הסוס המזרחי ורוכבו האשכנזי

למזרחי/ת אין מה לחפש בימין, במרכז או בשמאל הישראלי. אז מדוע אנו מבכרים להשתעבד להגמון הלבן, תוך הימנעות עקשנית מבניית כוח פוליטי מזרחי עצמאי?


בחירות 2013

קצת מצחיק, אפילו הרבה, לראות ולשמוע את פרשניותינו ופרשנינו מנתחים את המיפוי הפוליטי שיתהווה החל מ-23 בינואר 2013 במונחים של שמאל לעומת ימין, חברתי לעומת מדיני וכדומה, כאשר כל המפלגות ללא יוצאת מן הכלל לא רק שמקבלות את מציאות הסוס (המזרחי) ורוכבו (האשכנזי), הן אף לוקחות חלק פעיל בעיצובה. גם המזרחים, שבימים טרופים ומוטרפים אלה מתדפקים על דלתות אשכנזינו מתוך תקווה שאלה יחוסו עליהם ויטילו לעברם צדקה בדמותו של כיסא, אפילו חבוי מהעין ומתנדנד בירכתי אולם מליאת הכנסת – אינם חפים ממיצובם החברתי הירוד. כאשר המזרחיות והמזרחים בישראל מהווים פלח של כארבעים אחוז מאוכלוסיית ישראל (חשבו בכמה מנדטים מדובר), והם בוחרים ומתמודדים, ובעיקר מושפלים, בכל מפלגה קיימת – השאלה המתבקשת, הפשוטה והמיידית היא, מדוע אנו מבכרים להשתעבד להגמון הלבן, תוך הימנעות עקשנית, כמעט שיטתית, מבניית כוח פוליטי עצמאי?

אין ברירה. צריך להתנער ולהתארגן

על פניו, ועד להודעה חדשה, אציע שסטיגמת הבכיינות העדתית שהודבקה בידיו של אותו הגמון על מצחו של המזרחי הינה הנוקאאוט האולטימטיבי שממנו איננו מצליחים להתאושש. זו כנראה הסיבה שלמשל קידום מעמד האשה נתפס כשיח לחלוטין כשר ולגיטימי, כאשר מנגד השיח המצדד בהעדפות מתקנות עבור מזרחים זוכה לגידופים ולחוסר סובלנות בולט. ורק תזכורת קטנה: כמעט שליש מהרכבו של בית המשפט העליון – מרים נאור, עדנה ארבל, אסתר חיות ודפנה ברק-ארז – הן נשים אשכנזיות, לעומת טווח האפס עד מקסימום אחד מזרחים, שגם הוא אמור לגלם את ברירת המחדל הנכפית על הלבן הנאור. גם בסגלי ההוראה באוניברסיטאות יש יותר נשים (אשכנזיות כמובן) ממזרחים, וכמובן שגם מפעל פרס ישראל משופע בכלות פרס אשכנזיות לעומת קומץ מזרחים. והנה, עדיין תיקון מעמדן מקבל משוב חיובי ואוהד מכל אותם גורמים – שאינם מכירים במזרחי אלא רק לצורך תיוגו הסטיגמטי, שבו זמנית מגדיר אותם כהיפוכו הגמור.

שיח הגמוני זה, שדובריו הנלהבים חשים, ברוב יהירותם, פטורים מלסבר את אוזנינו באשר לסתירותיו הצורמות, חילחל כמובן גם לשדה הפוליטי. שלי יחימוביץ', שהתמוגגה ממספר הנשים שהתברגו לעשירייה הראשונה שלה (כמעט כולן אשכנזיות, כמובן), היא דוגמה מובהקת לפרקטיקה נפסדת ומניפולטיבית זו. גם במרצ ממשיכים להחזיק בקו העקבי והקנאי של טוהר הלובן האשכנזי, וגם בכנסת ה-19 מוסי רז יתעדכן בהליכי החקיקה דרך ערוץ הכנסת. ובחד"ש אין כל חדש, ובפעם השנייה ברציפות הכוח הצנטריפוגלי במפלגה מעיף את המועמדת המזרחית למעגל החיצוני ביותר – היינו החוצה. לצדם הימין הלאומני והקלריקלי, זה שקורא לעצמו הבית היהודי, למעשה אינו אלא חממה אשכנזית-לאומנית בראשותו של נפתלי בנט, המעורר דחייה ממבט ראשון.

אבל אין ספק שהליכוד, בעיקר בהנהגתו של ביבי, מספק לנו את הסצינה הבוטה ביותר אודות השפלת המזרחים. המזרחים במפלגה כה סוגדים לו, שהוא מבין שניתן לעשות בהם ככל העולה על רוחו. מתוך אינספור התעללויותיו בפעיליו המזרחים, אביא רק שלוש דוגמאות: 1) שיבוצו של יובל שטייניץ בצמרת הליכוד על חשבון קולותיהם של המזרחים, תוך מימוש מדיניות הרסנית כלפי בני משפחותיהם של אותם מזרחים, שבמו ידיהם המליכו את ליצן החצר הלבן של ביבי לתפקיד שהוא מחזיק בו; 2) ביבי החליט שמיודענו, שלמה מעוז, עשוי להביא לליכוד קולות מזרחיים, ולכן חובה להציבו במקום ריאלי ברשימת הליכוד. אולם כדי "למקם" את מעוז הוא בחר לתקוע סכין בגבו של מזרחי אחר, אורי פרג', שבשני העשורים האחרונים גילה כלפיו נאמנות מוחלטת. בסופו של דבר, העניין לא צלח. אולם כשביבי מזהה שהמזרחים "שלו" הם כחומר ביד היוצר, הוא הופך ליותר יצירתי. וכאן אנו מגיעים לדוגמה השלישית: לאחר שנאמניו המזרחים של ביבי מחו את אגלי הזיעה האחרונים מעל מצחם והרימו כוסית לכבוד מיקומיהם הריאליים, הוא עשה מעשה: ממש שניות לפני סגירת הרשימות לכנסת, הוא הוריד חלק ממזרחיו המסכנים אל מתחת לאזור החלציים של רשימת הליכוד לטובת לבני הצוואר של איווט ליברמן.

ייאמר מיד: כל המפלגות והדמויות המוזכרות כאן אינן חייבות דבר וחצי דבר למזרחים. זילות מעמדו של המזרחי בחברה, ובכלל זה בשדה הפוליטי, הינה תוצאה ישירה של אי-מאורגנותו במסגרת פוליטית עצמאית (ובוודאי שש"ס, שכבר מזמן מכרה את נשמתה לשטן הליטאי אינה רלוונטית יותר, גם לאחר שובו של אריה דרעי האנמי). למזרחי/ת אין מה לחפש בימין, במרכז או בשמאל הישראלי. חבל מאוד שדמויות איכותיות כפרופ' יוסי יונה וד"ר אבנר בן זקן נאלצים לרעות בשדות זרים, כשלמעשה ברור מראש שאף אם ייכנסו לכנסת, המחיר שהם ייאלצו לשלם יהיה כבד, וכל מה שיעשו – זה לא יהיה "זה".

