מתוך ערכים סוציאליסטיים משותפים

כאשה ערבייה הסובלת מאפליה כפולה, אני כמובן מזדהה עם הכאב של מזרחים ונשים על אי ייצוג מספק ברשימת חד"ש לכנסת, אך כועסת על המסקנה שמסיקים חבריי וחברותיי למאבק שקוראים להחרמתה. תגובה
מיסם ג'לג'ולי


בחירות 2013

הכנסת ה-19 הולכת להיות זירה קשה של מאבק. התעצמותו הצפויה של הימין וכניסתם של חברי כנסת שתומכים באופן מופגן בדרכו של כהנא יצריכו עבודה קשה ומשותפת נגד אינספור יוזמות לאומניות וגזעניות שודאי יגיעו. אל מול המאבק הזה, כולנו נדרשים לבחירה. את מי אנו מבקשים לשלוח לכנסת להילחם את מלחמתנו, לבלום את הצעות החוק שיבקשו לחסל את פעילותם של ארגוני השמאל, להשתלט על בית המשפט העליון ולספח את שטחי הגדה המערבית. מיהם חברי הכנסת שיוכלו לייצג בצורה הטובה והאפקטיבית ביותר את קולם של הערבים, הנשים, המזרחים, העובדות, והפעילות.

אל מול המאבק הזה אנו נדרשים גם לאחדות. אחדות שהיא אינה השתקה של הקולות והאינטרסים השונים למענם אנו פועלים כבר עשרות שונים ביחד ולחוד, אלא אחדות מאבקים מתוך תפיסה מעמדית ודמוקרטית ברורה.

בחודשים האחרונים נשמעים קולות של חבריי וחברותיי למאבק, הקוראים להימנע מהצבעה לחד"ש בשל תוצאות ההצבעה על הרכב רשימתה לכנסת. לא משום שעמדותיה אינן מספיק טובות, לא משום שהיא אינה עושה עבודה מספיק טובה בכנסת, אלא בגלל שמיקומה של נבילה אספניולי במקום החמישי ברשימה אינו מספיק גבוה, ומשום שאין בה יצוג ישיר ברשימה של יהודים מזרחים.

נבילה אספניולי, מספר חמש ברשימת חד"ש לכנסת ה-19

כאשה ערבייה הסובלת מאפליה כפולה בחברה בה אני חיה, אני כמובן מזדהה עם הכאב הזה, אך כועסת על המסקנה. אני כועסת קודם כל כי קיימת התעלמות קשה ומדירה מהתמודדותה של נבילה אספניולי, אחת מהלוחמות הפמיניסטיות האמיצות והמוצלחות שפעלו בחד"ש מאז הקמתה. נבילה יכולה להיכנס לכנסת הבאה מיומה הראשון אם נתגייס כולנו להביא את המנדט החמישי לחד"ש. אך גם אם הדבר לא יצלח, נבילה תהיה לבטח חברה בכנסת ה-19 לאור התחייבותם של ח"כ מוחמד ברכה וח"כ חנא סוייד להתפטר באמצע הקדנציה ולפנות מקומם לנשים ולצעירים.

אני כועסת גם כי ההתמקדות בזהותם העדתית של המועמדים מעלימה את ההישגים המעמדיים למענם פעלנו כולנו בכנסת ומחוץ לה – צמצום מסיבי של היקף ההעסקה הקבלנית, מניעת פיטורים מחזוריים, הארכת חופשת הלידה, מענקי הסתגלות לנשים היוצאות ממקלטים לנשים מוכות, ועוד אינספור חוקים סביבתיים וחברתיים שמשרתים קודם כל את העובדים והעובדות הקורסים תחת הנטל. ההישגים האלה לא היו קורים לולא עבודה קשה ומאומצת של חברי הכנסת ופעילות חד"ש. אני גאה בהישגים האלה, ואיני מוכנה שיתעלמו מהם.

