מה שבאמת מטריד אותנו

לרגל סיבוב האש האחרון בדרום, ביבי קפץ לביקור בבאר שבע. יהודה אלוש, תושב העיר ופעיל חברתי-פוליטי ותיק, ביקש להשתתף במליאת מועצת העיר כדי לומר לו ישירות מה מטריד אותו, את בני משפחתו ואת חבריו. כניסתו לאירוע נמנעה. זה מה שהיה אומר לראש הממשלה
יהודה אלוש

אדוני ראש הממשלה,

נמאסת עלינו, על כולנו. אתה בא לבאר שבע כדי לשווק לנו, תושבי הדרום, את מדיניות ההרתעה שאתה ושר הביטחון מוכרים לציבור מבוקר עד ערב. אבל זה לא עושה עלינו שום רושם. האמת היא שאתה מתייחס אלינו כאל ברווזים במטווח. הבעיות המרכזיות והדחופות לנו יותר ממדיניות ההפחדה שלך הן עבודה מגוונת ופרנסה הוגנת. זה מה שמטריד אותנו.

החיים שלנו כאן בנגב ובדרום הארץ בכלל לוקים בהזנחה פושעת. 27 מיליארד השקלים שבחרת לתת ממש בזמן האחרון לעשירי הארץ והעולם היו יכולים לפתור לנו את כל הבעיות, עמן אנחנו מנסים להתמודד בעזרת משאבים מוגבלים ולא מספיקים. בעינינו החלטה אומללה זו היא לא פחות מאשר גניבת כספי ציבור. מדיניות ההעסקה ללא זכויות סוציאליות הגיעה לכל מפעל ולכל מקום עבודה בדרום הארץ, כולל העירייה ומשרדי הממשלה. זה הגורל שאתה מייעד לנו, תושבי הדרום.

נתניהו מתפעל מהרכבת המהירה לבאר שבע, 13.11.12. צילום: עמוד הפייסבוק של רה"מ

סך ההכנסות של תושבי הדרום נמצא בהתדרדרות קבועה ומתמדת, ובנוסף אין די דירות דיור ציבורי לזכאים ולזקוקים כי בחרת לגזול את שלושת מיליארדי השקלים שהתקבלו ממכירת הדיור הציבורי ולהעביר אותם להתנחלויות השנויות במחלוקת. השבוע שמענו שאתה ושר האוצר שלך החלטתם להכפיל את התקציבים שהמדינה מעבירה לטובת המעטים שגרים בהתנחלויות. המדיניות הזאת שלך יוצרת אפליה והעדפה של אזרחים נאמנים לטובת יהודים משיחיים.

אחוזים משמעותיים מתושבי הנגב והדרום הצביעו לך ולליכוד מפלגתך ואילו אתה מחזיר לנו רעה תחת טובה. אנחנו לא בבונים, לא נייטיבס וגם לא פראיירים.

הבטחת שתוזיל את מחיר הקרקע כדי לאפשר ליזמים לבנות ולמכור במחירים נמוכים יותר, אבל אצלנו בנגב אין בעיה של קרקע – ובכל זאת המחירים הם אסטרונומיים. זוגות צעירים מיואשים ואובדי עצות מאחר ואין להם סיכוי לרכוש דירה. מצב זה מוביל למתח רב ביחסים בתוך המשפחות. הנגב כולו סובל מאי צדק חלוקתי מעוות שזועק לשמים. מערכת הבריאות קורסת במיוחד בימים אלה. במחלקות הפנימיות בבית החולים סורוקה יש מאתיים אחוזי תפוסה. החינוך ממוקם במקום נמוך בסדרי העדיפויות של הנגב כולו.

הצעירים חולמים לעזוב את האזור ואת המדינה כי הם מבינים שאין להם הרבה סיכויים לחיים מבוססים, מעניינים ונורמליים. הדרום נחשב בעיני הממשלה לפח הזבל של המדינה. זיהום אוויר שנגרם מהמפעלים הכימיים בסביבה מזיק לבריאות. זהו זיהום שגורם למחלות ולמוות.

אנחנו לא מפחדים מהגראדים והקאסמים שנופלים עלינו מפעם לפעם. אנחנו מפחדים ומודאגים מהמדיניות החברתית-כלכלית שהיא לא טובה, לא יהודית, לא סוציאלית ולא אנושית ופוגעת בנו על בסיס יומיומי, לפני הטילים מעזה ואחריהם.

עשה לנו טובה מר נתניהו, אם אין לך בשורות, תקציבים והודעות הנוגעות לצרכים הבסיסיים היום-יומיים שלנו שאינם זוכים למענה מאיש, נודה לך אם תוותר על הביקור בבאר שבע, תישאר בירושלים ותניח לנו לנפשנו. לא רוצים שתבוא לעשות ספין תקשורתי על גבינו בזמן שהתקשורת טורחת להתעניין בנו בזכות הטילים מעזה.

הכותב הוא תושב באר שבע, פעיל חברתי ורודף שלום

לקריאה נוספת:

אלמוג בהר | עזה כלל אינה קיימת

אורנה עמוס | הפחד שזורעים בלבנו

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים אוחיון

  האבסורד המצער הוא שאלוש משפחתו וחבריו יצביעו ללא עוררין לביבי כי הוא נתפס עבורם כ"גבר גבר".

 2. אילנה

  מוזר למה לא נתנו לך להכנס לישיבה הזו? אם היית נראה כמו ישראל היום היו נותנים לך?

 3. שלומית כץ

  כמה מדויוק. כל מילה בסלע. מכאן צריך לקום ולהיאבק,
  ובקול רם, להביא את כל מה שנאמר כאן לחזית. לצאת
  לשבות ביחד ולהכריז שיש דברים מפחידים באמת, והם לא הקסאמים.

 4. אושר וענונו

  יהודה יקירנו,
  כמה נכון וכמה עצוב היטבת לתאר את מציאותנו העגומה וניכר שיש בך את הרצון והלהט לשנות ולהשפיע.
  חייבים לשנות ויש לנו תושבי הדרום את הכח לעשות מעשה שלא יותיר את המצב כמות שהוא ויבטיח לנו ולילדנו מחר חדש, אופק ומקום לחלום
  מחזק אותך ומצדיע לך!

 5. ערן

  נו קדימה להתארגן, זה המסר וזאת ההזדמנות לצאת לרחובות ולהשפיע בבאר שבע, אני מגיע

 6. r

  כל כך חיכיתי שמישהו יקרא את הקריאה הזו, כל הכבוד. ולמרות הציניות שבמהלך של ביבי ולמרות ההתבוננות הביקורתית של כולנו על המהלך הזה- בכל זאת- תחזיקו מעמד שמה בדרום. מחזקת מירושלים!!

 7. ace

  אבל לא הגלגל ,הוא ,מסתובב.
  רציתם PIPI והוא מראה לכם מהיכן משתין הדג,והאחרון,ובכל פעם מחדש אותו הדבר.
  אם אתם לא בבונים,לא נייטיבז ולא קורבניים-מזוכיסטים נטולי מודעות,מי אפשר את החרבת שירותי המדינה ומוסדותיה העממיים ? כביטוח הלאומי וקצבאותיו ,שירותי הרווחה,הסעד הפסיכולוגי-פסיכיאטרי והפקרת הדך והמך לטובת הפרטה לאוליגופוליה הלאומנופשיסטית ,מקרב דורשי שלומו המוכרים לכם היטב החל בשלדון וכלה בהאריסוןאת תשובה ? מי אם לא אתה המודה ומכה על חטא ,אבוי,תמיד ננו-שנייה מאוחר מדי.
  טראגי -קומי.
  מי מאפשר כעת את העלאת המלך למדרגת אלוה בסקרים?
  בוכים ויורים ?
  משלמים מחיר בפרט כאשר מאוחר מדי והמדינה הלכה פייפען ואוצרותיה הלכו קאקען לכל הממעיט במחיר אך מקורב על שולחן המלך המפריט הסדרתי , ואנרגית העבודה של כולנו הותמרה להררי -הזהב ומצבורי היהלומים הצבורים במקלטי – המס של כל מי שבחרתם כמענה שטנה שיטתי- נצחי לשמאל סוציאל-דמוקרטי,
  בחרתם ,כאנטי תזה למלחמה חרופה של שמאל עיקש ,ברם עקרה ,על זכויות אדם אזרח ופרט ,כשהיטיתם את כף הפוליטיקה שוב ושוב,ובעיקר כששימשתם שופר מזרחי גאה נגד ההומניות ה"סמולנית"שנואת -נפשכם עד מאוד,ששמה מול עיניה מטרה לקימום מדינה אחת לכל האזרחים אשר חיים בשטח גיאוגרפי אחד ושנולדו – כ ו ל ם – לאותו אב קדמון ,אחד ,ששמו במקרה היה אברם ואשתו האהובה שפחתו החרופה ואם אחינו במקרה הייתה הפלשתינאית הגר.
  הפכתם את היוצרות בשיגעון חרות על דגלכם המתלהם ,
  באי -תבוניות של אטימות-הדעת.
  בומרנג אין לו רגש.הוא אינרטי.פוגע בסוף גם במי שהניפו על ראש זולתו.טבע החוק הפיסיקלי של המציאות כחרב המתהפכת.