הפיחות המתמשך במעמדו של המזרחי בחברה, גם מהסיבה המוזכרת לעיל אך לא פחות מזה על רקע ה"קיזוז" הדמוגרפי שנוצר עם גלי ההגירה הלבנה מברית המועצות לשעבר, מחייב חשיבה מחודשת ורעננה כבר לקראת העתיד הקרוב. אנחנו חייבים לחשוב באופן מעמיק ורציני כיצד לבנות את הכוח הפוליטי העצמאי שלנו. למהגרים הרוסים, שהגיעו ארצה בעשרים השנים האחרונות, יש כבר ייצוג פוליטי יותר נרחב מהמזרחים הוותיקים. לייצוג פוליטי זה יש תוצאות מעשיות, ובעוד זמן לא רב כל אותם מזרחים תמימים, שבולעים את הבלופים של השיח המגייס בזרם המרכזי, ישתרכו בירכתיה של החברה – ואז כבר יהיה מאוחר מדי לתקן את הדברים. האם נהיה מסוגלים להשכיל לקחת את גורלנו בידינו? אם רק נרצה. הכל תלוי בנו.

לקריאה נוספת:

עוד על בחירות 2013

למאמרים נוספים של מאיר בביוף

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. א"מ

  הכותב משתמש לצערי בטרמינולוגיה דיכוטומית מדי, מהותנית ובהצבת הנושא העדתי לראש סדר העדיפויות.
  מה חשוב יותר, שורשי משפחתו של מועמד פלוני או דעותיו והשקפותיו? האם מועמד בעל שורשים מזרחיים צריך להרגיש כי הוא נושא כל הזמן את הדגל העדתי שמחייב אותו לסד מסויים של ערכים או שמועמד יכול להחזיק בתפיסה כוללת שאינה נגזרת אך ורק מהעניין העדתי?
  נראה לי שגם לציבור בישראל נמאס לשמוע את דיון האשכנזים/מזרחים. אין ספק שהיו וישנם עוולות בנושא זה וגזענות סמויה מצד כל מיני גורמים – אבל המצע שעליו יש לדון צריך להיות יחסי מרכז-פריפריה וחוסן כלכלי-חברתי מול היעדרו.
  ובאשר לפתרון, לצערי המערכת הפוליטית סובלת עדיין מחוליים של סקטוריאליות ומייצוג של מפלגות מגזריות, אף על פי שנראה כי זה עומד להיעלם. ממש אין לנו צורך במפלגה סקטוריאלית נוספת, מה גם שההיתכנות להצלחת מיזם זה נמוכה ביותר מלכתחילה.

 2. שחר.ב

  המזרחים אכן מהווים קרוב למחצית האוכלוסיה היהודית בישראל, ונמצאים בקבוצות שונות עם עמדות הטרוגניות ויחס מגוון ל: מעמד הדת, יחסינו עם הערבים והאינטרסים הכלכלים.
  מלבד המוצא המזרחי של מאיר בביוף ומיכאל בן ארי נניח איזה מכנה משותף פוליטי קיים בניהם בכלל.

 3. עמית

  יצוג המזרחים בכנסת עומד על 100 אחוז. אפשר למצוא את המחקר שבודק את יצוג הקבוצות השונות בכנסת הנוכחית בחיפוש קצר בגוגל. אחוז המזרחים מתוך כלל הציבור הישראלי הוא 34%. אחוז חברי הכנסת המזרחים גם הוא מתעגל כלפי מטה ל34 אחוז.

  ולגבי ההצעה של המאמר – כבר קיים גוף פוליטי שכזה לצערנו. קוראים לו ש״ס. מספיק לנו גוף איד שכזה, תודה.

 4. שרלי

  לא משנה מה דיעותיו של כל מזרחי מבחינה פוליטית מדובר בקבוצה שכל המפלגות מתמקדות בחיסולה, מהקצה הדתי ועד הקצה החילוני המזרחי-ספרדי, דרך כל צורה של מסורתיות, מעמדות ימניות ועד שמאל מזרחי, כל המערכת הפוליטית עסוקה בחיסול המזרחי כעמדה פוליטית וכאלטרנטיבה. לכן צריך להקים מפלגה מזרחית כעמדה פוליטית, לא כעמדה אתנית. למען עתיד ילדינו ומדינת ישראל שהופכת כל יום יותר לגטו וורשה

 5. דרור בל"ד

  ראשית, הרשה לי לברך אותך על גמילתך המבורכת מהנטייה המולדת, הטבעית, הגנטית, ליילל ולהתבכיין על מר גורלו של פושע המלחמה שאול מופז, שכן התרבות הזו של ליילל ולהתבכיין על גורלם המר של פושעי מלחמה, או יותר נכון תת התרבות הזו, עבר זמנה מן העולם, אם היה לה מקום אי פעם.

  מיהם המזרחים? האם הם קולקטיב? האם למזרחים, לכל המזרחים, ישנו איזשהו בסיס אידאולוגי משותף היכול לאחד אותם לכדי תנועה פוליטית (פרלמנטרית או NGO) אחת?
  מאיר בביוף מספק במאמרו זה תשובות. חלקן סותרות זו את זו, חלקן רחוקות מהמציאות כמרחק מזרח ממערב, וחלקן, למרות קרבתן למציאות, אינן מייצגות את האנלוגיה הנדרשת על מנת לתאר את מהות הדיכוי:
  1. המזרחים (בה"א הידיעה) הם אלו שבימים טרופים ומוטרפים אלה מתדפקים על דלתות אשכנזינו
  2. המזרחים (בה"א הידיעה) הם אלו שמהווים פלח של כארבעים אחוז מאוכלוסיית ישראל (חשבו בכמה מנדטים מדובר)[(!)], והם בוחרים ומתמודדים, ובעיקר מושפלים, בכל מפלגה קיימת
  3. קידום מעמד האשה נתפס כשיח לחלוטין כשר ולגיטימי, כאשר מנגד השיח המצדד בהעדפות מתקנות עבור מזרחים זוכה לגידופים ולחוסר סובלנות בולט

  1. איני יודע לאיזה פושע מלחמה רומז בביוף בדבריו על התדפקות דלתות אשכנז, אין לי שמץ של מושג מי הם פושעי המלחמה המתמודדים, ובעיקר מושפלים, בכל מפלגת פושעי מלחמה קיימת, ולא ברורה לי האנלוגיה בין קידום מעמד האישה לבין קידום מעמד המזרחי.

  שלי יחימוביץ קיבלה בהקלה את לכתו של אדם שניסה לחבל במפלגתה וכשל בנסיונו זה. הכנסת אירוע מצער זה בסל אחד עם הציוני-אשכנזי הנתעב, פושע המלחמה שמעון פרס, ועם דברי הליצן הציוני בדבר התקבלותו בציבור של אותו פושע מלחמה כפרימיטיווי ומרוקאי, עושה עוול לא רק ליחימוביץ, אלא גם, ובעיקר, למאבק המזרחי.
  הסיבות לדחיקתו של פושע המלחמה ממפלגתה של יחימוביץ הינן ענייניות. אדם זה, שור מועד עוד מימיו כיו"ר ההסתדרות, אכן ניסה לחבל. טוב שכשל וטוב שנזרק וטוב יעשו המבקרים את יחימוביץ אם יציגו טיעונים עניניים בכל הנוגע לפרשה הזו.

  שלי יחימוביץ לא התמוגגה כלל ממספר הנשים שהתברגו לעשירייה הראשונה שלה. ההיפך הוא הנכון. בזמנו היא ניסתה למנוע שריון לנשים (היה שם, במפלגה הציונית הזו, איזה ויכוח על אחוז השריונים, 20 או 40, מי זוכר ולמי אכפת). בנוסף, שלי יחימוביץ ניסתה למנוע ממרב מיכאלי – האדם היחיד (נשים כגברים) הראוי להערכה באותה תנועה ציונית – מלהתמודד על מקומה במפלגה.

