מתי יתחילו לדבר על התקציב?

תוסיפו לחשבון את ה-3 מיליארד של "עמוד ענן", ותקבלו את הזמן האידיאלי לשאול שאלות על תקציב 2013 והקיצוץ הצפוי במה שמכונה "נושאים חברתיים"
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.


בחירות 2013

כולם עסוקים היום בפרישתו של אהוד ברק/ בכשלי המחשוב של הפריימריס בליכוד / בדיון אינסופי על גורלה של ציפי לבני – עוד תקווה שכמובן הכזיבה כבר, כמו תקוות השווא העולות חדשות לבקרים בפוליטיקה המפלגתית בישראל. לאט-לאט מטפטפים הדיונים על עלותו של מבצע "עמוד ענן" והשפעתו על תקציב המדינה. לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין שמשרד הביטחון, לפני ואחרי הבחירות, יתבע ויקבל כנראה תוספת תקציב כזאת או אחרת.

אבל בלי קשר לפעילות הצבאית, בעוד פחות משישים יום יתקיימו בחירות שהוכרזו על ידי ראש הממשלה שחשב (או החליט) שאין ביכולתו (או ברצונו) להעביר תקציב לשנת 2013. אז בינתיים אין תקציב, וכך הממשלה שהתגאתה בהמצאת הגלגל התקציבי, התקציב הדו-שנתי, מחליטה לפתע לא להעביר תקציב כלל תוך שהיא עוקפת את לשון החוק שקובע כי חוק התקציב צריך להיות מוצג באוקטובר. תהיה לכך השפעה על התקצוב בחודשים עד קבלת התקציב הבא, וכפי הנראה הוא יהיה מצומצם ממה שהיה קורה לו נקבע תקציב מדינה.

בעיתונות מתפרסמים מספרים שונים ומשונים על ההוצאות שנגרמו עקב מבצע "עמוד ענן", הכוללות פיצוי הפגועים בגוף ובנפש, פיצוי העובדים והעסקים הקטנים והגדולים שנפגעו, פיצוי על בנייה ושיפוץ הבתים שנפגעו וכמובן ההוצאות הצבאיות. יש הטוענים שהעלות הכוללת היא 3 מיליארד שקל, שמתוכם מיליארד אחד עלות אזרחית ושניים עלות צבאית. הסכום נראה גבוה, אבל ביחס לתוצר של מדינת ישראל הוא בסך הכל כשליש אחוז (0.3%).

תגידו וואלה לא נורא, ממש מחיר מבצע למבצע. אפשר לעשות כזה פעמיים בשנה. אבל במערכת הקיימת, אחוז הגידול בתקציב ואחוז הגירעון נקבעים בחוק ואסור לממשלה להגדיל את התקציב מעבר ליכולתה לעמוד בשני מדדים אלה. בכדי לסבר את האוזן, אומר שהעלות של המבצע הזה עולה על ההשקעה בחינוך חינם מגיל שלוש. אבל זה רק חלק מהסיפור. לפני ההכרזה על הבחירות דווח לנו שיהיה צורך בקיצוץ תקציבי של 15 מיליארד שקל לערך. מכיוון שעל פי אחוז הגידול בתקציב הקבוע בחוק אפשר להגדיל את התקציב ב-14 מיליארד, ומכיוון שהממשלה התחייבה להוצאות גדולות מכך, יהיה צורך בקיצוץ.

זה מכבר כבר העלו מסים כדי להקטין את הגירעון הצפוי, וזאת בניגוד לשנאתו הידועה של ראש ממשלתנו האדיב למיסים. לכן, רק צפוי שאם ייבחר שוב לראשות הממשלה יבחר לקצץ בהוצאות הממשלה ולא להגדיל את הכנסותיה. במערכת הכוחות הנוכחית די סביר שיקצצו בנושאים אזרחיים, מה שמכונה חברתיים; ואם נוסיף לכך עוד 3 מיליארד שקל, עלות המבצע, הקיצוץ יהיה גדול יותר.

זמן בחירות הוא בדיוק הזמן לשאול שתי שאלות: ראשית, האם הקיצוץ בתקציב באמת נחוץ? כידוע, ההשקעה האזרחית בישראל נמוכה עד אימה, בדומה לארה"ב. גם אחרי התוספות האחרונות שיעור ההוצאה מהתוצר נמוך. שנית, אם אכן הקיצוץ נחוץ, במה ראוי לקצץ? אבל היום הדברים הללו לא חשובים לתקשורת המסחרית ואף לא לכל המפלגות המתמודדות, כמעט. מה שחשוב הוא איפה ימוקם אלקין, או שטייניץ, והאם לבני תצטרף לעבודה או למקום אחר, ומי יהיה במפלגתה.

תקציב המדינה צריך לגדול משמעותית כדי שהמדינה תוכל לאפשר באמצעות מדיניותה חיים של כבוד לאזרחיה, אלו שכבר עכשיו או בקרוב ישכבו במסדרונות בתי החולים כי חסרות אלפי מיטות. התוספת המינימלית הדרושה היא בסך 30 מיליארד שקל. מי שממש לחוץ על הגירעון שנקבע בחוק (אתם זוכרים שמשנים פה חוקים מדי בוקר וערב?) יצטרך לבוא עם שינוי מבנה המס והעלאתו. גם בזה אנחנו במקום נמוך יחסית למדינות אחרות, אפילו אם לוקחים בחשבון את הוצאות הביטחון, כך שבהחלט אפשר לעשות פה שינוי. אבל ככה זה כשחיים בתחושה מתמדת של רדיפה ושל איום קיומי.

אבל מה שצפוי הוא שבלי שנשים לב הבחירות תעבורנה ותהיה לנו קואליציה של 80-90 חברי כנסת שיקצצו במקום הלא נכון. לכן, זה הזמן לשאול שאלות ולא להסתפק בסיסמאות בחירות. זה הזמן לתבוע תשובות והתייחסות רצינית לתקציב – שהוא, להזכירכםן, העילה לבחירות הללו.

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים של איציק ספורטא

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. נתן

    הרי התשובה ידועה – יהיה קיצוץ ענק בתקציבי המשרדים למעט משרד הביטחון כאשר גובה הקיצוץ יהיה לפי כוחו של השר העומד בראש המשרד.

    ובשביל מה בכלל לשאול? הרי תוצאות הבחירות ידועות.