לא נוילנד ולא אלט-נוילנד. אלטלנד

דומה שארץ חדשה יותר ישנה מחדשה. הייצוג השוויוני לכאורה של נשים מותיר את הנשים כייצוג. לא רואים אותן. לא שומעים אותן. לא יודעים מיהן. אין סוף למניפולציות.
רוויטל מדר


בחירות 2013

האם יש טעם לדבר שבועיים לפני הבחירות על מפלגה שספק רב אם תעבור את אחוז החסימה? באופן עקרוני ברור שכן, אך כשזה נוגע לארץ חדשה על כמה וכמה, שכן חלק אינהרנטי מהמצע הלא רשמי שלהם, קרי חלק אינהרנטי מהטענות שלהם כלפי מנגנוני המדינה הוא שהם לא מצליחים להיכנס לאמצעי התקשורת המרכזיים, שהם מוחרמים, ובעיקר על ידי ynet. אין לי ויכוח עם הטענות הללו, ויכול להיות שיש בהן אמת. יש לי בעיה עם סתירה בסיסית שעומדת בבסיס אחד משלושת העקרונות של המצע שלהם. סתירה שעולה מהאופן שבו הם מציגים את עצמם ואת רעיונותיהם ומהאופן שבו הקמפיין שלהם מתנהל.

ארץ חדשה מבטיחה להילחם בשחיתות להיאבק לשקיפות ולשבור את השיטה. אני יודעת למה הם מתכוונים כשהם טוענים למלחמה בשחיתות. זה עולה מכל אחד מהסרטונים שלהם. אני גם יודעת למה הם מתכוונים כשהם חותרים למאבק לשקיפות. גם זה עולה מחלק מהסרטונים שלהם, וגם מצילומי פגישות המטה שלהם שעולים לרשת. אבל, אני לא יודעת למה הם מתכוונים באומרם שהם מתכוונים לשבור את השיטה. אני לא יודעת, כי מהסרטונים של ארץ חדשה, אם סרטוני השיטה שמהווים סדרת שיחות סודיות בהמשכים, ואם מצילומי המסע של המפלגה לפריפריה, ו/או מצילומי פגישות המטה שלהם, ניכר שהשיטה אצלם חיה ובועטת.

השיטה, כפי שאני קוראת אותה, היא המבנה החברתי שבתוכו הדברים פועלים, עם דגש על היחס בין נשים לגברים, ועל המקום שניתן לנשים ולגברים. אינני מתייחסת כאן לייצוג, שכן ארץ חדשה בחרה בשיטת הריץ'-רץ', אז במובן הזה היא מבוטחת. אי אפשר לבקר אותה על כך שלא נתנה ייצוג לנשים. אך כפי שיכולה להיות מפלגה בעלת מצע שחותר לשווין בין המינים, שאינו מתבטא בפועל באיך שהמפלגה פועלת (ע"ע חד"ש שהחליטה לא לשריין מקום לאשה, ושהאשה הראשונה בה נמצאת במקום לא ריאלי), יכולה להיות גם מפלגה שבפועל נראה כי היא חותרת לשוויון בין נשים לגברים, שכן נשים מהוות 50% ממנה, אך שהלכה למעשה ניכר שזהו המקום הראשון והאחרון שהיא מקדישה לנשים.

