860,900 ילדים עניים חיים בינינו

דו"ח העוני שפורסם היום נדחק הצידה, אבל אם לתמצת: מ-1998 עלה שיעור הילדים העניים ב-63%, הנפשות העניות ב-41.7% והמשפחות העניות ב-14.4%. וכן, ממשלת נתניהו, גם משפחות עובדות הולכות ונהיות עניות יותר
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

הרי יש דברים חשובים בהרבה מדו"ח העוני, כמו ההכרה של האו"ם במובן מאליו והבחירות הפנימיות במפלגת העבודה, ואיזה דנקנר אחד. ב-14:52 בדקתי את אתרי ארבעת העיתונים הממסדיים בישראל: ב-ynet יש איזו ידיעה למטה שפורסמה ב-10 בבוקר בנושא, בגלובס הכותרת הראשית עוסקת בדנקנר כי זה הכי מעניין, ב-nrg מופיעה ידיעה בנושא הרבה אחרי דיווחים על המהלך הפלסטיני באו"ם והפריימריס בעבודה, בעמוד הבית של הארץ לא ראיתי כלל דיווח, ולאחר מכן כשעלו ידיעות בנושא הן לא הופיעו ככותרת ראשית. כי מה זה משנה שבישראל חיים 860,900 ילדים עניים? הרי זה ממילא לא משתנה ומתייחסים לזה כמו שמתייחסים למזג האוויר: לפעמים לא נעים, אבל אין מה לעשות. אין ברירה אלא להסתגל, להקהות חושים ולהתעלם.

אני יותר ממתבייש ומתקומם שדו"ח קשה כזה לא מניע את אמות הסיפים. איך ייתכן שבמדינת ישראל יהיו נתונים כאלה בלי זעקה ציבורית שכל הפוליטיקאים המתוחכמים שלנו לא יוכלו להתעלם ממנה? מהמפלגות אני לא מצפה לכלום. כולן כמעט מהלכות בין טיפות דמיוניות שהמציאו לעצמן. כל מפלגה שתהיה בקואליציה בלי לדרוש שינוי משמעותי שקווים לדמותו אפשר למצוא בדו"ח של הביטוח הלאומי, לא שוות את הנייר עליו מודפס שם המפלגה.

ראו את הגרף הזה שמראה עד כמה קשה לבנו בכמעט עשור וחצי האחרון:

תחולת העוני של משפחות, נפשות וילדים, 1998-2011 (1998=100.0). מתוך דו"ח העוני של הביטוח הלאומי, 2011

מ-1998 עלה שיעור הילדים העניים ב-63%, הנפשות העניות ב-41.7% והמשפחות העניות ב-14.4%. וזו כל התורה כולה על רגל אחת.

חישוב אחד חדש שסוף סוף נכנס לדו"ח הוא של תחולת העוני של משפחות עובדות. מדד שמפריך משנה לשנה את התיאוריה המנותקת מן המציאות שמנחה את מדיניות ממשלות ישראל ולפיה עבודה משחררת מעוני. כך מתוך הדו"ח: "תחולת העוני של משפחות עובדות הוסיפה לעלות ב-2011 – מ-19.4% ל-20.0% לפי ההכנסה הכלכלית ומ-13.2% ל-13.8% לפי ההכנסה הפנויה. עלייה זו התרחשה על אף ההתאוששות בשוק העבודה שאפיינה את שנת 2011 ואשר התבטאה בהרחבת מעגל המועסקים. בכך עלה חלקן של המשפחות העובדות העניות בין שתי השנים מ-62.4% ל-64.8% מהמשפחות העניות בגיל העבודה".

עבודה מרבה עוני ולא ממעיטה אותו במדינת ישראל, וככה זה ימשיך להיות ללא העלאה של שכר המינימום וללא כוח של עובדים מאורגנים שיעשה את העבודה. כי את הממשלה הנושא הזה לא מעניין כל כך, והיא הולכת בצעדים אטיים שאפילו צב היה מתקשה להתמיד בהם. אז מריאליטי בטלוויזיה ומטלנובלה פוליטית במפלגה זו או אחרת לא ניוושע.

לקריאה נוספת:

נעמה לוין | המלים הגרנדיוזיות של כחלון

דותן לשם ועוז גורה | מעבר לגליונות האקסל של העוני

מאמרים נוספים של איציק ספורטא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ויקטור

  אני מבין למה שינוי בשעור העוני של ילדים יהיה שונה משינוי בשעור העוני של משפחות – אם יש יותר ילדים פר משפחה ומשפחות נהיות יותר עניות, אז יהיו יותר ילדים עניים. אבל למה יש הבדל בין שינוי בשעור העוני בין משפחות ליחידים? ואם כבר, הגיוני יותר שעור השינוי של משפחות יהיה גבוה יותר, כי זה כולל בתוכו את הילדים, לא?

  1. ליאור

   העוני המשפחתי כיחידה הוא יציב יותר מהעוני של יחידים, שהרי הוא נגזר ממשכורות של לפחות שני אנשים ומתחלק לפחות ב-3 אנשים. כך שהתנודה בתחום הזה היא קטנה יותר.

   כשמדובר על בודדים, כל תנודה שלהם בשכר נופלת עליהם במאה אחוז, כי אין שכר נוסף המאזן את הממוצע ואין אנשים נוספים שמתחלקים באותו שכר.

