שוטר, אני לא מגלחת את הראש!

ולא, לא אעמוד בשורה האחורית. על אלימות משטרתית נגד מפגינות פלסטיניות אזרחיות ישראל

באופן לא מפתיע זכינו לראות בזמן "עמוד ענן" תמונות קשות של אלימות שוטרים לדיכוי משמרת מחאה לא-אלימה בתגובה להסלמה בהרג אזרחים חפים מפשע ברצועת עזה. מחאה זו של עשרות סטודנטיות/ם פלסטיניות/ם אזרחי/ות ישראל, המתבקשת דווקא בזמנים קשים של מלחמה, התקיימה מול שערי האוניברסיטה העברית בירושלים.

המחאה נדחקה במהירה למגרש החניה האחורי של הכביש הראשי בין האוניברסיטה לשכונת אלעאסוויה, ושם השתלחו השוטרים בסטודנטיות/ים, שלושה נעצרו ואחרות הותקפו פיזית ונחבלו.

באותו יום נחשפנו לא לראשונה אך באופן בולט לנשק הגברי בו התהדרה משטרת ישראל למרגלות שערי האקדמיה הישראלית בירושלים: מריטת שיער ראשן של סטודנטיות פלסטיניות אקטיביסטיות שלקחו חלק במשמרת המחאה, הובילו אותה, והפגינו נוכחות דומננטית בשורות הראשונות.

שוטר אמיץ לוכד מפגינה בשערותיה, האוניברסיטה העברית  15.11.12

השוטר בעטיפתו הגברית אינו פרט יחיד שחרג מסמכותו ופעל באופן מדכא. הוא נציגו של משטר מדכא מגדרית ופוליטית, הנשלט בידי קבוצת גברים שקובעת את המדיניות הממלכתית הישראלית ומתעלמת מקולן של המדוכאות שבמדוכאות, מזהותן ואפילו מקיומן.

לא בכדי דיכוי סטודנטים גברים קיבל ביטוי של "הכנעה" כוחנית, כעולה מהתמונות שהופצו ברשת, דרך איזוק ידיים מהודק מאחורי הגב, השכבה על הבטן עם הפנים אל הרצפה ודריכת נעליים מיליטנטית מסביב לראש ועל חלקי הגוף השונים. לעומת זאת, ה"השפלה" הכוחנית של הסטודנטיות כוונה בעיקר למשיכת שיער ראשן בשתי ידיו של שוטר שרירי מעוטר כוכבים על הכתפיים, עם משקפי שמש, מגולח ולבוש בגדים מגוהצים שככל הנראה יצאו מתחת ידיה של אשת חייל.

כך הפך תפקיד השוטר שיועד לשמירה על ביטחון הציבור, לזירה נוספת בה משועתקים יחסי הכוח והשליטה של הגבר היהודי בן הקבוצה הלאומית הדומיננטית כשהוא ניצב בעמדת כוח מצוייד, בנוסף לאגו הגברי שלו, בכלי נשק ארוך או קצר, מול האישה הסטודנטית הפלסטינית. אותה סטודנטית פלסטינית, דוברת במבטא קל או כבד, מצויידת בהרבה ידע ומודעות לחוקיות משמרת המחאה שלה וזכותה לחופש ביטוי, ומסרבת בתוקף להתקפל אחורה או הצידה. היא מסרבת לאפשר לדיכוי גברי זה על כל צורותיו לדחוק אותה לשוליים, להשתיק את קולה או להעלימה מהמרחב הציבורי כפי שעשו שלל של מעשי דיכוי גבריים במשך מאות שנים לאורך ההיסטוריה.

עוד נשים נפלו באותו יום קורבן לאלימות גברית, שביקשה להשפילן ולבזותן מעצם היותן נשים. זה קרה בפרהסיה, בדלת הקדמית של כס האקדמיה, בפתח ביתן של נשות הסגל האקדמי ובראשן סגנית נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים. זה קרה לסטודנטיות שלהן. זה קרה במגדל השן שאמור לעצב את פניה של החברה שאנחנו שואפים לראות, באוניברסיטה בה לומדות עשרות אלפי סטודנטיות כל שנה. ונשאלת השאלה: האם יישמעו תגובות זועמות מטעם הסגל האוניברסיטאי או לפחות מנשותיו?

אני תוהה אם גל השנאה ורוח המלחמה השוטף את הנפשות יביא לעיוורון עיניים. האם הערכים הפמיניסטיים נסוגים אחורה בזמן מלחמה? האם דיכוי גברי יקבל לגיטימציה, ולו גם שבשתיקה, מהמוסד האקדמי המכובד ביותר, רק בגלל שמדובר בסטודנטיות פלסטיניות בנות מיעוט שיצאו נגד הקונסנזוס הישראלי התומך במלחמה וערערו עליו? האם זהו הפמיניזם של נשים חזקות, אקדמאיות, בנות הקבוצה השולטת, שגידרו מסביבן ומתיימרות לפתח שיח ערכים פמיניסטי וללמדו לסטודנטיות שלהן – עד פרוץ המלחמה הבאה?

היום, שני 3.12 בשעה 16:00, יתקיים במרכז נא לגעת ביפו כנס של קואליציית נשים לשלום לציון היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים

לקריאה נוספת:

על אלימות נגד נשים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יריב

  אם היה לכותבת שבריר ראיה היא הייתה מגישה תלונה ובצדק. העובדה שאינה מגישה תלונה מלמדת על כך שמדובר במקרה נוסף של אמת שהורחבה במקצת לכדי שקר מרושע. הייתי במקום, לא השפילו נשים. בהחלט עצרו ודחפו, משום שהמפגינים היו אלימים. הניסיון לגייס תמיכה תוך פריטה על מיתרי הפמיניזם אינו עושה טוב לפמיניזם.

  1. אברום

   אבל עזוב – אל תתן לעובדות לבלבל אותך.

 2. סתם אחד שלא מבין

  באמת אני לא מבין את הראש הגאוני שלכם,מדוע אותם צדיקים לא עשו מחאה לא אלימה מול העיר עזה על זה שכמעט אלפיים טילים רצחניים עפים עלינו בשבועיים?לאא אחי
  מה אתה דפוק אז מה שירו עלינו כמה טילים אז מה שחצי מליון אזרחים מתחבאים…הרי זו בכךל לא ארצנו,,,אנחנו סתם בטעות כאן..ואסור לנו להגן על אחינו ‏..חייבים למות בשקט…ולפעמים ממש משש שקשה וממש עומדים עלינו עם סכין בגב ואין מה לעשות אלא פשוט לתת מכה ולהשקיט את הרוצחים,,,אז אנחנו פושעים,,,באמת באמת סליחה שניצחנ
  ו…באמת סליחה שניצחנו..תודה,חייל פשוט שבסהכ מנסה להגן על העם
  שלו

  1. מאור

   לי נראה שאותן סטודנטיות פלסטיניות "מצויידות בהרבה ידע ומודעות", הפנימו את הדיכוי הגברי החמאסי.
   הרי יש שני פתרונות פחות-אלימים לפעולה ישראלית נגד החמאס:
   פעולה של הרשות נגד החמאס
   פעולה בינ"ל נגד החמאס

   מתי היתה הפגנה בעד אחד מאלו?

 3. דבורה

  אנו פוגשות יום יום את האלימות הזו ודומות לה זה מקצין כאשר המטרה היא הפלסטיניים/יות, משהו רקוב פה מן היסוד

 4. עמי אשר

  צריך להיות מנותק מאד ממה שקורה בישראל, מרחף הייתי אומר, בשביל להיזקק ל"ראיות" כדי להוכיח אלימות שוטרים יהודים נגד מפגינים מהשמאל בכלל, ולא-יהודים בפרט. מאז ההפגנות נגד הפלישה השנייה ללבנון ב-2006, אם לא קודם לכן, נוהגים השוטרים להסתובב עם מצלמות ולתעד מפגינים לפי רשימות מוכנות מראש. כמו כן, מאז אותה מלחמה נהוג לעצור פעילים לא-יהודים מראש, בלילה שלפני המבצע, כפי שקרה גם בעופרת יצוקה וגם בתקיפה האחרונה על עזה. דרך אגב, מישהו יודע כמה שוטרים לא-יהודים משרתים במשטרת יפו? אפשר לספור אותם על אצבע אחת…

 5. נפתלי אור-נר

  אז מה אם יש צילום המאשר את טענת הכותבת. אז מה אם הפעלת אלימות כנגד השמאל בכלל, והפלשתינאים בפרט, הוא "לחם חוקה" של המשטרה? נא לא להטריד את מנוחתו של יריב וחבריו

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  פחות בת"א אבל ביפו,רמלה לוד וי"ם בעקר מזרח .זה בולט מאוד לאא לחנם משטרת ירושלים ידועה בציבור כמ,,משטרת אל"עד ".