מעוז ומכונת המיחזור

שלמה מעוז מצד אחד ומבקריו האוטומטיים מצד שני משלימים זה את זה במחזור שיח ישן ודל, שמרחיק את הדיון הציבורי מעיסוק בעיקר
אבי דבוש

ברוכים הבאים למכונת המיחזור הגדולה. הבחירות בישראל הן עת לרידוד, פירוק והשטחה של המירוץ אחרי הפתק, עד לסמלים השחוקים ביותר. בבחירות הכי פוסט מודרניות שהיו לנו אי פעם, הסמלים של שמאל- ימין, חברתי- כלכלי, מזרחי- אשכנזי, פטריוט- אוהב ערבים וכו, הן מסמנים שהמסומנים שלהם כבר עמוק במחוזות האופורטוניזם, סוחרים במשמעויות השחוקות שעשויות עוד להביא בוחרים, אך אינם קשורים למציאות.

להלן, שלמה מעוז כמשל. עוד לא יבשו הדי הכרזת משה כחלון, הקלף החברתי בחפיסה של נתניהו, על פרישתו, והביקורת מבית ומחוץ, שהתגברה עם המיזוג לישראל ביתנו, הביאה את נתניהו לגייס את הג'וקר, שלמה מעוז. בתוך ימים ספורים מהכרזתו הספיק מעוז לספק כמה כותרות שהופכות אותו כשיר למלא את המשבצת הסמלית במפלגת הליכוד ה"דלמטית", כמאמר חבריה, מפלגה לבנה עם "כתמים" שחורים ללווית חן.

שלמה מעוז, ויקיפדיה

בעיתון כלכלי מוביל בישרו לפני כמה חודשים הכותרות על דימוייו הציוריים של מעוז על אירופה השוקעת כלכלית: "יוון מלאה ברועי עיזים עצלנים, בפורטוגל פיסחים, בספרד ישנים סייסטה ואירלנד מדינת שיכורים". בסיבוב האחרון של הימים האחרונים ציטטו הכותרות: "יוקר המחיה בישראל אגדה אורבנית; אטפל באליטה האוסטרוהונגרית השולטת באוניברסיטאות ובביהמ"ש העליון". הוא שאמרנו: שלמה מעוז נכנס בטבעיות למשבצת הפולקלוריסטית שנתניהו זקוק לה במשא ומתן על הדימויים עם כלי התקשורת המרכזיים. דימויי הרועים יכולים להזכיר לנו בקלות את נאום "העיזה העיוורת" של הרב עובדיה יוסף. המבטא העיראקי שלו מחזק את הצבעוניות של הדימוי האוריינטליסטי השחוק שבו מספסר נתניהו, וכלי התקשורת נענים לפיתוי בשמחה.

שהרי הפולקלוריסטי הוא המזרחי בדימיון האוריינטליסטי הפופולרי בשיח התקשורתי. המזרחי הוא גם תמיד חברתי בדמיון זה, ולא משנה מה תוכנו. זו המשוואה הפשוטה. היא מכסה על העובדות ללא קושי, כי הסמל חזק מכל עובדה. בפועל, מעוז עשה את הונו מעושק של כולנו, בבתי השקעות שהתמחו בשנים האחרונות, מאז הפרטת קופות הגמל על ידי שר האוצר נתניהו, לגזור קופונים שמנים ביד אחת ולקצץ מליארדים מחובות של טייקונים ביד השנייה. שניהם, כמובן, על חשבוננו. העובדה היא שמעוז מוחא כפיים בעוז למדיניות נתניהו ומבקש לחזק אותה, כעת מתוך הזירה הפוליטית. מעוז מתעקש לקרוא את המפה מנתוני מאקרו סבירים ולא מנתוני המיקרו המזעזעים – שיעורי העוני, החוב הפרטי ומות רשתות הביטחון הכלכליות- חברתיות. מעניין איך הוא מסביר את הבור התקציבי האדיר שיצרו נתניהו-שטייניץ.

על כל זה הוא מכסה בלהג על שליטת לבנים באליטות, במחאה ובבית המשפט העליון. גם שעון מקולקל מדייק לפעמים. תקרות הזכוכית ושעתוק האליטות הן אכן בעיה עמוקה וחמורה. כאשר רוב רובם של הישראלים, חרדים, נשים, ערבים, מזרחים, יוצאי אתיופיה וחבר העמים ועוד, מודרים ממוקדי קבלת ההחלטות זו סכנה קיומית. מעוז מצביע על תופעה קיימת, אבל מדלג משם לגיבוי מוחלט למדיניות שמעודדת ומעצימה אותה. ההתנגדות האוטומטית של מושאי המתקפה—הלבנים—משרתת בתורה את המשבצת הליכודית המזרחית.

