• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אפקט הדומינו של המחיקה

כל מה שגדלתי עליו אמר הפרדה ומחיקה, התכחשות, בידוד, שנאה. המילון הציוני השלם לאיך ומה להרגיש בניגוד מוחלט לטבע האנושי. אני מחפשת מקורות יותר אמיתיים להתחבר אליהם ונעים לי בחברת אנשים שמבינים ומכירים את הערבית ואת הערביות. פרק נוסף בסדרה "הפריפריה ואני"
יודפת גץ

מחשבות על שורשים תרבותיים, בהנחה שתחושת זרות נובעת גם מהבדלי שפה ותרבות, מחייבות חיפוש מעמיק בהיסטוריה ובביוגרפיה. ומאחר שההחלטה לנסות "להגר" למקום אחר, כלומר לעזוב את ישראל – או כמו שאומרים אלה שעיניהם עצומות לרווחה, "לרדת" – אינה פשוטה ומשחררת כי אם מבקשת דיאלוג, משא ומתן והתחשבנות פנימית, מגיעה איתה גם הכרה כואבת: ייתכן שזה השינוי הגדול ביותר שאעשה בחיי.

התפיסה שבחשכתה חונכתי במסגרת המוסדות שנאלצתי לעבור בתחנות שונות אך רבות בחיי ניסתה, ובמקרים רבים גם הצליחה, לעשות המשגה מחדש גם לתחושות הבסיסיות ביותר. המילון הציוני השלם לאיך ומה להרגיש בניגוד מוחלט לטבע האנושי.

כל האינדוקטרינציה עליה גדלתי אמרה הפרדה ומחיקה, התכחשות, בידוד, שנאה. ושוב, מחיקה. רעיון המחיקה הוא הדומיננטי מכולם, וכמו באפקט דומינו – כל השאר מגיע מאליו. המשך ישיר של אידאה אחת מוחלטת. בכל אשר אפנה אני רואה מחיקה: מנסים למחות מעל פני האדמה את זיכרון הנכבה, מוחקים את השורשים של עם נרדף אחר ומעלימים את הקשר הערבי-יהודי/ישראלי. כל אלה הביאו אותי לכך שמשך שנים בתהליך התבגרות בלתי פוסק אני מוצאת את עצמי בחזרה מוחקת, כמעט בכוח, את המורשת הדפוקה שדחפו לי בכפית.

המחיקה אם כן היא השיטה, ולכן לא מפתיע שעם מסורת של דריסה בדחפור של האמת, רבים מנסים היום להעלים את כל היסודות שעליהם ביקשו שנצמח. זו פעולה אנושית שכנגד: על כל דיכוי נגיב בטרור. לא עוד מורשת אבות קשוחה ובלעדית והפנמה של העליונות הערכית, מיאוס בנראטיב של בידוד, הפרדה ופילוג שמבוסס על פראנויה חמורה במיוחד, אלא רצון כן ובסיסי להתחבר לבלון חמצן משמעותי יותר, המבקש לשנות לטובה ולא להנציח את הרוע.

מבקשי מקלט ממדינות שונות החיים במחנות פליטים ברחבי גרמניה בצעדה כנגד מדיניות ההגירה הגרמנית, 3-6 באוקטובר 2012. צילום: guest photographer Mareike Lauken/Activestills.org

המסע של החיים ואיתו המשא הכבד של ההיסטוריה האישית המורכבת וזו הכללית הדחוסה לא פחות, והשילוב הקטלני בין כל אלה, מציב אותי שוב בנקודת מפנה. הפעם היא גלובלית ומורכבת יותר. יש לי הרבה יותר נקודות חיבור לאנשים צעירים מכל העולם שחיים היום בברלין, מאשר לתל אביב ולצעירים שחיו בה כשעברתי אליה לפני עשר שנים. אז הרגשתי מרוחקת, אולי אפילו מפוחדת וחוששת, עוד לא מבינה עד כמה אני באה ואכן באתי, מעולם אחר. גם היום אני מגיעה אל השינוי הזה מעולם אחר – אבל מחוברת לרעיונות גדולים יותר בנשמתי. היום החיבור שלי לאנשים שמדברים ערבית נראה לי טבעי ובסיסי, ואני עצובה בערבית המועטה והשבורה שלי. סבא וסבתא שלי דיברו ביניהם ערבית, עשרים שנה גדלתי ליד כפר ערבי באזור דו-לאומי שמנסים כל הזמן לייהד.

הרעיון הציוני מימש את "זכותו הטבעית" לדחוק וגם לבזות כל דבר שיש בו שמץ של ערביות – משפת אמם של העולים מצפון אפריקה ומארצות ערב ועד לסירוב לכתוב ערבית בשילוט העירוני בתל אביב-יפו והצעות חוק שטניות למיניהן. שפה, ובוודאי תפילה, הן סמלי כוח ותרבות, ובדרך הזדונית הזאת חשבו שלא ישאירו טיפת זיקה למורשת, לתרבות ולסגנון החיים הזה. אבל משהו בתוכנית השתבש. אני מחפשת מקורות יותר אמיתיים להתחבר אליהם ומוצאת שנעים ונוח לי בחברת אנשים שמבינים ומכירים את הערבית ואת הערביות. את השפה ואת התרבות. כל כך הרבה אמצעים הושקעו בלהפוך אותנו לאויבים – שכתגובת נגד טבעית, אני, ואינני לבדי, מחפשת דרכים להתחבר ולתקשר.

אחד מצעדי מחאה שעשיתי הוא לבקש מהביטוח הלאומי שלא לשלם יותר דמי ביטוח חודשיים. כבר מזמן רציתי לעשות את זה וחשבתי שזה לא אפשרי. זה אכן לא פשוט, בייחוד אם חיים ועובדים בישראל, אבל איזו הפתעה נעימה זו הייתה לקבל מכתב שמאשר שאינני מוגדרת כתושבת לענייני ביטוח לאומי ועל כן גם פטורה מתשלום! שמחתי מהולה בעצב, כיוון שעכשיו האקט הזה והשלכותיו הם גם מעיין נר זיכרון קטן ופרטי למשה סילמן ז"ל, הקורבן הגלוי והנראה הראשון של התעמרות הביטוח הלאומי באזרח הקטן, אך בוודאי לא היחיד.

מתוך הבנה עמוקה שאין לי כל הגנה בישראל, שביטחון אפשר למצוא רק בסיכות ושהאדם היחיד שאחראי לגורלי הוא אני, האני שלי מבקש לזכור במקום לשכוח, לכתוב במקום למחוק. כי למרות שאולי הייתי רוצה להיות אזרחית במדינה שבה אני שווה בין שווים, אני ולא רק אני, נתתי מספיק, נדפקתי מספיק והחלטתי להפסיק. וזאת בהחלט סוג של התחלה.

עוד בסדרה "הפריפריה ואני":

הרחק ממטען הישראליות

על חטא שחטאו לנו בזדון

מול הר חרמון ויישובי לבנון

כנראה שיעניין אותך גם: