העתיד הוא עבר מוכר וחשוך

"העסק לא עובד, השיטה הפוליטית פשטה את הרגל. צריך משהו חדש". אבל חבל שמה שעומד מאחורי המנטרה של יאיר לפיד הוא תקנון מפלגתי שבו מלבד נשימה ושיעול, כל פעולה אחרת של חבר מפלגה לא תיעשה ללא אישור המנהיג
יוסי דהאן

אני מקשיב למנטרה שיאיר לפיד לא מפסיק לדקלם בעימות הטלוויזיוני בינו לבין עמיר פרץ וגלעד ארדן, וקשה לדעת אם לצחוק או לבכות, האיש לא כילה עדיין זוג נעליים ראשון במערכת בחירות וכבר אפשר לזהות את הסימנים הבולטים והגסים של פוליטיקאי מתחזה או במקרה הטוב של פוליטיקאי בור. המנטרה שהוא אינו מפסיק לחזור עליה לכל אורך המשדר היא: "העסק לא עובד, השיטה הפוליטית פשטה את הרגל. צריך משהו חדש". אף אחד לא שואל אותו מהו אותו חידוש שמביא בעל הטור והפרזנטור למציאות הפוליטית הישראלית. אין גם טעם לצפות מהמנחים, חלקם קולגות לשעבר וחלקם עיתונאים עצלים, לעמוד על טבעה של השיטה החדשנית הפוליטית שמציג לפיד.

כל מה שצריך לעשות על מנת לגלות את השיטה הרעננה של לפיד זה להציץ בתקנון מפלגת "יש עתיד", ואפשר גם להסתפק בחיפוש קצר באינטרנט על מנת לגלות שהעתיד שמציג הפרצוף הטלגני אפוף ענני קלישאות הוא עבר די מוכר, חשוך ואנטי-דמוקרטי. כפי שנכתב כאן בעבר, על פי התקנון שניסח  שניסח המנהיג האוטוריטר הוא ייהנה משליטה כמעט מוחלטת במפלגה עד תום הכנסת ה-20. יושב הראש יקבע בלעדית את רשימת המועמדים לכנסת ואת סדר שיבוצם, הוא יחליט מי כלול בהנהגת המפלגה וישבץ את כל בעלי התפקידים בה. ובמקרה שחלילה תתגלע מחלוקת במפלגה – דעתו של הראיס היא שתכריע. בקיצור, מלבד נשימה ושיעול, כל פעולה אחרת של חבר מפלגה לא תיעשה ללא אישור המנהיג. הבן ממשיך את מורשת האב ולומד את לקחיו.

מהתקנון אנחנו למדים שלמפלגה יש מייסדים, מעגל מצומצם של אוהדים ומעריצים נאמנים. אבל המנהיג החשדן אינו שש לסמוך על זרים. כמו בארגוני פשע, רק קשרי דם מבטיחים נאמנות מליאה. לכן צורפו האם, הרעיה והבן לרשימת המייסדים, וגם המאפרת ומאמן הקרטה האישי. ויש עוד כמה חברים אישיים, שכן המנהיג הוא איש רעים להתרועע.

זה האיש וזה העתיד, כך תיראה השיטה הפוליטית החדשה שאמורה להחליף את מה שלא עובד בפוליטיקה ובחברה הישראלית. כך נראית בשורת הישראליות החילונית, הליברלית והדמוקרטית. כמה אירוני שהחילוניות הבורגנית והחלולה הזו דומה דמיון כמעט מלא לאויב שעליו הכריזה מלחמה – המפלגות החרדיות. מפלגות אנטי-דמוקרטיות במבניהן המצייתות להוראות האדמו"ר. אולם למען האמת, ההשוואה הזו עושה עוול לפלורליזם המוסדי של המפלגות החרדיות, אצלן לפחות קיימת הפרדה בין הסמכות הרוחנית לבין השליחים הפוליטיים הנהנים מעצמאות מסוימת, עצמאות שחברי הכנסת של מפלגת האדמו"ר החילוני לא ייהנו ממנה.

