עלילות המסיק, 2012

מסיק זיתים בגדה, תשובה רבנית להאשמות המתנחלים
הרב יחיאל גריינימן

באחרונה, עם פתיחת עונת המסיק, אנו עדים לגל חריג של השחתת עצי זית בגדה, המלווה בהאשמות מצד גורמים בקרב המתנחלים כאילו פלסטינים הם האחראים לכך. העובדה שאפילו נציגת ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם נדרשה לאחרונה לנושא הפגיעה בעצי הזית הופכת את הסוגיה, לטוב ולרע, מעניין מקומי לסיפור בינלאומי. בתור מי שמלווה את מסיק הזיתים הפלסטיני, גם בשטח וגם בדיון הציבורי, אנסה לעשות סדר בדברים ולהפריד בין עובדות שאושרו על ידי רשויות אכיפת החוק לבין השערות, טענות וסיפורים.

ראשית, כמו בכל סכסוך מורכב גם בסכסוך באזורנו יש מספר גורמים, בכל הצדדים, שהמאבק למען תפיסת הצדק שלהם חשוב להם מהעובדות. היושרה מחייבת לומר זאת. אבל במסיק הזיתים הפלסטיני אנו רואים תופעה מוזרה יותר. עם תחילת עונת המסיק הנוכחית באוקטובר אירעו תוך שבעה ימים מספר מקרים של התנכלות למטעי זיתים פלסטינים אשר חוללו נזק עצום. למעלה מ-450 עצי זית נכרתו, הוצתו או שזיתיהם נגנבו. עובדות אלו מתועדות היטב. של מי העצים הללו ומי פגע בהם?

הרב אריק אשרמן מביט בתוצאות ההתנכלות במטעי מורייר, שבמהלכה נגדעו עשרות עצים

בקרב המתנחלים יש מגוון של עמדות אידיאולוגיות, ורבים מהם רואים ביהודה ושומרון חלק מישראל תוך הכרה בזכויות הפלסטינים תושבי המקום. גורמים אחרים בקרב המתנחלים רואים בזיקה התנ"כית של היהודים באזור כבסיס להצהרת בעלות על כל הקרקעות. משום כך הם בזים הן לחוקי המדינה והן לבעלות או לחזקה פרטית של הפלסטינים על קרקעותיהם, כמו גם לזכויות האדם והאזרח שלהם. הם אומרים זאת גלויות וישירות. האם לא סביר שיישמו את תפיסת עולמם וינהגו במטע פלסטיני כבשטח שלהם מכוח מה שהם מפרשים בפשטנות כהבטחה אלוהית?

ב-2009 פעלה מערכת הביטחון באופן יוצא דופן והציבה פלוגת מג"ב בין המאחז חוות גלעד, המאכלס לא מעט גורמים קיצוניים, ובין שטחים חקלאיים פלסטיניים. באותה עת ובאופן יוצא דופן כמעט ולא היו באזור אירועי אלימות, השחתה או גניבה בעת המסיק. עובדה זו מדברת בעד עצמה.

אם אנסה להיכנס לראש של פלאח פלסטיני, אזי המחשבה על השחתת עצי הזית שלו כדי להשחיר את המתנחלים בשיח הציבורי בישראל מעניינת אותו כקליפת השום. גם אם אותו חקלאי ירצה לכופף את האמת לטובתו הוא לכל היותר יגזים במספר העצים שהושחתו, אבל לא יעלה על הדעת שהוא יכרות בעצמו את מקור המחייה שלו. יתירה מזאת, מי שמכיר את התרבות הפלסטינית הכפרית יודע עד כמה שמור לעצי הזית מעמד שקרוב לקדושה.

הבעיה היא שהנהגת המתנחלים נוהגת בקיצוני המתנחלים כמו הכלב שהזנב מכשכש בו. במקום שההנהגה, המתיימרת להיות אחראית ומתונה, תבקר בחריפות את הקיצוניים, ועד מתיישבי השומרון מקדם ספין שלפיו הפלסטינים כרתו לעצמם את העצים. בכך הוא למעשה מנסה לגונן על המתנכלים היהודים. סרטון וידאו שבו מצולמים חקלאים פלסטינים גוזמים ענפים לאור יום ובניחותא, לצד חיילי צה"ל, מוצג על ידי דוברי ועד מתיישבי השומרון כראיה לאשמתם של הפלסטינים ולחפותם ותמימותם של המתנחלים. הסתמכות המתנחלים על סרטון זה היא מופרכת. יתר על כן, החלקה שבה בוצע גיזום חקלאי מועיל אינה החלקה שבה נחתכו באופן משחית ענפי העץ המרכזיים. לצופה התמים שלא מבין בחקלאות ההבדל לא ברור.

