טבע פוליטי

ההוריקן סנדי מזכיר לנו שמי שנוצלו משך שנים בידי שליטיהם ויכלו רק לחלום על רמת חיים "כמו באמריקה", כעת גם סופגים את מרבית ההשלכות השליליות של אותה התנהלות אמריקאית חסרת אחריות
יוסי לוס

יש שמבחינים בין אסונות טבע לבין אסונות מעשי ידי אדם. בעוד שהראשונים נתפסים כבלתי נמנעים וכגזירת גורל, האחרונים נתפסים כמיותרים וכנפשעים, או מנקודת מבט אחרת – ככאלה שנבחרו כברירה הכי פחות גרועה ועל כן מוצדקת. התוצאות הקשות של הוריקן סנדי בארה"ב ובקאריביים מדגימות פעם נוספת את חוסר היכולת הממשי בתקופתנו להבחין בין אסונות טבע לבין אסונות מעשי ידי אדם, ואת חוסר הצדק המשווע שמגולם בטבע בן זמננו אשר התרחק מרחק גדול יותר מאי פעם בעבר מלהיות טבעי.

על אף שהתחממות האקלים לא הוזכרה כמעט בכלל בתקשורת האמריקאית (כך לפי איימי גודמן מ"דמוקרטיה עכשיו" ב-31 באוקטובר), ועל אף שכפי הנראה המועמדים לנשיאות החליטו שלא לעסוק בהתחממות זו, מומחי אקלים משוכנעים שהטמפורטורה הגבוהה של מי האוקינוס היא הגורם לעוצמה חסרת התקדים של ההוריקן. בשונה מהדיון הציבורי המרכזי בארה"ב, שבו התחממות האקלים נחשבת לסוגיה שנויה במחלוקת, מחקר מראה שהדיון הציבורי בנושא במדינות אחרות כמו הודו, סין וברזיל מקבל את הקונצנזוס המדעי בנושא.

בשונה מיחסה של התקשורת המרכזית, הקשר בין עוצמתה של סנדי ושל סופות אחרות להתחממות האקלים זוכה לדיון הולך וגובר בבלוגים ובאתרים, ואפילו אצל בלומברג תחת הכותרת "זה התחממות גלובלית, טמבל". גם אם התחממות האקלים לא גרמה לעצם התהוות ההוריקן הספציפי הזה, היא לבטח תרמה תרומה מכרעת לעוצמתו ההרסנית חסרת התקדים. מומחים משוכנעים שתדירות ההופעה של הוריקנים ועוצמתם ילכו ויגברו עוד יותר כתוצאה מההתחממות.

האחראית העיקרית להתחממות זו היא, לפני כל מדינה אחרת, ארה"ב. אך מרבית הנזקים נגרמו במדינות העניות מדרום לארה"ב. לא זו בלבד שהשכנים מדרום לא נהנו מרמת חיים שמתקרבת לממוצע בארה"ב, אלא שכעת הם גם סופגים את מרבית ההשלכות השליליות של אותה התנהלות אמריקאית חסרת אחריות.

סנדי פרה ניו ג'רזי. צילום מפייסבוק

אולם, יש לדייק ולומר שהאשמה אינה ניצבת לפתחה של ארה"ב באופן כללי ובטח לא של כל אזרחיה. האשמה נעוצה לפני כל דבר אחר במדיניות הכלכלית ששולטת בה ובמדינות רבות אחרות מזה עשורים רבים, ולפיה צמיחה פיננסית היא המטרה הכלכלית הראשונה במעלה של הממשלה, כל ממשלה. אובמה, כמו נשיאים רבים לפניו, לא קידם דרך אחרת. הגברת הצריכה נתפסת על ידי קובעי המדיניות כגורם הכרחי להשגת צמיחה פיננסית מתמדת. לא הקטנת הפגיעה בסביבה, לא הגדלת הזמן הפנוי שעומד לרשות האזרחים, לא הגדלת השוויון בין האזרחים במדינה ובין מדינות בעולם, לא קידום שלום. כל המטרות הללו הן משניות למטרת העל – הגדלת הצמיחה הפיננסית. אם צריך מלחמה כדי להשיג אותה, נילחם. אם צריך לפגוע עוד יותר בסביבה, נעשה גם את זה.

הגיע הזמן להבין שצמיחה פיננסית אינה משפרת בתקופה הנוכחית את חייהם של בני אדם. ההפך הוא הנכון. צריך גישה אחרת לחלוטין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אמיר

  מדובר בתיאוריה שרבים המדענים שחולקים עליה. על העובדה – התחממות גלובאלית – לא ניתן לחלוק. אבל על הגורמים לה – מעשה ידי אדם או מחזוריות קוסמית – ניתן בהחלט.
  לכן, הקביעה של מאמר זה כאילו ה"פגיעה" של ארה"ב בסביבה היא שגרמה לאסונות הטבע (או העצימה אותם) היא דיעה שאינה מגובה בשום ראיות.

  לגבי הסיפא של המאמר שמנוסחת כאקסיומה שצמיחה כלכלית מרעה את חייהם של בני האדם – על זה באמת שאין לי מה להגיב. מילא היית טוען שצמיחה כלכלית לבד לא מספיקה. אבל לקבוע חד משמעית שצמיחה מזיקה זה רדוד ומנוגד לכל תיאוריה כלכלית בסיסית.

  1. רועי אנג'ל

   אמיר אתה מברבר שטויות כמו אחרון האווגליסטים האמריקאים. התחממות כדור הארץ היא לא "תיאוריה שרבים המדענים שחולקים עליה" אלא מדובר באחת התאוריות המדעיות המבוססות ביותר בכל שדות המדע. כן היא תאוריה, בדיוק כמו שכבידה היא תאוריה, כי זה מה שעבודה מדעית מייצרת. הראיות שמצביעות על התחממות גלובאלית מעשה ידי אדם הן רחבות ומגיעות מתחומים רבים כמו: מדעי אטמוספירה, אוקיינוגרפיה, כימיה אורגנית, בוטניקה, זואולוגיה, מיקרוביולוגיה, אפידימיולוגיה ועוד. ולא, אין "מדענים רבים שחולקים עליה" למעשה יש מעט תאוריות מדעיות בעלות קונצנזוס רחב יותר וכמעט כל המדענים מסכימים ש: כדור הארץ מתחמם בקצב מהיר, ההתחממות קשורה בחלקה הגדול לעליה בריכוז של גזי החממה באטמוספירה, ושהעליה בריכוזי הגזים היא תוצאה ישירה של התיעוש של ה200 שנים האחרונות.
   ישנו מיעוט קטן של מדענים\מכוני מחקר שמערערים על כך ורובם, לפחות בנוגע למכוני מחקר, ממומנים על ידי חברות אנרגיה. מה גם שבין המדענים המערערים על תאוריית ההתחממות מעשי ידי אדם אין קונצנזוס לגבי תיאוריה אלטרנטיבית אלא מדובר באוסף אקלקטי של רעיונות. אני כמובן לא מערער על החשיבות שבפיתוח תאוריות חלופיות ובביקורתיות מדעית אבל לנסות ולהציג את הדברים כאלו התחממות גלובלית מעשה ידי אדם היא רק אפשרות אחת מפני אפשרויות שוות היא דמגוגיה זולה במקרה הטוב.

   גם לגבי האחריות של ארה"ב להתחממות הגלובלית יש מעט ספק. ארה"ב פולטת כ20% מהפליטה השנתית העולמית של גזי חממה (למרות שהם מהווים רק 4.5% מהאוכלוסייה) ועד שסין עברה אותה היא גם הייתה המדינה עם כמות הפליטות השנתית הגבוהה ביותר (היא כמובן עדיין מובילה את הטבלה בכמות פליטות לנפש).

   1. דןש

    היו מחזורי התקררות, עד כדי קפיאה וחימום והפשרה, עוד טרם קיומו של האדם ועוד טרם ההתפתחויות הטכנולוגיות העכשוויות ויהיו תהליכים כאלו גם לאחר העלמותו של האדם.
    תהליכי תנועת היבשות, רעידות האדמה, ההתפרצויות הגעשיות, "סערות" השמש וכו' – הם אלו המנהלים את עולמינו, הם אלו הקובעים העיקריים של ההתחממות/התקררות, משטר הרוחות ועוצמתן. האדם הוא שולי ביותר בהשפעתו על התופעות הגלובליות – השפעתו רבה על תופעות מקומיות בלתי רצויות ומזיקות. רק בגלל זה, חייבים להקפיד על כללי ה"המשחק" המונעים זיהום סביבתי ומשנים את ה"אויר" בתחום מחייתנו.
    מה גם שהעולם ימשיך להתפתח – קיים "ציבור" גדול החי עדין בשפל המדרגה. כולם רוצים להיות "אמריקה". זוהי השאיפה של בני האדם ואיש לא יוכל למנוע אותם מהשיגה.

 2. עמי סגל

  והוא לקרוא עיתונים ולהיות מוזנים היטב באמצעות שטיפת מוח תקשורתית. מדהים כיצד אנשים זנחו את כל סיפרי המדעים והמחקרים שנערכו ונערכים לטובת הצהרות רדודות ויחצניות מטעם בעלי האינטרסים המטפטפים ללא הרף שאין התחממות גלובלית ואין נזקים אקולוגים ולמעשה הכל קונספירציות אינטרסנטיות של המתנגדים לכלכלה הקפיטליסטית הגלובלית. עוד יותר עצוב הוא שאנשים שאפילו סיימו תארים בכלכלה זונחים את כל העובדות שלמדו בפקולטות וניצמדים לתעמולה הזולה שהצמיחה היא מעבר לכל. כן כן כאשר מטפטפים טיפות מים על ראש קרח הרי שכעבור פרק זמן מסויים כל טיפה צונחת נדמה שמשקלה טונה. זוהי שיטת עינוי סיני עתיקת יומין שהעתיקו אותה לתחום תקשורת המונים ואשר באמצעותה הצליחו לגרום לאובדן ביטחון ידע וכוחות להתמודדת עם מציאות אמת ואכן השקר מנצח בגדול