אך אני כועסת בעיקר כי מדובר בסיעה קטנה. לו היו לחד"ש יותר מארבעה חברי כנסת, ניתן היה לשלוח מטעמה לכנסת גם נשים וגם גברים, גם מזרחים וגם אשכנזים, גם יהודים וגם ערבים. אך בינתיים, יש לה רק ארבעה. הארבעה האלה פועלים מתוך ערכים סוציאליסטים משותפים. יש בהם ייצוג לכלל הדתות בישראל, והם פועלים מתוך שותפות יהודית-ערבית מלאה. נאבקתי גם על כך שהרשימה לכנסת תהיה מגוונת אף יותר. לא אפסיק להיאבק על פניה גם לקראת הבחירות הבאות. אך בתוך מציאות פוליטית בה חד"ש היא התנועה היחידה שתיכנס לכנסת הבאה המבוססת על שותפות יהודית-ערבית, איך ניתן בכלל לקרוא להחרמתה כי היא לא מספיק מגוונת?

באביב שנת 1995 יצאתי עם עשרות עובדות עיריית טירה למאבק מיוחד במינו נגד העירייה, ועד העובדים וההסתדרות החדשה. אלה רצו לגזול את זכויותינו, לפטר ולקצץ במשרותינו במסגרת תכנית הבראה. היחידים שהתגייסו למעננו היו חברי החזית הדמוקרטית לשוויון ולשלום (חד"ש). הליווי והעזרה שהעניקו לנו תרמו מאד להצלחת המאבק ולהעצמת ציבור העובדות. ומאז ועד היום יש לנו ועד עובדות שעומד על המשמר כנגד כל פגיעה אפשרית בציבור העובדות והעובדים. מאז גם הצליחו נשים שחד"ש תמכה במאבקן להיבחר לראשות עוד ועוד ועדים באזור המשולש, וחלקן הגדול פעילות היום גם במוסדות המפלגה.

מי שנכח במועצות חד"ש האחרונות יידע שאת קולנו, קולן של הצעירות הערביות, היהודיות, והמזרחיות, אי אפשר להשתיק. זהו קול חדש שמייצג את השינוי הגדול שחד"ש עוברת. זה שינוי שבסופו חד"ש תהיה יותר גדולה, יותר צעירה, יותר פמיניסטית, ויותר מזרחית. אך הוא דורש מאיתנו עתה התגייסות מלאה למען התנועה שהוקמה על ידי מהפכנים מזרחים וסוציאליסטים, ועדיין היא היחידה שמשמיעה את קולם בכנסת ובשטח.

מיסם ג'לג'ולי היא פעילת חד"ש ויו"ר נעמ"ת במשולש הדרומי

לקריאה נוספת:

עוד על בחירות 2013

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נינה

  מבלי לבטל את ההישגים החשובים נראה לי שדרושים כאן כמה תיקוני ניסוח:
  "צמצום מסיבי של היקף ההעסקה הקבלנית"?
  לא נשמע לי מדוייק ובכל מקרה אם אכן כך, אולי תוסיפי נתונים שמצביעים על ההישג החשוב הזה?
  "מניעת פיטורים מחזוריים"?
  גם כאן אני מטילה ספק
  אני אוהבת את העבודה של חד"ש בכנסת ואני אוהבת את נבילה אספניולי. מאד. אבל אני לא מוכנה לענין הזה של עוד שנתיים. מציעה עסקה חלופית. נבילה תיכנס ראשונה והגברים האטומים כלכך לנעשה בשמאל היהודי שבסביבת חד"ש כרגע, יתחלקו ביניהם במנדט השני. יתחלפו כל שנה או כל חצי שנה. איך זה?
  קצת יצירתיות נדרשת כשאנחנו באים להקים מחנה שצריך לחבר את מה שכלכך קשה לחבר

 2. דרור בל"ד

  מס' נקודות הדורשות התייחסות עניינית לאור העובדה כי לא בהכרח אשכנזים גברים תומכי חד"ש יטרחו ויתייחסו אליהן, כפי שמעיד נסיון העבר המר:

  1. "לא משום שעמדותיה אינן מספיק טובות, לא משום שהיא אינה עושה עבודה מספיק טובה בכנסת, אלא בגלל…".
  אלי אמינוב התייחס לנקודה זו בתגובתו למאמרה של רוויטל מדר – "יוסי אמיתי טועה ומטעה". היות ולא רק יוסי אמיתי טועה ומטעה, והיות ולא רק יוסי אמיתי לא טרח להתייחס לטענותיו של אמינוב, תגובתך לתגובתו תהיה תחילתה של ידידות נפלאה בין מבקרים ומבוקרים המסרבים להיות אויבים.

