מכתב תמיכה בפרופ' רבקה פלדחי

460 אנשי ונשות אקדמיה לפלדחי: הצעד שננקט נגדך הוא מסר של הפחדה שיועד לאוזניהם של כל מי שרואים בהשמעת ביקורת לא רק זכות אלא גם חובה

אנו, מרצות ומרצים, חוקרות וחוקרים, תלמידות ותלמידי מחקר ממוסדות אקדמיים שונים, מבקשים לחזק את ידיך לנוכח ההחלטה המקוממת של לשכת ראש הממשלה לבטל את הזמנתך לועידת החוקרים שהתקיימה במסגרת פסגת ישראל-גרמניה בברלין.

גליליאו גליליי, מושא המחקר של פלדחי. גליליי פיתח אמצעי התבוננות חדש על המציאות הרחוקה מן העין ונרדף על כך

ההחלטה לבטל בגסות את השתתפותך – חוקרת בכירה ומוערכת המובילה מזה שנים פרויקטים מדעיים משותפים בין ישראל לגרמניה – בתואנה שחתמת על עצומה שתוכנה אינו נושא חן בעיני השלטון היא בעינינו התנהלות ששמה למרמס את עקרונות היסוד של שלטון דמוקרטי. אנו רואים בכך נדבך נוסף במתקפה שמנהלת הממשלה הנוכחית כנגד האקדמיה בפרט, וכנגד מבקריו של השלטון בכלל. את המחיר על התנהלות כזאת ישלמו לא רק מבקריו של השלטון משמאל ולא רק הקהילה האקדמית בישראל אלא החברה בישראל כולה.
ברור לנו שהצעד שננקט נגדך מהווה מסר של הפחדה שיועד לאוזניהם של כל מי שרואים בהשמעת הביקורת הפומבית לא רק זכות אלא גם חובה אינטלקטואלית ואזרחית ראשונה במעלה‪.

לנוכח דרך ההפחדה, האיום וההשתקה של הממשלה הנוכחית, אנו מבקשים להדגיש את חיוניותם של חופש ביטוי וביקורת לקיומן של החברה האזרחית ושל הקהילה הפוליטית הדמוקרטית בישראל ולהביע את תמיכתנו במי שמשמיעים ומשמיעות עמדות ביקורתיות בפומבי.

לרשימת החותמים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לא אקדמאית

  שחתמו על המכתב הזה יתנו לרגע דעתם על הדרה קבועה של אקדמאים מזרחים מהאקדמיה. למזרחים אין כמעט אפילו אופציה שיגידו מלשכת הממשלה משהו על השתתפותם.
  העצומה הזו מזכירה את הבדיחה על השלד שמגיע לרופא וזה אומר לו "עכשיו באים?!"

  1. בר-מינן

   מזל
   שאמרת שאת לא
   אקדמאית אחרת
   לא היינו מבינים.

 2. דןש

  לא של החתימה ב- 2002 ולא של ההרחה ב- 2012.
  על פי המקורות שלקטתי באינטרנט – המכתב עליו חתמה לא היה מכתב של מחאה כנגד פעולות מבצעיות אלימות ופגיעה באזרחים ללא הבחנה, מחאה שהיא לגיטימים כשלעצמה. היא חתמה לעדוד ותמיכה בסרוב פקודה – שזה דבר אחר לגמרי. אנא נגיע אם כל קבוצה תסרב או תפעל אך ורק על פי צו מצפונה. כבודדים כל אחד יכול לפעול על פי מצפונו, תוך כדי סיכון של נשיאה בעונש. עידוד חיצוני ו/או פעולה קבוצתית אסורה איסור גמור.
  אפרופו ראה התייחסות ביבי אל בנט.

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  אני מסכים במידה רבה עם ביקורתו של בני ציפר ב,,הארץ" ותשובתה של פרופ' פלדחי לא שיכנעה אותי. אמנם ההזמנה היתה מממשלת גרמניה אך היה צריך להיות ברור לגמרי שהיא מותנית בהסכמת ביבי. אין פה כלל שאלה של חופש אקדמי. הוא לא נשלל ממנה וגם לא זכותה לחופש ביטוי. עדיין לא שללו ממנה את הקביעות באוניברסיטה( לא שבמשטר הנוכחי זה לא יכול לקרות). למען הגילוי הנאות אני תומך בסירוב לשרת בצבא התועבה לישראל. אני בעד חרם על ההתנחלויות. וסבור שמועצת הביטחון צריכה להטיל עיצומים על ישראל בגין סרבנות השלום שלה וסרבנותה לציות לחוק הבנלאומי בנוגע לשטחים הכבושים.
  אני כמובן לא מצפה להזמנה מביבי ולא מתכון להענות להזמנה כזאת. זה בעיני צביעות.

 4. אלי קליר

  מה שעשה ראש הממשלה (עדיין, ואני מקווה לא לזמן רב)
  זה אותו מעשה ממש שהיה עושה ראש מדינה פשיסטית כשאחד
  מאנשי הרוח בארצו לא היה מוכן להתיישר לפי רצונו. לא צריך כלל להתפלפל על המעשה הזה- זה הפשיזם! ואכן, אם ניזכר "בסלע קיומו" הפוליטי של ראש הממשלה
  הזה- בית"ר, הרביזיוניסטים, היום בשם המכובס שלהם-
  "הליכוד", אין להתפלא כלל כי כך נהג. מה שמוסיף חטא על פשע היא העובדה שחילל את שמה של ישראל לא פחות ולא יותר מאשר בגרמניה, זו הארץ שהולידה את הנאציזם
  לפני פחות ממאה שנה.

 5. עמית

  מי שיש לו בעיה עם זה יכול באותה מידה להלחם בגלים או לצעוק על הקיר. מדובר בדבר מובן מאליו.