בואו נוותר ונציג את עצמנו כגיבורים

והנה אחרי שנים בהן צברו החברות הגדולות רווחים, מופיע שר האוצר ונכנע כמו שרק הוא יכול לשיטות ההתחמקות ממס, או גרוע מכך להעלמות מס. והכניעה הזאת היא לחלוטין אידיאולוגית
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

כניעתה המוחלטת של ישראל, באמצעות שליחיה בכנסת, לשורת ארגונים כלכליים חזקים, מראה לנו עד כמה הפכה הגישה הרואה באותן חברות כמרכזיות לכלכלה למשהו שמשעבד את המדיניות הכלכלית ואת החברה בכלל לאותם גורמים ממש. כל זה בשם התחרות החופשית, כמובן, שאין לא חופשית ממנה במסגרת הקיימת.

אז ניתן לעשירים כדי שאלו יעזרו בפיתוח הכלכלה, לא רק עשירים כיחידים אלא גם חברות גדולות ועשירות. כאשר אנו אומרים "גדולות" אפשר לחשוב שמדובר בחברות שמעסיקות עשרות-אלפי עובדים, אלא שזה לא כך. חברות כמו טבע, אמדוקס, צ'ק פוינט או אינטל מעסיקות 7,100, 4,300, 1,200, 7,700 עובדים בהתאמה, כלומר כ-20,000 עובדים; כאן המקום להזכיר שבמדינת ישראל יש שלושה מיליון ו-400 אלף מועסקים. ואני מזכיר את זה מכיוון שאחד הטיעונים למתן הקלות לחברות הללו הוא יצירת מקומות תעסוקה. אז הנה, עוד מיתוס הולך בדרך כל מיתוס.

החברות המוזכרות ורבות אחרות הסכימו לקבל הטבות בתנאי שתשתמשנה ברווחים להשקעות חוזרות בישראל. בלי השקעות כאלו הן היו צריכות לשלם מס. אבל מכיוון שמדובר בחברות שיש להן יחסי ציבור טובים ועורכי דין ורואי חשבון טובים אפילו יותר, הן החליטו שלא לעמוד בתנאי הזה ולצבור רווחים בלי להשקיע בישראל ובלי לשלם מס – בתקווה שהתבררה כריאלית שבסוף או שהכלב ימות או שהפריץ ימות או שיבוא המשיח. לא פעם שוכחת הממשלה שבמסגרת החשיבה הקיימת החברות הללו רואות כתפקידן היחידי להרוויח כמה שיותר, כאשר כל תנאי או חוק הם עבורן בקושי המלצה, בלי לקחת בחשבון שבזמן שבו התעלמה הממשלה מהרווחים הללו חלקן הצליחו בדרכים שונות ומשונות להשתמש בהם באופן שאינו עומד בקנה אחד עם התנאי לקבלת ההטבות.

והנה אחרי שנים רבות בהן צברו החברות רווחים, מופיע שר אוצר ונכנע כמו שרק הוא יכול לשיטות ההתחמקות ממס, או גרוע מכך הימנעות ממס, או גרוע מכך העלמות מס של אותן חברות בטענה שהיא, כביכול, גם אמיצה וגם פרגמאטית. מה אתם רוצים, גם ככה החברות לא מקיימות את הבטחותיהן ולא משלמות, אז בואו נוותר ונציג עצמנו כגיבורים. כל זה די משונה כי מדי שנה במסגרת חוק לעידוד השקעות מקבלות חברות בין 5 ל-6 מיליארד שקל כהטבות מס: טבע, למשל, שילמה בשנה האחרונה מס אפקטיבי של 4% במקום 24%.

הממשלה, הכנסת ובעצם אנחנו מתנהגים כאילו אין ברירה כי ככה העולם עובד. וכך אותה מדינה שחושבת שהיא אימפריה צבאית וכלכלית הופכת פתאום למשהו חסר יכולת, מסכן שזקוק לרחמי החזקים באמת. ואותו ראש ממשלה שהוריד קצבאות כאילו אין מחר בהיותו שר אוצר ומתכוון לעשות כך גם אחרי הבחירות הבאות, באם ייבחר, הופך להיות חדל אישים כשהוא עומד למול ההון הגדול של החברות הכלכליות (וכן, אני זוכר את חוק המיסוי על הגז, דבר אחד לא מטהר את השרץ). זה לא בגלל חוסר יכולת וכוח. זה בגלל אידיאולוגיה מעוותת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אפי

  לחברות הללו יש מניפולציה מנצחת.
  הצליחו לערפל אותנו כך שנאמין שהן תכלית ההצלחה הישראלית גם מצליחות (על חשבוננו) באופן תחמני וגם נהנות מתדמית חיובית, בינתיים.
  מפליא.

 2. עדי מאק

  ד"ר ספורטא היקר,
  קודם כל רציתי לומר לך שבימים אלו דבריך יקרים מפז, גם מהפז צהוב וגם מהפז השחור. שאפו!!!

  הלוואי והכותרת שלך תתפוס בפריים טיים של הטלוויזיה וגם בעמודים הראשיים של אתרי התקשורת הפופולאריים להמונים.

  לצערי הרב העם שלנו מבין רק שפה אחת – השפה הכוחנית של צה"ל. לכן רק הירייה הישירה הזו שלך תעיר אותו מהאפוריה של "ביברמניה" ותוביל אותו אל הקלפי להצביע בעד הפיכה!!!!

  מילים כדורבנות!!!

 3. שושנה גבאי

  מנשלים אותנו וחוץ ממתי מעט אף אחד לא מתקומם!

 4. שושי

  מתה לדעת איך מושגת תוצאה כזאת. כל כך הרבה אנשים מעורבים ואין צדיק אחד שיתעשת ויגלה לציבור.

 5. מאיר עמור

  רק סירוב חברתי יכול לסייע לאזרחים להניא את השלטון מהשחיתות שלו. השלטון בישראל הוא מושחת. הדרך היחידה להפוך את העקוב למישור היא לומר: לא! לא עוד לכל שיתוף הפעולה עם שלטון אימים זה. מאיר עמור
  תודה לאיציק ספורטא על עוד מאמר חשוב.