  2. "נבילה יכולה להיכנס לכנסת הבאה מיומה הראשון אם נתגייס כולנו להביא את המנדט החמישי לחד"ש"
  חנין (לא דב ולא יער) יכולה להיות ראשת הממשלה הבאה אם נתגייס כולנו לדיון ענייני בהבדלים המהותיים בין חד"ש לבל"ד, דיון שבעקבותיו לא רק יעל יפת תעבור לבל"ד, אלא אולי גם מיסם ג'לג'ולי עצמה. הטיעון הזה, למרות נכונותו, אינו מהווה טיעון רציני לדחיקתן של אספניולי ובן יפת מהרשימה.

  3. "חד"ש היא התנועה היחידה שתיכנס לכנסת הבאה המבוססת על שותפות יהודית-ערבית, איך ניתן בכלל לקרוא להחרמתה כי היא לא מספיק מגוונת"?
  חנין זועבי מונה שלוש נקודות מחלוקת עיקריות בין חד"ש לבל"ד. את השתיים הראשונות אפשר למצוא בתגובתו של אמינוב (שם). "נקודת המחלוקת השלישית היא שיתוף הפעולה היהודי-ערבי. האסטרטגיה של חד"ש היא לעשות מונופול על היהודים ועל הסולידריות. אני לא רוצה שהמודל של שיתוף הפעולה תהיה בסופו של דבר רשימה לראשות עיריית תל אביב בראשות ח"כ דב חנין שהיא נטולת ערבים וכוללת אנשי ליכוד. איזה שמאל זה? השותפות היהודית-ערבית בלבוש של חד"ש כל כך הזיקה לסולידריות אמיתית. בל"ד רוצה סולידריות מלאה עם הקורבן, תמיכה מוחלטת בקורבן".
  מתוך: "בשביל בל"ד, ברכה וחנין יותר מדי ציונים"
  http://news.walla.co.il/?w=//1430528

  4. "מי שנכח במועצות חד"ש האחרונות יידע שאת קולנו… אי אפשר להשתיק. זהו קול חדש שמייצג את השינוי הגדול שחד"ש עוברת. זה שינוי שבסופו חד"ש תהיה יותר גדולה, יותר צעירה, יותר פמיניסטית, ויותר מזרחית. אך הוא דורש מאיתנו עתה…".
  כדאי לעיין במשפטים דומים שנכתבו זה מכבר. החליפו מיסם ג'לג'ולי בערין הווארי, החליפו 'עתה' בשנת 2006 (כלומר שש שנים אחורה), החליפו חד"ש בבל"ד והחליפו אתר העוקץ באתר מחסום. היות ולא רק בנושא זה חד"ש מפגרת באי אלו שנים בהסקת המסקנות שחברי וחברות בל"ד הסיקו זה מכבר (בעייתיות התמיכה בפתרון שתי המדינות, בעייתיות התמיכה ברשות הפלסטינית בכלל ובאבו מאזן (התנועה בראשות ציפי לבני) בפרט, ועוד ועוד), נשאלת השאלה מדוע עדיין, למרות טעויות העבר, מתעקשים אנשי חד"ש לטעות שוב ושוב ואז, באיחור ניכר, לקבל לבסוף את עמדותיה של בל"ד.

  5. " ".
  לא, זו לא טעות. אלו רווחים המסמנים שדבר לא נאמר. מזה זמן רב אני מנסה, כאן ובאתרי שמאל אחרים, לשאול שאלה שאינה זוכה להתייחסות בקרב מי מהאשכנזים תומכי חד"ש. שמות מוכרים לקוראי אתר זה מתעלמים לחלוטין משאלה זו. בזמנו סברתי כי זוהי מחאה לדרך ההתבטאות – תראבוט שלי: אלימה, לא מכבדת, בזה לעיתים ושאר טיעונים של אשכנזים המתייחסים לצורה ולא לתוכן. בצר לי חיפשתי התבטאויות תרבותיות בדפי הפייסבוק של אותם אנשים המוכרים היטב, אלא שגם שם לא מצאתי התייחסות כלשהי לשאלתי: והיה אם תיפסל בל"ד או מי מחבריה\חברותיה מלהתמודד בבחירות הבאות, האם חד"ש תצטרף להחרמת הבחירות?

