ואל תוכו איננו בא

מזרחים ורוסים ושש-בש וערק וג'וינטים וטרנס וטורקים ומרוקאים ושבת וקידוש ומכות: "המשגיחים" מצליח להישאר סרט לגמרי ישראלי, ובד בבד יצירה אוניברסלית שאמירתה חורגת בהרבה מגבולות זמנה ומקומה. ויותר מכל, הוא עוסק בחוק
רוני סבג-אלבין

"המשגיחים" של הבמאי מני יעיש הוא מפגן של יצירתיות ומיומנות קולנועית וגם מסמך חברתי חשוב בישראל של 2012. אבל בראש ובראשונה, מדובר ביצירת אמנות מפעימה ומרגשת. הסרט עטור השבחים והפרסים מתכתב עם מגוון סגנונות קולנועיים – מקולנוע אקשן אמריקאי וסרטי פשע בריטיים, דרך סרטי הבורקס והשכונה הישראליים, הקולנוע הניאו-ריאליסטי והסרטים הסוציאל-ריאליסטיים של קן לואץ', ועד לסרטים דתיים כגון "אושפיזין" של גידי דר ושולי רנד או סרטיו של הבמאי האיראני מג'יד מג'ידי. ועם כל זאת, הוא מצליח להישאר סרט לגמרי ישראלי, מאה אחוז מקומי, ובד בבד יצירה אוניברסלית שאמירתה חורגת בהרבה מגבולות זמנה ומקומה.

יעיש מגיש יצירת בכורה שמעוררת הרבה סקרנות להמשך, כאשר גדולתו ועוצמתו של הסרט מבוססות במידה רבה על הכריזמה הכבושה והכובשת של השחקן הראשי, רועי אסף. אבל מעבר לכך, זהו סרט עם נשמה, והנשמה הזאת היא שמאפשרת לו להמריא מחומרי הגלם המקומיים שממנו הוא עשוי – ערסים, בת ימים, שכונות, ברסלבים, דתיים וחילוניים, דתיים ומסורתיים, יהודים וערבים, יהודים-ערבים, כלומר: מזרחים, מזרחים ורוסים, שש-בש וערק וג'וינטים וטרנס וטורקים ומרוקאים ושבת וקידוש ומכות וכן הלאה והלאה – להתעלות מעל לכל מרכיבי הישראליות האלה למימד של אמירה אנושית.

בעיניי, יותר מכל דבר אחר הסרט הזה עוסק בחוק (עוד בנושא, כאן). השכונה הבת ימית מתנהלת במרחב שבין חוקי הרחוב לחוקי הדת. חוק המדינה, אם יש לו בכלל נוכחות, הוא לא יותר מנוכח-נעדר. כמו בן הכפר בסיפורו המפורסם של קפקא, כמו כולנו בעצם, גיבור הסרט אבי עומד לפני החוק, ואל תוכו איננו בא. בשער החוק עומד שומר סף ומשגיח שבן הכפר לא ייכנס. בסרט יש שומרים אחדים, והם מתחלפים זה בזה. נציגיה הרשמיים של המדינה וחוקיה, כאמור, אינם ביניהם. כמי שגדל בשכונה הבת ימית וידע מגיל צעיר לזהות מה מייצגים מדי המשטרה, כמי שלבש בעצמו מדים כששירת במג"ב בחברון ודפק מכות לערבים בשמם ובשם המדינה, אבי יודע היטב שאלה אינם שערי החוק שלו.

אבל גם בשערים האחרים עומדים שומרים ואינם נותנים להיכנס. לא המוזיקה, לא הסמים, לא החברים, אפילו לא הדת, השער המבטיח ביותר, לא מצליחים להעניק לאבי את החוויה המיוחלת של הכניסה פנימה אל החוק. אבי וחבריו הופכים בעצמם לשומרים, למשגיחים, בתקווה שכך יוכלו להתקרב אליו, ועדיין, לא באים בשעריו.

בסופו של דבר, מי שפוקחת את עיניו, משנה לו את נקודת המבט על השער ואל הכניסה לתוכו, היא האהבה. האהבה לקדוש ברוך הוא והאהבה לנערה. האהבה לשכינה והאהבה לבת השכונה. האהבה משיבה לו את האמונה ומאפשרת לו את הראייה – כי האמונה היא ראייה, כמו שאמר רבי נחמן מברסלב בציטוט שבראשית הסרט. וחוק האהבה הוא אולי החוק האוניברסלי היחידי האפשרי.

אם אתם לא מאמינים, לכו לראות. אולי תשתנה לכם נקודת המבט.

הסרט יוקרן מחר (שלישי, 27.11) במסגרת "מפגשים מזווית כהה" בסינמטק תל אביב, ולאחריו יקיים דיום בהנחיית אורטל בן דיין ובהשתתפות מני יעיש, פזית עדני, זהר אלמקייס (שכתבה על הסרט בקפה גיברלטר) ובכור חיימוב. לפרטים

לקריאה נוספת:

הערס, איום על סלע קיומנו | רוני סבג-אלבין

מאמרים נוספים של רוני סבג-אלבין

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.