האבטלה יורדת והסיכון בעוני עולה. הגיוני לא?

הלמ"ס חוגגת את היום הבינלאומי למלחמה בעוני עם דו"ח הסיכון לעוני: עולם כמנהגו נוהג ולאיציק ספורטא נמאס
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

עוד דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והפעם על הסיכון לעוני. הפתעה הפתעה, ישראל מככבת בראש. מחר, כמעט כמו אתמול וכמו שלשום, נשמע עד כמה ישראל יציבה כלכלית ומצבה הכלכלי ממש מדהים, ועלינו להמשיך בדרכנו הנלוזה.

אתם יודעים מה? לא צריך לכתוב ולא לפרשן ולא כלום. רק ראו את הגרף המצורף וספרו לעצמכן/ם איזה סיפור שעולה בראשכן/ם.

מתוך דו"ח פני החברה בישראל

אם היה לי חוש אסתטי כלשהו, הייתי מתרשם מהקרבה הלא-מעניינת של חלק ניכר מהמדינות בשיעורי הסיכון לעוני של ילדים, והנה יש איזו מדינה מעניינת שבה הגרף עולה למעלה ללא שיעור כמעט ויוצר הבדל שמשפיע על חוש הראייה באופן שהופך את הגרף ליצירה שקשה להתעלם ממנה. נכון שאני כותב דברי הבל, אבל מה לעשות? די נמאס לי לכתוב מספרים והשוואות ולטעון שאחד הגורמים לעלייה המסיבית בעוני של ילדים הוא תוצר של קיצוץ בלתי מתקבל על הדעת בקצבאות הילדים לפני כעשור (על ידי ראש ממשלתנו הנערץ, הוא ולא אחר), ולשמוע שהכל קשור להשתתפות בכוח העבודה. מי שיתבונן בדו"ח יראה שבשכבות גיל מסוימות יש בישראל השתתפות גבוה מזו שבמדינות האחרות, אבל זה כמובן לא אמור לשנות.

וזכרו שבתוכנית הכלכלית שתהיה אחרי הבחירות שוב ידובר על קיצוץ בקצבאות הילדים ושוב נופתע בעוד כמה שנים ושוב יאמרו לנו שזה לא משנה כי העיקר שהכלכלה צומחת ויש אבטלה נמוכה. אז עכשיו בחירות ושוב ימכרו לנו מכונית שלא נוסעת אבל יש לה צפצפה, ואנחנו נמשיך להתווכח, ואולי לא.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גילה

  קצבאות הילדים, גם במצבן המקסימלי הן בדיחה בצורך לכסות הוצאות יומיומיות הגיוניות של ילדים ובני נוער. הקצבאות שימשו יותר מדי אוכלוסיות כדרךלייצר נינוחות כלכלית להורים שלא חששו להנפיק עוד ילדים לעולם בו הקיצבאות מפרנסות את מחיית המשפחה. המצב שנוצר הוא בלתי נסבל ומוביל למקום רע.
  אותן אוכלוסיות מובהקות צריכות לבחון את מצב הילודה שלה ןבאחריות מקסימלית לילדים שבאים לעולם שלא בטובתם, ולמקסם את אחריותם הכלכלית והטיפולית בהם. הילדים הם לא פלטפורמה כלכלית כמוהמצב שנוצר בעקבות אותן קצבאות שממילא ללא נהנו מהן משפחות רבות הנתונות במצב קשה ולהם 2-3-4 ילדים שזו לא התמונה הרווחת בקרב אותם מקבלי קצבאות.
  כשם שסקירת נתוני אחוזי האבטלה מותנים בכמות האנשים החותמים על אבטלה בתקופת הזמן הקצוב היא שקרית ואינה משקפת את המצב האמיתי בו הרבה יותר אנשים נטולי פרנסה ומקור הכנסה שאינם מוצאים עבודה, כך השקלים הספורים המייצרים את ההבדל בין קו העוני לבין ההמצאות מעליו -היא שקרית באותה מידה ויוצרת עיוות חברתי וכלכלי קשה.
  אני בעד רשת ביטחון כלכלית וחברתית אבל מבחינה בין זכאים ולבין אופורטוניסטים.

 2. נדב פרץ-וייסוידובסקי

  אם "קצבאות הילדים, גם במצבן המקסימלי הן בדיחה בצורך לכסות הוצאות יומיומיות הגיוניות של ילדים ובני נוער" – איך בדיוק "הקיצבאות מפרנסות את מחיית המשפחה"?