  גם היום, כשהשאלה רלוונטית מתמיד, עוסקים העוסקים בעניינים אחרים – חשובים כמובן, לא אטען אחרת – אך נמנעים מלדון בשאלה זו. אשאל אותך, מיסם ג'לג'ולי, בהנחה שאינך גבר יהודי-אשכנזי אלא אשה ערבייה הסובלת מאפליה כפולה בחברה בה את חיה: האם חד"ש תצטרף להחרמת הבחירות במקרה ותיפסל מועמדותה של אישה פלסטינית אזרחית המדינה הציונית הסובלת אף היא מאפליה כפולה בחברה בה היא חיה?

 3. אלון

  מיסם,
  אני הייתי במועצת חד"ש, ואני מסכים איתך שיש צעירות פמיניסטיות מרשימות, ערביות ויהודיות (אשכנזיות ומזרחיות).
  את אומרת "את קולנו לא ניתן להשתיק", ואילו אני חושש שגם אם לא השתיקו, והמועצה הייתה מאור מרשימה בשורת הדוברות והדוברים שעלו על הבמה שורה ודיברו על הצורך בייצוג נשים בצמרת הרשימה, עדיין ההחלטה הסופית שמרה על המצב הקיים. כך שהמצב לא כל כך מעודד.
  אני רוצה להאמין כמוך שאוטוטו יהיה מהפך גדול בחזית, ואותן חברים וחברות יובילו חזית צעירה ופמיניסטית יותר. הלוואי.
  בינתיים אני לא קורא להחרים הצבעה לחד"ש, ואולי באמת למרות הכל זאת ההצבעה הכי טובה (גם אני מאוד גאה בהישגים של חד"ש בכנסת האחרונה), אבל מצד שני, אני חושב שבלי הכרה בבעיות הפנימיות של החזית, לא נוכל לשפר אותה.בתקווה שנצליח לעשות זאת לקראת הבחירות הבאות.
  שיהיה לכולנו בהצלחה.
  אלון

 4. ג. אביבי

  מיסם ג'לג'ולי צודקת לגבי אי-הצדק שבהחרמת חד"ש. רוב מצביעי חד"ש הם פלסטינים וספק רב אם היהודים מביאים לרשימה יותר ממנדט אחד. אחוז המזרחים בין היהודים תומכי חד"ש, ספק אם מתקרב ל50%.
  מאידך, אם חד"ש לא שמה על סדר היום את קיפוח המזרחים והאתיופים, בנוסף לקיפוח הפלסטינים, אין לה שום יתרון בעיני על אף רשימה ערבית אחרת.

 5. דרור בל"ד

  כנס: "הדרת נשים בפוליטיקה – בסימן מהפכה"

  אנו, המשתתפות והמשתתפים באירוע זה מתחייבות ומתחייבים לסרב להצביע בבחירות הקרובות למפלגות או רשימות בהן אין ייצוג ראוי ומשמעותי לנשים במקומות הבכירים ברשימת המפלגה לכנסת.

  תישאנה דברים:

  > היבא יזבק, מועמדת במקום ה-6 ברשימת בל״ד לכנסת,

  > דורית אברמוביץ'

  > ד"ר יפעת ביטון

  > עו"ד ענת טהון אשכנזי

  > אסמא אגבארייה זחאלקה

  > מיכל רוזין

  > לילי בן עמי

  > אשכר אלדן כהן

  מנחה: טל גוטמן

  האירוע יתקיים ב- 03-01-2013 בשעות 17:00-20:00, בבית העם בת"א.
  http://www.facebook.com/balad2013/posts/234825939984701
  אנו שמחות ושמחים לעדכן כי הגב׳ ציפי לבני, מועמדת במקום ה-1 ברשימת התנועה בראשות ציפי לבני לכנסת, לא תשתתף בכנס ״הדרת נשים בפוליטיקה״. לכל הפמיניסטיות המאוכזבות, בואו לבית המשפט בהאג לשמוע מה יש לה לומר!

