סגור עד מרץ 2013

שוטרי מחוז ש"י התייצבה אתמול בבתיהם של פעילים ופעילות ישראלים על מנת למסור להם צווי שטח צבאי סגור. האם הם חושבים שכך ידכאו את הפגנות ימי שישי בכפרי הגדה?
אלמה ביבלש

אתמול בבוקר יצאה משטרת מחוז ש"י למבצע חשוב ורחב היקף. שוטריה הגיעו לביתם של כ-15 פעילים ופעילות ישראליות, הלוקחות חלק במאבק הפלסטיני העממי נגד הגדר והכיבוש. בשעה שש בבוקר הם דפקו בחוזקה על הדלתות מהנגב ועד הצפון, חלקם על אזרחי וחלקם על מדים, הגישו צווים ואף צילמו את המעמד המיוחד. השוטרים שנכנסו לבתים ללא צו המתיר להם זאת טענו בתוקף כי מדובר בצווי הרחקה בחתימת צו אלוף על פי התקנות לשעת חירום. צווי הרחקה בימי שישי מן הכפרים בילעין, ניעלין, נבי סלאח וקדום בהם מתקיימות ההפגנות.

אולם מעיון בצווים מתברר כי כלל אין מדובר בצווי הרחקה כפי שטענה המשטרה, וגם כי שמותינו אינם מופיעים על גביהם. נראה כי מדובר בצו שטח צבאי סגור, התקף – בניגוד לחוק – לחצי שנה, מספטמבר עד מרץ 2013. ממש שירות מיוחד לציבור: במקום להציג את הצו בשטח הם פשוט מביאים לך אותו לסלון. למעשה, זה אומר שהצו חל על כל ישראלי/ת לא פחות מאשר הוא חל עלי ועל שאר הפעילות שזכו לביקור המיוחד.

צווי שטח צבאי סגור שניתנו לפעילים ישראלים בבתיהם, 11.11.12. צילום: Oren Ziv/Acitvestills.org

אין מדובר בשימוש חדש בסוג הצווים הללו: צווי שטח צבאי סגור אינם נקבעים בבתי משפט או על ידי גורם אזרחי כלשהו, אלא ניתנים בשטח על ידי גורם צבאי כשהם חתומים בידי קצין. הסמכות החוקית להכריז על שטח זה או אחר כסגור מעוגנת בגדה בצו בדבר הוראות ביטחון. אך במקום צווי שטח צבאי סגור קצרי תוקף, במקרה זה אנו ניצבות מול צו חריג וגורף שהוצא מראש לחצי שנה שלמה על מנת לעצור את ההפגנות נגד הגדר. לפלסטינים החיים תחת כיבוש מתמשך, הסובלים מגזל אדמות, ממניעת חופש התנועה והעיסוק, מפשיטות ליליות על הבתים, ממעצרים מינהליים וממעצרי ילדים וכליאות לתקופות ארוכות – אותן הפגנות הן כלי המחאה היחיד העומד לרשותם.

את ההפגנות האלה, בהן איש מהמפגינים אינו חמוש, מדכא הצבא מדי שישי בירי מאסיבי של גז מדמיע, כדורי מתכת מצופים בגומי, רימוני הלם ואמצעים נוספים. שימוש באמצעים אלה הביא בשנים האחרונות למותם של מפגינים רבים. העובדה שהצבא מכריז על הפגנה כלא-חוקית אין בה כדי להפוך את ההפגנה לכזאת ומעבר לכך, חוק שאינו מכיר בזכויות בסיסיות של אדם לחיים בכבוד ואף לא בזכותו למחות על כך הוא חוק שלא ראוי לכבדו ולקיימו.

מהמהלך הנוכחי ניתן היה לחשוב כי הפעילים שקיבלו את הצווים הם מארגני ההפגנות, שבלי נוכחותנו החשובה ההפגנות ידעכו ויעלמו מן המפה. מעניין אם באמת כך חושבים האמונים על דיכוי ההפגנות, כי אז מדובר בקושי עמוק בהבנת המצב. ההפגנות הן הפגנות עממיות פלסטיניות, התקוממותו הצודקת של העם הפלסטיני ותושבי הכפרים כנגד הכיבוש על כל תחלואיו. אנחנו, הפעילות והפעילים הישראלים, מוזמנים על ידם לעמוד איתם בסולידריות, לתמוך במאבקם ולקחת חלק בהפגנות. המשטרה מנסה לחלק צווי הפחדה והפרדה, מנסה לחבל בשיתוף הפעולה ובמאבק המשותף ולהשתיק את הביקורת כלפי משטר הכיבוש והאפרטהייד הישראלי. אנחנו, הפעילות והפעילים הישראלים, נמשיך לעשות כל שביכולתנו לעמוד לצדם עד שהשטח הצבאי הסגור יהפוך לשטח אזרחי משוחרר וחופשי לתושביו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מפוכח

  כשאת מדברת על "מאבק נגד הכיבוש", את בוודאי מציעה פתרון של נסיגה חד-צדדית מהשטחים הכבושים לקו הגבול הבינלאומי המוכר, לשם הבטחת שלום ונורמליזציה, וגר זאב עם כבש וכו' וכו'.

  אופס, ניסינו בדרום לבנון – לא עבד. אופס, ניסינו ברצועת עזה – לא עבד (ולא נזכיר את הסכמי אוסלו). תשאלי מיליון איש שנמצאים במקלטי הדרום כבר תשע שנים, אף לאחר תוכנית ההינתקות.

  אז מי התוקפן ונגד מי צריך להפגין?

  1. נתן

   מה עשינו בדרום לבנון 18 שנה? אופס…

 2. פריץ היקה הצפונבוני

  ממשלות הזדון וסרבניות השלום בעיקר מאז יוני1967 כולן נוקטות בשטח אותה מדיניות לשמור על השטחים תחת הגמוניה ישראלית במגוון של שיטות. ומנצלות כל הזדמנות להרחבת השטח בשליטה ישראלית ישירה והמשך שליטה עקיפה בשטחים אחרים. את הגדר תכנן שרון לא במטרה לעצור את פיצוצי האוטובוסים. הוא ניצל את ההזדמנות הזאת להעמקת,,הפרד ומשול" ספוח דה-פקטו של מה שנקרא ,,מרחב התפר"-האיזור מזרחית לקו הירוק עד לגדר. זה איפשר לנשל חקלאים מאדמותיהם ואח"כ להעבירם להתנחלויות. ניתוק עזה מהגדה. ועוד ועוד. סירוב עיקש להצעת השלום הערבית לסיום הסכסוך. נקיטת צעדים חד צדדים ללא הסכם ועוד הם ושטופי המוח שלהם מתלוננים. אמנם רבו בירבורי שלום ו..כמעט הסכם" אך שום רוה"מ לא עשה צעדים ממשים להקלת עול הכיבוש שבשביל זה לא צריך שום ,,תהליך שלום "החביב על סרבניו, כולו בתחום האפשר הפנימי, רק שלא רוצים. רק לאחרונה אישר שר הביטחון בנית מאות דירות בהתנחלות איתמר, בלב הגדה סמוך לכם ועוד הצבוע הזה קורא,,להתכנס בגושי התישבות" .אלה הם פושעי אוסלו ואותם צריך להביא לדין בפני בית נדין הבינלאומי.

 3. נפתלי אור-נר

  יוכלו כוחות הכיבוש הישראלים להעלות את רמת האלימות בדיכוי ההפגנות לשיאי אלימות חדשים