כמו משה רבנו ולא כמו משה הליכודניק

פוליטיקאים מזרחים בליכוד ובעבודה. האם יש חדש תחת השמש?
יהודה אלוש

בחירות 2013

יומיים לפני החלטתו הסופית של השר משה כחלון לא לעמוד בראש מפלגה חברתית חדשה, כתבתי לו מכתב גלוי. במכתב קראתי למר כחלון לראות את גודל השעה והאחריות הענקית אשר ניתנה לו. "תחשוב כמו משה רבנו ולא כמו משה הליכודניק"… כתבתי לו והוספתי: "אל תדאג רק לעצמך ואל תחשוש למעמדך… המעשה האציל והאמיץ (אם יעשה) יישא אותך אל-על… תחשוב כמו משחרר עבדים ולא כמו עבד נרצע… אם תחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית, אז ההיסטוריה תשפוט אותך לחומרה". אך לצערי וכידוע לכם משה כחלון בחר להישאר בביבים של הליכוד שהצטרפה לישראל ביתנו החזירית, ושוב הם דוחקים את המזרחיים והיהודים המסורתיים לקרן זווית בתוך הליכוד-ביתנו.

לצערי הרב, המהפכה המזרחית/מעמדית-חברתית תצטרך להתעכב ולהמתין קדנציה נוספת. אולי עוד דור יבוא האיש המנהיג שיעשה זאת באומץ, בנחישות ומתוך תחושת שליחות אלוהית. אולי תנועת ש"ס הספרדית-חרדית תשכיל לפתוח את שורותיה, להיפתח מנטלית ורעיונית ולאפשר כניסה חלקה ומזמינה של קבוצות נוספות ומעורבות (חילונים, נשים וערבים) של מזרחים מסורתיים בפעילות ובהובלת המפלגה ומטרותיה. אולי היא תיקח על עצמה להחזיר עטרה ליושנה ולא רק ברמה הדתית-אורתודוקסית.

כמו כן חברות וחברים, במפלגת העבודה תתקיימנה מחר בחירות מקדימות שיקבעו את הסדר ברשימת מפלגת העבודה לכנסת הבאה. קהל גדול ורחב בשכונות ובערי הפריפריה, בעיקר יוצאי עדות המזרח, נושאים עיניהם אל ח"כ עמיר פרץ שהיה יו"ר המפלגה ושר ביטחון שדאג למערכת כיפת ברזל למען תושבי הדרום. באיזה מקום הוא ידורג? ומה מעמדו במפלגה? האם המחלוקת בינו לבין המובילה שלי יחימוביץ היא לשם שמים או מתוך שנאת חינם? אני בטוח שתוצאות הפריימריס ומקומו של פרץ ברשימת המפלגה עשויות להיות דרמטיות ולהשפיע לחיוב או לשלילה בקלפי. אם פרץ יוצב גבוה מיד אחרי יחימוביץ ברשימה, מפלגת העבודה תהיה בתנופה ובעלייה, ואם ההפך אז בהתאם.

הציבור המזרחי מסורתי בישראל חזר להאמין בבניו ובנותיו. הציבור המזרחי בישראל דורש את המגיע לו בכל תחומי החיים. כך גם ובמיוחד בפוליטיקה. בנוסף, גם מועמדותו של פרופ' יוסי יונה עומדת כמבחן לחברי מפלגת העבודה. יונה, פעיל פוליטי מזרחי ותיק בקשת הדמוקרטית המזרחית שהוביל את צוות מומחי מחאת הצדק החברתי ב-2011, יכול לתרום רבות להצלחה של מפלגת העבודה בקלפי בקרב מצביעים מזרחים. האם חברי מפלגת העבודה ישכילו לבחור בו לאחד המקומות הראשונים כמייצג נאמן של עקרונות השוויון והצדק החברתיים?

לקריאה נוספת:

