בעינין יום יומי, פה הם נפגשים ומכאן יוצאים לפעיליות כמו הדלקת נרות..". אחר מכן הוא יראיין פעילים(מילה מפחידה כששלעמה) בקהילה היהודית שיגידו שוב דברים טריויאלים לחלוטין שנשמעים מפחידים כגון" לא יצליחו להשתיק אותנו ,אנחנו נמשיך לשמור על הדת היהודית כנגד כל האויבים שלנו". לאחר מכן יראו אותו מסתובב בשכונות יהודיות במכונית נוסעת כשהמצלמה מצלמת מבעד לחלון המכונית כאילו מדובר בפעילות של "מסתערבים" כשברקע נראים יהודים בתלבושת חרדית הולכים במהירות ממקום למקום ומביטים במבטים חשדניים לעבר המכונית כאילו הרגע נתפסו בקלקלתם. ולסיכום יביאו באותה כתבה כל מיני אנטשימים מוצהרים שיוצגו כ"חבר פרלמנט" או "עיתנואי בכיר" ויסבירו את הסכנה שביהדות העולמית.

  בקיצור חרטא אחת גדולה.

 12. מיכאל לינדנבאום

  יהודי אירופה נתונים תחת מתקפת האיסלמיסטים והמשת"פים שלהם.
  משום מה רוב המגיבים לא מתייחסים לזה.

  1. עפרה

   "יהודי אירופה" הם קבוצה חזקה ועשירה הסובלת מהקשר שלה למדינה בריונית ההופכת את חיי מיליוני אנשים לגיהנום.
   אכן לא נעים להיות מזוהה עם מי שמדכא, מנשל, יורה והורס בתים. זה פוגע בפופולריות ומעורר איבה. חבל. יהודים לא מעטים באירופה וגם בארצות הברית כבר הבינו שלטובתם כדאי להם להשפיע על מדינת היהודים במזרח התיכון לשפר את התנהגותה.

  2. רונן

   "יהודי אירופה נתונים תחת מתקפת האיסלמיסטים" – פרט בבקשה את כל המקרים שבהם מוסלמים אירופאים תקפו מטרות יהודיות.

 13. אזרח הארץ

  מפגעי ה11 בספטמבר היו ברובם בעלי מקצועות ריאלים

  הם הטיסו מטוס ליעד תחת לחץ

  ואנשים אלו הגיעו למסכנה שיש להתאבד עים אלפי אנשים

  וילדים למען אללא (ואל תבלבלו לעצמכם את המוח עם שטיפת מח )

  נכון זה רציונל שקשה לחיות איתו . בהצלחה !!!

 14. חרד

  מעבר לכל הביקורת המקצועית.קצת קשה להתייחס ברצינות למי שמראה לנו את היחס המזלזל לנשים באירופה המתאסלמת בעוד שאישתו הפרטית מסתובבת עם סמרטוט על הראש שמבטא בדיוק את אותם ערכים של לובשות החיגבים לסוגיהם."כבודה של בת מלך פנימה "וכול השטויות של השיח הדתי יהודי שבצורה לא שונה בהרבה מדיר נשים

 15. yaron

  האם עכשיו, שנתיים לאחר פרסום התוכנית ומאמר זה, תשנו דעתכם בעקבות החשש של כל מדינות האחוד מאקט טרור ודאי שיגיע מדע"אש? או שתתקעו עקבים עמוק יותר בחולות דעתכם שאינה מקובלת כיום באירופה.