בעיתון כתוב שלקש והגבבה שמדקלם התקווה הלבנה הישראלית החדשה יצביעו בערך עשרה מנדטים. מאות-אלפי מצביעים שיוכיחו שוב שאינפנטיליות ובורות פוליטית יכולים להסתתר היטב מאחרי מעטה דק המתחזה לרציונאליות שפויה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  אבל זה לא רק המנגנון הפנימי, אלא בעיקר שלמפלגה החלולה הזו אין אג'נדה, מלבד החזרה על המנטרה הזו. זה לא חשוב מי הם האנשים שילכו איתו, זו דמותה של הפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים, כמו בימי רפול ושבעת הדחלילים. מנהיג(ה) המייצר רשימת דחלילים חסרי עמוד שדרה ודעה עצמאית, מבקש את אמון הציבור בעבור כלום, ובאין מושיע, העם הולך אחריהם. יסלחו לי הדחלילים, אלה עם כובע הקש וזרועות העץ, שנשאתי את שמם לשווא – אבל כך זה אצל ליברמן, יחימוביץ ולפיד. המפלגה היחידה (מבין המפלגות היהודיות) שנותרה מפלגה, במגבלות הקיימות, היא הליכוד, וגם קצת מרצ. היתר אלה לא יותר מדחלילים.

 2. מכלוף

  הנה הסגנון עליו צמח יאיר לפיד

  כשנשאל לפיד האב ערב בחירות 2002 מדוע אתה מודאג כל כך ? הוא ענה בזו הלשון
  ״ כי אנחנו נמצאים בסביבה מזרח תיכונית מושחתת עצלה ומפגרת… מה שמחזיק אותנו על פני המים הוא השוני התרבותי שלנו העובדה שאנחנו מוצב קדמי של הציביליזציה המערבית
  אך אם המערביות שלנו תישחק לא יהיה לנו סיכוי
  אם נניח לגטו המזרח אירופאי ולגטו הצפון אפריקאי להשתלט עלינו לא יהי לנו על מה לצוף אנחנו נשתלב במרחב השמי ונאבד בתוך מדמנה לבנטינית נוראה

 3. ערן

  בטח מתיש להיות יאיר לפיד ולהתמודד עם הדמגוגיה הזו שוב ושוב בחוגי בית.

  אז ככה, אין שום דבר ״דיקטטורי״ בתקנון יש עתיד כיוון שמי שאינו מרוצה מיאיר לפיד ואינו מתרשם מהרשימה שיציג לציבור הבוחרים יכול בפשטות לא להצביע ל״יש עתיד״ ובזה נגמר הסיפור. בעוד שתי קדנציות, כשהמפלגה תתייצב, היא תאפשר בחירות פנימיות.

  בספרו ״באין ממשלה״ כותב אמנון רובינשטיין על תרבות הפריימריז הרעילה (עמ׳ 190-193) ומסביר כמה היא פוגעת במשמעת הסיעתית. אבל חמורה מכך היא השפעת הפריימריז על מפלגות צעירות שהן פגיעות במיוחד בפני קבוצות אינטרס מאורגנות שמתפקדות במרוכז ועשויות לחטוף מפלגה שטרם נוצר לה בסיס מתפקדים מספיק וטרם התייצבו מוסדותיה. יאיר מבקש להימנע ממה שקרה לשינוי, אבל את השפעות מפקדי הארגזים אפשר לראות גם במפלגות הגדולות והותיקות אך במיוחד במפלגת קדימה הטריה יחסית.

  אתם מוזמנים להקשיב ליאיר לפיד עצמו מסביר את הדברים בלינק הבא:
  http://www.youtube.com/watch?v=S5uJ_0SdBGo

  1. יוסי דהאן

   כנראה הרבה פחות מתיש להיות חסיד נלהב שמוכן לוותר על דבר פעוט ערך כמו דמוקרטיה. אגב גם לאחר שתי קדנציות, לא ברור למה לא מספיקה לו אחת, של דיקטטורה מפלגתית לפיד ימשיך לשלוט שליטה כמעט מוחלטת במפלגה.
   קשה להאמין שהוא ישמח להיפטר מהעוצמה האבסולוטית לאחר שתי קדנציות ולהפוך לחבר מן השורה בעל מעמד שווה. מבחינה זו ליברמן החרדים ולפיד מחויבים לאותה תפיסה של דיקטטורה מפלגתית המתחזה לדמוקרטיה, ההבדל ביניהם הוא שלפיד ובוחריו זוכים ליחסי ציבור ושיווק פוליטי, ואימוץ תפיסה עצמית כוזבת, של ליברלים חילונים פרוגרסיבים.
   על פי התקנון, כך תיראה "הדמוקרטיה שאחרי" שאתה נתלה עליה- "מסתבר שיהיה קשה מאוד להזיז את לפיד מתפקידו גם לאחר הכנסת ה-20, מהסיבה הפשוטה שמלבד תפקידו כיו"ר המפלגה הוא משמש גם כיו"ר המרכז ויו"ר הנהלת המפלגה. מתוקף מגוון תפקידיו, מסתבר שסמכויותיו של לפיד נרחבות ביותר: התקנון קובע כי הוא זה שיתווה את מדיניות המפלגה, יקבע את רשימת מועמדי המפלגה לכנסת ואת שיבוצם ברשימה – אם כי הדבר ייעשה לאחר התייעצות עם חברי הנהלת התנועה – ויודיע על החלטתו למרכז המפלגה. הוא גם זה שיחליט אם הממשלה תצטרף לקואליציה או שתישאר באופוזיציה, והוא לא מחויב להיוועץ במוסדות המפלגה לשם כך.

