• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אז מה טוב בחזרתו של דרעי

שני מהלכים סימבוליים התרחשו מרגע ההכרזה על בחירות: יציאתו של כחלון וכניסתו של דרעי. וממש לא בטוח שהאחרון יחזור כפנתר שחור
יעל בן יפת

עוד שלושה חודשים בחירות, כחלון יוצא, דרעי נכנס וטומי לפיד חוזר בסערה ועם הרבה ג'ל בשיער. אחרי לא מעט תרגילי ביבי שכללו קואליציות מהונדסות, תרשימים מגוחכים ודיבורי סרק-סרק על תקיפה באיראן, כנראה שנמאס גם לו מהמשחקים והוא החליט להעמיד את עצמו להחלטת העם. אם יש שני מהלכים סימבוליים שהתרחשו מאותו רגע, אלה הם יציאתו של כחלון וכניסתו של דרעי. אולי לא תקום כאן בסוף מדינה סוציאל-דמוקרטית והפערים לא יצומצמו והגזענות תמשיך להסתובב בינינו כשהיא מכה לסירוגין בחרדים, מזרחים, נשים וערבים – אבל נחמד לחשוב פתאום על מדינה ששר החוץ שלה לא משתמש בסיסמת בחירות נוסח איומי המאפיה של "רק ליברמן מבין ערבית".

כחלון, שהיה השר-כוכב של ממשלת ביבי, הבין כנראה שגם לו יש גבול עד כמה הוא מוכן להיות עלה תאנה מזרחי, ושבמסגרת נפנופם ב"כחלוניזם" ממשלת הרשע בין מבשרת לקיסריה, ביבי ושטייניץ, מגייסים קולות להמשיך ולדרוך על חבריו שנותרו בגבעת אולגה. זה לא רק להפסיק להיות עלה תאנה – זה לקחת אחריות על המקום ממנו אתה בא.

דרעי נמצא מחוץ לפוליטיקה (לפחות באופן רשמי) כבר הרבה זמן, וש"ס – שמתהדרת בהיותה מפלגה מזרחית – כבר מזמן איבדה את המקום המזרחי אם היה לה. עם חליפת השלושה חלקים והלוק הליטאי קצת קשה לצאת נגד אפליה במערכת החינוך החרדית, וגם לא פשוט לחשוב על דיור ציבורי; אבל כנראה שבחליפה הזו דווקא די קל לרדוף אחרי פליטים.

לא בטוח שדרעי יחזור כפנתר שחור וממש לא בטוח שעכשיו ש"ס בראשותו תתמוך במוחלשים, בדיור ציבורי ובילדות ספרדיות הנקראות ספרג'וקיות, תחזיר עטרה ליושנה. לא בטוח בכלל. אז מה טוב בחזרתו של דרעי חוץ מזה שכמה אשכנזים חוטפים עצבים ממנו? כנראה העובדה שלא מעט קולות של מאוכזבי ליכוד יעברו אליו, ואם לוקחים בחשבון את העובדה שהכחלוניזם החליט שנשבר לו מביבישטייניץ אז נראה שאו שהמצע של הליכוד ייאלץ לעבור טיפול יסודי או שביבי יצטרך לשלוח לחופשי את המאבטח של בנו החייל.

הגיבור הגדול של הבחירות האלו מסתמן כיאיר לפיד. לא ברור לי עדיין מה גורם לאנשים אינטליגנטים לחשוב בכלל להצביע לבובת קרטון עם רקורד כדוגמגיש, אבל מסתבר שיש לא מעט שחושבים לעשות את המעשה ולשים את אחד מהאנשים העשירים והניאו-ליברלים בתוך הכנסת. כאלו שיצאו לרחובות למחות על הפגיעה במדינת הרווחה, על עליית מחירי הדירות, הולכים בצעד לא הגיוני בעליל לתת ליאיר לפיד. יאירקה, האיש השווה 22 מיליון דולר שקל, עם הכמעט-דוקטורט והאג'נדה הברורה שמעדיפה אוכלוסיות חזקות על חשבון אוכלוסיות מוחלשות, האיש ששאל איפה הכסף רק שכח להסתכל על חשבון הבנק שלו ושל מספר 2 שלו, הוא לא זה שידאג לחברה בישראל. הוא ידאג בדיוק לאותם חברים שמקפצים ומזייפים איתו ב"גנקי".

והערה לסיום: בכנסת הנוכחית היה תת-ייצוג נשי ותת-ייצוג מזרחי. יהיה מדויק לומר כי כמו ברחובות תל אביב-יפו, היה ייצוג יתר משמעותי לגברים אשכנזים. מי ייתן וייצוג היתר הזה ייפסק כבר.

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

כנראה שיעניין אותך גם: