• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

סער מאשים - מוסאוא עונה

שר החינוך משתמש בתלמידים הערבים בישראל כשעיר לעזאזל שאחראי לכאורה לתוצאות הנמוכות במבחני המיצ"ב. שאהין נסאר, דובר מוסאוא, מפנה חזרה את האצבע המאשימה אל האפליה הממסדית השיטתית וקורא לחינוך נגד גזענות
שאהין נסאר

נתוני המיצ, שהתפרסמו באחרונה כמדי שנה, לא חידשו דבר בתחום הפערים החברתיים. הפערים בין עיירות הפיתוח והערים והעיירות העשירות נותר על כנו, הפערים בין החינוך בחברה הערבית והחברה היהודית נותר כשהיה, ואין חדש תחת השמש. למעט דבר אחד: שר החינוך של מדינת ישראל מאשים 20% מהציבור בירידת שיעור ההצלחה.

סער החינוך: אני מאשים

הנתונים לא משקרים. אחוז ההצלחה של התלמידים הערבים בבחינות המיצ"ב אכן צנח, אך הסיבה לכך נעוצה בהיעדר השקעה מצד המדינה ומשרד החינוך בתלמידים הערבים יחסית לתלמידים היהודים. אם היו מקרים של העתקה, בהנחה שניתן להוכיח זאת, אין זה אומר שמגזר שלם אשם. למעשה, אפילו על פי נתוני משרד החינוך עצמו, רק 10% מבתי הספר הערביים העתיקו בבחינות המיצ"ב. הידיעה לגבי דבריו של גדעון סער, שהתפרסמה במספר אתרי אינטרנט ועיתונים, כנראה לא היתה לרוחו של השר, והוא דרש שהיא תרד מהאוויר בשני אתרים לפחות. ככל הנראה, הכותרת של שתי כתבות אלה – שהעמידה את השר בעמדת המאשים ואת הציבור הערבי בעמדת האשם – לא מצאה חן בעיניו; במיוחד לא כעת, כשאנו בתקופת בחירות.

משרד החינוך מקצה רק 17.7 מיליון שקלים לתוכניות קידום החינוך לבני מיעוטים, שמהווים 1.5% מהתקציב שמקצה המשרד למינהל פדגוגי כללי. המשרד מייעד סכום של 3.5 מיליארד שקלים לתחומי לימוד שונים שסגורים בפני האוכלוסייה הערבית כמו חינוך התיישבותי, תרבות יהודית ומוסדות תורניים. החברה הערבית בישראל כולה מקבלת רק כ– 6.25% מכלל תקציב הפיתוח של הממשלה בשנת 2012, כפי שעולה מניתוח מקיף שעשה מרכז מוסאוא בפברואר האחרון.

מנתונים של ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי ומרכז השלטון המקומי, עולה שיש מחסור ב-6,100 כיתות לימוד ברשויות המקומיות הערביות. לכך יש להוסיף את המחסור בלמעלה מ-45 יישובים ערבים בדווים בלתי-מוכרים בנגב. למרות שהמשרד מקצה כ-22% מתקציב בניית כיתות חדשות לבתי ספר ערביים (89.4 מיליון שקלים מתוך 393.8 מיליון שקלים), אין זה תורם לסגירת הפערים כלל, כיוון שהוא עונה על דרישות הגידול הטבעי בלבד. לפי עאטף מעדי, מנהל ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי, משרד החינוך מפלה את הציבור הערבי ביותר מ-65 אלף שעות לעומת מערכת החינוך העברי. גם מחקר של בנק ישראל מראה על אפלייה עמוקה לטובת החינוך העברי ובעיקר הממלכתי דתי. כמו כן, יש מחסור של 3,200 תקנים למורים בבתי הספר הערביים. בו בזמן, מספר רב של מורים ערבים שמבקשים ללמד מובטלים, כאשר המכשול היחיד העומד בדרכם הוא אי-הקצאת תקנים על ידי משרד החינוך.