   אם יחליט לפיד להצטרף לקואליציה, הוא זה שימנה את השרים ואת סגני השרים. כמו כן, הוא ימנה את חברי ההנהלה, יוכל להדיח חבר הנהלה אם הוא סבור שהוא פועל בניגוד למדיניות ההנהלה, וימנה את יו"ר מטה הבחירות בהתמודדויות פנימיות של המפלגה. ראוי לציין כי ל-"יש עתיד" תהיה גם ועדת ביקורת שתמנה 12 חברים".

   1. מאור

    נאמר, ע"י תמיכה בבית המשפט העליון*. או ע"י שמירה על זכויות מיעוטים (שכניראה לא יצביעו לה ובוודאי שלא ישפיעו על מנגנוניה). או ע"י התאמת תוכניות החינוך וכו'. הרי גם הבעיה עם המפלגות החרדיות היא לא בכך שמנגנוניהן אינם דמוקרטיים, אלא בכך שהן דורשות ומקבלות תקצוב יתר באופן יחסי.

    מה שכן, ברור לי שהאפשרויות האלו הן תיאורטיות, וקשה להאמין שלפיד יצליח לגבש מפלגה משמעותית או אפילו יציבה. זה דורש מחויבות פוליטית שכניראה לא נמצאת אצל מי שבגיל 50 מעוניין לקפוץ ישר לתפקיד ראש מפלגה.
    * אגב, בית המשפט עצמו אינו מוסד דמוקרטי: נשיאו נבחר לפי גיל ולא בהצבעה, ובכ"ז לא נטען שעובדה זו לכשעצמה מפריעה לו להיות חלק מרכזי בדמוקרטיה.

    1. חגי נהיר

     גם הצבא אינו דמוקרטי – הכל מתנהל בו על-פי פקודה. ביום שהצבא יהיה דמוקרטי, גם בתי המשפט יהיו דמוקרטיים – וכמובן, הצבא יחדל להיות צבא ובתי המשפט יחדלו להיות בתי משפט.

     1. ג. אביבי

      הצבא לא אמור להיות דמוקרטי ובמדינה דמוקרטית גם לא זרוע שלטונית. הרמטכ"ל ממונה לתקופה קצובה ע"י הממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות ולה הסמכות לפטרו.
      בית המשפט העליון הוא זרוע שלטונית (אחד מתוך משולש שלטוני של רשות מחוקקת, רשות מבצעת ורשות שופטת) ולכן במדינה דמוקרטית העומדים בראשו אמורים לייצג את רצון הריבון – הציבור. לכן במדינות דמוקרטיות שופטי העליון ונשיאי המחוזי נבחרים או ע"י הפרלמט או ע"י הממשלה או ע"י הנשיא. בישראל שופטי העליון נבחרים ע"י ועדה בה יש רוב אוטומטי למגזר המשפטי (נציגי הממשלה והכנסת הם במיעוט) ולכן אינם מייצגים את רצון העם ואינם כפופים לו. בישראל שופט שנבחר, אין לעם או לרשות המחוקקת או לממשלה שום אפשרות להזיזו מתפקידו. משום שהרשות השופטת בישראל אינה דמוקרטית וממנה את חבריה בעצמה, בישראל אין דמוקרטיה של ממש.

    2. נחרדת

     אני מאד מקווה שלא תהיה אפילו עוד קדנציה אחת . הכת של יש עתיד סופה להגיע לקיצה כשכל המאמינים לשעבר יבינו שהגורו עירום.

