בקשר לקול היהודי, תסתמו כבר

אין קשר בין ייצוג הקול היהודי הפוליטי בתקשורת האמריקאית לבין המציאות. מה שמאפשר את העיוות הזה זו השתלטות הארגונים היהודיים, בעלי הון ימניים ובעלי טורים שמרניים על השיח
יוסי דהאן

לאריק אלתרמן, פרופסור לאנגלית ומבקר התקשורת של המגזין "The Nation", נמאס מאנשי הממסד היהודי האמריקאי, ממכוני המחקר הימניים ומבעלי הטורים הניאו-קונסרבטיביים המתיימרים לדבר בשם הקול היהודי. בטורו השבוע, אלתרמן מציג את האריתמטיקה הפשוטה המסבירה מדוע נציגים ימניים אלו אינם מייצגים את הקול היהודי ומדוע ישראל אינה נושא מרכזי שיכתיב את אופן הצבעתם של הבוחרים היהודים בבחירות הקרובות בארצות הברית.

על פי סקרים, אמריקאים המזדהים כיהודים מהווים רק 1.7% מכלל המצביעים האמריקאיים, בהשוואה ל-51.3% פרוטסטנטים, 23.9% קתולים-רומיים ו-16.1% מזדהים כ"חסרי דת". מהשיעור הנמוך הזה של היהודים, בערך 7% טוענים שישראל היא אחד הדברים המרכזיים הפוליטיים שמעניין אותם. כלומר 7% מתוך 1.7%, מספר די קרוב לאפס, טוענים שהצבעתם מוכתבת על בסיס מדיניות הפוליטיקאים כלפי ישראל. ומתוך המספר הקטן הזה רבים הם בעלי עמדה ניצית, אבל ישנם גם רבים בעלי עמדות יוניות. כפי שוודאי שמעתם, מעיר אלתרמן, ליהודים יש נטייה להתווכח אחד עם השני. כמו כן, מסקרים עולה שכ-80% מן היהודים מביעים את העמדה שארצות הברית צריכה "למלא תפקיד מרכזי בסיוע לצדדים לפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי", בערך אותו מספר מסכים ש"פתרון שתי המדינות הכרחי לחיזוק בטחונה של ישראל".

אלתרמן טוען שכיום אי אפשר למצוא בארצות הברית כמעט שום כלי תקשורת שישקף את המציאות הזו. מה שאפשר למצוא שם זה דיווחים על כך שאובמה עלול לאבד קולות של בוחרים יהודים בשל חוסר האהדה שלו לישראל. אולם אובמה אינו מאבד קולות יהודיים למיט רומני, יהודים ממשיכים לתמוך באובמה. סקרים מצביעים על כך שכ-70% מהיהודים תומכים באובמה. ואם הם לא היו תומכים בו – זה לא היה בגלל ישראל. ובכל מקרה זה לא כל כך משנה כיוון שהמספרים הם נמוכים כל כך.

לטענת אלתרמן, הסיבה שקשה למצוא בסיקור התקשורתי דיווחים שמשקפים את המציאות הזו היא שבעלי הון יהודים המממנים קמפיינים פוליטיים דוגמת שלדון אדלסון ובעלי טורים ניאו-שמרנים בסיוע ארגונים ממסדיים יהודיים, שבעלי ההון מממנים את שכרם של נושאי התפקידים בארגונים אלו, עמלים ליצור נרטיב אחר הסותר את המציאות. מה מאפשר לאנשים וארגונים אלו להפיץ את הנרטיב הזה הוא העצלות של התקשורת, המתייחסת למנהיגי הארגונים היהודיים כמייצגים את כלל היהודים. באחת התכניות האחרונות של התוכנית "פגוש את העיתונות", המנחה דיוויד גרגורי כינה את בנימין נתניהו "מנהיג העם היהודי". סיבה נוספת להצלחת השתלטות הנרטיב המעוות הזה על התקשורת הפוליטית האמריקאית היא הנטייה של השמרנים הניציים להתקיף את כל מי שמבקר אותם כאנטישמי וכיהודי שונא עצמו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהודי

  כשמדברים על ה"קול היהודי" לא מדברים על הקולות. אין אפילו state אחת שבה היהודים הם יותר מ-2 אחוז. ולכן גם אם כל היהודים יצביעו למפלגה אחת זה לא ישפיע כהוא זה על הבחירות. כשמדברים על הקול היהודי מתכוונים לכסף התרומות ולפעילות הפוליטית (גיוס מצביעים וכו') של תורמים ושל פעילים יהודיים. וגם עבור תורמים וגם עבור רוב הפעילים הפוליטיים היהודים ישראל היא נושא מרכזי ותמיכה בישראל היא חשובה עבורם כדי שהם יתמכו במועמד. מכיוון שחלק גדול מהתורמים הגדולים בבחירות הם יהודים, ויהודים הם מאוד פעילים פוליטית (בהתנדבות, בגיוס מצביעים, בייעוץ וכו') אז הקול שלהם (לא זה בקלפי, אלא במהלך הקמפיים) הוא חשוב מאוד.

