על כפרה, יגון ואשמה שיעים

תזכורת למרחב המוסלמי, השיעי בחלקו, שבו אנו חיים
אורלי נוי

אתמול ציינו למעלה מ-150 מיליון שיעים ברחבי העולם את יום העשורא, היום המכונן בלוח השנה השיעי. כמה מילים על השיעה והעשורא, מתוך הערות שכתבתי לתרגום "דודי נפוליאון":

על-פי התפיסה השיעית, עלי אבן אבו טאלב (בן דודו וחתנו של הנביא מחמד והח'ליף הרביעי) וצאצאיו הם היורשים הלגיטימיים והבלעדיים של הנביא, ושלושת הח'ליפים שקדמו לו, וכמובן אלה שבאו אחריו, הם חומסי השלטון. השיעה ('הסיעה של עלי') נוסדה ידי חוסיין, בנו של עלי , לאחר מותו של אביו. חוסיין נהרג בקרב כרבלא ביחד עם שבעים בני משפחתו כאשר ניסה להשיב את השלטון לבית עלי מידי בית אומייה. כוחותיו של חוסיין היו בדרכם לכופה בהזמנת אנשי המקום שתמכו בהנהגת משפחת הנביא, כאשר הותקפו על ידי צבאו של שמר, מפקד צבאו של הח'ליף יזיד הראשון לבית אומייה, אשר צר עליהם ומנע מהם מים.

ב-10 בחודש מוחרם נהרג חוסיין בידי צבאו של שמר וראשו נערף. יום זה, העשורא, הוא יום מכונן בזהות השיעית ומצויין כיום אבל ברחבי העולם השיעי. במהלכו נערכים טקסי הלקאה עצמית המוניים, לעתים עד זוב דם, לזכר הרוגי קרב כרבלא ולכפרה עצמית והבעת יגון ואשמה.

מוסלמים בריטים מציינים את העשורא:

לקריאה נוספת:

מרזוק אל חלבי | המחאה כהכרזת בעלות על ההיסטוריה!

מאמרים נוספים של אורלי נוי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמוס

    תאור יוצא מן הכלל של טקסי עשורא אפשר למצוא ברומן הנפלא "אהבתם של עלי ונינו" שנכתב על ידי הסופר האזרי קורבן סעיד (שנולד בשם לב ניסנבוים) ותרגום עברי משובח שלו (על ידי מיכאל דק) יצא בזמורה ביתן ב 2001. חפשו בחנויות….

  2. ראובן גרבר

    "השיעה ('הסיעה של עלי') נוסדה לאחר מותו של עלי על ידי בנו חוסיין,…" נשמע כאילו הבן הרג את אביו.
    תיקון לשוני: השיעה ('הסיעה של עלי') נוסדה ידי חוסיין, בנו של עלי , לאחר מותו של אביו.