 4. עמרי

  לפחות במקרה שלו אתה יודע (או תדע כשיפורסם באופן רשמי) מה תקבל. ראה מה קרה בקדימה: אנשים רבים הצביעו לציפי לבני וקיבלו את מופז בפריימריז מהדלת האחורית…
  חוץ מזה, אין פסול לגייס חברים טובים לעבודה במפלגה – במקרים רבים פוליטיקה פנים מפלגתית מביאה לקיפאון.

  1. עדו ס

   אני כן רואה בעייתיות ברשימה, רשימה של מועמדים אמורה להכניס לכנסת אנשים שמתאימים להנהיג את המדינה. המאפרת של לפיד היא כזו? איך זה שלא שמענו עליה עד היום.
   אבל לא על זה היה הפוסט הזה ולא על כך מדובר. השאלה היא האם מישהו שמטיף לשינוי השיטה יכול להרכיב מפלגה שמתנהלת כמו מועדון מעריצים. לפי הדרך שבה המפלגה שלו נראית לא ברור למה דווקא לפיד הוא זה שיודע איך לשנות את השיטה הנוכחית.

  2. עדו ס

   אני רואה הרבה בעייתיות אבל זה לא העניין. העניין הוא כיצד מתנהלת מפלגה שחורטת על דגלה את שינוי השיטה. האם יאיר לפיד מציג בפני כולם דרך אחרת, טובה יותר, לניהול מפלגה? משהו שבא במקום השיטה ש'לא עובדת' ?, כי אם זוהי הבשורה שלו אני מעדיף את השיטה שלא עובדת על פני דיקטטורה שכן תעבוד.

 5. דןש

  ככל שתרבנה המפלגות המושכות קהל הבוחרים זהה – כך מדינת ישראל תמשיך להתנהל עם פער חברתי מחריד; עם התחרדות ההולכת ונשלטת על המערכת; עם שנאת הגויים והפלית חלק לא מבוטל של אזרחי מדינת ישראל; את ההתרחקות מכל הסדר עם שכנינו הקרובים והרחוקים, אינני מזכיר – מאחר והסכוי הולך ונעלם ( לא אתכחש לעובדה שלא באשמתנו בלבד – אבל כחזקים אנו יכולים לקחת יותר סיכונים).
  מצבנו עשוי להיות מורע, בעקבות תוצאות הבחירות בארה"ב "ידידתנו" הגדולה. אם אובמה יבחר – החימיה של הדחיה תפעל שעות נוספות ואם רומני יבחר – חיבוק הדב עשוי להיות קטלני.

 6. שושנה גבאי

  זוהי המציאות המעשית המוצקה מאחורי תפאורת הקרטון באולפן של יאיר לפיד: כלומר גם במעשיו לפיד מודה שרק בעבורו תורמים כסף והשאר הם אנשי הפמליה והעוזרים.

 7. פ ריץ היקה הצפונבוני

  זעיר בורגני קטן . שרוצה את כל הדברים הטובים( מה שנקרא באמריקאית:( אמהות ופשטידת תפוחים) ש שליטה טוטלית על הרשימה שלו סתם דיקטטורה של הרשימה. .אבל צפוי לזכות בהרבה מנדטים .כמו שינוי של אביו ,רפול ושבעת הגמדים, או רשימת הגמלאים של רפי אחר. ניזון משנאת חרדים וסימאות של נטל שוה. אבל מה הצבא הזה עושה זה לא חשוב. צפוי שיעלם כקודמיו.לא תהיה לא היכולת לממש הבטחותיו.

 8. ג. אביבי

  מאמר קולע. שינוי השיטה לכיוון יותר דמוקרטיה ומשילות אמור להיות, למשל, שכל ח"כ יבחר אישית, כך לציבור תהיה השפעה על מי שאמור לייצג אותו. רשימת "יש עתיד" היא רשימה של פריץ אחד עם מספר גמדים שיבחרו ע"י איש אחד. כלומר, מפלגה פחות דמוקרטית מרוב אלה הקיימות.
  מדוע אף לא תינוק אחד זועק "המלך עירום"? משום שהעתונות הממוסדת נטלה גם את התפקיד הזה. עבורה מה שמזכיר את 'שינוי' של לפיד האב הוא האידיאל – מפלגה בורגנית ולבנבנה. הדמוקרטיה כבר נמאסה על התקשורת הממוסדת ועל בעלי ההון השולטים בה.