  2. 40% מאוכלוסית ישראל, ח[י]שבתי ומצאתי כי מדובר ב 48 מנדטים (!). איזה בזבוז משווע. עכשיו נותר לחשב כמה מאותם 40% הם ציונים, ומה יועיל לי – אשכנזי (ליטאי!) תומך בל"ד – אותו מס' מנדטים מיוחל. שוב חישבתי ומצאתי כי מפלגה כזו לא רק שלא תועיל לי אישית, היא אף עלולה לפגוע באינטרסים הצרים שלי – שוויון מלא בין כל תושבי השטח בין הנהר לים ובין הצפון לדרום.

  בביוף מזלזל במזרחים. לדידו כולם עשויים מקשה אחת. הוא סבור, או לפחות כך משתמע מדבריו, כי לכל המזרחים יש אינטרס זהה אחד ויחיד – קידום המאבק המזרחי. לפיכך מסקנתו הנחרצת: למזרחי/ת אין מה לחפש בימין, במרכז או בשמאל הישראלי.

  3. קידום מעמד האישה נחשב (ע"י מי?) כשיח כשר ולגיטימי. למרות זאת, סך כל הנשים בכל המפלגות הדמוקרטיות עומד על פחות מ10%. (במפלגות הציוניות המצב טוב מעט יותר, אלא שנתון זה כלל אינו רלוונטי
  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-3682841,00.html).

  מרב מיכאלי לעולם לא תטען את הטיעון הבא: "כאשר הנשים בישראל מהוות פלח של כחמישים אחוז מאוכלוסיית ישראל (חשבו בכמה מנדטים מדובר), והן בוחרות ומתמודדות, ובעיקר מושפלות, בכל מפלגה קיימת – השאלה המתבקשת, הפשוטה והמיידית היא, מדוע אנו מבכרות להשתעבד להגמון הגברי, תוך הימנעות עקשנית, כמעט שיטתית, מבניית כוח פוליטי עצמאי"?
  למרות מחויבותה לקידום המאבק הפמיניסטי, מיכאלי יודעת כי ישנן אי אלו הבדלים בין נשים שונות בעלות דעות שונות. הלכה והתמודדה במקום בו היא מאמינה שתוכל להשפיע השפעה מירבית על קידום השקפותיה. כך עשתה גם מיכל רוזין, מרצ, וכך עשתה גם יעל בן יפת. המשותף לשלוש הנשים המצויינות הללו, פרט לעובדה המצערת כי אינן חברות בבל"ד, הוא מחויבותן הן לנושא הפמיניסטי והן לשאר עניינים פוליטיים רלוונטים בהן הן מאמינות. אין לי ספק כי נזכה לראותן על המשט הבא לשחרור עזה הנצורה.

  ומה איתך בביוף? הרי מן הידועות כי כל המפלגות, ללא יוצאת מהכלל, תומכות במצור הנפשע על עזה, כמו גם בדיכוי המזרחים. אולי מפלגה של מזרחים, בעלת פוטנציאל של 48 מנדטים, אולי היא תגרום להסרת המצור הן מעזה והן מהמזרחים? אם כן, אנא שלח לי טופס התפקדות. עד אז אסתפק במאמרו של צבי בן דור
  http://www.tajamoa.org/?mod=article&ID=833

 6. שאול סלע

  מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך

  במקום לגלוש לויכוח מיותר עם מזרחים במוצא שטוב להם, ראוי להסביר ולהזכיר שהציונות במהותה היא אנטי דתית,אנטי ערבית ואנטי יהודית. ציונות בהגשמתה היא אכן צורה של גזענות והפרדה גזענית. מקומן של הקרן והסוכנות היהודית הוא באגם האש והגפרית

 7. איציק

  המשטרה החשאית האשכנזית מרמה, מכשילה ומסכסכת
  בין המזרחים לבין עצמם כבר 64 שנה, אם הם מזהים פוטנציאל מנהיגותי שלא קונה את תעמולת תורת הגזע שלהם ולא מוכן לשתוק הוא מסומן מיורט ומותקף בכל העוצמה
  ואין למי לפנות ועם מי לדבר.

  חלק מהטקטיקה דומה להפליא לשיטות הפעולה של המשטר הקומוניסטי, מקום מוצאם של אלה שמופיעים על
  השטרות, בבגץ, באקדמיה ובשלטון..

  מה שקורה בשב"כ נשאר בשב"כ!!

  1. איציק

   הערך המקורי

   "בדוקטורט שהגישה בשנת 1991 לאוניברסיטת ג'ון גאי בניו יורק, בדקה שירן את השחיתות בישראל מאז הקמתה, תוך ניתוח השחיתות השלטונית והציבורית בארץ. היא הראתה במחקרה ש"יש מושחתים שווים פחות, ויש מושחתים שווים יותר". היא מצאה, שככל שהאדם או הארגון המושחת היה רחוק יותר מההגמוניה השלטת, כך היה גזר הדין המשפטי והציבורי בעניינו חמור יותר. לפי מאמרו של רפי שובלי (ראו קישור), שירן הראתה כי בסופו של דבר, הפוליטיקאים הנשפטים על שחיתות כפשע היו בדרך כלל המזרחים והערבים אזרחי ישראל, אשר רשת הביטחון הציבורי-היסטורי שלהם דלה יחסית""

   לעומת הערך המצונזר הנוכחי

   "בדוקטורט שהגישה בשנת 1991 לאוניברסיטת ג'ון ג'יי בניו יורק, בדקה שירן את השחיתות בישראל מאז הקמתה, תוך ניתוח השחיתות השלטונית והציבורית בארץ. היא טענה במחקרה ש"יש מושחתים שווים פחות, ויש מושחתים שווים יותר". על-פי מחקרה, ככל שהאדם או הארגון המושחת היה רחוק יותר מההגמוניה השלטת, כך היה גזר הדין המשפטי והציבורי בעניינו חמור יותר."

   הערך הפך לתיאורטי כללי ללא נגיעה למציאות כאן..

   1. יורם

    כויקיפד ותיק השינוי בערך בלתי נמנע, זוהי פשוט המנטליות הויקיפדית. אי אפשר לכתוב ויקי שירן "הראתה ש…" אלא רק "טענה ש…". מה שכן אפשר לעשות להעשרת הערך (והרבה ערכים אחרים) הוא לכתוב ממצאים אמפיריים עליהם מבוססת המסקנה. לדוגמה "ויקי שירן ביססה את מסקנתה על ניתוח שהראה למשל כי עונשם של מזרחים מורשעים היה כבד בX% מעונשם של אשכנזים או ש"הסיכוי שתיק שחיתות של נאשם "הגמוני" ייסגר ללא הרשעה היה גבוה בY% מזה של נאשם מזרחי או ערבי בשנים XXXX עד YYYY" וכמובן לגבות בהפניה להערת שוליים.

    1. איציק

     הסבר עלוב, מזכיר את מסקנות ועדות החקירה
     האשכנזיות לחטיפת ילדי תימן ובאופן אישי
     די מסביר למה לא הצלחת באזרחות

     וכן שמתי לב לנעילת העכבר כשקראתי את התגובה שלך

 8. סמדר לביא

  תודה למאיר וגם לשרלי. כל עוד המנהיגים/ות המזרחים/יות עוסקים בהשמדה זה את זו במקום ליצור הנהגה סולידרית – וזאת כדי להתנחמד ולקבל פירורים אשכנזים כאשר הם עושים עבור אדוניהם את העבודה המלוכלכת – ברור שהמאבק המזרחי יילך ויעלם. כמו שגם ברור שהציבור המזרחי ימשיך לתחזק את ההנהגה האשכנזית עקב היעדר אופציה מזרחית או פלסטינית שלא תגרום לו לאבד את המעט שהצליח לבסס לעצמו, בד״כ עם הסעד שהושיט לו האשכנזי. קל יותר למנוחשל להיאבק ולפגוע במנוחשל אחר מאשר להתארגן נגד מי שניחשל אותו.

 9. דןש

  מדי פעם מתעורר מזרחי מתוסכל המנסה להעלות את השד העדתי על סדר היום הציבורי וכושל.
  במקום לבכות יש לגלות יוזמה – כן כפי שהעליה הרוסית ידעה לעשות זאת. נכון שבתחילת דרכה, היא בדלה עצמה אבל היום ניתן למצוא אותה בכל רחבי הקשת הפוליטית והעשיה. למרות ההשמצות (זנות ושכרות) הם הקדישו עצמם ל"תורה ועבודה" ותפסו מקום נכבד במרחב החיים הציבוריים, המקצועיים והכלכליים.
  מדוע הדבר, על פי דעת הכותב, אינו קורה אצל המזרחיים – אומר דרשני. אחת הסיבות היא התבדלותם (תומכי ש"ס) וחוסר הרצון לפרימת דרך והשתלבות. בעולם שלנו מי שאינו עושה לעצמו – שלא יצפה שמשהו יגיש לו משהו על מגש הכסף.
  אם אכן כן, מדוע הדבר אינו מתבטא בבחירות (בפריימריס). מדוע על פי דעתו של הכותב המזרחיים אינם מציבים אנשים מטעמם בעשיריה הראשונה של המפלגה השלטת. האם הם עצמם אינם מאמינים ביכולותיהם ?
  אכן, כדברי הכותב/ת שרלי הגיע הזמן שההפרדה המלאכותית הנתמכת ע"י המזרחיים, תחלוף מן העולם. הדבר חייב לבוא מצדם של מלבי ההפרדה המזרחיים – השתלבות הוא שם המשחק ושלא יחכו שמשהו "ירים" אותם כפי שחושב בעל הכתבה.

  1. ג. אביבי

   מדי פעם קופץ גזען אשכנזי שאינו מצטיין בהגיון רב ומנסה להחזיר"השד העדתי" לבקבוק (=כלא המחשבות).
   אכן יש לך סיבה לפחד. כשישרור כאן שוויון אתני מלא, למגינת לבך ודומיך הגזעניים, כל מי שיתבטא בנוסח "השד העדתי" וביטויי הסתה גזעניים אחרים, יושלך למדמנה של החברה או למחנות לחינוך מחדש.

 10. אורי ער

  מאמר נוראי. לא ברור מה הוא מנסה להשיג – אבל לפי המאמר ההתבדלות של העלייה הרוסית היא הישג ולא מחדל. ההגמוניה האשכנזית היא הצלחה, אבל לא של הצד הנכון. ערבים בכלל לא קיימים. אכן, מפלגות ומנגנונים שמקדמים ומייצגים קבוצה אחת הן קטסטרופה, אבל להילחם בחושך בעזרת עוד חושך זה אפילו יותר גרוע.

 11. דוב

  מצטער, אבל אחרי כל האמירות הרדיקלות מה שמאיר תובע הוא העדפה מתקנת למזרחיים. אמנם לא כנדבה מאת "ההגמון" אלא בכוח הפוליטי העצמאי של המזרחיים.
  השיטה הקפיטליסטית קולוניאלית המאפיינת את הסדר הציוני היא שיטה של חלוקה, דירוג והפרד ומשול. מה שמאיר מבקש הוא להשתלב בסדר הזה רק במדרגה יותר גבוהה המגיעה למזרחים (ארבעים אחוז)

  רדיקל יכול להיות אפילו אשכנזי (ממש כפירה), הוא מי שמתנגד למערכת הגזענית בכלל שהסדר הציוני מארגן אותה כאמור ומי שמודע לה מאידך ומבין שלא האפלייה של המזרחים היא הבעייה אלא ההפלייה, ההדרה והניצול בכלל הם הבעייה.

 12. דרור בל"ד

  מיילל יהודה שנהב: "הדיון הציבורי בישראל נשען באופו מסורתי על אבחנה בין שתי צורות שיח בלתי נפגשות לכאורה: השיח העדתי והשיח הלאומי. הראשון נתפש כשיח אתני פנים יהודי (החלוקה בין אשכנזים למזרחים), והשני כשיח לאומי כלל-יהודי. המידורבין השיח העדתי לשיח הלאומי כשתי קטגוריות שיח נפרדות ליווה את הציונות מראשיתה […]. [הציונות] ראתה חיבור ישיר בין האתניות היהודית לבין הלאומיות היהודית, ובתוך כך שללה פיצול של האתניות או המרתה. כפי שהסביר גרשון שפיר, הציונות כוננה "כתיאוריה של לגיטימציה פוליטית, אשר דורשת שגבולות אתניים לא יחצו את הגבולות הפוליטיים"".

  מייבב יהודה שנהב (כך צריך להבין את "ביקורתו" של הצבר הלבן): "גם חלוקת העבודה האקדמית מאשררת את האבחנה בין השדה הלאומי לשדה העדתי. בשאלה הלאומית-חיצונית עוסקים היסטוריונים ומזרחנים, ואילו בשאלה האתנית-פנימית עוסקים אנתרופולוגים וסוציולוגים, המתייחסים אל החלוקה העדתית כעובדה מוגמרת, החוסמת חיבור אפשרי בין השדות. […] ההיסטוגרפיה הישראלית מבוססת אפוא על מערכת מיון תרבותית הדואגת שצורות השיח השונות יתועלו במסלולים אינטלקטואליים-פוליטיים-תרבותיים נפרדים. מערכת מיון זו חוסמת אפשרות לאתגר את הסדר התרבותי והפוליטי".
  (מתוך: "הזהות המפוצלת של מזרחים במחוזות הזכרון הלאומי", בתוך: מזרחים בישראל, עורכים חבר, שנהב, מוצפי-הלר, הקיבוץ המאוחד 2002, עמ' 136-138)

  ***

  הסתכלו בתמונה הזו. התבוננו בבחורה-ילדה הזו שהמשטר הציוני אוסר לפרסם את שמה ותמונתה, גם לא את הקישור לדף הפייסבוק בו ניתן לראותה ולזהותה. התמקדו בעיניים שלה, בחיוך המבוייש. אלו לא פנים של רוצחת ילדים, בוודאי לא לצלילי מוסיקה קלאסית. גם בביוף יודע כי היא אחת מהקרבנות המזרחיים, לא רק היהודיים, של המשטר הציוני. מחפשים אותה, לאו דווקא בהאג, ואם חו"ח ימצאו אותה, גם היא תהפוך לשאהידית – קרבן נוסף לפורענות הציונית.

  מתבכיינת אורלי נוי: "בחורה צעירה הורגת בחור צעיר. זעזוע? צער? חרטה? לא ולא: "הלוחמת הוסיפה כי זאת המשימה שלה: "אין פה גבורה, בשביל זה הוכשרנו. כל לוחם מחכה לזה". כל לוחם מחכה להרוג פלסטיני.
  […]
  מה שמעסיק אותי הוא מה קורה עם הבחורה הזו אחרי שהיא מגלה שירתה בבחור חף מפשע. מערכת מוסרית ורגשית תקינה של בחורה צעירה היתה אמורה להיכנס לשוק אחרי גילוי כזה. העובדה שהצלחנו להקים דור של צעירים המחוסנים מפני רגשות ומוסר אנושי זה האסון של העם היהודי. לא פחות".

  מוסיף יוסי לוס: "כדאי להיזהר מלנתח יותר מדי לעומק את נפשו של אדם או את היותו מסמן דפוס תרבותי רחב על בסיס ציטוט שכתב זה או אחר בחר להביא מפיו. האם זה כל מה שהיא אמרה? ואולי היא אמרה להורים שלה, או לחבר שלה דברים נוספים? ואולי היא חשבה בינה לבין עצמה דברים נוספים אבל לא העזה לבטא אותם במסגרת התרבות הצבאית שבה היא חיה? ואולי היא לא העזה לומר לכתב זה או אחר דברים נוספים כי חשבה שזה מה שמצפים ממנה לומר? ואולי ואולי ואולי… [שלוש הנקודות במקור]".

  אורלי נוי: "לצד ניתוח המקרו, לפעמים יש מקום לעשות זום-אין כדי לבחון רגע אחד שמקפל בתוכו תובנות רבות לגבי המצב בכללותו.[…] אני רוצה להיזהר כדי שלא להפוך אותה לקורבן המקרה המזעזע הזה, אבל לא יכול להיות שלהרוג אדם נהיה כל כך טריוויאלי בשביל הצעירים האלה, ונורא לחשוב על המחיר שהיא תשלם על החלקים שהיא תצליח לעבד עם עצמה ועל אלה שלא. ולצד כל ההסתייגויות, ברור שגם היא קורבן.
  […]
  [ומאידך, תגובה למגיב אחר] להגיד שכוחות הביטחון הם קורבנות לא פחות מהפלסטינים נראה לי בעייתי מאוד. מסכימה עם יוסי [לוס] שתחרות הקורבנות איננה מועילה במיוחד, אבל בטח ובטח שגם ההשטחה הזאת ל"כולם קורבנות" לא עוזרת. הנה ההבדל: האחת מחזיקה רובה ונמצאת בצד היורה וההורג, והשני עם רובה-צעצוע בצד הנורה והמת. הם קורבנות שווים בעיניך"?
  http://www.facebook.com/orly.noy/posts/10151342865507891

  ***

  יהודה שנהב: "חלוקת עבודה זו [ארי שביט מראיין, מירון בנבנישתי מתראיין] יוצרת דה-פוליטיזציה של הסוגיה העדתית, ומאיינת את האפשרות לתאר את ההיסטוריה המזרחית וההיסטוריה הפלסטינית בכלים דומים, למרות ששתי הקבוצות נאלצו להתמודד תרבותית עם נרטיב העל הציוני-אירופי. (שם, עמ' 138)
  […]
  בהקשר לדיוננו, הנסיון לייצר קולות אלטרנטיביים לשיח הציוני מתוך ההגדרות האפריוריות של ההגמוניה הציונית, חוסם את האפשרות לחלץ פרשנות ביקורתית החופשיה משיח זה. הניתוח המוצע כאן מאפשר להיחלץ מהבינאריות של התנגדות או שיתוף פעולה (בשפה של השיח הציוני), ולפרוש את הביקורת במרחב חדש, המרחב השלישי במונחים של באבא (וגם של סמדר לביא וטד סווידנברג – "בין ובתוך גבולות התרבות", תיאוריה וביקורת 7, 1995)
  המרחב השלילשי אינו מציית לקווי המתאר הפוליטיים, כמו למשל האבחנה בין שיח לאומי ושיח עדתי, אלא מטשטש את הגבולות ביניהם ומייצר אותם בו בזמן.
  המרחב השלישי מציע שהמזרחיות אינה תופעה קטגוריאלית המנוגדת לאשכנזיות, אלא קו גבול פוליטי-תרבותי וגם מטאפיזי, שכל המשתתפים בדיון הם חלק ממנו". (שם, עמ' 147-148).

  ***

  רועי צ'יקי ארד, גבר נאה ומגדולי משוררי ההתנגדות, מתאר את רשמיו מוועידת הליכוד, כמה ימים לפני הטבח בעזה: "״מלחמה, מלחמה, מלחמה״, שאגו הפעילים שעמדו לידי, ונראו מתבדרים מצעקת הדם שנשמעה מפיהם כאילו זו היתה בדיחה. אם תפרוץ מלחמה לפני הבחירות, יכול להיות שהמתפקדים האלה יהיו אחת הסיבות לפתיחתה".
  מתוך: " [פושע המלחמה] דיכטר בכנס הליכוד: אני אולי לא מספר אחת בדילים אבל מוביל בחיסולים"
  http://www.haaretz.co.il/news/elections/1.1862954

  תיאוריו של ארד – נאה דורש ונאה מקיים – יכולים להתפרש שלא כהלכה כגזעניים, אנטי מזרחים וכו'. פירוש שנהבי יותר עשוי להביא למסקנה ההפוכה: אותה בחורה-ילדה אינה קרבן רק של ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית, של פושעת המלחמה ציפי לבני, של רוצח ההמונים אהוד אולמרט, ושל החינוך הקדם מקצועי המתואר במאמרם של יוסי יונה ואיציק ספורטא (שם). היא גם אינה קרבן רק של פושעי המלחמה מופז ופרץ ושל ראשי המועצות והערים המכונות בשם יישובי עוטף עזה – כולם חברי ליכוד שביבי דפק אותם, התעלל בהם והשפיל אותם וכו' (ארד סבור אחרת, ראה שם) – המועלים בחובתם המזרחית היא חובתם האזרחית. נ' היא גם קרבן של שיח הגמוני ציוני שבו נוטלים חלק נכבד גם דובריה המרכזיים של הקשת היהודית והדמוקרטית, שיח המקבל כלגיטימי את פשעי המלחמה של הפורעים הציונים.

  1. עד שישוב האיזון הנפשי

   התרגלנו לקרא את דרור בלד מקלס ומשבו חמצטט ללא גבול את פרופסור שנהב – מה קרה עכשיו? מדוע שנהב מייבב ומתבכיין (לשיטתו של הבלדי)? מדוע הסבריו על הריבון הלבן בנבניסטי לא כשרים?
   איך פושעי מלחמה הסתננו לשיח שלך? מי בכלל הזכיר אותם?
   יש לך מושג על מה אתה מתלונן?
   מה עם פושע המלחמה נתניהו שאותו אתה לא מזכיר כלל? הרי רק לפני שלשה שבועות הוא חיסל 150 אזרחים שכל חטאם הוא היותם ערבים? האם שאלת אותו איזה סימפוניה קלאסית הוא שמע תוך כדי חיסולם של האזרחים?

   1. דרור בל"ד

    " מדוע הסבריו על הריבון הלבן בנבניסטי לא כשרים"?
    על אירוניה כדרך להעברת מסרים שמעת? על בוז תהומי שמעת? אני בז לאלו המכנים את טענותיהם הצודקות של המזרחים בכינוי יללות והתבכיינות, אני בז לבנבנישתי על הביטוי 'היבבה המזרחית', אך במקום ליילל ולהתבכיין אני מסביר למה התכוון אותו בנבנישתי בכינוי זה.

    "איך פושעי מלחמה הסתננו לשיח שלך? מי בכלל הזכיר אותם"?
    השאלה השנייה היא התשובה לשאלה הראשונה. האשמתי את בביוף וחבורת המתבכיינים בכך שאינם מקשרים את פשעי המלחמה עם הדיכוי המזרחי. בנוסף, בביוף מאמץ את השיח ההגמוני ומתעלם מבל"ד, משל היה אחרון האשכנזים תומכי חד"ש וגרוע מכך, אחרון האשכנזים תומכי מרצ. בביוף הוא תמונת ראי שלהם.

    "מה עם פושע המלחמה נתניהו שאותו אתה לא מזכיר כלל"? נתניהו הוא אשכנזי, והיות וגם אני אשכנזי, אני תומך בו על רקע עדתי. אתה חושב שאכפת לי מה יקרה למזרחים כאן? זחאלקה הלך בדרך בית הלל והציע להם עיסקת טיעון חלומית: שוויון, או החרמת הבחירות. אני לא אסתפק בהחרמת הבחירות אלא אצביע לנתניהו כדי להתעלל בכם, להשפיל אתכם, ולדפוק אתכם כמו שמוטה גור דפק את הערבים. מה אכפת לי? כל הכסף שלי עבר זה מכבר לחו"ל, אין לי נכסים כאן, ומצידי שהמדינה הציונית תימחק מהמפה מחר בבוקר. אני (וכך גם נתניהו) איעלם מכאן לפני שזה יקרה, לאן ילכו המזרחים שבביוף כה דואג להם?

    לפני שמתעלמים מבל"ד ומפושעי מלחמה, כדאי גם לחשוב קצת. מילא אתה ושכמותך, מגיבים סוג ז'. זועבי בזה לכם, מי ים המלח מחכים לכם. לא אליכם ממוענות תגובותיי. מי שעדיין לא איבד לחלוטין את הקשר עם המציאות מוזמן להסיק מסקנות מתגובותיי, או להצטרף אליך ולשתות ממימי ים המלח.

 13. דיגידן דיגידן

  סוס רמה בים
  סוס ורוכבתו רמה בים
  סוס מזרחי ורוכבתו האשכנזיה
  סוס חד כתער ורוכבת מגטו וורשה
  על תערו

  ובני ישראל הלכו ביבשה בתוך הים
  והנה הסוס יורד כמו אבן
  לרוכבתו האשכנזיה
  מדויק ורהוט

 14. עדו

  למי שלא הבין אני עונה לשאלה שנשאלה בכותרת: "דוע אנו מבכרים להשתעבד להגמון הלבן, תוך הימנעות עקשנית מבניית כוח פוליטי מזרחי עצמאי?"
  אני זוכר כיצד דוד לוי פרש בזעם מהליכוד והקים את סיעת 'גשר' . אני זוכר כיצד דובר התנועה התראיין בטלוויזיה והסביר את עקרונות התנועה 'ביבי נתניהו השמיץ אותנו ועכשיו הוא מיתמם'.
  מצטער אבל כאשכנזי לבנבן אין לו שום אמפתיה בגרוש למי שממשיך לאמץ את עמדת הדפוק והמסכן ש'חייבים לו' במקום לקבוע סדר יום משלו, עמדות משלו ולעמוד מאחורי עקרונות אמיתיים. הבעיה היא לא באשכנזי המדכא והמנשל (מה שנכון ) אלא במזרחי שנוח לו להיות קורבן וכשהוא כבר מקים תנועה המצע שלה מסתכם במילים – 'שוב ירקו עלי ונורא נעלבתי'.

 15. דמוקרט

  במקום ליילל בבלוגוספירה ?
  אולי הידיעה שחוץ מכמה עשרות מזרחים שעושים את מוצאם כקרדום לחפור בו, מפלגה כזו לא תגרד פרומיל מנדט ?

  אז יאללה בביוף, תעמיד את רעיונותיך למבחן העם. ואם לא, לפחות ספר לנו מי מפריע לך ולחבריך "לבנות כוח פוליטי מזרחי עצמאי?"

 16. דרור

  כל מילה במאמר צודקת במאה אחוז עצוב יותר הוא שהתגובות שלכם מבהירות כמה בביוף צודק ,מדינת ישראל האליטית האשכנזית לא תיתן לעולם למזרחיים להגיע לעמדות כח ועם עובדות אי אפשר להתווכח הרי כל הנתונים שמוסר בביוף במאמר נכונים
  רק הערה אחת לגבי ש"ס ,ש"ס הוקמה על ידי הליטאים ,מי שקרא ופעל להקמת ש"ס היה הרב שך

 17. עמי אשר מזרחי גאה

  האשכנזים גירשו את תושבי הארץ וגזלו את אדמותיה, ולא השאירו כלום למזרחים. ומאז אלה מתבכיינים על קיפוחם ומשתתפים שותפות מלאה במלאכת הכיבוש, אם כי בינתיים ללא הישגי גירוש וטבח משמעותיים כמו של גיבורי אשכנז. בניהם ונכדיהם, אנו הכותבים כאן על קיפוחנו הפנים-יהודי הנורא, בקושי מסוגלים לדעת מי אשכנזי ומי מזרחי מרוב נישואי תערובת. הלוואי והיינו מסוגלים גם להתערבב עם הפלסטינים ולא לדעת עוד מי אנחנו ולמה אנחנו הורגים.

 18. ג. אביבי

  המסקנה שאין למזרחים מה להצביע עבור רשימה כלשהי מהסמול-מרכז עד הימין, היא נכונה. בכל זאת ראוי להצביע לרשימות הערביות בבחירות הקרובות. מהרגע שציבור המזרחים יתפכח, הוא יבין שהפלסטינים הם בני הברית הטבעיים של המזרחים במדינה הציונית-אשכנזית קולוניאליסטית הקרויה ישראל.
  יש עוד דוגמה טרייה ליחס הבוז התהומי של נתניהו לח"כיו/ שריו/ משרתיו המזרחים. רוב מבקרי נתניהו ורוב תומכיו העריכו את פועליו של שר התקשורת והרווחה משה כחלון, בעיקר על מהלכיו המוצלחים להוזלת השימוש בתקשורת הסלולרית ונגד הריכוזיות הפתולוגית בשוק. כשהתקרבו ימי הבחירות הפנימיות בליכוד, מקורבי נתניהו העבירו מסר למוקדי הכוח השונים במרכז הליכוד ש"כחלון בחוץ" (זה הרקע לפרישתו הלא צפויה של כחלון). נתניהו ורבים מאוד ממחנה הימין האשכנזי (ממש כמו אחיהם בסמול-מרכז האשכנזי ובין חרדי-אשכנז) לא מסוגלים לעכל נפשית את הצרוף 'מזרחי' + 'מוכשר (או חכם, או אמיץ, או מנהיג, או אהוד, או נלחם בשחיתות ובטייקונים וכו')', לכן בערה בנתניהו המשטמה כלפיו.
  התופעה שאנחנו עדים לה בשתי מערכות הבחירות – ב2009 וביתר שאת בנוכחית – של הדרה קולקטיבית המונית של מזרחים מרשימות המפלגות – היא לא מקרית. עד לפני מספר שנים הייתה פוביה בקרב הפוליטיקאים האשכנזים ממה יעשה "השד" המזרחי אם לא ייוצג ולו סמלית בכנסת. הם ייחסו בטעות לציבור המזרחים חשיבה רציונלית – תועלתנית שתוביל אותם להצביע למי שמטיב איתם. ש"ס נראתה להם כוח חלוצי מזרחי מאיים, שיכול להצמיח גם גרסה לא חרדית שתתבע שוויון וצדק – מה שמפחיד את גזעני אשכנז הרבים ונציגיהם בממסד. הרפיסות בת כמעט 30 השנה של מנהיגי ש"ס נוכח הגזענות האשכנזית-חרדית והכניעה הטוטאלית עד משת"פיות עם מעשי נבלה גזעניים יומיומיים נגד תלמידים ותלמידות מזרחים במוסדות חרדי אשכנז, לימדה את הפוליטיקאים האשכנזים מכל המפלגות (ובעצם את כל אזרחי ישראל) שש"ס ורוב הציבור המזרחי הם נמר של נייר. הצידוד הביזארי של ראשי ש"ס בפרשת עמנואל (מאי-יולי 2010) בגזעני אשכנז שבמוסדותיהם הושפלו תלמידות מזרחיות בסגנון גרמניה של שנות ה30, לימדה כל גזען אשכנזי מצוי, שאין סיבה לפחד מתגובת המזרחים ליחס מפלה וגזעני כלפיהם.
  ש"ס לא לבד. גם רבים ממי שהתכנו "רדיקלים מזרחים" שתקו או אף הצדיקו את פשעי הגזענות האשכנזית במוסדות חרדי אשכנז (כדוגמת "בנות יעקב" עמנואל/בני-ברק וכו'). להם היה תירוץ "מושלם" – חרדי אשכנז הם מתנגדי הציונות – האויב של אויבי הוא ידידי (גם אם הוא שוטם אותי…). אותם "רדיקלים" מזרחים שמיהרו לשכב על הגדר עבור כל מאבק צודק אחר, במקום קודם כל לקרא למזרחים להיאבק לשוויון ולהוביל מאבק כזה, גם להם חלק בזילות של המזרחים כציבור בפוליטיקה הישראלית.
  כדאי להקים תנועה שתרוץ לכנסת החל מהבחירות הבאות (נניח ב2017), שתציב כמטרה ראשונית את השוויון המלא למזרחים בכל תחומי החיים. גם אם במערכות הראשונות הרשימה לא תעבור את אחוז החסימה. עצם הצבתה תזכיר למזרחים שדיבור על שוויון ומניעת קיפוח מזרחים היא לגיטימית.

  1. ירחמיאל

   "בכל זאת ראוי להצביע לרשימות הערביות בבחירות הקרובות. מהרגע שציבור המזרחים יתפכח, הוא יבין שהפלסטינים הם בני הברית הטבעיים של המזרחים במדינה הציונית-אשכנזית קולוניאליסטית הקרויה ישראל."

   טוב שלא אני אמרתי שהציבור המזרחי לא מפוכח. עלי עוד היו אומרים שאני גזעני. בינתיים, ממש רואים שתהליך ההתפכחות קורה במהירות – מי יודע אולי כבר ב-2017 המזרחים יישרו קו אתך?

   كلام فارغ, كلام فاضي ,يا عفيفي.

   1. ג. אביבי

    האם משפט הסיום ("דיבור ריק…) מתייחס לדבריך?
    מי שמותח ביקורת על דפוסי ההצבעה של המזרחים, לא חשוב מה מוצאו האתני, איננו בהכרח גזעני. לדעתי גם האשכנזים ברובם מצביעים שבטית ולא רציונלית.

 19. עמוס נוי

  צודק בביוף בכל מלה. המפלגה הראשונה שתאמץ רק אחד מהסעיפים הבאים במצעה תקבל את קולי

  א. פתיחה מיידית, מלאה, שקופה לחלוטין ונגישה לכול של כל הארכיונים והפרוטוקולים (גם שבכ ומשטרה) בעניין המעברות, ניסוי הגזזת, ילדי תימן, ואדי סאליב, הפנתרים השחורים וההתקפה על הרב משולם.

  ב. תיקון מיידי של חוק הגזזת באופן שיכיר באחריות (גם של המדינה וגם אישית), ויגדיל הפיצוי ותחולתו

  ג. רפרומה אגררית שתעביר מידי מועצות אזוריות בשליטת קיבוצים את הקרקע הציבורית וההכנסות ממנה ותעביר אותם לערי "פיתוח" שכנות ומאוכלסות

  ד. ביטול מיידי ומוחלט של מערכת חינוך המבוססת על הסללה אתנית, ובנייה מחדש של מערכת חינוך שיויונית

  ה. עדכון מיידי של חומרי הלימוד כדי שישקפו את ההסטוריה, התרבות, והמסורות של המזרח, על יהודיו וערבייו

  ו. עידוד ואכיפה של השפה הערבית כשפה שנייה מלאה בכל משרד ממשלתי על פרסומיו, שלטיו, הנחיותיו, ותביעה לשליטה בשפה זו כדרישה לקידום בשירות ממלכתי

  ז. השוואה מיידית של התנאים לנפגעי מלחמת העולם השנייה המזרחים והכרה בהם (ובחללי הפרהוד) כקורבנות הנאציזם. הפסקת הדחייה האוטומטית של התואר חסיד אומות העולם ממוסלמים (בטוניסיה ובאלבניה)

  ח. הנצחה ציבורית והנחלת המורשת של לוחמי המאבק המזרחי, החל מהקורבנות הראשונים – יעקב סאלם ג'רפי ממעברת עין שמר, שמעון יהושע מכפר שלם, שמעון אסולין מיהוד זכרם לברכה

  ט. עידוד שיטתי, גלוי ומודע לקידומם של יהודים מזרחים בחינוך ובאקדמיה

  1. שאול סלע

   לשלב בתכנית הלימודים את ספריה של ד"ר אסתר גליצנשטיין מאיר "יציאת יהודי תימן" ו "בין בגדאד לרמת גן"

   גם חומרי לימוד כמו הנובלה הנפלאה של ע'סאן כנאפני "השיבה לחיפה" ו שירתו של מחמוד דרוויש

  2. דרור בל"ד

   עמוס נוי כתב פעם (תגובה בקדמה, ציטוט מהזכרון) כי עיתון הארץ מסוכן לא רק בגלל מה שיש בו, אלא בעיקר בגלל מה שאין בו. עכשיו טוען עמוס נוי כי בביוף צודק בכל דבריו.

   למותר לציין כי כל דרישותיו של נוי הן צודקות, פרט לחלק השני של סעיף ג'. איני רואה כיצד מפלגה ציונית כלשהי (קיימת או אחת שתוקם בעתיד) תקבל ולו אחד מהסעיפים אותם דורש נוי. את הדרישות הללו (למעט החלק השני של סעיף ג') תקבל מפלגת חד"ש, אם וכאשר יעל בן יפת תצבור מספיק כח והשפעה שם, וכמובן מפלגת בל"ד (אם וכאשר בן יפת תעבור לבל"ד, אבל גם אם לא).

