13 השנים הרעות

"הסיבה שיש חולדות בנווה שאנן היא לא הזבל", אמר חולדאי בישיבת מועצת העיר וגיחך קלות. את השאר השאיר לדמיון להשלים. אבל האמת שזה לא משנה
איילה חננאל

דוגמה קטנה להלך המחשבה של ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, ניתן למצוא בתשובה שהעניק לשאילתא שעלתה במהלך ישיבת מועצת העיר בנובמבר האחרון. הסוגיה שהעלתה חברת המועצה שרון מלכי (עיר לכולנו) בפניו, היא לכאורה פשוטה. מלכי טענה את מה שתושבי דרום תל אביב יודעים מזה שנים: בעקבות הזנחה מתמשכת מצד העירייה והאפליה בשירותים שהיא מעניקה לחלקיה השונים של העיר, בשכונת נוה שאנן ישנה מגיפת חולדות. הבדיחה כמעט מתבקשת, איזה מטאפורה או משחק מילים משעשע על הדמיון שבין חולדה לחולדאי, וגם היה מי שניצל את ההזמנות להתבדח – ראש העיר בכבודו ובעצמו, שאמר כי "אין כמו לשאול את החולדאי על חולדות". מלכי העדיפה להתעלם מההלצה והמשיכה בטיעונה.

"בין תושבי האזור, הסובלים מאד מהמפגע, יש לא מעט הסבורים שלא היית נותן למצב כזה להתפתח בשכונות צפון העיר, שם היית מטפל בבעיה כזו בשלבים מוקדמים בהרבה, ושאתה מנהל מדיניות של איפה ואיפה. למה נתת למפגע זה לטפוח למימדים כה מבהילים? מה בכוונתך לעשות כיום כדי להתמודד עם המפגע הבריאותי והסביבתי שמהוות החולדות?", שאלה את ראש העיר.

רון חולדאי, ספטמבר 2011. צילום: Oren Ziv/ Activestills.org
רון חולדאי, ספטמבר 2011. צילום: Oren Ziv/Activestills.org

בניגוד לרצינותה של מלכי, חולדאי נראה משועשע וכהרגלו מיהר להדוף את השאלה והטענה שבבסיסה. לא לפני שאמר "הסיבה שיש חולדות בנווה שאנן היא לא הזבל", וגיחך קלות. את התשובה לסיבה שיש חולדות בנווה שאנן השאיר לדמיון להשלים. ואם לא הזבל שנערם ברחובות השכונה שנדמה שאגף הפיקוח שכח מקיומה, הוא הסיבה למגיפת החולדות, מה גורם למשיכתן דווקא לאזור הזה?

ייתכן שחולדאי מתכוון לאוכלוסיית האפריקאים? אותה אוכלוסייה שהוא בעצמו דחק לנווה שאנן, כאלו היה מדובר בסניף המרכזי של קציעות. אולי חולדאי בכלל התכוון לנשים בזנות ולמכורים לסמים קשים, קבוצה שהיא החלשה בחברה. אולי זו הסיבה שיבש את תקציבי הרווחה העירוניים, כדי להילחם במגיפת החולדות בדרום תל אביב. ואולי הכוונה בכלל לתושביה הותיקים של השכונה ושטרם נמלטו ממנה – מזרחים, קהילת הקווקזים (שמה המקורי של גינת לוינסקי שכה התאמץ לשנות) ומספר ניצולי שואה שמתגוררים בדמי מפתח, למורת רוחם של יזמי הנדל"ן.

ובכן, קטונתי מלנחש את כוונתו הסמויה של חולדאי, אבל האמת היא שזה כלל לא משנה. כל התנהלות העירייה במשך שמונת 13 שנות כהונתו, היא הוכחה הטובה ביותר להלך מחשבתו של ראש העיר.

שמונה 13 שנים בהם נבנו עשרות גורדי שחקים לעשירים, לצד קריסה מוחלטת של הדיור הציבורי. בהן הפכה נווה שאנן משכונה למתחם, רוטשילד למוזיאון של בנייני רפאים שדייריהם העשירים מגיעים לבקר רק כשהם נופשים. בהן במקום דיור בר השגה ותקציבי רווחה, קיבלנו את חגיגות המאה שעלו מיליוני שקלים מיותרים, את רחוב שינקין המשופץ שהפך לבית קברות אפור, שירות התל אופן שמנצל עובדי קבלן, יד חרוצים שהפך לאזור מלחמה מגודר עקב האלימות הגואה, ואת שבילי גן מאיר מרוצפים בבטון שקובר תחתיו היסטוריה שלמה.

בבחירות הקרובות תהיה לתושבי תל אביב האפשרות לבחור, האם זה הלך המחשבה שעל פיו הם רוצים שתתנהל העירייה? עירייה שהעומד בראשה כלל לא טורח להקשיב ולהשיב לבעיותיה של שכונה שלמה, שסוגר בפני הציבור את ישיבות המועצה כאלו מדובר בדיקטטורה, שמבחינתו חלקים שלמים של תל אביב רק מלכלכים את חזונו לעיר לבנה. עירייה שמצד אחד דוגלת בפלורליזם וקבלת האחר, ומצד שני מאשימה במחדליה אוכלוסייה שלמה. בבחירות האלה, בואו נראה לחולדאי שעם הלך מחשבה כמו שלו, הוא ייאלץ להיפרד מרשות העירייה וללכת הביתה. הוא יוכל להתנחם בכך שבצפון תל אביב, המזיק הסביבתי היחיד איתו יצטרך לחיות זה הוא עצמו.

הכותבת היא עיתונאית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מירי

  מפלצת. אבל גם טיפש. הייתי בניו יורק לפני 15 שנה, אחרי הנקיון של ג'וליאני. אנשים התלוננו שמאז שאין הומלסים החולדות התרבו באין מפריע. אז הפליטים הם לא הסיבה למכת חולדות אלא ההזנחה.

 2. נתן.

  רון חולדאי הוא ראש עיר טוב, אפילו מצוין. לא במקרה תל-אביב מהווה מקלט לכל מהגרי הפריפריה למינהם שממש נמלטים אלייה כטובעים בים שרואים יבשה.
  נכון שתושבי הדרום שרגילים בבחירות לכנסת לבחור רק את מי שדופק אותם הכי חזק והכי אלגנטי מתקשים להבין נבחר ציבור שפועל לטובת הציבור אבל הם יצטרכו להתרגל.

 3. י.א

  נתן, יחסו הגזעני של חודלאי לפליטים פוסל אותו מלבוא בחברה אנושית מהוגנת לעד.

 4. רתם

  "חלקים שלמים של תל אביב רק מלכלכים את חזונו לעיר לבנה" – אומר את הכל. כל כך נכון וכל כך מצער.

 5. שלי

  הכל נכון למעט טעות אחת- לא שמונה שנים. הקדנציה העירונית היא 5 שנים ולא 4. חולדאי כבר באמצע הקדנציה השלישית. 15 שנים