חלומם/ן של עובדי/ות הקבלן?

16% מכלל האוכלוסייה הם עובדי קבלן, כמחציתם דוברי רוסית. איזה פוליטיקאי דואג להם?
אנדרי בר

רבים שואלים: למה בכלל לבוא לכנסים? הרי כנסים הם דבר משעמם. הם צודקים. אין משעמם יותר מכנס. העונש האולטימטיבי ב"תפוז המכני" היה לקשור אנשים לכסא ולהשמיע להם נאומים מאיזה כנס. אבל יש סיבה אחת למה ראוי לשקול הגעה לכנס.

לא, לא הבורקסים. וגם לא מרק עוף שיש מצב שיחולק ביציאה מהאולם אם נמצא מספיק עובדי קבלן לעמדות החלוקה (בלי נדר). הסיבה לבוא לכנס בתקופה זו היא בחירות.

אנחנו צריכים אותך!

אני אסביר. נניח שאתם חיים במדינה שבה מדי פעם (מדי חודש, שבוע או יום) כיסכם מתרוקן משקלים. בצעדי זומבי נואשים, אתם ניגשים לראש הממשלה שלכם, מושכים לו בשרוול ואומרים: "ראש הממשלה, ראש הממשלה, שוב אין לי כסף לגמור את החודש!" הוא לא עונה מיד. ראש הממשלה מיישר את מבטו אל האופק. ארשת פניו נחושה וממלכתית, יש שיגידו ארשת של מנהיג דגול. לבסוף, בלי להסתכל עליכם שם למטה הוא מרים את ידו הימנית, מצביע לכיוון השמים ועונה: "איראן".

"אבל מה עם הפנסיות שלנו", אתם לא מרפים, "דיור ציבורי, פנסיות, עבודה קבלנית, המיסוי העקיף, ריכוזיות, שחיקת המעמד היצרני".

"איראן", עונה לכם ראשו של אביגדור ליברמן שגם הוא מחובר באורח פלא לצוואר ראש הממשלה. אתם עדיין בהלם מכך שלראש הממשלה שחשבתם שאתם מכירים כל כך טוב יש שני ראשים, ואתם מעיזים לשאול על ההעסקה הקבלנית. בכל זאת, עבדתם כך בתקופת האוניברסיטה. אבא של חבר עדיין מועסק כך, כמו גם כל האנשים השקופים האלה בכניסות לקניון ולסופר, עם מגב במשרדי הממשלה שפתאום עולים במחשבתכם. "איראן", מצפצף ראשו של ליברמן, "להפציץ את עזה!"

ואז אתם מתעוררים.

לא, למזלכם אתם לא חיים במדינה שנשלטת על ידי מפלצת דו-ראשית שמתעלמת בגסות מקשיי הקיום שלכם. אתם גומרים את החודש בקלות ועם חיוך על הפנים. והאנשים השקופים בכניסה לקנין? רק בטיולים בחו"ל.

אז כן, הבחירות האלה יוכרעו יותר מאי-פעם במאבק בין אג'נדות. האג'נדה החברתית מול האג'נדה הביטחונית מאיים וזורע פחד. "עזבו אתכם מדיור ציבורי עכשיו! עם ישראל ניצב מול איום של שואה 2!". שואה, הסיקוול.

הכנס הזה הוא, בין היתר, ניסיון להעלות לסדר היום הציבורי את אחת הרעות החולות של הכלכלה שלנו – העסקה עושקת ופוגענית באמצעות קבלן. מספר עובדי הקבלן בישראל הוא לא 120 אלף, כפי שמספר הדוח הרשמי של משרד התמ"ת. האומדן של דוח מחלקת המחקר של הכנסת לשנת 2011 עובר בקלות את ה-250 אלף. אפילו מספר זה, מציינים בדוח בזהירות, מוטה כלפי מטה בשל הקושי באומדן מדויק של עובדי קבלן בישראל.

הכנס מטיל את הזרקור על סוגיית עובדי הקבלן בקרב ציבור דוברי הרוסית בישראל, שכן ציבור זה מהווה כמעט 50% מכלל עובדי הקבלן. 16% מכלל האוכלוסייה, אבל 48% מעובדי הקבלן.

כנס זה אינו הופעה של א-קולקטיב בפסטיבל יערות מנשה. אבל אם אכפת לכם ממה שיקרה פה ב-22 בינואר, ואם ברצונכם לגרום לכמה שיותר אנשים להבין על מה הבחירות האלה ומה חשיבותה של כלכלה צודקת, אתם בהחלט מוזמנים לבוא, לשמוע, להכיר, ולהעביר הלאה. כדי שבפעם הבאה שתמשכו לראש הממשלה שלכם בשרוול, הוא יענה לכם: "הכל בסדר, ילדים. אני כבר מעלה את המס הדיפרנציאלי ומסבסד לכם לחם אחיד".

חלום הרבה יותר נעים, לא ככה?

לכנס עובדי/ות קבלן ברוסית. אנדרי בר הוא חבר בתנועת "הקול העולה"

לקריאה נוספת:

מאמרים נוספים על עובדי קבלן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.