"פמיניזם" ו"חברתי" אינן רק ססמאות

במקום לטפח קשרים עם קבוצת מאבק מהשטח למען דיור ציבורי, שחלק גדול ממנה הן נשים ואמהות חד-הוריות, תנועת נעמת מעדיפה להפנות להן עורף
מיכה רחמן

שלשום בערב ערכנו הפגנה קטנה מול כנס של "נעמת" שהתקיים בבניין המועצה לארץ ישראל יפה, מקום פסטורלי משהו על גדות נהר הירקון. הנפנו סיסמאות שגינו את צביעותה של התנועה עקב סירובה לתמוך במאבק למען נפגעי ונפגעות הדיור הציבורי, ונדמה לי שהצלחנו להעביר את המסר. במיוחד כשלקראת סוף ההפגנה הגיע למקום שר הרווחה לשעבר, בוז'י הרצוג, כדי לשאת הרצאה – אבל קודם כל קיבל אחת כזאת מכמה אמהות חד-הוריות משכונת קטמון בירושלים, ששאלו אותו למה הוא מסכים לתת הרצאה בכנס של ארגון שמתיימר ל"לקדם את מעמד האשה בישראל, ולהביא לשינוי המדיניות החברתית לקראת השגת שוויון בין המינים" (מתוך אתר התנועה), אך במקום לדאוג בפועל לנשים זורק אמהות חד-הוריות לרחוב.

הפגנה מול אירוע של נעמת, 21.10.12. צילום: activestills.org

קצת היסטוריה: "המעברה", קבוצה ירושלמית של מחוסרי דיור ופעילות/ים חברתיים, פלשה לפני כמה חודשים לגן נטוש בשכונת קטמון ח' שבבעלות נעמת. מבנה הגן הנטוש ברחוב השומר 7 עמד נטוש לפחות שלוש שנים, לפני שבאנו וגאלנו אותו משיממונו. זה היה המבנה השלישי (לפחות) אליו פלשה הקבוצה כדי לדאוג למקום מגורים למחוסרי הדיור חסרי הברירה, כחלק ממאבק כללי למען הדיור הציבורי. בבניין אכן גרים כמה מחוסרי דיור שאין להם שום מקום אחר להניח בו את ראשם, אבל הוא גם משמש כמטה המאבק שלנו מאז פלשנו אליו.

נעמת ניהלו עימנו משא ומתן על השימוש בבניין בכפפות של משי, משום שהבינו מה מידת הנזק התדמיתי העלול להיגרם לתנועה אם יפעלו בכוח. המו"מ הגיע לסופו לפני כמה ימים. בהתחלה ניסינו להגיע לפשרה, והבטחנו שלא יהיו מגורים במקום. נציגות נעמת הודיעו חד-משמעית שחברי המעברה לא יוכלו לגור בבניין, אך גם עמדו על כך שלא נהפוך את הבניין למטה מאבק למען הדיור הציבורי. נעמת לא מתכוונת לפנות אותנו בכוח, אבל פותחת במאבק משפטי לסילוקנו מהבניין. בישיבה האחרונה של המו"מ, כך מסרו לנו נציגותינו במליאה, אמרו נציגות נעמת כי אי-ההסכמה להפוך את המקום למטה מאבק נובעת מחשש לנזק תדמיתי לארגון העלול להביא לאובדן תקציבים, במיוחד מעיריית ירושלים.

ידידנו בוז'י הרצוג – שהפרשנים מכנים אותו מספר 2 במפלגת העבודה אחרי היו"ר שלי יחימוביץ' ושהופיע פתאום אל תוך סיפורנו – כמו רומז לנו שהקשר הגורדי הישן והרע הסתדרות-מפלגת השלטון (מפא"י) נגד המזרחים העניים, עדיין לא הותר. אלא שהיום, המדינה שוב איננה בידיהם (נעמת אמנם הפכה למלכ"ר עצמאי, אבל רק לכאורה). ההסתדרות עדיין לא למדה לדאוג לעובדים העניים והבלתי-מאוגדים, וזקוקה לזריקות מרץ מארגוני עובדים צעירים ואמיתיים. ובדיוק כך, באותה הצביעות ממש, ארגון נעמת אפילו לא מבין למה חשוב לו לטפח את הקשר עם קבוצת מאבק מהשטח כמו המעברה, שחלק גדול ממנה הן נשים ואמהות חד-הוריות, הבולטות כמנהיגות.

יתרה מכך, האינטרס הראשון במעלה של נעמת וגם של יחימוביץ' הוא בשום פנים ואופן לא לקשור קשר עם מאבק רדיקלי מדי, או של עניים מדי, או שמאלי מדי. המרכז הוא המקום הבטוח. וכך יחימוביץ' קושרת קשר עם הנציגים ה"מהוגנים" של המחאה, כראוי למפלגה המייצגת את "המעמד הבינוני" מאז ומתמיד, ונעמת מסרבת לקשור קשר עם מאבק של מחוסרי דיור עניים בשל הפחד מההפסד התדמיתי של ארגון מהוגן.

סיפור חדש שמשום מה מזכיר לנו כמה סיפורים ישנים.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן

  וואו!!!איזה אומץ!!! איזה תעוזה!!!לבד הפגנתם מול כל הנציגות של נעמ"ת. אכן שוחטי פרות קדושות, צה גווארות אחד אחד.

  הייתי שואל למה לא תפגינו מול הביית של הרב עובדיה יוסף או בהתנחלות של ליברמן או מול הכינוס הבא של מרכז הליכוד שלושה מקומות שקצת יותר קרובים לשלטון מנעמ"ת אבל ברור למה לא. כי שם בטח תקבלו מכות וזה קצת עלול לפגוע בדימוי העצמי שלכם בתור מהפכנים .

  1. דוב

   זה אחד ששולח פעילי זכויות אדם להפגין בסוריה…
   רק שלא יציבו מראה מול פרצופו