כוחו של הקול הנשי

שוויון מגדרי משמעו גם לפנות מקום. חבל מאוד שבחד"ש – שהחליטה לא לשריין מקום ריאלי לאשה – לא הפנימו את זה. ובכלל, במערכת הבחירות המיותרת הזו נשים דורשות מקום בפרונט
רוויטל מדר

"מה הסיפור בעצם, אה? מה אתן רוצות? מה פתאום קפצתן והתחלתן לדרוש? נכון, הנושא עלה בעבר. כן, בשנים האחרונות שמו לב שמאז תמר גוז'נסקי אין נשים במיקום ריאלי בחד"ש, אז שמו לב. אז כתבו, זה לא הפריע לנו. אנחנו המשכנו בדרכנו, כי לשמאל לא היתה ברירה. לא היה לו למי להצביע מלבדנו. ונשים? נו, אתם יודעים, זו מדינת ישראל, הלוחמנית הימנית, למי יש זמן לבזבז בקלפי על התלבטויות מגדריות, אה?" 

הציטוט המפוברק הזה הוא מה שאני מעלה בראשי כשאני חושבת איך קרה שבחד"ש, מפלגה יהודית-ערבית שחרתה על דגלה שוויון כללי ומגדרי, נדחתה ההצעה לשריין מתוך ארבעה מקומות ריאליים מקום אחד לאשה. זו היתה הדרישה, והדרישה הזו נדחתה – מה שהתברר כטעות גדולה. זמן קצר לאחר מכן החלה חד"ש לשמוע מה המחיר שהיא הולכת לשלם על כך, כשעוד ועוד נשים במרחבי הפייסבוק הצהירו שהן נפרדות ממנה ושהן יודעות איזה פתק הן לא הולכות לשים בקלפי; הן לא הולכות להצביע למפלגה שחושבת שדי בכך שתדאג לבעיותיהן של נשים, מבלי לתת לנשים להשמיע את קולן ולנהל בעצמן את סדר העניינים שלהן.

השערה שלי, הם לא חלמו שלקול הנשי תהיה כזאת השפעה, שלהחלטה יהיה כזה הד. הם לא חשבו, ככל הנראה, שנשים יפסיקו לבלוע רוק בעודן מחכות שהמציאות הישראלית תהפוך לכזו שבה גם לסיפור שלהן יש מקום, שבה דוח מדד אלימות נגד נשים שפורסם בשבוע שעבר יסיט הצידה כל נושא אחר שעמד על הפרק – שכן בביטחונן של 52% מהאוכלוסייה מדובר ובאלימות שמופנית נגד כל הנשים על בסיס יומיומי.

בחד"ש גילו בסוף השבוע שעבר שלא די במצע שמצהיר על כוונות וערכים, הוא גם צריך להתאים למציאות. כי לא יכול להיות שארבעת הח"כים הנוכחיים של המפלגה באמת מבינים מה המשמעות של שוויון מגדרי, אבל אף אחד מהם – על אף קריירה ארוכה בכנסת ישראל – לא מסוגל לעשות את הנדרש: לפנות את מקומו. להבין שיותר משחשוב שהוא ישב על אחד מכסאותיה המסתובבים של הכנסת, חשוב שאשה תשב שם במקומו. וחשוב שזה יקרה כעת – לא בעוד שנתיים, לא כשיואיל בטובו, לא אחרי שאנחנו ניתן לו כבר את קולנו.

צילום: גלית לובצקי

התגובות היו צפויות. הן נעו בין ביטוי של חוסר אונים וחשש מכך שחד"ש ובעקבות כך השמאל יאבדו קולות נוספים, לבין טיעונים לוגיים לפיהם שריון מקומות למגזרים מסוימים נוגד את השוויון אותו אנו דורשות. כי אין כמו היגיון טהור, במקום שבוחר לא להסתכל למציאות בעיניים. הדאגה מאובדן קולות לא הובעה בפה מלא, כי אם התבטאה בהתקפה נגד מי שאמרו באופן חד-משמעי כי בסיטואציה הנוכחית אין סיכוי שקולן ילך לחד"ש. טיעון הנגד מוכר: אם לא תצביעו לחד"ש תגדילו את הסיכויים לממשלה יותר ימנית עם אופוזיציה יותר מתונה. אולי. אולי זה נכון. אבל האחריות לכך מוטלת על חברי חד"ש, והם היו צריכים לחשוב על כך מראש.

מעבר לכך, מערכת הבחירות הנוכחית מתאפיינת בהיותה אחת מהציניות ביותר שהתקיימו בישראל. מפלגות קמות כמו פטריות אחר הגשם, מועמדים מתמהמהים בנוגע להחלטותיהם כדי לוודא שהם מבוטחים מכל הכיוונים, רוב הפוליטיקאים יורים לכל עבר ומטשטשים בכך כל צללית של סדר יום ברור. הפרקטיקה האחרונה היא זו של מבצע "עמוד ענן", כאשר את היריות לכל עבר הפכו לליטרליות ואת המערכת לצינית יותר מכפי שניתן היה להעלות על הדעת.

אל מול המערך הציני הזה, שככל הנראה הולך להשאיר אותנו עם אותה ממשלה ואותה כנסת לארבע שנים נוספות, ההצבעה המגדרית הופכת לזו שמעבר לכך שיש בכוחה להכריע לכיוון זה או אחר, יש באפשרותה להבהיר לכל שמעכשיו והלאה חייבים להתחשב בנשים – "מגזר" שלא מוכן לשים את עצמו בצד עד יעבור זעם. אולי ערכה של מערכת הבחירות המיותרת הזו יתגלה בדיוק במקום הזה, בכך שהיא תלמד את הפוליטיקאים והפוליטיקאיות שלנו שישנו מערך נוסף של דרישות ועקרונות שהם והן צריכים וצריכות לקחת בחשבון.

זו משימה לא פשוטה. לא קל להיפטר מהרגלים ישנים, כאלה שמהדהדים את חשיבות הנושא הבטחוני או החברתי-כלכלי, מעל הכל. לא קל להסתכל לפחדים שמאכילים אותנו פה יום אחר יום, עת מקדמים סדר יום של גנרלים, ולהחליט שאנחנו מסובבות את הראש. אבל זה הכרחי. המהלך של קואליציית ארגוני הנשים זיהה במערכת הבחירות הנוכחית מומנט שאי אפשר לוותר עליו, מומנט שבו בגלל שהכל כל כך עומד במקום, ואם כבר צועד אז צועד אל עבר הרע ביותר, ניתן לחולל שינוי. והשינוי הזה הוא הבהרת כוחו של הקול הנשי.

ולא, שתיקתו של ח"כ דב חנין בנושא – שתיקה גסה שמהדהדת בכל יום שבו הוא מעלה סטטוס חדש בפייסבוק שלא מדבר על זה – לא תהפוך את הפדיחה הזאת למשהו שלא קרה.

לקריאה נוספת:

אסתר הרצוג | העיקר שיאיר לפיד ידבר

 

למאמרים נוספים של רוויטל מדר

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יורם שורק

  התאכזבתי מאוד מתוצאות ועידת חד"ש. למעשה אני, בפעם הראשונה מזה תרופה ארוכה, קול צף. הדרך היחידה לתקן את הנזק היא שתודיע הרביעיה הראשונה שאם לא תיכנס נבילה אספניולי יתפטרו מייד מספר חברי כנסת כדי שתיכנס עם פתיחת המושב כלומר שאם יכנסו רק 2 יתפטרו 3 הראשונים (בהנחה שהחרפה הזאת לא תוריד את חד"ש מתחת לאחוז החסימה)

 2. דב חנין

  רויטל שלום, אני עונה על מאמרך בדרך לסיור לדרום ולכן תגובתי קצרה. אני מתנצל. באופן אישי פעלתי לכך שאשה תיבחר במקום קדמי ברשימת חד"ש לכנסת. בסופו של דבר בהצבעה דמוקרטית נבחרה נבילה אספניולי רק במקום החמישי, אך התקבלה החלטה חד משמעית של מחויבות לכך שבסיעת חד"ש לכנסת הבאה תהיה אישה. אם לא נשיג חמישה מנדטים התוצאה תושג על ידי התפטרות חברי הכנסת מוחמד ברכה וחנא סווייד מהכנסת. באופן אישי אני אעשה כל מאמץ כדי שנבילה תיבחר לכנסת כבר מהיום הראשון, זו מבחינתי אחת המטרות של קמפיין הבחירות שלנו. אני בהחלט ארצה להמשיך את הדיאלוג בינינו, אני פתוח לשמוע גם ביקורת. אנחנו רחוקים מלהיות מושלמים, ועדיין, במיוחד בימים הקשים האלה, אפשר לראות שעם כל חולשותינו יש לחד"ש תפקיד חיוני בזירה הפוליטית שלנו.

  1. רוויטל מדר

   שלום דב,
   אני יודעת שפעלת רבות לשריון מקום לאשה, אך לצערי מאמציך לא נשאו פרי. לפחות נכון לעכשיו. ואני מאמינה שגם לך ברור מדוע אין ההתניה הנוכחית של כהונתה של אשה מטעם חדש בכנסת הקרוב היא מספקת עבורנו. אני יודעת שההצעה לשריון לא עברה בהצבעה, אבל עצם זה אומר משהו. איך יכול להיות שמפלגה שחרטה על דגלה שוויון גם מגדרי, היא מפלגה שחברי המועצה שלה לא מבינים את חשיבותו של שריון מקום לאשה?
   מעבר לכך, וברמת האלטרנטיבה, אני לא חושבת שאין שום אלטרנטיבה, וזאת אני אומרת על אף שמאז שאני זוכרת את עצמי אני מצביעה לחד"ש. האלטרנטיבה שלי היא דע"ם, שבראשה עומדת אשה שכל הזמן נמצאת בשטח, ושמשנתה הכלכלית הולכת עם רוחי ושהיא גם יהודית ערבית. אני מאמינה שנוכחותה של דע"ם בכנסת הקרובה תמלא את החלל שיפער. אני מאמינה שברור לך שאנחנו לא יכולות להיתלות על הבטחות, ושהגיעה העת להוכחות בשטח, שרק הן יכולות לשרת אותנו. גם מתוך המצב הנוכחי.
   ובאם אתה מעוניין להמשיך את השיח, אז בשמחה.

 3. שרה

  גם אני, אחרי עשרים שנות הצבעה לחד"ש בלב שלם, הפכתי להיות קול צף, בעיקר בגלל אי ייצוג לנשים. מה בעצם מונע מחה"כ ברכה וסוויד לפנות את מקומותיהם מראש, ושנבילה אספניולי תתחייב להתפטר כעבור שנתיים אם לא יהיו חמישה מנדטים? במצב הדברים הנוכחי, אני לא מתכוונת לתרום את חלקי לחמשת המנדטים המקווים. נראה לי שנתתם את הקול שלי במתנה לחנין זועבי.

  1. אורי

   אבל למה שהקול שלך יילך לחנין זועבי ולא לאסמא אגבריה זחלאקה? בל"ד אינה מפלגה סוציאליסטית, ומצעה לא יוביל את השינוי שכולנו רוצים- אם כבר להעניש את חד"ש על חוסר הייצוג של נשים אז כדאי להצביע דע"ם ולקוות שהם סוף סוף יכנסו לכנסת!

   1. מיקי הראל

    מחכה לרגע שבו אנשים יאמרו בואו נבחר באסמא אגברייה זחאלקה , ולא מדוע שלא נעניש את חדש ונבחר באסמא?… לא ברור לי מדוע אנשים שיודעים בבירור את האג'נדה שדעם ואסמא מציעים ואת העובדה שדעם בפירוש מציבה אשה ערביה כריזמטית ואמיצה מאד בראשה. וזה לא מהיום ולא לקראת בחירות זה כך משנים על שנים. זוהי אג'נדה מתקדמת בהרבה ועדין חייבים להוסיף לצד שמה את העונש לחדש. אני מאמינה שיש סיבה טובה מאד פשוט לעבור לדעם. התשובות והפעילות בשטח וכך גם הייצוג הם מה שאתם מחפשים. הוויתור עליהם הוא ממקום של חשיבה צרה ולא מוצדקת. ואגב בדעם בכלל עוסקים בהעצמה של הנשים הערביות שאיתן ארגון העובדים מען עובד ולכן ישנן גם נשים נוספות בדעם שיש להן את האומץ, התובנות והיכולות להעלות את הרף של הייצוג הנשי הערבי, כך גם הייצוג הנשי בכלל.

    1. רוויטל מדר

     אסמא אגברייה שעומדת בראש דע"ם היא לא חלופה, היא עומדת בפני עצמה. אני חושבת שהביקורת המוצדקת שלך כלפי העמדה שפונה לדע"ם מפאת ההתפתחויות האחרונות בחד"ש, מקורה בעובדה שהתרגלתי לחד"ש, התרגלתי לשים שם את הקול שלי, ולדעת שאני מבוטחת – ובאמת עד היום חשתי כמצביעה לא מאוכזבת (שזו תופעה די נדירה במחוזותינו). בכל מקרה, אותה אוטומטיות והרגל, הן אלה שגורמים כעת לדעתי לדע"ם להפוך לברירתם של מי שלא מצביעים חד"ש, במקום לעמוד בפני עצמם, על אף שיש מקום לכך.

     1. micky harel

      אכן כך רוויטל. שמחה שהגעתילמקום של פתיחות! ובאמת אנו נמצאים על פרשת דרכים גדולה שבה חייבים להכריע בעד הטוב ביותר, ולא בעד מי שהתרגלנו אליו אבל לא מביא את המיטב וגם לא עבור הרע במיעוטו. שווה מאד לבדוק את הנושא לפני ולפנים.

 4. אדם

  שבחרו את המועמדים לכנסת. הם העדיפו לדרג גברים למקומות הראשונים. ביו הנציגים היו גם נשים. לא יודע מה אחוזן. למה לשריין מקום מיוחד לנשים ולא לבחור מראש את המתאימים ביותר? או המתאימות?

 5. נינה

  הייתי רוצה שמישהו יקום ויסביר מה קרה שם בועידה
  מה קרה שם כשאמרתם שם שאתם עתידים להפסיד אלפי קולות בגלל שאדון ברכה הנכבד לא רוצה לזוז ולא רוצה לתת מקום לעאידה או לנבילה או ליעל? איך הגיבו שם? זה לא היה אכפת להם? טוב אז גם לנו לא אכפת ואנחנו לא מוכנות לחכות שנתיים להבטחות שלא קשה לנבא את טווח העילות שיאפשר לסגת מהן

 6. טל תמיר

  עוד אני רוצה להזכיר שגם בבחירות האחרונות לא היה ייצוג נשי מספק ונורית חג'ג' הגיעה למקום לא ריאלי.
  אדם עניין השריון הוא מהותי להגדרת הליבה של המפלגה, בפרט כששני המועמדות הנוכחיות, כמו נורית, הן ראויות בריבוע. נראה ששוויון מגדרי איננו חלק מליבה זו ובהתאם אעשה גם אני את הבחירות שלי.

 7. רוני בן אפרת

  הסבה שאשה לא נבחרה למקום ריאלי ברשימת חד"ש נובעת מהסבה הפשוטה שמאגר הקולות שעליו נסמכת חד"ש הוא הרחוב הערבי ובו לנשים אין עדיין, למצער, קול. לכן מה שנראה לבוחרי ובוחרות חד"ש ברחוב היהודי מאד חשוב איננו מהדהד ברחוב הערבי. השאלה היא מה עושה חד"ש ביום יום על מנת לאפשר לנשים להתעצם ולכבוש את מקומן בפרונט. כשלא עושים כלום זוהי התוצאה.

  1. שרה

   בגלל שהן לא מצהירות על כך בטוקבקים של "העוקץ"?

 8. אלון

  אני בשמחה הייתי מצביע לרשימת שמאלנית, פמיניסיטית, יהודית-ערבית, אשכנזית-מזרחית שתורכב רק מנשים. למשל (סידור שרירותי).

  עאידה תומא סלימאן
  יעל בן יפת
  יפעת סולל
  אסמא אגברייה זחלקה
  מרב מיכאלי

 9. יוסי אמיתי

  מה שאירע במועצת חד"ש הוא אכן פדיחה, כדבריה של אביטל. אולם אי הצבעה עבור חד"ש בתגובה על כך, ע"י מי שתומך עקרונית במיתווה הפוליטי שלה, הוא בבחינת "הענשת הפרצוף ע"י קיצוץ החוטם". בספקטרום הפוליטי הישראלי אין חלופה לחד"ש, והיא חייבת להיות מיוצגת ייצוג משמעותי בכנסת. לכן, על אף המחדל שאין לו כפרה בנושא הייצוג הנשי ברשימת המועמדים, ואף שאני חש תחושה של חמיצות והחמצה, אתן את קולי לחד"ש גם הפעם, בתקווה שהמעוות המתמשך הזה יתוקן בפעם הבאה.

  1. שרה

   אם נמשיך להצביע להם בכל מקרה?

 10. אלי אמינוב

  הטענה כי "בספקטרום הפוליטי הישראלי אין חלופה לחד"ש" איננה אומרת דבר. מלבד הזלזול העמוק בשאלה המגדרית לוקה חדש לפחות בעוד שלוש תכונות הרסניות הן כלפי מעמד הפועלים והן כלפי מאבק השחרור הפלסטיני: הראשונה היא שותפותה בהסתדרות, המהווה ארגון אנטי פועלי ותמיכת חד"ש מעניקה לו הכשר. ארגון זה הנו אחד מעמודי התווך של המדינה הציונית שחד"ש כביכול שוללת את עמדותיה. השגיאה השניה היא תמיכה ברשות הפלסטינית המושחתת המהווה מכשיר של ישראל לשליטה, דיכוי ושוד של ההמונים הפלסטינים והעמדה ההרסנית השלישית היא התמיכה ברוצח ההמונים אסד, שגם ישראל איננה תומכת בהפלתו. אם כבר אנו משתתפים בבחירות המגעילות למוסד האפרטהייד הקרוי "כנסת ישראל" – מדוע לא להצביע לדע"ם, מפלגה שבראשה עומדת אישה, מפלגה הבונה איגוד מקצועי, המתנגדת לרוצח ההמונים אסד ומבקרת הן את הרשות הפלסטינית המשמשת רק קבלן משנה של הכיבוש ואת ההנהגות האופורטוניסטיות חסרות הערך העומדות בראש המפלגות הערביות בתוך ישראל. לדעתי בהחלט כדאי לחשוב על זה. בברכה אלי אמינוב

  1. dror balad

   You can speak to the walls. Hadash's supporters will never admit that something is wrong in their way. Now, now(!) they start to leyalel&lehitbachyen, not because what you maintained, but only because what they – the meyalelot&mitbachyenot – think it the most important. as Yosi Amitay said:
   "בספקטרום הפוליטי הישראלי אין חלופה לחד"ש"
   at the palestinian political spectum, there are many other Alternative to that party. israeli spectrum=zionist spectrum.

 11. חנה ספרן

  אנחנו, 30 חברות, שלחנו מכתב למזכירות חד"ש ותבענו מהם להבטיח את כניסתה של נבילה אספניולי לכנסת על ידי שינוי קטן בהבטחה שלהם להתפטר לטובתה בעוד שנתיים. והיה ונבילה לא תבחר, אחד מהארבעה יתפטר למחרת הבחירות. הם כולם מבטיחים שממילא נבילה תבחר, אם כך ממה הם מודאגים ולמה הם לא מבטיחים מיד שהיא תכנס??! עוד כמה מכתבים כאלו לא יזיקו ואולי אולי יועילו. השינוי המתבקש הוא כל כך פשוט שקשה להאמין שהוא לא קורה.

 12. עאישה

  לכל המענישים אומר לי היה קשה במיוחד להיות במקום שלא נתן מקום לנשים לצערי לנשים יש חלק בהדרה של עצמם כאשר במקומות הראשונים לא הגישה מועמדות חוץ מעאידה סולימאן תומא ולא נבחרה מהרבה טיעונים ולא רק בגלל שהיא אישה , אני לא חושבת שהבחירה למי להצביע היא אישה או לא אישה אלה למי אני רוצה לבחור באמת שהעקרונות שלו מתקרבים לשלי או דומים, כאישה שעבדה מול חברי כנסת ועדיין עובדת לא ראיתי את חנין זועבי בשום מקום חברתי כלכלי שהייתי בו, ואם הענין הוא אישה הייתי מצביעה לשלי אני חושבת שהנאמנות יתר למצביעות היהודיות דווקה למועמדת ערבייה לוקה בחסר כי אני רוצה שתתמכו בנו ואל ולא תאבקו בשבילנו את המאבקים שלנו אנחנו עושות. וכל האלו ההולכות ומצביעות בעקבות זה לשלי איפה הדרישה ממנה להביא מועמדת ערבייה ריאוייה ברשימת העבודה