אז מה טוב בחזרתו של דרעי

שני מהלכים סימבוליים התרחשו מרגע ההכרזה על בחירות: יציאתו של כחלון וכניסתו של דרעי. וממש לא בטוח שהאחרון יחזור כפנתר שחור
יעל בן יפת

עוד שלושה חודשים בחירות, כחלון יוצא, דרעי נכנס וטומי לפיד חוזר בסערה ועם הרבה ג'ל בשיער. אחרי לא מעט תרגילי ביבי שכללו קואליציות מהונדסות, תרשימים מגוחכים ודיבורי סרק-סרק על תקיפה באיראן, כנראה שנמאס גם לו מהמשחקים והוא החליט להעמיד את עצמו להחלטת העם. אם יש שני מהלכים סימבוליים שהתרחשו מאותו רגע, אלה הם יציאתו של כחלון וכניסתו של דרעי. אולי לא תקום כאן בסוף מדינה סוציאל-דמוקרטית והפערים לא יצומצמו והגזענות תמשיך להסתובב בינינו כשהיא מכה לסירוגין בחרדים, מזרחים, נשים וערבים – אבל נחמד לחשוב פתאום על מדינה ששר החוץ שלה לא משתמש בסיסמת בחירות נוסח איומי המאפיה של "רק ליברמן מבין ערבית".

כחלון, שהיה השר-כוכב של ממשלת ביבי, הבין כנראה שגם לו יש גבול עד כמה הוא מוכן להיות עלה תאנה מזרחי, ושבמסגרת נפנופם ב"כחלוניזם" ממשלת הרשע בין מבשרת לקיסריה, ביבי ושטייניץ, מגייסים קולות להמשיך ולדרוך על חבריו שנותרו בגבעת אולגה. זה לא רק להפסיק להיות עלה תאנה – זה לקחת אחריות על המקום ממנו אתה בא.

דרעי נמצא מחוץ לפוליטיקה (לפחות באופן רשמי) כבר הרבה זמן, וש"ס – שמתהדרת בהיותה מפלגה מזרחית – כבר מזמן איבדה את המקום המזרחי אם היה לה. עם חליפת השלושה חלקים והלוק הליטאי קצת קשה לצאת נגד אפליה במערכת החינוך החרדית, וגם לא פשוט לחשוב על דיור ציבורי; אבל כנראה שבחליפה הזו דווקא די קל לרדוף אחרי פליטים.

לא בטוח שדרעי יחזור כפנתר שחור וממש לא בטוח שעכשיו ש"ס בראשותו תתמוך במוחלשים, בדיור ציבורי ובילדות ספרדיות הנקראות ספרג'וקיות, תחזיר עטרה ליושנה. לא בטוח בכלל. אז מה טוב בחזרתו של דרעי חוץ מזה שכמה אשכנזים חוטפים עצבים ממנו? כנראה העובדה שלא מעט קולות של מאוכזבי ליכוד יעברו אליו, ואם לוקחים בחשבון את העובדה שהכחלוניזם החליט שנשבר לו מביבישטייניץ אז נראה שאו שהמצע של הליכוד ייאלץ לעבור טיפול יסודי או שביבי יצטרך לשלוח לחופשי את המאבטח של בנו החייל.

הגיבור הגדול של הבחירות האלו מסתמן כיאיר לפיד. לא ברור לי עדיין מה גורם לאנשים אינטליגנטים לחשוב בכלל להצביע לבובת קרטון עם רקורד כדוגמגיש, אבל מסתבר שיש לא מעט שחושבים לעשות את המעשה ולשים את אחד מהאנשים העשירים והניאו-ליברלים בתוך הכנסת. כאלו שיצאו לרחובות למחות על הפגיעה במדינת הרווחה, על עליית מחירי הדירות, הולכים בצעד לא הגיוני בעליל לתת ליאיר לפיד. יאירקה, האיש השווה 22 מיליון דולר שקל, עם הכמעט-דוקטורט והאג'נדה הברורה שמעדיפה אוכלוסיות חזקות על חשבון אוכלוסיות מוחלשות, האיש ששאל איפה הכסף רק שכח להסתכל על חשבון הבנק שלו ושל מספר 2 שלו, הוא לא זה שידאג לחברה בישראל. הוא ידאג בדיוק לאותם חברים שמקפצים ומזייפים איתו ב"גנקי".

והערה לסיום: בכנסת הנוכחית היה תת-ייצוג נשי ותת-ייצוג מזרחי. יהיה מדויק לומר כי כמו ברחובות תל אביב-יפו, היה ייצוג יתר משמעותי לגברים אשכנזים. מי ייתן וייצוג היתר הזה ייפסק כבר.

