• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אהבה קשוחה

פנייתה של לורה ורטון ממרצ בבקשה לפסול את יהדות התורה ואת ש"ס עקב אי-ייצוג נשים רחוקה מלהיות סולידרית עם נשים חרדיות, ועלולה להשתיק שתיים מהקבוצות החלשות ביותר בישראל: החרדים והערבים. וחוץ מזה, מומלץ לה להתחיל בבעיות הייצוג במפלגתה שלה
אורלי נוי


בחירות 2013

קרקס הבחירות המתנהל בישראל בימים אלה הוא תקופה טובה לרווחים פוליטיים קלים. אחדים מקימים מפלגות, אחרים עוברים מאחת לאחרת, ואחדים, מתברר, עסוקים דווקא בניסיון לפסול מפלגות אחרות.

שלשום התבשרנו כי חברת מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ ומספר 11 ברשימה, ד"ר לורה ורטון, פנתה באופן תקדימי ליו"ר ועדת הבחירות השופט אליקים רובינשטיין, בבקשה לפסול את יהדות התורה ואת ש"ס מכיוון שאינן מתירות לנשים להתמודד על מקום ברשימותיהן. בבקשה, המוגשת מטעמה של ורטון בליווי מספר ארגונים, היא כותבת כי שלילת הזכות להעמיד מועמדות "חוסמת בפני מחצית האוכלוסייה כל אפשרות ליטול חלק בגופים המייצגים במוסד המרכזי של השלטון. זאת, באופן מכוון, עם השלכות קשות הפוגעות במדינה ובאופיה הדמוקרטי".

בסטטוס פייסבוק מינורי למדי תהיתי אם תואיל חברת המועצה, אם כבר הטריחה את עצמה עד ליו"ר ועדת הבחירות, לשאול אותו אם אפשר יהיה לפסול גם רשימות שלא מציגות מזרחים במקומות ריאליים, שכן גם כך נחסמת בפני כמחצית האוכלוסייה האפשרות ליטול חלק בגופים המייצגים במוסד המרכזי של השלטון, מצב אשר ורטון עצמה עמדה על חומרתו. מאחר ותייגתי את ד"ר ורטון עצמה כדי שהדיון לא יתנהל מאחורי גבה, התפתח דיון מאיר עיניים אשר חשף לא מעט מהלכי הרוח מאחורי הצעד התקדימי בו נקטה. מכיוון שהדיון התנהל מעל במה פתוחה לכל, ובמיוחד לאור העובדה שמדובר בנבחרת ציבור, נדמה לי שיש עניין להביא כאן בקיצורים המתבקשים את עיקרי הדברים.

רזומה

בסטטוס שכתבתי ציינתי כי כמי שמכירה טוב למדי את הזירה הפוליטית הירושלמית, לא זכור לי ששמעתי אי פעם התבטאות של ורטון שאינה קשורה לאימה שמהלכים לדעתה החרדים על העיר. ליתר ביטחון, שוטטתי מעט בקיר הפייסבוק שלה ואכן לא מצאתי כמעט דבר פרט לפוסטים אנטי-חרדיים. אחד הבוטים שבהם הוא תגובתה על מאמר העוסק בהבטחה של הצבא לראשי הציבור החרדי כי רק גברים יבדקו ויראיינו בחורים חרדים בבואם לצו הראשון: "איך ייתכן שהצבא שלנו עומד בגבורה בכל המבחנים – ומתקפל מול לחצים פוליטיים של עסקנים חסרי שכל והשכלה, אנשים שפלים וצרי אופקים?". מילא ההתפעלות מגבורתם של בחורינו המצוינים (ימים בודדים לאחר סיום המלחמה בעזה), אבל "עסקנים חסרי שכל והשכלה, שפלים וצרי אופקים"?! על רבנים שעמדו על כך שהצבא יגלה התחשבות בצעירים חרדים?!

ד"ר ורטון בחרה להשיב בסיכום רזומה קצר בזו הלשון: "לימדתי בבתי סוהר, עבדתי שלוש שנים עם ח"כ רן כהן (בהתנדבות) על החוק לדיור ציבורי ושיתפתי פעולה עם חברי ש"ס בעירייה לקדם עניינים כמו פתרונות (אמנם זמניים) למחוסרי דיור. גם אספתי חומר למבקר המדינה על הפלייה בבתי ספר חרדים אשכנזים. אבל למה לבדוק כשאפשר להשמיץ לפייסבוק חופשי? לגבי החרדים: אני עובדת הרבה עם חרדים (אני הקמתי מועצת גמלאים בעירייה, כמחזיקת תיק הגמלאים, ואחד הנציגים המרשימים היא אישה חרדית עם 12 ילדים). חוץ מזה, יזמתי סדרה של הרצאות לנשים חרדיות עובדות, בה התרשמתי מאוד מעוצמת והפוטנציאל של נשות המגזר, שבדרך כלל הרבה יותר משכילות ומעורבות מן הגברים. אין לי ספק שאם יהיו נשים חרדיות תפקוד המפלגות ישתפר פלאים".