מה שבאמת מטריד אותנו | יהודה אלוש

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג. אביבי

  תודה ליהודה אלוש על המאמר. ראשית, כדאי לשים לב לרשימה של הרב אמסלם. אמסלם הוא היחידי בכנסת שתמך במאבק של עו"ד יואב ללום. ללום מוביל את המאבק נגד האפרטהייד האולטרה גזעני במגזר החרדי-אשכנזי נגד מזרחים.
  נניח שעמיר פרץ זוכה למקום מכובד בבחירות הפנימיות של "העבודה", מה זה יועיל למזרחים? כדאי להזכיר לכותב, שכאשר נבחר הלז לראשות "העבודה" ב2005, המעשה הראשון שלו היה לתקוע סכין בגבם של המזרחים. הוא רצה שלום עם מתנגדיו האשכנזים שבצמרת המפלגה ועם השבט הלבן של מצביעי העבודה, לכן הבטיח להם חגיגית ותקשורתית לסתום את הפה לכל מזרחי שידבר על שוויון ("אני אקבור את השד העדתי"), על הפסקת הקיפוח הסוציו-אקונומי, או על העדפה מתקנת למזרחים. בהמשך, פרץ העדיף את תיק הביטחון במקום תיק כלכלי / חברתי. בכך הוכיח שהאדרת שמו והמגלומניה שלו באים לפני כל כוונה חברתית (אם הייתה לו). אסור לתת בו אמון פעם נוספת.
  כחלון, לשיטתי, דמות הרבה יותר חיובית מפרץ, הוא הוכיח זאת בפועלו נגד הריכוזיות האכזרית בשוק התקשורת. הוא גם צנוע. אבל רפיסותו וכניעותו כלפי ההנהגה הלבנה המתנשאת של הליכוד, היא סימפטום של עבד לא משוחרר. לא אדם כזה יכול להוביל מאבק מזרחי לשוויון.
  הטעות הגדולה היא המחשבה שמפלגה או אישיות פוליטית תוביל את המאבק. לא העסקנים/ בסטונרים של מרכז הליכוד מעוניינים בו ובוודאי לא עסקני ש"ס. גם דמויות חיוביות ב"העבודה" כמו בן-סימון ופרופ' יונה לא בנויים להוביל או להדליק מאבק כזה. המאבק המזרחי צריך לנבוע מלמטה, מחוץ למערכת הפוליטית הקיימת. אפשר להתחיל עם "עם שלם" של הרב אמסלם, אבל בלי להקים תשתית אידיאולוגית עם תכניות ארוכות טווח להשגת שוויון, זאת עוד אפיזודה חולפת.

 2. נפתלי אור-נר

  מדוע מי שחושב שהסדר מדיני – קרי, לסגת מהשטחים – הוא הצעד החשוב ביותר שישראל צריכה לעשות, יבחר למפלגה שבוחרת במודע שלא לדבר על הנושא ובכך להסכים למעשה למדיניות הסיפוח והנישול של הממשלה הלאומנית ונגזענית שלנו

 3. מרב

  נכון שייצוג מזרחים במפלגות גם יעודד את קהל הבוחרים וגם הוא הדבר הצודק והשוויוני.
  עם זאת, בהקשר של מפלגת העבודה למשל, ובצורה חריפה יותר כפי שמתבטא ברשימת מרצ לכנסת: העובדה שהיצע המועמדים המזרחים לרשימות הללו מצומצם יותר מהאשכנזים היא הנקודה שיש לטפל בה, וזה מתחיל הרבה אחורנית. אני, למשל, לא אצביע לפרץ כי אינני מסכימה עם הרבה דעות, מעשים ודרכי פעולה שלו. בלי קשר למזרחי או לא. ליוסי יונה, לעומת זאת, אצביע גם אצביע. אם היו יותר מועמדים ופעילים מזרחים במפלגות השמאל, היינו רואים גם יותר ייצוג שלהם ברשימות לכנסת. כרגע לא הגיוני לדרוש להצביע למעמד כיוון שהוא האופציה המזרחית, כשכמעט ואין חלופות.

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  וע"כ אינני מבין את אלה אשכנזיים כמיזרחיים .פששוטי עם כידוענים, כינהם פעילי שלום וזכויות אדם ואזרח מובהקים, שמוכנים להצביע ואף להצטרף כמןעמדים למפלגה שהמנהיגה שלה מחביאה את נושא השלום מתחת לשטיח. ובהתבטאויות קודמות שלה היא ממש גולדה מאיר השניה.
  צדק אורי אבנרי בדביריו היום בהפגנת תמיכה בבקשת הפלסטינים להכרת האו"מ במדינתם (היום ,,כ"ט" בנובמבר 65 שנה למלאת החלטת עצרת האו"מ על חלוקת א"י המנדטוריל למדינה יהודי ומדינה ערבית) הוא קרא להצביע רק בעד רשימה שהשגת השלום היא בראש מצע הבחירות שלה!

