הפחד שזורעים בלבנו

למה דווקא עכשיו, לקראת הבחירות, הגבול עם עזה לפתע מתחמם? די. פתרון צבאי לא עובד. רוצות שלום. ושיפסיקו לומר שאי אפשר
אורנה עמוס

בנימין נתניהו הבטיח לנו ביטחון, אבל חיינו הפכו לגיהנום. תושבי ותושבות הדרום לא יכולים ויכולות עוד לחיות בחוסר ביטחון. חוסר ביטחון תעסוקתי, חוסר ביטחון כלכלי וחוסר ביטחון פיזי הם מנת חלקנו הקבועה כאן. אנחנו דורשים ודורשות שינוי מדיניות: הידברות ופתרון מדיני, ולא פתרון צבאי שנכשל פעם אחר פעם. הנה, אנחנו שוב תחת הפצצות.

גם בעזה חיות משפחות, נשים, ילדים ואבות, סבים וסבתות שנתונות לטרור והרג יומיומי, לכאב, לצער, להרס ולמוות. גם שם אנשים נאבקים באופן יומיומי ובקושי רב עד בלתי נתפס רק כדי לשרוד. גם בעזה כמהים התושבים והתושבות לפתרון שיביא חיים רגועים עם בטחון כלכלי ואישי.

אז למה דווקא עכשיו, במהלך עונת הבחירות, לפתע הגבול מתחמם? מה משיגה ההרתעה שמבטיחים לנו והפחד שזורעים בלבנו?  העיתוי אינו מקרי. ברור שההפחדה משרתת את נתניהו ואת ברק לקראת הבחירות הקרובות. הרי כעס ופחד מייצרים שנאה, ושנאה היא רגש מצוין ואפקטיבי להמשך המלחמה – המדיניות היחידה שהצמד מכיר, שכן אין להם שום מתווה לשלום. לכאורה נתניהו רק מגיב למצב שהתהווה. המסר שלו הוא ביטחון, כאילו שהוא שומר עלינו. אבל האם אנחנו מרגישות מוגנות? האם הצלחנו לקבל ביטחון, רגיעה ושלווה?

בשנה האחרונה בוטלו ימי לימודים רבים וימי עבודה. כמה זמן יכולות ילדות לשהות במקלטים? כמה זמן קשישות יכולות לרוץ בפחד למרחב מוגן? כמה ימי עבודה יכולים להפסיד הורים ונשים בפרט? אנחנו לא מקבלים שום פיצוי על הימים האבודים, לא החזרת ימי הלימודים וגם לא פיצוי על אובדן ימי עבודה. כמה כסף, כוח, מחשבה, בני אדם יכולה המדינה להשחית על מלחמה, כלי נשק, שיקום, שיפוץ, גדרות, חומות, פיצויים, נפגעים, משפחות שכולות? תושבות הדרום מבינות היום מה אפשר היה לעשות עם הכסף שמממן את המטוסים, הפצצות וכל השאר. אפשר לממן בהם חינוך ציבורי מעולה, רווחה משופרת, בריאות, סל תרופות מורחב, דיור ציבורי, זכויות לאנשים עם נכות, שכר גבוה יותר לעובדים ותחבורה ציבורית מצוינת.

מאסנו בישיבה במקלטים, מאסנו בהרג ובמדיניות של מלחמה. אנחנו רוצים שלום. אפשר לעשות שלום. לימדו אותנו שאי אפשר, שאין בצד השני עם מי לעשות שלום. סיבוב דמים נוסף זה משמש כהוכחה נוספת לכך שאין מה לנסות בכלל. למי יש אינטרס לשכנע אותנו שאי אפשר? אני משוכנעת שאפשר ושכדאי. לישראל יש את הכוח והיכולת להוביל את הדרך לשלום באמצעות דרישה מהאו"ם להקמת מדינה פלסטינית וקיום מו"מ עם נציגות המדינה שתוקם להסדר קבע הכולל חזרה לגבולות 1967, חילופי שטחים, וחלוקת ירושלים על פי מתווה קלינטון שכולל שליטה ישראלית בשכונות יהודיות, שלטון פלסטיני בשכונות פלסטיניות ומעמד מיוחד לאגן הקדוש. לשם כך, על ישראל להפסיק את ההתנחלויות בשטחים ולהקצות זמן ומשאבים למו"מ מעמיק. בצד השני קיימת נכונות לשלום. יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הביע רצון להפסיק את מעגל ההרג. גם עם החמאס יש להידבר.

נו, השתכנעתם?

לא, שילכו לעזאזל הרוצחים האלה. בגללם אנחנו במקלטים כל היום… להפציץ אותם באוויר לרסס הכל. אין מי עם מי לעשות שלום. פשוט אין. יפת נפש שכמותך. ניסינו… הם לא רוצים… תראי מה הם עושים לנו, תראי, מה את תמימה? שלום עלק… שמאלנית!

הכותבת היא עובדת סוציאלית, תושבת הנגב, אם לנטע וניצן

לקריאה נוספת:

אבי דבוש | על קו ירושלים-נתיבות

אלמוג בהר | עזה כלל אינה קיימת

יהודה אלוש | מה שבאמת מטריד אותנו

***

למאמרים נוספים של אורנה עמוס

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  אסור שהבחירות ברקע ואפילו הפריימריס, ינשפו בעורפם של מקבלי ההחלטות ושל מתנגדיהם. חייבים כאן לפעול בכנות ובשקול דעת מפוקח.
  בטרור חייבים לפגוע תמיד ולא רק כתגובה אלא גם כפעולה יזומה.הפעולה דהיום, בהן הפגיעות ממוקדות, היא צודקת ובמקומה.
  אבל חייבים לחשוב היטב, מדוע הגענו למצב זה והאם הפעולה אכן תביא לרגיעה ממושכת. לדעתי אנו שותפים ואולי אפילו בכירים ליצירת המצב ויעילות השמוש בכוח בלבד הוא לתקופה מוגבלת בלבד.הסדר דופק על דלתותינו (שלנו ושל הפלסטינאים כאחד), עוד מימי קלינטון ואיש אינו מוכן לפתוח לו את הדלת. אנחנו כחזקים יכולים לקחת יותר סיכונים, לפני שכולם יהפכו לחאמאס או לגרוע מזה. שלא נתחבא אחרי האימרה "שאין עם מי לדבר" – יש ויש וכאשר רוצים מוצאים גם את הדרכים וקיימות דוגמאות אין ספור לכך.
  עם שוך הסיבוב הנוכחי, שתקוותי שלא יסתבך וישאר "פינצטי" עד כמה שאפשר, חייבים למצוא את הדרכים להסדר. אבו מאזן ממתין ובעקבותיו לא תהיה כל ברירה לחאמאס.

 2. אסיר תודה

  אנחנו אסירי תודה למנהיגים שלנו , אסירים של תודה , באמת תודה , האסירים אומרים תודה על הפרזנטציה של כלי הלוחמה באמת תודה , שאתם משתמשים באש חיה כדי להחזיר לנו את התודעה לימי המערות , יש ברקים ורעמים אז צריך להתכנס סביב המדורה ולשיר שירי תמיכה בשרי המוות שלנו שרי המלחמה , שירים ורעמים שכל רעם כזה שמאיר את השמיים של עזה באפקטים … משעבד אותנו לשרי המלחמה , כי הוא עולה המון כסף , כסף שאנחנו משלמים עליו ריבית , מלחמה משעבדת אותנו כי מישהו צריך "לממן" את האפקטים האלו , לכן אני מהיום מפסיק להיות אסיר תודה , אני לא רוצה חלק בסרט הזה , אין שם זומבים שצריך לחסל , יש שם בני אדם , שגם הם אסירים של תודעה , אסירים של שנאה , לכן אני לא שונא אותם הם כמונו בני אדם , אני אוהב אדם ואסיר תודה שהם שרי המלחמה יפסידו בקרב אחד חשוב מאוד – הקרב על התודעה. התודעה שאנחנו לא רוצים להיות אסירי תודה , לא תודה, תרמנו די למפעל למדינה עכשיו תפנו את הכיסא שרי המלחמה… לנצח במלחמה על התודעה זה פשוט , התנתקות. מערוץ העריצים 2 , 10 , 11, כול החדשות של התשקורת , ופה בפייס לדבר ללב האנשים אלו שהתעוררו והבינו את המטריקס. את השקר.
  בקיצור תפיצו לכל החברים תראו איך השקרים של שרי המלחמה נחשפים.

 3. רפי עשת - לא רק טיפול

  גלי – צריך לדבר גם עם מחמוד עבאס. זה פלג מרכזי ששולט ברצועה והוא אולי חזק יותר.
  כוח ההרתעה שלנו מעולה וברור שהם ירימו ידיים כדי להמשיך לירות. כאילו שמעולם לא שמענו על מורדים. אף פעם לא היינו במצבם? סדרה של מנהיגים ופרשנים מטומטמים

 4. אורי יזהר

  אני מבין לליבך, אבל המציאות לא פשוטה. יש הבדל מהותי בין הרשות הפלסטינית לבין החמאס. עם הרשות ניתן וחובה לנהל מו"מ להסדר. הממשלה לא עושה זאת ובזה היא חוטאת חטא כבד. עם החמאס הדברים יותר מסובכים. יש ברצועה כמה ארגונים שכל אחד מנהל מדיניות משלו. החמאס חרת על דגלו את השמדת ישראל. אני בעד הידברות אתו, ולו גם עקיפה, אבל צריך גם לזכור עם מי יש לנו עסק. ג'עברי המנוח דיבר בשנאה יוקדת נגד ישראל והיהודים היושבים בה. הוא היה מעורב בעשרות ומאות פיגועים ואחראי למותם של רבים. הגיע לו מה שקיבל. המכה על הארגונים ברצועה מוצדקת, אבל אם לא יהיה מהלך מדיני כלשהו נחזור למצב הקיים במוקדם או במאוחר. זו הבעיה של ממשלתנו היקרה, ולא הקרבה לבחירות. זהבה גלאון אמרה זאת אצל לונדון וקירשנבאום. זה נכון מאד וזה צריך להיות הקו של השמאל: לא לתקוף את הממשלה על מה שעשתה אלא על מה שלא עשתה.

 5. דן

  "הגיע לו מה שקיבל", ולכן גם לנו מגיע… קרב הילדים חמומי המוח מתאים לגן לא לגורל של מליון איש.
  צריך לתקוף את הממשלה על מה שלא עשו, זה נכון. אבל מה שלא עשו גרם למה שעושים שגרם למה שהחמאס עושים. אסור לנו לשכוח את זה!
  "הביטחון" של היום הוא לא טוב לנו תושבי הדרום, הוא טוב לביבי וחבריו הוא משרת אותם.
  בשדרות כבר הרבה זמן מתפוצצים קסאמים ועכשיו הגיע העיתוי, באמת מאמינים שזה במקרה?

 6. כפיר אזולאי

  בשביל מה ישראל צריכה את כל הקיבוצים הללו בנגב? סתם עולים לנו בדם ומלחמות. חבל על הזמן של כולנו. לפנות ומהר

  1. ברק

   ההתנחלות שלך בנגב עולה במחיר של חיילים רבים. הבית שלך לא שווה את הדם שלי ושל הילדים שלי. צאי מההתנחלות שלך מיד!

 7. אורה לב-רון

  הערה קטנה, לאמירה אגבית:
  ג'עברי דיבר על ישראל בשנאה יוקדת.
  והישראלים עליו? ועל עזה? ועל הערבים בכלל?
  הפוסל במומו?

 8. תמר

  למה כתבת קשישות וילדות יכולים?
  או קשישות וילדות יכולות או קשישים וילדים יכולים.

  1. אורנה

   יש לתקן בעריכה הלשונית על ידי מנהלי האתר

   1. תמי ריקליס

    תיקנתי, על אף שאני חובבת בלבולים מסוג זה 🙂

 9. אורי יזהר

  למבקרי,
  שלא תטעו, אני ביקרתי ומבקר קשות את הממשלה הזאת וקודמותיה על מעשיהן ומחדליהן בתחום המדיני. נא לקרוא את ספרי "חזון מצדה" ולהיווכח בזה. אבל לפעמים יש מצבים בהם אין ברירה אלא להפעיל כוח כדי למנוע רעה מיידית. את החשבון למה וכיצד הגענו לזה צריך לעשות לאחר מכן. מה שהשמאל צריך לעשות עכשיו הוא להדגיש את הצורך במו"מ מדיני עם הרשות וגם, אם יתאפשר, עם החמאס.
  אורה, אני מתעב את הגזענות הישראלית לא פחות ממך, אבל זה לא הופך את ג'עברי לצדיק הדור. ידיו מגואלות בדם עד הכתפיים ומעבר לכך ואין לי טיפת צער על מעברו ממעמד של מפקד למעמד של שהיד.

 10. פריץ היקה הצפונבוני

  אבל לא רוצים פיתרון מדיני לשמוע ל:,,קול אחר משדרות ועוטף עזה" להפסיק את המצור יבשתי והימי להפסיק את הניתוק בין עזה והגדה. להכנס למו"מ עם החמאס להסכם ארוך טוח שלזה הם מסכימים. הריגת מנהיגים ומפקדים רק העלתה קיצונים/מוכשרים מהם. לא היה פעם שזה באמת עזר .להפך הכל מתוך יצר נקמנות ולא משיקול דעת מושכל.

 11. אחד שצוחק

  "מהאו"ם להקמת מדינה פלסטינית וקיום מו"מ עם נציגות המדינה שתוקם להסדר קבע הכולל חזרה לגבולות 1967,"

  אני בהלם. עצוב לי שיש אנשים שחיים בבועה, יהודים, ישראלים, איך שתקראי לעצמך, שחיים את התמימות הערבית. אין לי בעיה עם מדינה פלסטינית, שתבורך. אם האו"ם מסכים, הם אחראים לזה שהמדינה תתפקד כמדינה, וישראל סוף סוף יכולה להפסיק את הזרמות הכספים והחומרים, והמשאבים לגדה המערבית. אני מזועזע מזה שאת אומרת לחזור לגבולות 67. אם את יודעת מה זה גבולות 67, את את בטח מבינה שיש מין כביש צר שמוביל לירושלים, כמה קילומטרים מירושלים שלנו, והכל עד בערך תל אביב, שלהם, איך את יכולה בכלל לחשוב שזה בסדר? תראי מה קורה עכשיו עם הטילים שלהם, את יכולה לעלות במוחך השטוף תמימות מה יקרה עם גבולות 67???????
  תראי ביוטוב סרטון, שמראה את גבולות 67.

  אומנם סרטון מצוייר, אבל רק בשביל ההבנה של כל אותם "השמאלנים", לגבי גבולות בטוחים

  http://www.youtube.com/watch?v=4MFlU-OZqU8&feature=related

  ודרך אגב, הטיל שנורה היום על תל אביב, הבועה התל אביבית לא תגן עליך מפני אחיו, תגורי בשדרות כמה ימים, נראה אם ישתנה אצלך משהו

  1. נתן.

   הם היו הרבה יותר בטוחים.

   הייתי ילד בבית ספר יסודי לפני 67 ולטיול שנתי היינו יוצאים עם מקל מימיה וסנדביץ.

   ילדיי שגדלו כבר אחרי 67 יוצאים לטיולים שנתיים עם ליווי של משהו כמו מחלקת צנחנים חמושה.

   אז איפה הביטחון שהביא לנו הכיבוש?

 12. dror balad

  אנחנו דורשים ודורשות שינוי מדיניות: הידברות ופתרון מדיני, ולא פתרון צבאי שנכשל פעם אחר פעם. הנה, אנחנו שוב תחת הפצצות.
  And what would have been written if it had been succeed???

  The solution will come only if you and other mothers (and fathers) will stop send their sons (and daughters) to Zionist war crimes' organizations.
  l
  Furthermore, it is not only bb, its also olmert, livni, peretz, yehimovich, tomi w lapid, and all the people who support those criminals (did i forget someone? did YOU forget someone???
  (hint: (classical music, children murder, etc)n

 13. מיכאל

  אני רוצה לצאת מהארוחה שלי ולהפגין מה כבר נשאר לי?מי בא? מי אתי? מי יודע איפה זה קורה?

 14. סיגלית

  ברוח הדברים הללו הקמנו קבוצה בפיסבוק- נשות הדרום קוראות להדברות, אני מזמינה את הכותבת ואת המעונינים (גברים ונשים כאחד) להצטרף אלינו ולקחת חלק פעיל