בואו נלך צעד אחורה. לפני מספר שבועות בלבד, רגע לפני פתיחת שנת הלימודים, התבטא שר החינוך נגד התקיפה הגזענית של הצעיר ג'מאל ג'ולאני בירושלים בידי עשרות צעירים יהודים, ואמר ש"למערכת החינוך חייבת להיות אמירה חינוכית וערכית חדה וברורה בנושא" וכי יש לקיים שיעור חינוך בנושא בפתיחת שנת הלימודים. המטה למאבק בגזענות שלח מכתב רשמי לשר החינוך, בו בירך את השר על דבריו והזכיר: "אנו יודעים שהמקרה הזה כמו גם אחרים הם תוצר ישיר להסתה הגזענית נגד החברה הערבית על ידי אנשי ציבור ובמיוחד בכנסת הנוכחית שבה הפכה הגזענות לטרנד לגיוס קולות בקלפי, ושהיא מתחילה בכך שאין תוכניות מוסדרות במערכת החינוך לחינוך לסובלנות וקבלת האחר והשונה. אנו פונים אליך בבקשה לגיבוש ועדה מקצועית בין-משרדית שתדון בעניין קידום חינוך לדמוקרטיה ולמאבק בגזענות, שתמליץ למשרד החינוך על אופן הטיפול בנושא, ובמיוחד אחרי המקרים הטראומטיים של תקיפות אזרחים ערבים ומבקשי מקלט בישראל". המכתב לא זכה לתגובה. דבריו של השר לא מומשו בפועל בבתי הספר בארץ, והגזענות ממשיכה לחגוג.

לפני כשנה נשלח מכתב לשר החינוך בבקשה להפוך את ההמלצה לדון בגזענות בבתי הספר ביום הבינלאומי נגד גזענות לחובה. מנכ"לית משרד החינוך השיבה שההמלצה לא תהפוך לחובה. במקום זאת, המשרד ימליץ פעם נוספת.

ממחקר של "שלום עכשיו" עולה שב-2007 המדינה העבירה לרשויות מקומיות בשטחים הכבושים למעלה ממיליארד ומאה מיליון שקלים. מדובר בכ-8.9% מכלל העברות המדינה לרשויות באותה שנה. באותה עת עמד מספר התושבים בהתנחלויות על כ-3.8% מכלל תושבי מדינת ישראל. ניתוח התקציב של אותה שנה שנערך על ידי מרכז מוסאוא הראה שהחברה הערבית קיבלה רק 7.6% מכלל התקציב. ב-2007 ההעברות מצד המדינה להתנחלויות עמדו על סך של 4,083 שקלים לנפש, לעומת 1,651 שקלים בתוך ישראל.

השר סער לא הסתפק בכך, ובהחלטה שלו קבע שיש להעביר 50 מיליון שקלים להקמת אוניברסיטה באריאל. אם באמת שר החינוך היה מעוניין בקידום החינוך בישראל, סכום זה היה מועבר לבניית כיתות חדשות בחברה הערבית או להקמת אוניברסיטה ערבית ראשונה בישראל, ועדיף בנצרת – העיר הערבית הגדולה בישראל. הציבור הערבי פלסטיני בישראל דורש הקמת אוניברסיטה ערבית ראשונה בישראל. אחרי 64 שנים, הוכיחו חוקרים ואקדמאיים ערבים את עצמם ואת יכולותיהם באקדמיה. למרות זאת, אחוז המרצים הערבים במכללות ואוניברסיטאות לא עולה על 2%. הכרזת אוניברסיטה ערבית ראשונה תעלה את אחוז האקדמאים הערבים, תתרום רבות לקידום ההשכלה הגבוהה בקרב הערבים בישראל, תשפר את אפשרויות התעסוקה של חוקרים ערבים ותתן ביטוי לחמישית מאזרחי המדינה.

אילו המדינה ומשרד החינוך בפרט היו מקצים לבתי הספר הערבים את אותם משאבים שהם מקצים לבתי הספר שבהתנחלויות הבלתי-חוקיות בשטחים או אף לאלה שבגבולות ישראל, היה אולי אפשר להתגבר על האפלייה ולגשר על הפערים. אם אתה אשכנזי, יהודי, או מתנחל, תזכה לחינוך ראוי… אחרת? תמשיך לסבול בשקט, והשר תמיד יוכל להאשים אותך, כשעיר לעזאזל בכישלונו שלו. במדינה דמוקרטית, שבה מתקיים ערך השוויון, דבר זה לא היה קורה.

הכותב הוא דובר מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל והמטה למאבק בגזענות בישראל

כנראה שיעניין אותך גם: