על כפרה, יגון ואשמה שיעים

תזכורת למרחב המוסלמי, השיעי בחלקו, שבו אנו חיים
אורלי נוי

אתמול ציינו למעלה מ-150 מיליון שיעים ברחבי העולם את יום העשורא, היום המכונן בלוח השנה השיעי. כמה מילים על השיעה והעשורא, מתוך הערות שכתבתי לתרגום "דודי נפוליאון":

על-פי התפיסה השיעית, עלי אבן אבו טאלב (בן דודו וחתנו של הנביא מחמד והח'ליף הרביעי) וצאצאיו הם היורשים הלגיטימיים והבלעדיים של הנביא, ושלושת הח'ליפים שקדמו לו, וכמובן אלה שבאו אחריו, הם חומסי השלטון. השיעה ('הסיעה של עלי') נוסדה ידי חוסיין, בנו של עלי , לאחר מותו של אביו. חוסיין נהרג בקרב כרבלא ביחד עם שבעים בני משפחתו כאשר ניסה להשיב את השלטון לבית עלי מידי בית אומייה. כוחותיו של חוסיין היו בדרכם לכופה בהזמנת אנשי המקום שתמכו בהנהגת משפחת הנביא, כאשר הותקפו על ידי צבאו של שמר, מפקד צבאו של הח'ליף יזיד הראשון לבית אומייה, אשר צר עליהם ומנע מהם מים.

ב-10 בחודש מוחרם נהרג חוסיין בידי צבאו של שמר וראשו נערף. יום זה, העשורא, הוא יום מכונן בזהות השיעית ומצויין כיום אבל ברחבי העולם השיעי. במהלכו נערכים טקסי הלקאה עצמית המוניים, לעתים עד זוב דם, לזכר הרוגי קרב כרבלא ולכפרה עצמית והבעת יגון ואשמה.

מוסלמים בריטים מציינים את העשורא:

לקריאה נוספת:

מרזוק אל חלבי | המחאה כהכרזת בעלות על ההיסטוריה!

מאמרים נוספים של אורלי נוי

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. עמוס

    תאור יוצא מן הכלל של טקסי עשורא אפשר למצוא ברומן הנפלא "אהבתם של עלי ונינו" שנכתב על ידי הסופר האזרי קורבן סעיד (שנולד בשם לב ניסנבוים) ותרגום עברי משובח שלו (על ידי מיכאל דק) יצא בזמורה ביתן ב 2001. חפשו בחנויות….

  2. ראובן גרבר

    "השיעה ('הסיעה של עלי') נוסדה לאחר מותו של עלי על ידי בנו חוסיין,…" נשמע כאילו הבן הרג את אביו.
    תיקון לשוני: השיעה ('הסיעה של עלי') נוסדה ידי חוסיין, בנו של עלי , לאחר מותו של אביו.