 8. דןש

  מה רוצים מביבי – הרי הדרום מוזנח ע"י כל ממשלות ישראל.
  לא יצרו בו מקומות עבודה "ערכיים"; לא השקיעו בחינוך ובתרבות; לא הפכו אותו לאזור ה"מושך" כוחות צעירים, בעלי כישורים; לא יצרו מצב בו בוגרי האוניברסיטה יבחרו לחיות בו;
  מדברים מדברים ומאומה אין עושים.

  גלוי נאות: אינני מתומכי ביבי

  1. יעקב לקס

   לא הליכוד הקים את האוניברסיטה, זה היה טוביהו המפא"יניק בסיועו של מפא"יניק אחר שהיה ראש הממשלה ושהאוניברסיטה קרויה על שמו.
   הליכוד, לעומת זאת רואה את יהודה-ושומרון/השטחים/ הגדה בראש כוון הפיתוח שלו והפנה את התרציב להקים אוניבאסיטה באריאל.
   לאוניברסיטה בבאר שבע מתנכלים בצוותא רוש הממשלה "מה רוצים מביבי…" וסר החינוך.
   אז זה מה שרוצים מביבי: ראשית הפסק את ההתנכלות ושנית שים את הנגב ביעדי המדיניות ולא את הנצחת הסכסוך.

 9. אילון

  בין מטח למט״ח הקריאה הזאת נופלת באמצע הדיונה של מדבר

 10. ג. אביבי

  יפה התבטא מר אלוש.
  נתניהו לא מתכוון להטיב עם תושבי באר-שבע ושכנותיה. כל עניינו בתושבי הנגב ובבאר שבע הוא שמירה על קולות המצביעים לליכוד ולישראל ביתנו שהתאחדו. עד לרגע זה נתניהו סמוך ובטוח, שאחוזי ההצבעה לימין בבאר שבע ישארו כפי שהיו או יעלו.
  נתניהו וחבר שריו הנאמנים מתעבים את המזרחים ובעיקר את העניים שביניהם. אין לו, לממשלתו ולסדר היום הפוליטי שלו כל תוכנית להטיב עם תושבי הדרום. שמירה על עוניים של העניים היא חלק מהשיטה בה מאמין נתניהו, ופועל על פיה. כל ההשקעות בפיתוח וברווחה מיועדות למי שהוא כן סופר: הטייקונים יקיריו, המתנחלים וחרדי-אשכנז.
  כעת נשאלת השאלה אם תושבי באר שבע והנגב מסוגלים (נפשית) להבין שהימין, עם ביבי ושאר משיחיו, אינו הבית שלהם אלא הכלא המעמדי שלהם.
  האם יש סכוי, שבין פעילי הליכוד בנגב יגבר המצפון החברתי על האגואיזם והאינטרסים האישיים, וישפיעו, לא להצביע עבור מנחשלי המזרחים ושונאי העניים מבית מדרשם של מפלגות הימין, ולהשליך את "הקוסם" הרמאי לאופוזיציה.