  1. דרור בל"ד

   במרכז המפגש החלופי תעמוד השאלה "כיצד הכנסת הבאה תפעל לקידום מעמד האישה בישראל?" הכנס בהשתתפות ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד), ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), מירב כהן [כותבת המאמר "החזירו את השד העדתי לבקבוק, YNET](התנועה), ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), מרב מיכאלי (העבודה), מיכל רוזין (מרצ) ואיילת שקד (הבית היהודי).
   http://hagada.org.il/2012/12/20/2-1-13-%D7%A0%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%90%D7%A1%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%91%D7%93%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%9B%D7%99%D7%A6%D7%93-%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA-%D7%94%D7%91%D7%90/

   כשמשווים את המתדיינות בכנס המהפכני(בל"ד לא תשב בשום ממשלה עם ציונים, אני מניח כי גם דעם) עם המשתתפות בכנס הריאקציונרי הרווי בציוניות, עולה השאלה האם, מתוך ערכים סוציאליסטיים משותפים, מפלגת חד"ש תשב בממשלה בהנהגת נתניהו. אמנם השאלה קנטרנית, וגם התשובה ברורה, ולמרות זאת מצאתי לנכון לשאול – בניגוד לשאלותיי האחרות – שלא על מנת לקבל תשובה אלא על מנת להתריע מהתבזות נוספת כמו זו של 1992 – הענקת רוב חוסם לממשלה ציונית.

   מתריע סלאמן מצאלחה: "ישנם גם את אלו שנמנים עם הזן הבזוי, שכל רצונו הוא להשתמש באזרחים הערבים כדי להחליף את שלטון הימין, ואחר כך לזרוק אותם. […] הטענה האומרת שהערבי שלא מצביע משול למי שמצביע לנתניהו, היא טענה שבאה מצד הזן הגזעני הבזוי. השאלה האמיתית היא, מדוע אזרח ערבי צריך להמליך עליו את תואמי-נתניהו? הרי, לא שמענו מאף מפלגה התחייבות לכך שיהיה ייצוג לאזרחים הערבים בממשלה, כל ממשלה שתקום. לא שמענו התחייבות כזאת מצד כל הטוענים להחליף את נתניהו. אם כן, בשביל מה להצביע? בשביל להיות גוש חוסם, בחזקת הערבי עשה את שלו, הערבי יכול ללכת"?
   http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1893449

   אינני מסכים עם שאר טיעוניו של מצאלחה, היות ולא ענה לשאלתו הוא אלא רק לשאלה מדוע לא להצביע למפלגות הציוניות. אסתפק בשאלה המתבססת על שאלתו: בשביל מה להשתתף בכנס הזה? בשביל להיות גוש חוסם, בחזקת הערבייה עשתה את שלה, הערבייה יכולה ללכת?

 6. תום מהגר

  מיסם, תודה על מאמרך.

  כתבתי במאמר שחברי הכנסת הערבים ברשימת חד"ש הם רוב, ובצדק לדעתי. לכן, הדיון היה על "הכיסא היהודי", וכיצד התחרות בין יעל בן יפת לדב חנין שיקפה שעתוק של יחסי כוחות בין אישה מזרחית לגבר אשכנזי מהחברה הישראלית. כיצד היתרונות שהוא הביא איתו מהבית פעלו לטובתו.

  בכנות- לא מצאתי תשובה במאמרך לטענותיי. והאמת שאני לא מבין למה את נדרשת להגיב לטענות שמופנות כלפי היהודים-אשכנזים בחד"ש.

  1. דרור בל"ד

   אם הבנתי נכון, טענתך, בפשטות, היא: "גבר אשכנזי ואשה מזרחית התמודדו על תפקיד. הוא הביא אתו יתרונות מהבית, ולכן ניצח. מי שבעד שיצביע חד"ש".
   תשובתה לטענתך זו: "הוא [קול חדש שמייצג את השינוי הגדול שחד"ש עוברת] דורש מאיתנו עתה התגייסות מלאה למען התנועה", או בפשטות, אל תמהר לזרוק את התינוק עם המים. התינוק הוא התינוק ממשפט שלמה, בו האם האמיתית מוכנה לוותר על הכל למען הדבר החשוב לה מכל: חיי בנה.