ההתנגדות לביקורת של מעוז על אפליית המזרחים, מגיעה לעתים מצד "לבנים ליברלים" שאינם נמנים על האלפיון העליון האליטיסטי, אלא הם בני ובנות המעמד הבינוני. תגובה זו שנראית לעתים קרובות כאוטומטית ממלאת תפקיד מרכזי במחזור השיח אשכנזים vs. מזרחים ומשרתת בכך את שימור השיח הפוליטי הדל אשר מאפשר לנתניהו, מעוז ושות' להמשיך ביתר שאת ובאין מפריע במדיניות הניאו ליברלית שפוגעת כמעט בכולם, כולל באותם מבקרים אוטומטיים של הביקורת המזרחית של מעוז.

הכותב הוא מנהל תכניות בשתי"ל

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. שרלי

  פגשתי את מעוז באיזה אירוע, דיברתי איתו פחות מחצי שעה, התרשמתי מאיש רהוט, איש ספר, איש מאוד חכם, אני אמנם מתפלא שהוא נכנס למלכודת של ביבי אבל לפני מאמר כזה אני מציע לך ללכת לראיין אותו. יהיה לך מעניין. ואל תתחיל לראיין אותו כמו כתב מהארץ. תראיין אותו על הכל.

  מה שכן הוא מדבר בח' וע' מאוד מודגשות, לכן הוא נכנס למשבצת רועה הצאן, ולא משנה כמה בכמה דירקטוריונים הוא מכהן. זה מה שהעיתונות עושה לו.

  מי שמדבר כאן בח' וע' לא ראוי בעיני האשכנזים להיות פוליטיקאי בכלל, עדיף שיעזוב את הארץ.

 2. יואש

  שלמה מעוז מדגים לנו את סינדרום "המזרחי התורן להשכיר".
  משמעותו היא תמיכה בראש מפלגת השלטון הנוכחי כדי לקבל אתנן עתידי הכולל "הכשרת המזרחי התורן" כחבר אליטה אשכנזית ותגמולי ממון, כח ויוקרה שחסרים לו להגשמת שאיפותיו האישיות.
  כדי להצדיק את התקבלותו למועדון מוכן שלמה מעוז לעשות הרבה. הוא יוכל להכשיר כל שרץ חדש של ביבי, לשבח ולקלס כל עיוות חברתי וכלכלי וכל פגיעה ברוב תושבי ישראל.
  כמו בכל חלום של גדולה עתידית, צפוי גם שלמה מעוז להתעורר עם הפשפשים במיטתו ועם ביבי שנשכח מלב.

 3. ג. אביבי

  אני מסכים עם רוב הטענות של המאמר, אבל יש כאן מספר אמירות המצריכות ברור.
  מדברי המאמר משתמע שהביקורת האוטומטית של אשכנזים שאינם מהאלפיון העליון על דברי מעוז (הוא אכן מהאלפיון העליון) קשורה למעמדו הכלכלי של מעוז או לנטייתו הפוליטית. הביקורת האוטומטית של אשכנזים ממעמד כלכלי כלשהו קשורה אך ורק להתנגדותם, של רבים מאוד מבין האשכנזים, לכל שיח שמערער על מעמדם העליון בחברה הישראלית ובמבנה הפוליטי שלה. רוב אשכנזי ישראל הוותיקים נמצאים בשלשת העשירונים העליונים, כאשר המהגרים הסלאביים מתקרבים לשם בצעדי ענק.
  הכללת יוצאי חבר העמים האשכנזים (שעם הנוצרים סלאבים מהווים רוב הגירת שנות ה90 – ראשית ה2000) בין אלה המודרים מקבלת ההחלטות, היא שגיאה נוספת. ראשית רובם נמצאים כאן פחות מ20 שנה. בנוסף, מפלגתו של ליברמן וגם נוכחותם בפוליטיקה של עסקנים כגון אלקין, ברונפמן, סולודקין ואחרים מראה שהייצוג שלהם משפיע ואפקטיבי הרבה יותר מזה של המזרחים.
  בישראל ישנה מלחמת מעמדות עם חפיפה אתנית מובהקת – לבנים למעלה (או בדרך למעלה) מול כל השאר (מזרחים, פלסטינים ואתיופים) – זאת מהות הציונות. לא צריך לטשטש עובדה זאת כדי להיחשב פוליטיקלי קורקט בעיני האשכנזים.
  אין ספק שמעוז בא למלא את המשבצת של כחלון בליכוד – מזרחי עממי אחד שמטשטש את הפנים המאוד לבנים של אצולת הליכוד הגזענית. הם מקבלים את מרבית הקולות שלהם מהמזרחים אותם הם עושקים ללא רחמים, כמיטב המסורת הקפיטליסטית חזירית.
  דברי מעוז על הרכב העליון ועל הנהלות הגופים השולטים בכלכלת ישראל הם אמת וטוב שנאמרו. עצם התמיכה בדבריו אלה רק מצד הימין מעידה על נטייתו המובהקת של ה"שמאל" הציוני להנצחת שלטון האליטות הלבנות.