 2. יואב

  Roman Catholic זה מושג אנגלי לקתולים שמקבלים את מרותו של הבישופ מרומא (האפיפיור) להבדיל מ-למשל-Orthodox Catholic שהם בעצם האורתודוקסים (ז"א היוונים והרוסים). בעברית בדר"כ קוראים להם רק "קתולים", אבל אם באמת רוצים לכלול את רומא, אז קתולים-רומאים לא קתולים-רומיים (שהם קטולים בני הרומה – הצוענים הקתולים).

 3. איריס חפץ

  מאמר חשוב ומידע חשוב. בעיקר כדי להילחם בכל מיני אנטישמים אמיתיים שטוענים ש"הלובי היהודי" שולט בארה"ב וע"י כך בפוליטיקה העולמית. כשיודעים שמדובר במשהו אפסי, זה מקבל מימדים ריאליים. תבורך ושנה טובה.

  1. דוד N

   המאמר הממצה "Bended Knees" מ 2008 מאת James Petras ומאמריהם וספרם של ג'ון מרשמייר וסטיבן וולט "The Jewish Lobby" לא רק מפרטים את אופני הסחטנות וההסחה אלא קובעים שהתמיכה המחולצת מארה"ב פוגעת באמריקאים עצמם ובהמשך גם בישראל, שכן תמיכה זו מתורגמת להעמקת הכיבוש וכיסתו"ח ההתעללות בפלסטינים (משום שהכיבוש מטפח את האיומים על ישראל ועל ארה"ב).

 4. בנו יעקובי

  טעות ונשנת בתקשורת בעיקר הישראלית. הקול היהודי מעולם לא היה בעל השפעה גדולה בארה"ב מסיבה פשוטה שבסטיטים שבהם יש רוב יהויד יש רוב דמוקרטי במילא. יש אולי קול יהודי במרוצים מקומים, אולם היכולת של יהודים כגוש אחד להשפיע קרובה לאפס. מעולם לא היה לקול היהודי השפעה ממש ומעולם לא היווה שיקול אמיתי באף קמפיין בארה"ב לאף מועמד.
  מי משהשפעתו גדולה שבעתיים ועל כן נוטים להתבלבל בינהם הוא הלובי הישראלי . שהוא לובי חזק בצורה בלתי רגילה. בנוסף תעשית הנשק הצבאי בארה"ב היא תומכת נלהבת של ישראל השילוב של השניים קטלני במיוחד בקונגרס כי הלובי יכול להכריע בכוח הכסף קמפיינים מקומיים בעבור חברי קונגרס. הלובי כמובן אינו מתעניין יתר על המידה בענייני החיים היהודיהם בארה"ב אלא בעיקר בחביב עליו מכל וזה שמירת כוחו וחיזוק החונטה השלטת בישראל. אין דבר קזה קול יהודי , זה לא מעניין אף אחד .

 5. דןש

  בדיוק כטענת האנטישמיים ושונאי ישראל – היהודים השתלטו ושולטים על העולם.
  האם זה נכון ? ראה "חיזורם" של רומני ואובמה. לכל אחד ישנם היהודים שלו.

 6. יוסי לוס

  זה לא הקול היהודי הגורם המרכזי בארה"ב שתומך בישראל. זה הקול האוונגליסטי שרואה בשיבת היהודים לארץ ישראל הגשמה של נבואה אלוהית ורואה זאת כחובה נוצרית לתמוך ביהודים שכן ישוע היה יהודי והיהדות היא הבסיס לנצרות. מדובר בעשרות מיליונים של מאמינים.

  http://www.cufi.org/

  1. דןש

   לא בך הם תומכים ולא בשאיפותינו כישראלים. לא במדינת ישראל הם תומכים הם תומכים בריכוז היהודים בארץ ישראל, תוך כדי גזל ונישול של התושבים הלא יהודיים. תורתם המשיחית אומרת שרק שיבת ציון והפיכת כל היהודים לנוצרים – תביא לשיבתו של ישו וגאולה לעולם.
   יש שבעבור "שכרון החושים" לרגע מוכנים לוותר על עולם ומלואו ולסכן את קיומה של מדינת ישראל. לא האונגליסטים יביאו לנו את הישוע. ה"ישועה" עשויה לבוא אך ורק אם נשכיל לחיות תוך כדי הבנב שלא רק לנו קיימות זכויות על ארץ ישראל – יש לנו "שותף", שזכויותיו אינן פחותו. חייבים לחלוק איתו למען נאריך ימינו על האדמה הזאת כמדינה ישראלית/יהודית דמוקרטית