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג. אביבי

  תודה ליעל על המאמר ועל שימת הדגשים הנכונים להבנת תפקידה המנחשל של ש"ס בפוליטיקה הישראלית.
  התקשורת הכל-אשכנזית של ישראל ממחזרת עד לממדים של שטיפת מוח להמונים את טענת "אי-הצדק" שבחזרתו של דרעי לפוליטיקה, על אף שאין מניעה חוקית לכך. ברור שלו היה מדובר במנהיג מהשבט הנכון לא היה נשמע אפילו ציוץ בנושא הזה. הפחד הגדול שלהם הוא לראות ציבור מזרחי שמרים את ראשו ודורש שוויון אתני מלא במדינת ישראל. המניעים שלהם צבועים וגזעניים ולכן טמאים. אבל ציבור המזרחים לא פתור מלשאול את עצמו, ללא כל קשר לשטיפת המוח התקשורתית, אם דרעי שווה את הקולות שלו.
  בפרשת בנות-יעקוב/עמנואל, אריה דרעי כמו רוב צמרת ש"ס, הצדיק את מעשי הנבלה הגזעניים נגד תלמידות מזרחיות במוסדות חרדי אשכנז. כמו כל שאר עסקני ש"ס והרב עובדיה, גם הוא ניסה להשפיע על המערכת המשפטית לחון את ההורים האשכנזים הגזעניים שנידונו למאסר (אמנם רק סמלי). ההורים הללו סירבו להימנע מנוהג הפרדת הגזעים – בנוסח חוקי נירנברג הנאציים – נגד התלמידות המזרחיות, ומנעו מבנותיהם לימוד בכיתות משותפות איתן, ובהמשך גם במוסדות משותפים. על נאצות במוסדות חרדי אשכנז בסגנון "ספרדג'וקיות", "פרענקים מטונפים" לא היה לדרעי ולשאר "מחזירי עטרה ליושנה" אפילו חצי ביטוי של גינוי/הסתייגות.
  אין ספק שדרעי מתאים לש"ס כמו כפפה לכף-יד. המפלגה שחרטה על דגלה "החזרת עטרה ליושנה" וזכתה לכן ב27 שנות חיים (עד כה), הייתה בפועל מפלגת עסקנים קטנים וציניים למען רווחת עצמם. את ציבור המזרחים הם השאירו בנחשלותו ואף מעודדים אותו לבורות (בכל מה שלא קשור לדת) כזאת שתבטיח את נחשלותו לדורות, לטובת רווחתם של אשכנזי ישראל. דרעי – מעבר לגאווה שחשו מזרחים רבים על "אחד משלהם" המגמד באישיותו רבים ממנהיגי הציונות האשכנזית – לא תרם למזרחים משהו שיכול להוציא אותם מהנחשלות המעמדית שלהם ביחס לאשכנזים. הוא לא ניסה אז, ולא ינסה גם אם יכנס שוב לפוליטיקה בתפקיד בכיר.

  1. מאור

   הדוגמא נמצאת מול עינינו, ושמה חיים רמון.

   1. רון

    דיי לעבריינים נבחרי ציבור – איזה מין ציבור אנחנו???

 2. דןש

  מדוע הם מאפשרות/מאפשרים קיומן של מפלגות שאינן מיצגות אותם. כל מי שמצביע בעבור מפלגה מפלה – מקבל את הדין ושלא יבוא בטענות לאף אחד.
  אינני חושב שיש מקום למפלגות סקטוריאליות ובמיוחד כאלו המצהירות עליהן, בגלוי ו/או בסמוי ככאלו. כדוגמת: ש"ס; המפד"ל ושות', האגודה וישראל ביתינו.
  לכן הפעילות חייבת להעשות בתוך המפלגות. באלו שישנם פריימריס אין כל בעיה – בידי חברי המפלגה הבחירה.
  באחרות הנשים יכולות לעשות "מעשה ליזיסטרטה" המזרחיים – הבכינות לא תעזור.

 3. דןש

  בעבר מינו לחברת כנסת את מטילדה גז
  גם אישה (גם יפה) גם מזרחית (גם כהה) וחברת סיעת רפ"י.
  שלוש תכונות המכסות ע"י אדם אחד שלושה מאווים

  1. ג. אביבי

   ממש רעיון גאוני: גם אישה, גם מזרחית וכהה וגם דתיה (המשך לאותו הגיון)… וכך נשמור על העיקרון הקדוש שהאשכנזים החילוניים שהם 25% מאזרחי ישראל יהיו מיוצגים ע"י 90 ח"כים.
   כמו תגובתך הקודמת "…המזרחיים הבכיינות לא תעזור", אתה לא מפסיק לספק לנו הוכחות שגזענות וטמטום חיים בשלום ובהרמוניה באותו גוף.

 4. אבי

  בד"כ אני בעד הרציונליזציה של האנדרדוגיות ברשימותייך.
  כשהאנדרדוג מאבד את הפואנטה של המוסר האנושי והאוניברסלי ומכליל רק לשם ההכללה ,הפואנטה הברורה מאליה והאנדרדוגיות הוא הופך דיבור למלל חסר משמע וקיום.
  אין טוב בחזרת פושע מורשע שריצה עונשו לחיים ציבוריים , כאלו שנדרשת בם דוגמא אישית לא קלונית והתווית דרך ונהירות לחיים משמעיים.
  החוק אינו פוטר את המוסר.המילה שלו היא קונבנציה תרבותית אופנתית.הוא מעניש בבחינת ייראו וייראו ותו לא.
  דברים רבים שאינם צודקים יש בליבי על עצם הרשעתו והוצאתו של ביבטפלון מחוץ לשורות החוק במאורע בראון חברון בו דרעי שילם על פשעי החבורה הנרצעת כולה.אך העקרון היה ונותר אדם מושחת.
  כשאני קורא את דבריו של ג.אביבי מעלי ,אני מסכים שבין הדרעי לבין מזרחיות ותעדופה ואו השוואתה בכל קטגוריות החיים הכלכליים-חברתיים לממסד האתנושכנזי, אין דבר ולא חצי דבר.
  מה לנו כי נלין אם נצהל בראש חוצות גם על מזרחי ששם על
  קרן הצבי את טובת קהלו ומעותיו הספורים למען הרווח האישי הפרטי בלבד ועשיית עושר שלא בדין .
  כל השאר אהבתי בהחלט 🙂

 5. עדי מאק

  מילים כדורבנות. אנליזה פוליטית-חברתית מדוייקת. חבל שרק קומץ אנשים קוראים לעומק את מה שאת וחברייך לאתר כותבים. אפרופו אג'נדה חברתית, למה לא לפרסם את דעותיכם היכן שנמצאים ההמונים, ההדיוטים ההמוניים?