   לדוגמה:
   משפחה של 4 נפשות. האב הרוויח 7500 נטו האם 4500 נטו. עכשיו המפעל שעבד בו האב נסגר והוא עובר לעבודה של 3500 נטו.

   השינוי בתחום של המשפחה הוא מ-12 ל-8 אלף: ירידה של 33%

   השינוי בתחום של היחיד הוא מ-7.5 ל-3.5 אלף: ירידה של 60%

   לפחות ככה אני מבין את זה

 2. עמית

  אחוז המשפחות העובדות העניות – האמיתי – הוא לא 20 אחוז כנטען על פי הדו"ח, אלא 3 אחוז.

  הדו"ח מגדיר משפחה עובדת כמשפחה עם בן זוג אחד שיוצא לעבודה. לא משנה אם זו משרה מלאה או חלקית. זאת אומרת, כל אותם משפחות חרדיות עם 7 ילדים בממוצע שהאב לומד בישיבה והאם עובדת במשרה חלקית כסייעת בגן, נחשבת כ"משפחה עובדת" – הרי זה מגוחך.

  3 אחוז מהמשפחות עם 2 מפרנסים (2 ההורים יוצאים לעבודה, לא משנה אם במשרה חלקית או מלאה) הן עניות, ועל כן זה אחוז המשפחות העובדות העניות. לא 20 אחוז.

 3. נפתלי אור-נר

  בשטחים ובמדיניות המגחיכה את השלום כמות העניים במדינה אך תגדל. השיר "תותחים במקום גרביים" אשר פעם ביטא מצוקה לאומית קיומית מתגשם עתה לטובת השלטון שלנו על הפלשתינאים וטיפוח המתנחלים בשטחים

 4. אסף

  אם העליה במספר המשפחות העניות היא רק של 14%, הרי שהסיבה העיקרית לעליה במספר הילדים העניים היא שהמשפחות העניות עושות יותר ילדים, וכולנו יודעים באיזו אוכלוסיה מדובר. הייתי גם שמח לדעת כמה מהעליה של 14% היא של משפחות עובדות.

  אני לא אומר שזה המצב, אבל את הנתונים האלו אפשר לפטור בקלות באמירה שפשוט יש יותר חרדים שעושים יותר ילדים…

 5. יוסי לוס

  הסיבה להבדל בין העלייה בשיעור המשפחות העניות לבין העלייה בשיעור הילדים העניים הוא לפני כל דבר אחר שינוי מדיניות הקצבאות שהביא לפגיעה בעיקר במשפחות מרובות ילדים. זאת במסגרת מדיניות השנאה לחרדים ולערבים והניסיון חסר התוחלת להביא אותם לצמצם את מספר הילדים על ידי קיצוץ קצבאותיהם כאילו הם מביאים ילדים לעולם כדי לקבל קצבאות. יתירה מזאת, העלאה יחסית של קיצבאות הזקנה הורידה את שיעורם משמעותית בין העניים. כלומר, הורידה את מספר המשפחות העניות הקטנות והעלתה בכך את שיעור המשפחות הגדולות העניות.
  ֿ
  אם מישהו באמת רוצה להוריד את קצב גידול האוכלוסייה הוא צריך לדאוג להשוואת תנאי חייהם של כל בני האדם. כאשר לכולם יהיו אפשרויות שוות וכאשר כולם יחושו בטוחים בקיומם במסגרות שהמדינה מייצרת ולא נאלצים להיאבק על כל פירור נגד שכניהם, אז או אז ירד קצב גידול האוכלוסייה. ראו כאן ראיון עם נביא הזעם הותיק ביותר של גידול האוכלוסייה http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1875624

 6. יניב

  אמת היא שנתונים נתונים למניפולציה בהצגה ובטח בפרשנות. עם זאת, ריבוי האינדיקציות מגופים שונים (סטטוטוריים, בעלי גוון פוליטי ואחרים) הוא ברור. מדינת ישראל הולכת כבר מספר לא מבוטל של שנים (המספר נתון לויכוח) לעבר אין עתיד. אנחנו צריכים לשנות כיוון לפני שנחצה את נקודת האל חזור החברתית. ידענו לעשות זאת ב85 עם תכנית החירום הכלכלית – היום זה קשה יותר ומורכב יותר אבל דחוף לא פחות, ואולי יותר

 7. עדי פינקלשטיין

  אמרו לנו שהבחירות הקרובות יעסקו בנושאים חברתיים, אז אמרו!
  מאז היה לנו את אירן,עזה,מדינה פלסטינית ומה שוב נעלם מסדר היום?
  המצב החברתי! (וחלילה לא בגלל שטופל..).
  עמותת "פתחון לב" העלתה עצומה שקוראת למנהיגים להחזיר לדיון הציבורי(אלקטורלי) את הנושא החברתי מתוך התחייבות לא לכהן בממשלה אם הנושאים הבוערים לכולנו לא יטופלו (מיסים,דיור,מזון..).
  אני כבר חתמתי 🙂 זה מאוד חשוב אז קדימה לחתום ולשתף, רק ביחד נגרום לשינוי!

  http://www.pitchonlev.org.il/apage/1790.php