   מיסם ג'לג'ולי לא נדרשת להגיב לטענות שמופנות כלפי היהודים-אשכנזים בחד"ש. היא מזדהה לחלוטין עם הטענות שהעלית כלפי היהודים האשכנזים בחד"ש. היא שוללת את טענתך כי מי שמצביע חד"ש הוא בהכרח בעד שעתוק ההגמוניה הגברית-אשכנזית לחד"ש ומציגה טיעון – עליו ניתן להתווכח – מדוע למרות נכונותם של דבריך עדיין נכון יהיה להצביע לחד"ש. כדאי לשים לב כי טיעוניה דומים להפליא לטיעוניהם של הגברים היהודים-אשכנזים תומכי חד"ש, אך עוד כדאי לדרוש בשאלה האם זו פרשנות פשט או פרשנות דרש.

   פירוש דרש בטיעוניה מוביל אותנו אל מעבר להרי החושך, אל מקום מושבם של הציונים. בעוד שבעת הגמדים, ביניהם פושעי מלחמה, דרשו להתפצל ממפלגת העבודה, רמזה שלגיה כי מסיבותיה שלה היא דווקא מעוניינת להשאר במפלגה. האם ייתכן כי בבחירות הבאות נזכה לראות את נבילה אספניולי ואת יעל בן יפת בשניים מבין שלושת המקומות הראשונים?
   תשובה1: הלוואי וכך יהיה.
   תשובה2: כמו בבורסה. מי שמאמין במנייה שיצביע חד"ש, ומי שרוצה ללכת על קרן נאמנות סולידית ללא מניות שיצביע בל"ד.

 7. דוב

  אפשר לחשוב שאם תהיה אישה במקום ריאלי אז מצב הנשים במדינה ישתפר. ואם תהיה אישה מזרחית במקום ריאלי אז גם מצב הנשים וגם מצב המזרחים ישתפר.
  אלה אותן אשליות שישיבה בכנסת שמבטאת אך ורק את הפוליטיקה הציונית היא חשובה.אבל ישיבה בכנסת של מפלגות אנטי ציוניות, (עם כל הכבוד לחוקים שקדמה חד"ש שלא מועילים בכלום כי המצב רק מתדרדר), רק נותנת לגיטימציה ל"דמוקרטיה הציונית". "למפלגות הערביות" זה בכלל לא משנה, עובדה את כל האנרגיה (והכספים) שלהן הן משקיעות במאמצים לשמור על כסאותיהם בכנסת לקראת בחירות וגם ביניהם. לכן, מה שחשוב זה מי יכנס השאר לא מעניין.
  אז לא צריך להחרים את חד"ש צריך להחרים את הבחירות בכלל.

 8. דןש

  מי שאינו מצביע ל"גוש השמאל" מעצים את גוש הימין.
  בולטת עוד יותר ההצבעה בקרב הערבים, שנציגיהם בכנסת, נמוך בהרבה מחלקם באוכלוסיה. אמנם, הייתי מעדיף, שלא תהיינה מפלגות סקטוריאליות וגם הערבים ישתלבו במפלגות הקיימות, אבל במצב דהיום, שיצביעו לקיים.
  דוגמא מאלפת הוא הפסדם של הפלסטינים תושבי ירושלים. השתתפותם בבחירות היתה מקנה להם מעמד שעשוי היה אפילו להשפיע על בחירת ראש העיר.
  באשר לההדרת נשים – זוהי איננה "מחלה" ערבית. הנושא הוא לקוי של החברה כולה, למרות שקיימות מפלגות המנסות להתרפא. אבל אין לשבת בשקט עד שהנשים תתפוסנה את מקומן על פי אחוזם באוכלוסיה. אבל מה לעשות שעל פי הדווחים, נשים רבות מצביעות בעבור "יפיוף" או להבדיל אלפי הבדלות למי שנראה בתקופת ימי הבינים מנותק מהסביבה וחי על פי התורה.

 9. אורי

  ההחלטה שבמקרה וחד"ש יקבלו פחות מ5 מנדטים ייפנה את מקומו לנבילה אחד החכ"ים, לאחר שנתיים, אינה מספקת! בכל מקרה לא מדובר בשוויון מלא בייצוג הגברים והנשים במפלגה אלא ב4 גברים ואישה אחת. ולכן חיתמו על העצומה הקוראת לפינוי מיידי של המושב בכנסת במקרה של פחות מ5 מנדטים וכניסה מובטחת של אישה מטעם חד"ש לכנסת הבאה!
  http://www.atzuma.co.il/ishahadash