   מפוטנציאל 48 המנדטים עליו מפנטז בביוף, יש לגרוע כמה וכמה מנדטים של מזרחים החושבים אחרת. דעה רווחת בציבור המזרחי היא דעתה של מירב כהן, תנועת התעוררות:
   "הסיפור פה הוא לא הסיפור העדתי. החוט המקשר הוא הכלכלה, טמבל. כשיש כאלה פערים חברתיים אדירים, כשכל כך הרבה אנשים עובדים נשארים עניים, כשמאפשרים לקבוצות גדולות להתבדל ללא השכלה והכשרה מקצועית, אז אין שוויון הזדמנויות אמיתי, אין מוביליות החברתית, ורבים נדונים לעוני. וממעגל העוני הזה קשה כיום לצאת לא פחות וכנראה שאפילו יותר מאשר בדור של הורינו.
   […]
   מי שמכוון נמוך – לדמגוגיה, לשדים ולבקבוקים – בסך הכל מנסה להסיט את הדיון מהמקום האמיתי בו הוא צריך להיות: המדיניות החברתית-כלכלית של ממשלת ישראל. לא סתם יצאנו לרחוב להפגין למען […בלה בלה בלה…] אז את הסיפורים על הפנקס האדום בואו נשאיר להורים שלנו ולסדרות הטלוויזיה התיעודיות. אנחנו דור חדש, דור שרוצה לקחת אחריות. דור אקטיביסטי שיוצא לרחובות, שנכנס לפוליטיקה ושרוצה לשמש דוגמה. אותנו לא מעניין השד העדתי, אלא השד הכלכלי".
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4302493,00.html
   דעה רווחת נוספת היא זו של מרב בטיטו, עליה כתבה כאן איריס חפץ מאמר שכונה ע"י מזרחית נוספת בתואר מאמר מגעיל – "אין לי אחות 2012"
   http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2012/03/29/%D7%90%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%99-%D7%90%D7%97%D7%95%D7%AA-2012/
   מירב כהן חברה למפלגת פושעי המלחמה, נירית בן ארי מן הסתם תתמוך במפלגה ציונית זו או אחרת, ובביוף, כמו פושע המלחמה שאול מופז, לא יעבור את אחוז החסימה.

   כשמתבוננים היטב במציאות, ולא מנצלים את פריווילגיית הדמיון המזרחי המפותח, מגיעים בהכרח לתובנותיו של סמי שלום שטרית, ינואר 2011:
   "האינתיפאדה שתפרוץ בקרוב בגדה ובעזה תהיה נגד ההנהגה הפלסטינית ומשטר הכיבוש גם יחד. מצרים תתמוך בהתקוממות ואחריה כל מדינות ערב, מריבת אירופה ובלית ברירה גם ארה"ב תצטרך לשגר הנחיות חדשות לציונים. ישראל תצטרך לברוח עד לפחות לקוי 67 עם הזנב בין רגליה, כמו מלבנון ותוקם מדינת פלסטין עם חשבון 48 פתוח. אז ורק אז תפרוץ מלחמת האזרחים הישראלית שתוביל לנפילת המשטר לטוב (אפשרויות להתחלות חדשות) ולרע (אובדן משרות וקצבאות ופנסיות). לדעתי תהיה בריחה המונית של ישראלים כשהשמים יתחילו להתקדר ואז זה כדור שלג. אני דווקא אגיע בחזרה במטוס הראשון. היום זה נהיר לי יותר מתמיד".
   http://kedma.co.il/block/archives/1204/comment-page-1#comment-780

   וָאֶשָּׂא עֵינַי וָאֵרֶא, וְהִנֵּה-אִישׁ; וּבְיָדוֹ, חֶבֶל מִדָּה. ו וָאֹמַר, אָנָה אַתָּה הֹלֵךְ; וַיֹּאמֶר אֵלַי, לָמֹד אֶת- פלסטין מהנהר עד הים ומצפון עד דרום, לִרְאוֹת כַּמָּה-רָחְבָּהּ, וְכַמָּה אָרְכָּהּ. ז וְהִנֵּה, הַמַּלְאָךְ הַדֹּבֵר בִּי–יֹצֵא; וּמַלְאָךְ אַחֵר, יֹצֵא לִקְרָאתוֹ. ח וַיֹּאמֶר אֵלָו–רֻץ דַּבֵּר אֶל-הַנַּעַר הַלָּז, לֵאמֹר: פְּרָזוֹת תֵּשֵׁב פלסטין, מֵרֹב אָדָם וּבְהֵמָה בְּתוֹכָהּ. ט וַאֲנִי אֶהְיֶה-לָּהּ לשר החינוך בממשלה בראשות חנין זועבי ואקיים את כל – לא אסתפק רק באחד – הסעיפים שהעלה עמוס נוי.
   (זכריה, פרק ב)

   אני מאמין, אני מאמין
   באמונה שלמההההה (שנאמר: היום זה נהיר לי יותר מתמיד)
   בביאת שטרית ובשארה (שנאמר: אני דווקא אגיע בחזרה במטוס הראשון)
   אני, אני מאמין

  3. ניל

   ושלא נשכח:

   א. פתיחה מיידית, מלאה, שקופה לחלוטין ונגישה לכול של כל הארכיונים והפרוטוקולים (גם שבכ ומשטרה) בעניין חלקם של האשכנזים בהמצאת המיתוס של נחיתת האדם על הירח.

   ב. תיקון מיידי של חוק החזיר, כך שיכיר בכל האשכנזים כחזירים באשר הם.

   ג. רפרומה אגררית שתהפוך את הקיבוצניקים האשכנזים לאריסים של העסקנים של ערי הפיתוח לפי מפתח עדתי (כדי שלא יהיו עסקנים מעדה מסוימת שלא יקבלו אריסים במידה הראויה).

   ד. ביטול מיידי ומוחלט של מערכת חינוך המבוססת על חשיבה והגיון, ובנייה מחדש של מערכת חינוך המבוססת על תאוריות קונספירציה ובכינות.

   ה. עדכון מיידי של חומרי הלימוד כדי שישקפו את הנרטיבים שלנו בלבד וכך שימנעו חדירת שטויות של אשכנזים למוחם של ילדים מזרחיים רכים.

   ו. משאל בקרב המזרחיים בלבד בישראל בקשר לרעיון ל"עידוד ואכיפה של השפה הערבית כשפה שנייה מלאה בכל משרד ממשלתי על פרסומיו, שלטיו, הנחיותיו, ותביעה לשליטה בשפה זו כדרישה לקידום בשירות ממלכתי". והיה אם 20% מהם יתמכו בכך, יש לישם את הרעיון, מבלי להתחשב בדעותיהם המטופשות של האשכנזים, בייחוד לא של האריסים מהקיבוצים.

   1. עמוס

    דיון זה לא ממש מכוון אליך. לך תדיין במקום אחר

    1. ניל

     אני מבין שאתה מדיין רק עם בני ובנות משפחתך? או רק בתוך השבט?

   2. רחמים (עליך)

    משתתף בצערך

 20. נתן.

  העליבו את בביוף, ולכן בביוף לא רוצה לשחק עם האחרים בשמאל במרכז או בימין והוא מעדיף לשבת לבד בחושך מלא רחמים עצמיים עד שיבקשו ממנו סליחה יפה ויתנצלו על כל מה שעשו לו, אחרת הוא ילך לשחק עם עצמו.

 21. ג. אביבי

  "לבד בחושך מלא רחמים עצמיים…"
  זה מהסוטול או מאי-לקיחת תרופות?

 22. אברהם

  מאיר לכלכת
  קם מזרחי כמו אריה דרעי נשכב על הגדר בשביל כולנו, עושה מה שאף אחד אחר לא מעז. מפוצץ את העניין העדתי, חוטף על זה ביקורת קשה ובשבילך זה כלום. ביאסת אח שלי, ביאסת.

 23. חן שרעבי

  אולי המזרחים צריכים להכשיר מתמודדים מזרחיים לכנסת, בכל המפלגות. או נגיד קורס בפוליטיקה למזרחים , שיסבירו להם איך הפוליטיקה מתנהגת ואיך לכבוש עמדות בשלטון.