  1. ג. אביבי

   היא נכנסה לפוליטיקה הישר מהעיתונאות על תקן של סוציאליסטית רדיקלית, להצלת המדוכאים בישראל. לאחר שהתברגה במנגנון המפלגה המסואבת, יחימוביץ התנכרה למי שהכניסו אותה למפלגה וחתרה להגיע לטופ. מהרגע שנבחרה כיו"ר "העבודה", היא מתנערת ככל יכולתה הן מהסוציאליזם והן ממבקרי הכיבוש בשטחים. מאז היא מתגלית כציונית ימנית מהזן האופורטוניסטי, השפל והמצוי. היא הצדיקה את מלחמת שלום הבחירות 2013, בה נהרגו לשווא 6 ישראלים וכ160 פלסטינים (רובם לא קשורים לחמס/טרור). היום מסתבר שהיא אפילו נגד עצמאות לפלסטינים, כלומר בעד המשך הכיבוש. גלאון נראית לידה כצדיק הדור.
   היא נכנסה ל"עבודה" בין השאר כי הראתה סימפתיה למזרחים, לחד הוריות ולעובדי הקבלן ולמצוקתם הסוציו-אקונומית. כרגע היא משתדלת ככול יכולתה למלא את המפלגה שלה בקישוטים בורגניים לבנים שאין להם קשר לסוציאליזם (בר-לב, ציפי לבני, לפני כן שגיא ואחרים) ולהרחיק מזרחים, רוסים ונציגי העשירונים הנמוכים ככל האפשר. זאת, לרצות את הבורגנים האשכנזים ולזכות בקולותיהם. לזיקית מצויה יש מספר סופי של גווני עור מתחלפים, המשמשים להסוואה ולהישרדות. אצל שלי יחימוביץ החלפת הצבעים היא לצורך הונאת הבוחר ונהנתנות אישית.

 5. דניאל

  כמזרחי, נמאס לי ששמים אותי תחת תווית מסויימת. קודם כל אני מזרחי ולא מסורתי. אני לא מאמין באלוהים ולא מגיע לבית כנסת. מבחינתי חוסר אמונה באלוהים זה הדבר ההגיוני ביותר, כך שאני די נעלב מהתיוג של מזרחי כאדם מסורתי. ואם אתם מדברים על מסורת של אוכל וחגים, אז חם לאשכנזים יש מסורות משלהם והם מסורתיים באותה מידה.
  דבר שני, אף אחד לא מכריח אותי לבצע פשעי מלחמה, כדבריו של דרור. אני בעל יכולת חשיבה עצמאית ואני יכול להחליט לבד אם ללכת למילואים או לא בדיוק כפי שאשכנזים יכולים.
  כל התיוג הזה של מזרחים, ערבים, רוסים… עושה רע יותר מטוב. אני רוצה להישפט לפי הדעות והאמונות שלי ולא לפי המוצא של ההורים שלי. אני רוצה שאנשים יפסיקו להתפלא שאני לא אוכל כשר או שומע מזרחית בגלל שכמזרחי מצופה ממני לעשות את אותם דברים.

  1. נתנאל

   הייתי רוצה לשמוע מסרים כאלה מכל כיוון לכל כיוון . רוצה לומר : אם כולנו נמצא את שביל הזהב ונפסיק לשחק בקקה פיפי הזה של 'מי אכל יותר DDT' , או מי קיבל יותר כשסבו בא לארץ כן ייטב לכולנו . מלבד לאנשים הקטנוניים והחמוצים מכל הספקטרום האנכרוניסטי שפעם היווה ניסיון נואל ליצירת "כור היתוך" . כל קבלני הקולות העדתיים במרמה , כל אותם אנשים שללא הרף זורקים בוץ בעיני השני … די , בבקשה . תבינו שהזמנים משתנים .

   1. ג. אביבי

    צודק דניאל, ייחוס המסורתיות למזרחים והתעלמות מהחילונים שביניהם הוא חוסר הבנה משווע. מאוד נכון לשאוף שישפטו אותך לפי השגיך ודעותיך ולא לפי השתייכות אתנית. מאידך, כמה שלא תשאף לזה וכמה שתהיה אתאיסט ודעתן, סביר מאוד שלגבי חלק גדול מהאשכנזים, אתה עצם בגרון, הם ישפטו אותך גם אם לא יראו לך וזה ישפיע על מסלול חייך.
    לגבי נתנאל, "די בבקשה. תבינו שהזמנים משתנים." – הם משתנים רק בתעמולת השקר של התקשורת האשכנזית. האם אחוז המזרחים במערכת המשפט עובר את ה7%? האם אחוז אנשי הסגל האקדמאי המזרחים עובר את ה10%? האם היה אי-פעם ראש ממשלה מזרחי? רק אדם תלוש או תועמלן רדוד המצדיק הדיכוי האשכנזי יכול לזרוק משפטים כאלה.