  או שאולי באותן 'אוכלוסיות מסויימות' (תני לי לנחש, את מדברת על הקיבוצניקים ועל יוצאי פולניה) פשוט לא כל כך אכפת מהילדים, אז לא מוציאים עליהם כסף?

 3. דליה

  למגיבה 1. על הקצבאות להיות אוניברסליות ולא דיפרנציאליות. ברגע שהן דיפרנציאליות, תתחיל מגמה של הקטנתם וביטולם עד לחיסול רשת הביטחון הכלכלית.

 4. פ ריץ היקה הצפונבוני

  ועוני גורר אחריו פיגור בחינוך והשכלה. גורר בורות בידע על תכנון משפחה ונותן הזדמנות לאירגונים דתיים פונדמנטליסטיים להפיל ברשתם שכבות חלשות ע"י מתן שירותים חברתיים שממשלות ישראל מתנערות מהם. גם ניתן להם פיצוי להעלאת האגו שלהם ע"י הסתה נגד,, אויבים "חיצוניים כ,,פנימיים "- סמולנים שלא יודעים מה זה יהודי ואפשרות להתחמק מהסדרי שלום ולהמשיך לקבל את קולותיהם בקלפי. בארה"ב הימין השמרני משתמש בשיטות דומות להסטת הבעיות הכלכליות חברתיות למלחמה נגד,,ליברלים לא נוצריים" שלא לומר קומוניסטים ר"ל. מרפאות לתכנון משפחה בשם,,קדושת המשפחה" אבל גוזרים על הפלות.. לאלה המתלוננים על ילודה גבוהה במגזרים החלשים.

  1. חיים

   זה לא רק העוני שגורם לפערים בהשכלה בישראל… חלק גדול מהילדים העניים או שבסיכון לעוני, הם מהחברה החרדית שגם אם היה להם יותר כסף ותנאי מחייה טובים יותר היו ממשיכים ללמד את ילדיהם את ההתחבטויות של רבנים של לפני מאות שנים ולא דברים אחרים.

 5. נתן

  את קצבאות הילדים צריך לבטל כליל , ילדים זה לא מחלה או מגבלה או נכות כל שהיא ועצם הרעיון שצריך לתת כסף לאדם לפי מספר ילדיו הוא אווילי.

  ממילא אין שום יכולת לדעת אם הכסף אכן משפר במשהו את מצבם של הילדים כי לא הם אלו שמקבלים אותו באופן ישיר בניגוד למשל למימון ארוחות חמות בבתי הספר.

  בכלל עידוד ילודה ללא קשר ליכולת כלכלית הוא מתכון להתאבדות. במיצריים היו בתחילת המאה ה20 שני מיליון איש היום יש שם כמה עשרות מיליונים והיא למעשה מדינה אבודה , כל מה שלא יעשו לא יצליח לחלץ אותה מהנכשלות והריקבון כי לכל מדינה יש יכולת ומשאבים נתונים שאיתם היא יכולה לכלכל את אזרחייה וגידול דמוגרפי מעבר ליכולת של המדינה היא הדרך למדינת עולם שלישי. ועכשיו כולכם ביחד :" גזען,גזען,גזען,…"

 6. אמיר

  תומך במדינה שיהיה בה בעוד 20-30 שנה רוב חרדי. וזו תהיה מדינת הלכה נחשלת ופרימיטיבית.
  לכן, לא רק שלא צריך להגדיל. צריך לבטל.
  מי שלא יכול לממן ילדים, שלא יביא אותם לעולם.
  ואם הוא מביא בכל זאת ודן אותם לחיי עוני, אז חבל מאד. אבל אולי בדרך הזאת אנשים ילמדו לא להביא שבעה ילדים למשפחה.

 7. דרורה

  חוצפה גדולה לשבת בנינוחות בבית מול המחשב ולדמיין לעצמכם זוג חרדי/ערבי פרזיטי. בתור אחת שמאמצת משפחה של חד הורית עם 3 ילדים, אני אומרת לכם חד משמעית- המדינה, שריה ופקידיה, בגדה באזרחיה!.
  חד הורית, יוצאת מקלט לנשים מוכות מקבלת 3 קצבאות: מזונות (כי האקס חולה נפש ומקבל קצבת נכות), קצבת ילדים ואבטחת הכנסה. סה"כ 3750 ש"ח. זהו!
  אז מה זה אם לא בגידה?