החל מהיום הראשון שעלה לרשת הפרק הראשון של השיטה, תהיתי מדוע יניב אלדד, ראש מפלגת ארץ חדשה ואיש הסוד שערק מחיי הביורוקרטיה השלטונית, לא יושב לשיחה עם אישה. מדוע הוא חולק את הסודות שלו רק עם גברים. לעתים אלה חברי המפלגה שלו, ביניהם רני בלייר (מספר 3) או ברק סגל (מספר 5), ולעתים גברים מוכרים אחרים כמו גיא לואל או מנשה נוי. הסרטונים ברובם מצטלמים או בחדר מלון או בבר. הפריים כמעט תמיד יהיה אפל. לאלדד ולבלייר חשוב להבהיר לנו שהם חולקים איתנו סוד, סוד מסוכן. אולי מהסיבות הללו אלדד אף פעם לא חולק את הסודות שלו עם נשים? אולי החומרים הללו מסוכנים מידי עבורנו? אולי אסור לסמוך על נשים, ולחלוק עמן סודות? אני לא יודעת מה התשובה המדויקת לשאלה, מלבד האמונה העקרונית שלי שגם אלדד וגם בלייר – עאלק גברים חתרניים, לא בחליפות וכאילו לא כוחניים במובן הישן – לא הצליחו לשבור את השיטה. למעשה הם לפותים טוב-טוב בתוך השיטה, שלא מאפשרת להם לצאת מעצמם ומתפיסותיהם השמרניות. ואלוהים יודע כמה הם רוצים, או כמה לכל הפחות הם היו רוצים שנחשוב שהם מעוניינים באמת לשבור את השיטה.

מדוע יניב חולק את סודותיו רק עם גברים? צילום מסך מתוך סרטון 10 של ארץ חדשה
סודות חולקים רק עם גברים. נשים הן רק לייצוג. ייצוג שוויוני כמובן. צילום מסך מתוך סרטון 10 של ארץ חדשה

לשיטתם השיטה שהם מעוניינים לשבור היא רק אותה שיטה שפועלת נגדם כגברים לבנים. במקומות שבהם השיטה פוגשת נשים, ניתן לראות שהיא אינה מטרידה אותם. אחרת איך ניתן להסביר שלנשים שמרכיבות 50% מהמפלגה אין קול? מי שמעוניינת לדעת מי הן חייבת להיכנס לאתר ארץ חדשה, להקליק על לינק האנשים, ואז להכיר את הנשים של ארץ חדשה. אחרי הכל, בכל הסרטונים של ארץ חדשה הנשים הללו לא נשמעות. אם בשיטה הן כלל לא נוכחות, הרי שבמסע לפריפריה שתועד ועלה לרשת, הן יושבות, שתי נשים בתוך שולחן עמוס גברים, אך הן לא מדברות. הדוברים הם או אלדד, או בלייר, או סגל, או דקל-דוד עוזר.

בפגישות המטה העניין חוזר על עצמו, עת הן נמצאות שם, אבל לא מדברות. מעניין במיוחד הוא וידאו אחד, שבו ברגע שאחת מנשות ארץ חדשה מתחילה לדבר, הווידאו נחתך. הזדמנות אחת ויחידה לשמוע אשה מעבר לייצוג שלה כמדבקה של אשה, נמנע גם הוא. מזל, זה עוד היה עלול לשבור את השיטה של אלדד את בלייר את ארץ חדשה. שיטה שבה מבינים שאין ברירה, הנשים דורשות שיהיה להן ייצוג נשים, שכן היעדר מוחלט של ייצוג של נשים משמעו שמרנות ופרימיטיביות, עולם ישן וכו' – מושגים שאלדד את בלייר את ארץ חדשה לא חשים איתם בנוח. אז זו שיטה שמבינה את זה, אך היא לא מבינה, או פשוט חושבת, שאין סיבה שהייצוג הנשי יעבור את היותו ייצוג, שהוא יהיה לא רק ייצוג, וכי הנשים הללו צריכות שיהיה להן מה לומר, וצריך גם לתת להן לומר זאת, גם על חשבון זמן מסך יקר.

נכון לעכשיו נראה שלא רק שאלדד וחברי וחברות ארץ חדשה נכנעו לכללים הישנים של הקמפיין, עת הם הבינו שהם חייבים שיהיה להם לפחות שלט אחד ברחוב, אלא ששנותיו של אלדד בתוך הצינורות של השיטה הישראלית השלטונית, עדין ניכרות עליו. זהו הפוליטיקאי החדש, שכמו הישן מבין כבר עכשיו שבהרבה מובנים צריך לעשות דברים כי הבוחרות דורשות את זה. הוא לא מבין שנוכחותה של אישה לא מסתכמת בתמונה שלה ובכמה מלים שהיא אומרת על עצמה. זו דרכה של השיטה המוכרת. אותה אחת שאלדד ככל הנראה לא באמת מצליח לשבור. לפחות לא בכל המובנים.

לקריאה נוספת:

עוד של רוויטל מדר

עוד על בחירות 2013

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פרנקי סימון

  במפגש שאלות ותשובות שהייתי בו לפני שבוע נכחה ודיברה לינדה ששון, מספר 4. אתמול היה שידור ראיון שאלות ותשובות שבו נכחה ודיברה מרב דוד, מספר 2 במפלגה. יש הרבה דברים להגיד על ארץחדשה אבל לרמוז שהיא מדירה נשים זה יצירתי. הרי אם אלדד יניב היה מפרסם סרטון בו הוא מספר סרטון לאישה, היה אפשר לזעוק מדוע היא הצד הפאסיבי בשיחה.

  1. ליאת שקד

   מסויימים מעידה על הכתוב במאמר, לא?
   ולגבי הסיפא של תגובתך, אני מעדיפה שלא להגיב.

   1. יוגב

    את יוצרת את האי שוויון בעצמך, בעצם האבחנה שלך, בעצם העובדה שהעניין בכלל עומד לנגד עניך. לגישתך אלדד יניב מפלה גם דרוזים – שהרי הם מעולם לא מקבלים ביטוי בסרטונים שלו, כנ"ל צ'רקסים ובעלי עור שחור. מדוע בחרת לראות דווקא את חוסרן של הנשים? גישתך היא שמקדמת את חוסר השיוויון בתפיסתך את האשה קקורבן שאינו מקבל במה. זה לא אישו כלל. בדיוק באותה מידה שיכלה להיות שם אשה, היא אינה. אין להסיק מזה דבר וכל הסקה רק תזיק לתדמית האשה, לצערי.

 2. דוב

  השיטה החברתית כלכלית "שבה הדברים פועלים" היא השיטה הקפיטליסטית. לגבי אלדד וחבריו "שגילו" את השחיתות השיטה היא בסדר רק המושחתים מקלקלים את השורה. לגביהם אין כל הפתעה בכך אבל מסתבר שגם לגבי הכותבת מה שדפוק בשיטה היא יחסה לנשים, כלומר לו נשים היו עומדות בראשות הבנקים ובמקום טייקונים היינו מקבלים טייקוניות הכל היה בסדר. לא להאמין.. או שכן זה הטמטום שפוליטיקה מגדרית מובילה אליו.

 3. דב פוניו

  לא עקבתי בעיון אחר מהלכי מפלגת "ארץ חדשה". דומני שריבוי זה של פלגים בכנף השמאלית בפוליטיקה אינו מסייע לחלום הרטוב של לשמש חלופה לשלטונו של ביבי. בכל זאת תמוהה- מה יסוד ההנחה ש מרכיבי מפלגה זו הם 50% נשים? אולי השם אלדד יניב דוחה על הסף את המין הנשי. אולי 3המנהיגות שציינתי בכותרת לקחו את כל המיטב ולא השאירו מאום ל"ארץ חדשה"? בלי להכנס בדקדוקי עניות, מי מספר 2, מי מספר 4, כמה זו ואחרת דברה כאן ושם- נדמה לי שיש בארצינו הנאורה אין ספור עוולות בתחום אפליית נשים- שמקורם קודם כל בחוסר מודעות לשווין בין בני אדם בכלל.אם נעשה סדר בתחום פרוע זה, הרבה מדוכאים בחברה יצליחו לפתוח את הפה. אוירת הכוחנות המותרת פועלת יפה בדיכוי מיעוטים, הומואים, יפי נפש …ומה לעשות, גם נשים.

 4. אורי

  ההחלטה שבמקרה וחד"ש יקבלו פחות מ5 מנדטים ייפנה את מקומו לנבילה אחד החכ"ים, לאחר שנתיים, אינה מספקת! בכל מקרה לא מדובר בשוויון מלא בייצוג הגברים והנשים במפלגה אלא ב4 גברים ואישה אחת. ולכן חיתמו על העצומה הקוראת לפינוי מיידי של המושב בכנסת במקרה של פחות מ5 מנדטים וכניסה מובטחת של אישה מטעם חד"ש לכנסת הבאה!
  http://www.atzuma.co.il/ishahadash

 5. דורית אברמוביץ

  אז ככה- כי נדמה שחלק מהמגיבים לא קראו את המאמר. א. רויטל חוזרת שוב ושוב כי רק ייצוג כמותי ברשימה אינו מספק. לעומת זאת אתם עונים לה שוב על ייצוג כמותני של נשים (זה חשוב אך לא מספיק).
  ב. טיעונים כמו "אלדד יניב דוחה את המין הנשי, הטמטום שבפוליטיקה מגדרית (זה בסדר, אני מבינה שאתם לא יכולים לכתוב פוליטיקה פמיניסטית)- הם בין הטיעונים ההסגברתיים הקלאסיים מדי. רוצים דיון? תקראו את המאמר, תרדו ממהסגברה, וז יהיה לגמרי מהמם

  1. דוב

   גבירתי, פוליטיקה פמיניסטית כמו פוליטיקה מזרחית היא כזאת שאין לה בעייה עקרונית עם הפוליטיקה הציונית והקפיטליסטית אלא רוצה לכבוש את מעמדה בתוך הקונצזוס הזה ולכן זוהי פוליטיקה שהולכת בתלם של ההפרד ומשול שמשרתת אותה
   נ.נ אז קראנו את המאמר וגם הבנו…

   1. ליאת שקד

    שאינה קשורה כהוא זה לתגובתך. קוראות לזה הסגברה.
    כמו כן, גם בנוגע לפוליטיקה מזרחית אתה טועה.

    1. דוב

     "תודה שאתה מנסה ללמד נשים מה זה פוליטיקה פמיניסטית "
     "שאינה קשורה כהוא זה לתגובתך"
     "קוראות לזה הסגברה"
     "אתה טועה"
     תגובה מאוד אינטלגנטית
     הבנתי "אני טועה"
     אני לא אישה

  2. דרור בל"ד

   דורית אברמוביץ' שלום רב.

   קראתי את המאמר. לדעתי מאמר מצויין (כרגיל אצל רוויטל מדר).
   אני רוצה לדון בתגובות למאמר.

   1. מה דעתך על העצומה אשר אליה מפנה אחד מפעילי חד"ש, עצומה הדורשת פינוי מקום במקרה שחד"ש לא תקבל חמישה מושבים בכנסת? האם את מברכת על עצומה מעין זו או אולי את סבורה כי עצומה זו היא חלק מהבעיה, בעיה עליה מצביעה רוויטל מדר במאמרה זה?

   2. מה דעתך על עורכי ועורכות העוקץ אשר מונעים ומונעות ממני להציג טיעונים עניניים אשר מראים, לשיטתי, כי עצומה זו מוסיפה חטא על פשע, ובמשתמע מונעים ומונעות דיון ענייני שאינו עוסק בהסגברה?

   3. מה דעתך על המאמרים ומאמרי התגובה בג'דאליה אליהם הפנתה סמדר לביא? בהנחה כי תסכימי כי למרות חילוקי הדעות שם הדיון הוא ענייני ואינו עוסק בהסגברה, האם תגובותיו של דוב אינן תומכות באחת מהדעות המוצגות שם?

   4. מה דעתך על מאמרה של חנין זועבי – "הפמיניזם הישראלי אינו כובש אותנו" (YNET)? האם לדעתך נכון להפריד (כלומר לא להזכיר ולו במילה) בין המאבק הפמינסטי לבין זה הפלסטיני?

   5. כאשר מאמר, משובח ככל שיהיה (כמו מאמר זה) אינו מזכיר ולו במילה את הפורעים הציונים ואת הפורעות הציוניות, האם תגובה המדגישה את הפרעות הציוניות היא בהכרח הסגברה, או שמא אפשר, אם באמת רוצים ורוצות דיון ענייני (כמו למשל בג'דאליה), להשתמש גם בטיעונים יותר עניינים?

   אודה מראש על תגובתך ואודה לאתר העוקץ על פרסום תגובתי זו.

   1. יוסי לוס

    שלום דרור,
    לא נאשר תגובות אלימות ובכלל אלה תגובות שכוללות איחול/קריאה למאין דהוא לשרוף את עצמו כפי שביקשת לפרסם אצלנו. זהו לא דיון ענייני. גם אם זו בדיחה בעיניך, אותנו היא לא מצחיקה כלל ועיקר.
    תמי ויוסי

    1. דרור בל"ד

     במסגרת הדיון הענייני באתר קדמה הסביר שטרית את עמדתו לגבי מה שכינו מגיבים מסוימים " איחול/קריאה למאין דהוא לשרוף את עצמו". אנא ראה שם.

     שטרית מצא דרך מקורית להעלות את הזנחת מה שמכונה השד העדתי מתכניו של מה שמכונה השמאל הישראלי. לימים, רק לימים, הבינו מי שהבינו את חשיבות מאמרו זה. היום, בעזרתן הנדיבה של נשים המתבטאות בצורה נעימה יותר לאוזן מאשר גברים (אורטל בן דיין, אורלי נוי, רוויטל מדר, איריס חפץ, שירה אוחיון, ליטל בר, ספיר סלוצקר עמרן ועוד רבות וטובות) נראה לי כי קריאתו של סמי שטרית ברורה יותר.

     כפי שציין כאן פעם עמוס נוי בתגובתו המופתית, לא רק הדיבור על מזרחים מתחיל תמיד מאפס אצל האשכנזים, גם הדיבור על הדיבור מתחיל כל פעם מחד(")ש. [הגרשיים תוספת שלי – דרור]. חררדו לייבנר היה הראשון להגיב למאמרו של שטרית שהתפרסם מיד לאחר המאמר בעל הכותרת השערורייתית, וטען כי מאמרו זה מוצלח יותר ממאמרו הקודם. כולם זוכרים (פרט, אולי, לך) את שם המאמר בעל הכותרת השערורייתית אך מי זוכר את שם המאמר שהתפרסם לאחר מכן? ללמדך כי גם לשפה האשדודית יש חלק חשוב בהתנגדות.

     חררדו לייבנר, לטעמי, (ולא רק לטעמי), בעצם הגנתו הלא מנומקת על בחירתו להמשיך ולהשאר במפלגה שאינה מייצגת אותו (כך אני סבור על פי מעשיו ופעילותיו אשר על חשיבותן ותרומתן הרבה למאבק אין כלל מחלוקת), חוטא לאמת ולאלה הדורשים דיון ענייני בהחלטתו זו.

 6. איתן

  לא צריך כל כך קשה לתפוס את מירב דוד או לינדה ששון. אז למה לא להתקשר ולשאול אותן מדוע אינן מופיעות בסרטוני השיטה? אולי יש סיבה? אולי הן לא רוצות? בעצם, הרבה יותר קל לכתוב פוסט שקוטל את התנועה. זאת הרי המטרה העיקרית שלו, חס וחלילה שלא יעברו אליה קולות ממפלגות ש"העוקץ" חפץ ביקרן…

 7. אביגיל

  עובדים שמקימים כאן איגוד מקצועי שאיננו כפוף להסתדרות, למשל ונאבקים דרכו,נראים מאיימים על השיטה הקפיטליסטית הרבה יותר מראשי ארץ חדשה, שיושבים ומדברים בתוך משרדים ואינם מזיזים דבר בשיטה, מעצם הפעילות בתוך המציאות שהשיטה הקפיטליסטית הקימה כדי לשמר את המבנים הקיימים, גם אילו היו נשים נשמעות בתנועה הזאת לא פחות מגברים.

 8. נ

  זה אולי קצת קטנוני אבל את כותבת את השם שלו לא נכון. שמו אלדד יניב, אלדד הוא השם הפרטי ולא שם המשפחה