בו בזמן בני קצובר מקונן על הניסיון לכאורה להסית נגד ציבור המתיישבים. מי שמצייר את ציבור המתנחלים כולו כחבילה אחת היא אותה הנהגה שמפחדת לצאת כנגד הקיצוניים. הנהגה עיוורת למשטר הכיבוש בשטחים במסגרתו הפלסטינים הם נתינים של שלטון צבאי, ושכעת מכחישה מתקפות גזעניות נגד המסיק הפלסטיני. האם יש קשר הכרחי בין עמדה פוליטית על גבולות הארץ ובין הכחשת זכויותיו של האחר או פגיעה בפת לחמו של החקלאי? לא ולא. הרי התורה מצווה עלינו על כבוד הבריות – אין כבוד היכן שלא מכבדים את הזולת וזכויותיו.

הרב יחיאל גריינימן הוא מנהל מחלקת זכויות בשטחים הכבושים של רבנים למען זכויות האדם ופעיל בקואליציית המסיק

קראו עוד על מסיקים

מאיה כץ – הזרוע הצבאית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יריב

  אני חושד שדעתך איננה קשורה בהכרח לעובדות. זה בסדר גמור, אבל אל תנסה לשוות תפיסה מוסרית להכפשות שלך.

  1. ערן

   נאמר בפירוש שפלסטינים גוזמים את עציהם כל הזמן, למטרות חקלאיות, וזה מה שרואים בווידיאו [הם גוזמים את עציהם בניחותא ליד חיילי צה"ל לא כמי שעושים קנוניה].

   ואילו בחלקה אחרת נעשתה כריתה של ענפים ראשיים של העץ שמזיקה לעץ ולא מועילה לו – גיזום הוא חקלאות, וכריתת ענפים ראשיים היא השחתה.

   ויש מי שמנצלים את חוסר הידע בסוגיות הללו להכפשות גזעניות. הכבשת וגם השחתת?

 2. דןש

  אינני בא לנקוט עמדה בהקשר למחבלים במטעי הזיתים ובמטרותיהן האפלות. אבל, העובדה שכוחות הבטחון אינם "עולים" על המחבלים, בדיוק כפי שאין הם "עולים" על מבצעי תג מחיר אומרת דרשנו. יש לנו כוחות בטחון מעולים כאשר החשודים הם פלסטינאים ונאלמים/נעלמים דום כאשר החשודים הם "אנונימיים"

 3. דוידוב

  כריתת העצים והצתת המסגדים ושאר החבלות תואמות ומקדמות את האג'נדה של ממשלת הביברקים – נישול ופגיעה כשהמטרה בסוף הדרך המדומיינת: טרנספר! נוח לממשלה להתחבא מאחרי המתנחלים שלוחיה, שכמו שכולנו יודעים שהם מוצבים על אדמת הפלסטינים, ממומנים, מאובטחים ונתמכים בכל מעשה נבלה ע"י הממשלות לדורותיהן.

  1. דןש

   זאת יודעות כל ממשלות ישראל.
   אפילו הממשלה הגרועה הזאת איננה "משחקת באש" במיוחד לאור בחינת התנהגותה ב"שבע עיניים" ע"י אומות העולם.
   קיימות שתי אפשרויות בלבד: שתי מדינות לשני העמים (הרצוי והמועדף), כאשר בכל מדינה יהיו מיעוטים שווי זכויות; או מדינה אחת בה קיים שוויון מוחלט בין כל אזרחיה ( אלו החיים בה בעת הווצרותה והבאים אליה על פי קריטריונים וסידרי עדיפות שיקבעו (= פתרון גרוע שיחסל את קיומה של מדינת ישראל על פי ערכיה)

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  זה השלטון הישראלי שנאחז בתזה של השופט לשעבר אדמונד לוי: זה לא כיבוש" מפר את חובתו להגן על התושבים שנכבשו ומפר את האיסור על העברת אוכלוסית המדינה הכובשת לשטח הנכבש. זה ביסוד מה שקורה עשרות שנים בשטחים.