אם כך, כחלק ממגוון עיסוקיה, ד"ר ורטון יזמה הרצאות לנשים חרדיות והתרשמה מהעוצמות ומהפוטנציאל שלהן! ולא זו בלבד, אלא שהיא יודעת גם לאבחן את הסיבה לתת-התפקוד של המפלגות החרדיות (בניגוד, נניח, לתפקודן מעורר ההשתאות של המפלגות החילוניות) ולהמליץ להן על תרופה: הכללת נשים. דיאגנוזה ומרשם רופא במחיר אחד!

בין הלכה ומעשה

ובכל זאת, גם מי שמתרשם עמוקות מהדאגה הכנה לייצוג נשי בכנסת לא יכול שלא לתהות מדוע שתי הרשימות היחידות שיש לפסול לדעת העותרות הן ש"ס ויהדות התורה? הלוא גם ברשימת חד"ש וברע"ם-תע"ל לדוגמה אין נשים במקום ריאלי, ובאופן כללי ייצוגן של נשים בחלק מהרשימות אמנם השתפר אך רחוק מלהשביע רצון. האם ייתכן שזה קשור לדימוי העצמי המרצניקי האוסר על עימות עם מפלגות ערביות אך מברך עליהן אל מול החרדים? את הטיעון הזה פטרה ורטון בהבחנה מפולפלת בין הלכה למעשה: "התנועה האסלאמית, עד כמה שידוע לי, לא אוסרת במפורש על השתתפות של נשים בתנועה ולכן לא עוברת על החוק". כלומר עצם ההדרה עצמה, דה-פקטו, איננה מטרידה את הפונות כל עוד באופן תיאורטי יש לנשים אפשרות להיבחר, הבחנה שבוודאי מרגיעה מאוד את המועמדות המצוינות שלא זכו גם הפעם להתברג למקום ריאלי ברשימה של חד"ש.

באותו אופן יכולים המזרחים, דוברי הרוסית, האתיופים, חובשי הכיפות וציבורים נוספים שאינם מיוצגים דרך קבע ברשימת מרצ עצמה להתנחם בעובדה שתיאורטית הם היו יכולים להתברג, אבל מעשה שטן, איכשהו יוצא שהרשימה נשארה שוב על טהרת האחוס"לים, למעט הכיסא השמור למועמד/ת ערבי/ה. ההיתלות הזאת בדה-יורה כדי להלבין את הדה-פקטו היא פרקטיקה מטרידה, שהופכת את האחרונה במובנים מסוימים אף למסוכנת יותר בדיוק משום שהיא מוסווית וחמקמקה. זאת פרקטיקה שמגיעה בדרך כלל עם עלה תאנה אחד ייצוגי שנשלף בכל דיון כדי להדוף כל ביקורת על הדרה, דיכוי או הפליה, כפי שמכירים היטב השותפים לשיח המזרחי שכל טענה מבוססת ומנומקת שלהם נהדפת ב"אבל משה קצב!", "אבל דוד לוי!"

על חרדיות, ילדים ועבדים

אולי יותר מכל מפלגה אחרת בישראל, עיקר גאוותה של מרצ היא על היומרה להוות קול ובית לקבוצות השוליים בחברה, למודרים, למוחלשים. על כן נדמה לי שגם אנשי שמאל שאינם נמנים על מצביעי מרצ עשויים להרים גבה נוכח המהלך אשר אם יצליח, עלול להשתיק דווקא את קולן של שתיים מהקבוצות החלשות ביותר בישראל: החרדים והערבים. ובכלל, העירה משתתפת בדיון, דמוקרטיות אף פעם לא מתחזקות מאקטים של שלילת זכויות ייצוג של קבוצות בתוכן.

תגובתה של ורטון להערה זו היא, בעיני, המדהימה מכולן: "על שלילת איזה זכות את מדברת? שלילת 'הזכות' להפלות? שלילת 'הזכות' לפסול אנשים מהתמודדות? האם היית מתנגדת לשלילת 'הזכות' להחזיק עבדים? שלילת 'הזכות' להתעלל בילדים? שלילת 'הזכות' של בעל להרביץ לאשתו? שלילת 'הזכות' לסרב לקבל לתלמידים ממוצא כלשהו לבית ספר?"

כך? הנשים החרדיות, אותן אלה שאך לפני רגע התפעלת עמוקות מ"הפוטנציאל" שלהן, נמצאות כעת בקטגוריה אחת עם ילדים, תלמידי בית ספר, נשים מוכות ועבדים? "כן, אני משווה אותן לכל הקבוצה האלה והן באמת זקוקות לעזרה ותמיכה. חבל שאתן, מבלי להכיר, עומדות לצד הגברים במקום להפגין קצת סולידריות".

ובכן, מסתבר שהסולידריות הנשית על פי ורטון אינה אלא סנטימנטים קולוניאליסטים עמוקים, המעניקים לאשה הלבנה עתירת הפריבילגיות את הזכות – ואף החובה! – לדבר בשם נשים שעבורן ארגנה בטובה פעם סדרת הרצאות, ואם צריך אז גם להפגין "אהבה קשוחה" ולאיים ליטול את הייצוג הפרלמנטרי של הקהילות שלהן. לטובתן, כמובן. כי ככה זה עם ילדים, וכבר נאמר במקורותינו "חוסך שבטו שונא בנו". וורטון אוהבת את בנותיה החרדיות, ולא תהסס להשתיק את קול קהילתן כדי להוכיח זאת.

עוד בנושא:

מאמרים נוספים של אורלי נוי

כנראה שיעניין אותך גם: